Jesteś tutaj:Strona główna Akty prawne Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (w trakcie aktualizacji) Rozdział 2. Szczególne rozwiązania, które mogą być stosowane w przypadku wystąpienia powodzi Art. 18a. Umorzenie pożyczki przyznanej na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego lub poszukującego pracy

Art. 18a. Umorzenie pożyczki przyznanej na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego lub poszukującego pracy
Dz.U.2024.0.654 t.j. - Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi
2. Pożyczki, o których mowa w art. 61e finansowanie pożyczek oraz usług doradczych i szkoleniowych pkt 2 i art. 61ea pożyczki i usługi, które mogą być finansowane ze środków Funduszu Pracy i środków Unii Europejskiej w perspektywie finansowej 2021–2027 i kolejnych pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia, mogą zostać umorzone w całości lub w części wraz z odsetkami na wniosek pożyczkobiorcy, jeżeli działalność gospodarcza prowadzona na terenie obszaru wskazanego w przepisach wydanych na podstawie art. 1 stosowanie przepisów ustawy ust. 2 na skutek powodzi nie może być kontynuowana lub jeżeli możliwość jej prowadzenia uległa istotnemu ograniczeniu, w szczególności gdy:
1) lokal, w którym prowadzona była działalność gospodarcza, uległ całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu lub
2) towary podlegające sprzedaży w ramach prowadzonej działalności uległy całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu, lub
3) środki trwałe zakupione ze środków pochodzących z pożyczki uległy całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu.
3. Wniosek o umorzenie pożyczki, o którym mowa w ust. 1 lub 2, pożyczkobiorca składa do pośrednika finansowego, o którym mowa w art. 482 _ 61g ustawy o promocji zatrudnienia, w terminie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 1 stosowanie przepisów ustawy ust. 2.
4. Minister właściwy do spraw pracy dokonuje umorzenia, o którym mowa w ust. 1 i 2, w zakresie pożyczek, o których mowa w art. 61e finansowanie pożyczek oraz usług doradczych i szkoleniowych pkt 1 i 1a ustawy o promocji zatrudnienia, oraz pożyczek, o których mowa w art. 61e finansowanie pożyczek oraz usług doradczych i szkoleniowych pkt 2 tej ustawy, udzielonych ze środków Funduszu Pracy, na podstawie wniosków o umorzenie pożyczki. Wnioski o umorzenie pożyczek podlegają zaopiniowaniu przez pośredników finansowych i Bank Gospodarstwa Krajowego.
5. Pośrednik finansowy dokonuje umorzenia, o którym mowa w ust. 2, w zakresie pożyczek, udzielonych przez niego ze środków Funduszu Pracy i środków Unii Europejskiej, na podstawie wniosków o umorzenie pożyczki, pozytywnie zaopiniowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
6. Z dniem wpływu wniosku o umorzenie pożyczki do pośrednika finansowego spłata pożyczki ulega zawieszeniu.
7. W przypadku stwierdzenia braku przesłanek do umorzenia pożyczki w całości lub w części albo w przypadku częściowego umorzenia pożyczki pożyczkobiorca jest obowiązany do spłaty rat pożyczki wraz z odsetkami zgodnie z nowym harmonogramem ustalonym przez pośrednika finansowego.
8. W przypadku stwierdzenia braku przesłanek do umorzenia pożyczki w całości lub w części albo w przypadku częściowego umorzenia pożyczki, odsetki od pożyczki są naliczane z wyłączeniem okresu od dnia wpływu wniosku o umorzenie pożyczki do pośrednika finansowego do dnia doręczenia pożyczkobiorcy nowego harmonogramu spłaty rat pożyczki wraz z odsetkami, o którym mowa w ust. 7, włącznie z tym dniem.

Uzyskaj dostęp
do pełnej bazy
ponad 260 000
orzeczeń.
Sprawdź
LexLege - Baza aktów prawnych i orzecznictwa
LexLege na 24 godziny
1-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena:
20,00 zł
LexLege na 1 miesiąc
31-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena:
49,00 zł
LexLege na 12 miesięcy
365-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena:
279,00 zł