Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich


Dz.U.2024.0.978 t.j. - Ustawa z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich

DZIAŁ VII Zmiany w przepisach, przepisy przejściowe, dostosowujące i końcowe

Rozdział 1 Zmiany w przepisach

Rozdział 2 Przepisy przejściowe i dostosowujące

Art. 393. Przepis przejściowy

Zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich utworzone na podstawie przepisów dotychczasowych stają się zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich na podstawie niniejszej ustawy.

Art. 394. Przepis dostosowujący

Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy:
1) ośrodki kuratorskie utworzone na podstawie przepisów dotychczasowych stają się ośrodkami kuratorskimi na podstawie niniejszej ustawy;
2) policyjne izby dziecka utworzone na podstawie przepisów dotychczasowych stają się policyjnymi izbami dziecka na podstawie niniejszej ustawy;
3) schroniska dla nieletnich interwencyjne utworzone na podstawie przepisów dotychczasowych stają się schroniskami dla nieletnich o wzmożonym nadzorze wychowawczym.

Art. 395. Przepis przejściowy

1. Do postępowań rozpoznawczych wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy niniejszej ustawy.
2. Do postępowań wykonawczych prowadzonych i niezakończonych do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy niniejszej ustawy.
3. Czynności procesowe w sprawach, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonane do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy są skuteczne, jeżeli dokonano ich z zachowaniem przepisów dotychczasowych.
4. Czynności dokonane w postępowaniu wykonawczym do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy są skuteczne, jeżeli dokonano ich z zachowaniem przepisów dotychczasowych.

Art. 396. Przepis przejściowy

Osoby będące stronami w postępowaniu w sprawach nieletnich do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy stają się stronami w rozumieniu niniejszej ustawy.

Art. 397. Przepis przejściowy

1. Postępowania rozpoznawcze wszczęte w sprawach nieletnich wykazujących przejawy demoralizacji, którzy w chwili wszczęcia postępowania nie ukończyli 10 lat, i niezakończone do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy ulegają umorzeniu z mocy prawa.
2. Postępowania rozpoznawcze wszczęte w sprawach nieletnich wykazujących przejawy demoralizacji przed ukończeniem 10 lat, którzy w chwili wszczęcia postępowania ukończyli 10 lat, i niezakończone do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy ulegają umorzeniu z mocy prawa.
3. W sprawach, o których mowa w ust. 1 i 2, postępowania wykonawcze prowadzone do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy ulegają umorzeniu z mocy prawa.
4. W sprawach, o których mowa w ust. 1–3, sąd rodzinny zawiadamia o umorzeniu postępowania właściwy sąd opiekuńczy.

Art. 398. Przepis przejściowy

1. Jeżeli do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy sąd pierwszej instancji orzekł wobec nieletniego umieszczenie w domu pomocy społecznej, sąd odwoławczy może orzec wobec nieletniego ten środek.
2. Do postępowań wykonawczych w przedmiocie umieszczenia i pobytu nieletniego w domu pomocy społecznej stosuje się przepisy dotychczasowe.
3. Do sprawowania nadzoru sędziego rodzinnego nad wykonywaniem orzeczeń o umieszczeniu nieletniego w domu pomocy społecznej stosuje się przepisy dotychczasowe.

Art. 399. Przepis przejściowy

1. Do praw i obowiązków nieletnich, wobec których do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, orzeczono środki wychowawcze, środki, o których mowa w art. 12 określanie częstotliwości składania sprawozdań z przebiegu nadzoru ustawy uchylanej w art. 416 utrata mocy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, albo środek poprawczy, stosuje się przepisy niniejszej ustawy.
2. Do pobytu nieletnich w domu pomocy społecznej stosuje się przepisy dotychczasowe.

Art. 400. Przepis przejściowy

1. W sprawach nieletnich umieszczonych do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy w młodzieżowym ośrodku wychowawczym sąd rodzinny, przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, zbada konieczność skierowania sprawy na posiedzenie w przedmiocie zmiany, z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, orzeczonego środka wychowawczego na środek wychowawczy w postaci umieszczenia nieletniego w okręgowym ośrodku wychowawczym. W przedmiocie zmiany środka wychowawczego stosuje się przepisy niniejszej ustawy. Sąd rodzinny wydaje postanowienie w przedmiocie zmiany środka wychowawczego do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
2. Po uprawomocnieniu się postanowienia o zmianie środka wychowawczego sędzia rodzinny przesyła do Ministerstwa Sprawiedliwości pisemny wniosek o skierowanie nieletniego do okręgowego ośrodka wychowawczego, do którego dołącza:
1) odpis prawomocnego postanowienia o zmianie środka wychowawczego;
2) opinię o nieletnim opracowaną w opiniodawczym zespole sądowych specjalistów, w schronisku dla nieletnich lub w innej specjalistycznej placówce lub przez biegłego albo biegłych;
3) inne informacje umożliwiające skierowanie nieletniego do odpowiedniego rodzaju okręgowego ośrodka wychowawczego.
3. O skierowaniu nieletniego do okręgowego ośrodka wychowawczego zawiadamia się:
1) sąd rodzinny;
2) okręgowy ośrodek wychowawczy, do którego nieletni został skierowany;
3) młodzieżowy ośrodek wychowawczy, w którym nieletni przebywa.
4. Po otrzymaniu zawiadomienia o skierowaniu, o którym mowa w ust. 3, sędzia rodzinny zwraca się do rodziców albo opiekuna nieletniego lub do Policji o doprowadzenie nieletniego do okręgowego ośrodka wychowawczego.

Art. 401. Przepis przejściowy

1. W sprawach nieletnich, wobec których do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy tymczasowo zastosowano środek, o którym mowa w art. 26 wyłączanie sprawy nieletniego przez prokuratora i przekazanie jej do sądu rodzinnego ustawy uchylanej w art. 416 utrata mocy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, stosuje się przepisy niniejszej ustawy.
2. W sprawach, o których mowa w ust. 1, sąd rodzinny, przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, kieruje sprawę na posiedzenie w przedmiocie przedłużenia stosowania środka tymczasowego po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, stosując przepisy niniejszej ustawy.

Art. 402. Przepis przejściowy

1. W sprawach nieletnich, wobec których do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy zastosowano środek, o którym mowa w art. 27 umieszczenie w schronisku dla nieletnich ustawy uchylanej w art. 416 utrata mocy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, stosuje się przepisy niniejszej ustawy.
2. W sprawach, o których mowa w ust. 1, okres łącznego pobytu nieletniego w schronisku dla nieletnich liczy się od chwili zatrzymania nieletniego.

Art. 403. Przepis przejściowy

1. Do praw i obowiązków nieletnich, wobec których do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy tymczasowo zastosowano środek, o którym mowa w art. 26 środki tymczasowe ustawy uchylanej w art. 416 utrata mocy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, albo zastosowano środek, o którym mowa w art. 27 umieszczenie w schronisku dla nieletnich ustawy uchylanej w art. 416 utrata mocy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, stosuje się przepisy niniejszej ustawy.
2. Do pobytu nieletnich w domu pomocy społecznej, wobec których do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy tymczasowo zastosowano umieszczenie w domu pomocy społecznej, stosuje się przepisy dotychczasowe.

Art. 404. Przepis przejściowy

Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy kierownicy ośrodków kuratorskich i osoby realizujące zadania w ośrodku kuratorskim stają się odpowiednio kierownikami ośrodków kuratorskich albo osobami realizującymi zadania w ośrodku kuratorskim w rozumieniu niniejszej ustawy.

Art. 405. Przepis przejściowy

Do osób zatrudnionych w zakładzie poprawczym lub schronisku dla nieletnich do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy nie stosuje się wymogu określonego w art. 334 pracownicy zatrudniani w okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym lub schronisku dla nieletnich ust. 2.

Art. 406. Przepis przejściowy

W terminie 5 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy dotychczasowi pracownicy ochrony zatrudnieni w zakładzie poprawczym lub w schronisku dla nieletnich, niespełniający w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy wymogów określonych w art. 348 wymagania dotyczące pracownika ochrony w okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym lub schronisku dla nieletnich ust. 1 dostosują swoje kwalifikacje do wymagań wskazanych w tym przepisie.

Art. 407. Przepis przejściowy

Przepisy art. 405 przepis przejściowy i art. 406 przepis przejściowy stosuje się odpowiednio do pracowników zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich, którzy stali się pracownikami okręgowych ośrodków wychowawczych na podstawie art. 343 tworzenie, znoszenie i przekształcanie okręgowego ośrodka wychowawczego, zakładu poprawczego lub schroniska dla nieletnich.

Art. 408. Przepis przejściowy

1. Do gromadzenia, przekazywania i usuwania danych z Krajowego Rejestru Karnego o osobach nieletnich, wobec których przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub wychowawczo-lecznicze albo którym wymierzono karę na podstawie art. 13 uchylony lub art. 94 ukończenie przez nieletniego 18 lat przed umieszczeniem w zakładzie poprawczym ustawy uchylanej w art. 416 utrata mocy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, stosuje się przepisy dotychczasowe.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do danych o osobach nieletnich, o których mowa w art. 398 przepis przejściowy ust. 1.

Art. 409. Przepis przejściowy

Do orzeczeń zobowiązujących do powstrzymania się od przebywania w miejscach przeprowadzania imprez masowych wydanych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy wobec nieletniego na podstawie art. 6 uprawnienia sądu rodzinnego w sprawach nieletnich pkt 2 ustawy uchylanej w art. 416 utrata mocy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich stosuje się przepisy ustawy zmienianej w art. 384 zmiana ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych w brzmieniu dotychczasowym.

Art. 410. Przepis przejściowy

1. Do placówki opiekuńczo-wychowawczej typu interwencyjnego, o której mowa w art. 103 placówka opiekuńczo-wychowawcza typu interwencyjnego ust. 1 ustawy zmienianej w art. 386 zmiana ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, nie może być przyjęte dziecko w trakcie samowolnego pobytu poza domem pomocy społecznej, jeżeli pobyt w tym domu został orzeczony przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do nieletnich, o których mowa w art. 398 przepis przejściowy ust. 1.

Art. 411. Przepis przejściowy

1. Do gromadzenia, przekazywania i usuwania danych z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym o osobach nieletnich, wobec których przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub wychowawczo-lecznicze albo którym wymierzono karę na podstawie art. 94 ukończenie przez nieletniego 18 lat przed umieszczeniem w zakładzie poprawczym ustawy uchylanej w art. 416 utrata mocy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, stosuje się przepisy dotychczasowe.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do danych o osobach nieletnich, o których mowa w art. 398 przepis przejściowy ust. 1.

Art. 412. Przepis przejściowy

Do dnia powołania komisji do spraw kierowania nieletnich do młodzieżowego ośrodka wychowawczego do kierowania, przyjmowania, przenoszenia i zwalniania nieletnich z młodzieżowych ośrodków wychowawczych stosuje się przepisy dotychczasowe.

Art. 413. Przepis przejściowy

Do dnia powołania komisji do spraw środka leczniczego dla nieletnich kierowanie nieletnich do zakładów leczniczych odbywa się na zasadach dotychczasowych.

Art. 414. Przepis przejściowy

Prezes Rady Ministrów może dokonywać, w drodze rozporządzenia, przeniesienia planowanych wydatków, w tym wynagrodzeń w ramach części 37 Sprawiedliwość z działu 801 Oświata i Wychowanie rozdziału 80144 Inne formy kształcenia osobno niewymienione do działu 755 Wymiar Sprawiedliwości rozdziału 75513 Zakłady dla nieletnich w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania i efektywnego zarządzania jednostkami udzielającymi pomocy nieletnim i wdrażającymi wobec nich proces resocjalizacji.

Art. 415. Przepis dostosowujący

Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie:
1) art. 304 obowiązek zapewnienia przez pracodawcę odpowiednich warunków bhp wobec osób zatrudnionych na innej podstawie niż stosunek pracy § 5 przez Ministra Sprawiedliwości ustawy zmienianej w art. 360 zmiana ustawy - Kodeks pracy, art. 21 rozporządzenie w sprawie wykonywania zadań Inspekcji w zakładach karnych, aresztach śledczych, ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich ustawy zmienianej w art. 364 zmiana ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, art. 29 leczenie, rehabilitacja i reintegracja w zakładach wychowawczych, poprawczych, schroniskach dla nieletnich i jednostkach Służby Więziennej ust. 2 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 382 zmiana ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i art. 123 rozporządzenie w sprawie zasad działania placówek ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy zmienianej w art. 389 zmiana ustawy – Prawo oświatowe, zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 304 obowiązek zapewnienia przez pracodawcę odpowiednich warunków bhp wobec osób zatrudnionych na innej podstawie niż stosunek pracy § 5 przez Ministra Sprawiedliwości ustawy zmienianej w art. 360 zmiana ustawy - Kodeks pracy, art. 21 rozporządzenie w sprawie wykonywania zadań Inspekcji w zakładach karnych, aresztach śledczych, ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich ustawy zmienianej w art. 364 zmiana ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, art. 29 leczenie, rehabilitacja i reintegracja w zakładach wychowawczych, poprawczych, schroniskach dla nieletnich i jednostkach Służby Więziennej ust. 2 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 382 zmiana ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i art. 123 rozporządzenie w sprawie zasad działania placówek ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy zmienianej w art. 389 zmiana ustawy – Prawo oświatowe, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy; rozporządzenia wydane na podstawie art. 304 obowiązek zapewnienia przez pracodawcę odpowiednich warunków bhp wobec osób zatrudnionych na innej podstawie niż stosunek pracy § 5 ustawy zmienianej w art. 360 zmiana ustawy - Kodeks pracy przez innych ministrów zachowują moc;
2) art. 26 biblioteki dla specjalnych grup użytkowników ust. 2 przez Ministra Sprawiedliwości ustawy zmienianej w art. 377 zmiana ustawy o bibliotekach oraz art. 12 elementy karty rejestracyjnej i zawiadomienia ust. 3 i art. 12a kod przy przekazywaniu informacji za pośrednictwem systemu ECRIS ust. 2 ustawy zmienianej w art. 379 zmiana ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym, zachowują moc do dnia wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 26 biblioteki dla specjalnych grup użytkowników ust. 2 przez Ministra Sprawiedliwości ustawy zmienianej w art. 377 zmiana ustawy o bibliotekach oraz art. 12 elementy karty rejestracyjnej i zawiadomienia ust. 3 i art. 12a kod przy przekazywaniu informacji za pośrednictwem systemu ECRIS ust. 2 ustawy zmienianej w art. 379 zmiana ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy; rozporządzenia wydane na podstawie art. 26 biblioteki dla specjalnych grup użytkowników ust. 2 ustawy zmienianej w art. 377 zmiana ustawy o bibliotekach przez innych ministrów zachowują moc;
3) art. 52 rozporządzenie w sprawie szkoleń dla kandydatów na rodzinę zastępczą zawodową lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka i na dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego ustawy zmienianej w art. 386 zmiana ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 52 rozporządzenie w sprawie szkoleń dla kandydatów na rodzinę zastępczą zawodową lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka i na dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego ustawy zmienianej w art. 386 zmiana ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie dłużej jednak niż przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy;
4) art. 6a ocena pracy nauczyciela ust. 12 przez Ministra Sprawiedliwości, art. 30 wynagrodzenie nauczycieli ust. 7a i art. 42 czas pracy nauczyciela ust. 7b przez Ministra Sprawiedliwości ustawy zmienianej w art. 361 zmiana ustawy - Karta Nauczyciela, zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 6a ocena pracy nauczyciela ust. 12 przez Ministra Sprawiedliwości, art. 30 wynagrodzenie nauczycieli ust. 7a i art. 42 czas pracy nauczyciela ust. 7b przez Ministra Sprawiedliwości ustawy zmienianej w art. 361 zmiana ustawy - Karta Nauczyciela, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie art. 361 zmiana ustawy - Karta Nauczyciela, oraz mogą być zmieniane na podstawie tych przepisów w brzmieniu dotychczasowym; rozporządzenia wydane na podstawie art. 6a ocena pracy nauczyciela ust. 12 oraz art. 42 czas pracy nauczyciela ust. 7b ustawy zmienianej w art. 361 zmiana ustawy - Karta Nauczyciela przez innych ministrów zachowują moc.

Rozdział 3 Przepisy końcowe

Art. 417. Wejście ustawy w życie

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 września 2022 r., z wyjątkiem art. 135 organizowanie domów matki i dziecka ust. 1 i 2, art. 186 umieszczenie w okręgowym ośrodku wychowawczym ust. 1 i 2, art. 243 zakłady poprawcze, w których wykonuje się środek poprawczy ust. 1, art. 321 organy okręgowego ośrodka wychowawczego, art 324–338 w zakresie okręgowych ośrodków wychowawczych, art. 340 nadzór Ministra Sprawiedliwości nad okręgowymi ośrodkami wychowawczymi, zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich w zakresie okręgowych ośrodków wychowawczych, art. 341 określanie zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego nad okręgowymi ośrodkami wychowawczymi, zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich w zakresie okręgowych ośrodków wychowawczych, art. 343 tworzenie, znoszenie i przekształcanie okręgowego ośrodka wychowawczego, zakładu poprawczego lub schroniska dla nieletnich, art. 348 wymagania dotyczące pracownika ochrony w okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym lub schronisku dla nieletnich w zakresie okręgowych ośrodków wychowawczych, art. 361 zmiana ustawy - Karta Nauczyciela, art. 363 zmiana ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, art. 385 zmiana ustawy o systemie informacji oświatowej pkt 1 i 2, art. 389 zmiana ustawy – Prawo oświatowe pkt 1 i 3–7, art. 393 przepis przejściowy, art. 400 przepis przejściowy, art. 401 przepis przejściowy ust. 2 i art. 415 przepis dostosowujący pkt 4, które wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.



----------
[Ustawa została ogłoszona 12.08.2022 r. - Dz.U. z 2022 r. poz. 1700]
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.