Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ
Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (poprzedni tytuł: Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej)
Dz.U.2021.0.170 t.j. - Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (poprzedni tytuł: Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej)
Przedsiębiorca może odwołać zarządcę sukcesyjnego, składając mu oświadczenie w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
Zarządca sukcesyjny może zrezygnować z pełnienia tej funkcji, składając oświadczenie przedsiębiorcy w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
Zarządca sukcesyjny przestaje pełnić tę funkcję z:
1) dniem śmierci,
2) dniem ograniczenia lub utraty zdolności do czynności prawnych,
3) chwilą odwołania,
4) upływem terminu, o którym mowa w art. 57 rezygnacja z funkcji zarządcy sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy ust. 2, a jeżeli wcześniej powołano kolejnego zarządcę sukcesyjnego – z chwilą powołania kolejnego zarządcy sukcesyjnego,
5) dniem uprawomocnienia się orzeczenia o zakazie, o którym mowa w art. 8 wymogi wobec zarządcy sukcesyjnego ust. 2
– jednak nie później niż z dniem wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego.
W przypadku zajścia zdarzeń, o których mowa w art. 53 zaprzestanie pełnienia funkcji zarządcy sukcesyjnego, do powołania kolejnego zarządcy sukcesyjnego przepisy art. 12 uprawnienie do powołania zarządcy sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy ust. 1–9 stosuje się odpowiednio, chyba że przedsiębiorca powołał zarządcę sukcesyjnego, o którym mowa w art. 11 powołanie zarządcy sukcesyjnego na wypadek zajścia niektórych zdarzeń ust. 2. Uprawnienie do powołania kolejnego zarządcy sukcesyjnego wygasa z upływem miesiąca od dnia, w którym poprzedni zarządca sukcesyjny został wykreślony z CEIDG.
1. Do odwołania zarządcy sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy przepisy art. 12 uprawnienie do powołania zarządcy sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy ust. 1, 2, 4–7 i 9 stosuje się odpowiednio.
2. Do odwołania zarządcy sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy wymagana jest zgoda osób, którym łącznie przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku większy niż 1/2.
1. Zarządca sukcesyjny może zostać odwołany przez sąd w przypadku rażącego naruszenia swoich obowiązków. W tym przypadku przepisu art. 55 odwołanie zarządcy sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy nie stosuje się.
2. Na wniosek osoby uprawnionej do powołania zarządcy sukcesyjnego na podstawie art. 12 uprawnienie do powołania zarządcy sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy, sąd może jednocześnie powołać wskazaną osobę na zarządcę sukcesyjnego. W tym przypadku przepisu art. 12 uprawnienie do powołania zarządcy sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy nie stosuje się.
1. Po śmierci przedsiębiorcy zarządca sukcesyjny może zrezygnować z pełnienia tej funkcji, składając oświadczenie przed notariuszem. Przepis art. 12 uprawnienie do powołania zarządcy sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy ust. 9 stosuje się odpowiednio.
2. Zarządca sukcesyjny, który złożył oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, obowiązany jest działać jeszcze przez dwa tygodnie, chyba że wcześniej został powołany kolejny zarządca sukcesyjny.
W okresie od dnia, w którym zarządca sukcesyjny przestał pełnić tę funkcję, do dnia powołania kolejnego zarządcy sukcesyjnego albo wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego przepisy rozdziału 3 stosuje się odpowiednio.