Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Ustawa o zawodzie farmaceuty


Dz.U.2024.0.676 t.j. - Ustawa z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty

Rozdział 8. Przepisy przejściowe i końcowe

Art. 87. Przepisy przejściowe

1. Jednostki szkolące posiadające w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy uprawnienia do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego farmaceutów stają się z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy jednostkami szkolącymi, o których mowa w art. 45 szkolenie specjalizacyjne ust. 1, na okres akredytacji udzielonej im na podstawie dotychczasowych przepisów.
2. Jednostki, o których mowa w ust. 1, zostają z urzędu wpisane na listę jednostek posiadających akredytację, o której mowa w art. 45 szkolenie specjalizacyjne ust. 11.
3. Programy szkolenia specjalizacyjnego obowiązujące przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zachowują ważność do dnia wejścia w życie nowych programów szkolenia specjalizacyjnego, o których mowa w art. 49 program szkolenia specjalizacyjnego.
4. Członkowie zespołów ekspertów do spraw programów szkolenia specjalizacyjnego działających przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stają się z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy członkami zespołów ekspertów, o których mowa w art. 49 program szkolenia specjalizacyjnego ust. 3.

Art. 88. Przepisy przejściowe

1. Farmaceuci, którzy rozpoczęli przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy szkolenie specjalizacyjne na podstawie programów specjalizacji obowiązujących przed tym dniem, odbywają po tym dniu szkolenie specjalizacyjne na podstawie tych programów.
2. Rejestr farmaceutów odbywających specjalizację prowadzony na podstawie art. 107i uchylony ustawy zmienianej w art. 83 zmiana ustawy – Prawo farmaceutyczne staje się z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy rejestrem, o którym mowa w art. 53 rejestr osób odbywających szkolenie specjalizacyjne ust. 1.

Art. 89. Przepisy przejściowe

1. Przewodniczący i członkowie PKE powołanej do przeprowadzania PESF oraz przewodniczący i członkowie Zespołów Egzaminacyjnych działających przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stają się odpowiednio przewodniczącymi i członkami PKE i zespołów, o których mowa w art. 63 Zespół Egzaminacyjny do przeprowadzenia PESF ust. 1.
2. Testy, pytania i zadania egzaminacyjne PESF opracowane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy uznaje się za opracowane w trybie przewidzianym w niniejszej ustawie.
3. Regulamin porządkowy PESF obowiązujący w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy zachowuje ważność do dnia wejścia w życie nowego regulaminu porządkowego PESF.
4. PESF rozpoczęty i niezakończony przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy przeprowadza się na podstawie dotychczasowych przepisów.

Art. 90. Przepisy przejściowe

Farmaceuci, którzy przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy rozpoczęli realizację podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez uczestnictwo w ciągłym szkoleniu, o którym mowa w art. 107zf uchylony ustawy zmienianej w art. 83 zmiana ustawy – Prawo farmaceutyczne, kontynuują je na podstawie dotychczasowych przepisów.

Art. 91. Przepisy przejściowe

1. Wydane na podstawie dotychczasowych przepisów dokumenty potwierdzające prawo wykonywania zawodu farmaceuty zachowują ważność.
2. Osoba pełniąca w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy funkcję kierownika apteki ogólnodostępnej, apteki szpitalnej lub zakładowej lub działu farmacji szpitalnej, która nie spełnia wymagań przewidzianych odpowiednio w art. 88 kierownik apteki ogólnodostępnej ust. 2 lub art. 93 kierownik apteki szpitalnej ust. 3 lub 4 ustawy zmienianej w art. 83 zmiana ustawy – Prawo farmaceutyczne, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, może nadal pełnić tę funkcję w tej aptece lub dziale farmacji szpitalnej.
3. Farmaceuta, który nie spełnia wymogu posiadania specjalizacji, określonego w art. 93 kierownik apteki szpitalnej ust. 3 pkt 2 ustawy zmienianej w art. 83 zmiana ustawy – Prawo farmaceutyczne, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, może w okresie 36 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy objąć funkcję kierownika apteki szpitalnej lub zakładowej i pełnić tę funkcję także po upływie tego okresu.
4. Sprawy dotyczące przyznania prawa wykonywania zawodu farmaceuty wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy prowadzi się z zastosowaniem przepisów niniejszej ustawy.

Art. 92. Przepisy przejściowe

1. Osoba, która w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy wykonuje czynności, o których mowa w art. 4 zakres wykonywania zawodu farmaceuty ust. 1–4 niniejszej ustawy, a nie posiada prawa wykonywania zawodu farmaceuty lub nie jest wpisana do rejestru farmaceutów, jest obowiązana wystąpić do właściwej okręgowej rady aptekarskiej lub NRA o przyznanie prawa wykonywania zawodu farmaceuty lub o wpis do rejestru farmaceutów, nie później niż w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
2. Osoba, o której mowa w ust. 1, która w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy wystąpiła do właściwej okręgowej rady aptekarskiej lub NRA o przyznanie prawa wykonywania zawodu farmaceuty lub o wpis do rejestru farmaceutów, zachowuje prawo do wykonywania czynności, o których mowa w art. 4 zakres wykonywania zawodu farmaceuty ust. 1–4 niniejszej ustawy, przez okres od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do wydania ostatecznej decyzji w sprawie przyznania prawa wykonywania zawodu farmaceuty lub decyzji w sprawie wpisu do rejestru farmaceutów.

Art. 93. Przepisy przejściowe

Farmaceuta, który w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy narusza ograniczenia, o których mowa w art. 88 przepisy przejściowe ust. 1a–1c ustawy zmienianej w art. 83 zmiana ustawy – Prawo farmaceutyczne, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, jest obowiązany, nie później niż w terminie 6 miesięcy, dostosować się do wskazanych ograniczeń.

Art. 94. Przepisy przejściowe

Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie:
1) art. 107zc uchylony i art. 107zf uchylony ust. 4 ustawy zmienianej w art. 83 zmiana ustawy – Prawo farmaceutyczne zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 71 rozporządzenie w sprawie szkolenia specjalizacyjnego i art. 78 ustawiczny rozwój zawodowy farmaceuty ust. 4,
2) art. 2c uchylony ust. 6, art. 4 uchylony ust. 4, art. 4c uchylony ust. 6 oraz art. 4e uchylony ust. 4 ustawy zmienianej w art. 82 zmiana ustawy o izbach aptekarskich zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 12 praktyka zawodowa w aptece ust. 6, art. 13 przyznanie prawa wykonywania zawodu farmaceuty ust. 6 i art. 17 dokument „Prawo wykonywania zawodu farmaceuty” ust. 4
– jednak nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art. 95. Przepis przejściowy

Do dnia 31 stycznia 2023 r. kształcenie podyplomowe farmaceutów w zakresie czynności dokonywanych za pomocą SMK odbywa się na dotychczasowych zasadach określonych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne.

Art. 96. Wejście ustawy w życie

Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 83 zmiana ustawy – Prawo farmaceutyczne pkt 9 lit. a, który wchodzi w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.

----------
[Ustawa została ogłoszona 15.01.2021 r. - Dz. U. z 2021 r. poz. 97]
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.