1. Odbiorca, o którym mowa w art. 62b przepis przejściowy ust. 1 pkt 2 lit. d tiret dziewiętnaste ustawy zmienianej w art. 37 zmiana ustawy – Prawo energetyczne, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, składa po raz pierwszy oświadczenie, o którym mowa w art. 62b przepis przejściowy ust. 1 ustawy zmienianej w art. 37 zmiana ustawy – Prawo energetyczne, sprzedawcy paliw gazowych, który w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, na mocy umowy sprzedaży paliwa gazowego lub umowy kompleksowej dostarcza paliwo gazowe temu odbiorcy, w terminie 45 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
2. Złożenie przez odbiorcę, o którym mowa w art. 62b przepis przejściowy ust. 1 pkt 2 lit. d tiret dziewiętnaste ustawy zmienianej w art. 37 zmiana ustawy – Prawo energetyczne, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, oświadczenia, o którym mowa w art. 62bb oświadczenie innych odbiorców paliw gazowych przed zawarciem umowy sprzedaży paliwa gazowego ust. 1 ustawy zmienianej w art. 37 zmiana ustawy – Prawo energetyczne, w terminie określonym w ust. 1, zobowiązuje sprzedawcę paliw gazowych do stosowania wobec tego odbiorcy ceny maksymalnej paliw gazowych ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2023 r.
3. Złożenie przez odbiorcę, o którym mowa w art. 62b przepis przejściowy ust. 1 pkt 2 lit. d tiret dziewiętnaste ustawy zmienianej w art. 37 zmiana ustawy – Prawo energetyczne, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, oświadczenia, o którym mowa w art. 62bb oświadczenie innych odbiorców paliw gazowych przed zawarciem umowy sprzedaży paliwa gazowego ust. 1 ustawy zmienianej w art. 37 zmiana ustawy – Prawo energetyczne, po upływie terminu określonego w ust. 1 zobowiązuje sprzedawcę paliw gazowych do stosowania wobec tego odbiorcy ceny maksymalnej paliw gazowych ze skutkiem od dnia następującego po dniu złożenia oświadczenia.
Podmiot uprawniony, o który mowa w art. 3 stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych ust. 1, po raz pierwszy przekazuje podmiotowi uprawnionemu, o którym mowa w art. 3 stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych ust. 7, zestawienie odbiorców uprawnionych oraz podmiotów uprawnionych, o których mowa w art. 3 stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych ust. 8, w terminie 21 dni od dnia wejścia w życie ustawy.
1. Pozwolenia, o których mowa w art. 23 pozwolenie na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń ust. 1 ustawy zmienianej w art. 34 zmiana ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, dotyczące morskiej farmy wiatrowej, o której mowa w ustawie z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy ulegają przedłużeniu do dnia, w którym upłynie 30 lat od dnia, w którym rozpoczęto wykorzystanie morskiej farmy wiatrowej.
2. Pozwolenia, o których mowa w art. 26 terminy przekazywania odpisu na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny ust. 1, i uzgodnienia, o których mowa w art. 27 układanie i utrzymywanie podmorskich kabli i rurociągów w wyłącznej strefie ekonomicznej ust. 1 ustawy zmienianej w art. 34 zmiana ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, dotyczące zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy w rozumieniu ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych lub jego elementów, wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy ulegają przedłużeniu do dnia, w którym upłynie 30 lat od dnia, w którym rozpoczęto wykorzystanie morskiej farmy wiatrowej, z której wyprowadzana jest moc za pomocą tego zespołu urządzeń lub jego elementów.
Organ, który przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy wszczął postępowanie w sprawach, o których mowa w art. 82 właściwość organów administracji architektoniczno-budowlanej ust. 3 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 36 zmiana ustawy – Prawo budowlane, w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy przekazuje daną sprawę organowi właściwemu, o którym mowa w art. 82c właściwość organów w sprawach obiektów i robót budowlanych na terenach przeznaczonych do utrzymania ruchu i transportu morskiego tej ustawy.
Przedsiębiorca, który przed dniem 1 stycznia 2023 r. prowadził działalność w zakresie wytwarzania, transportu, magazynowania, wprowadzania do obrotu lub gromadzenia w stacji zakładowej wodoru, a także przedsiębiorca prowadzący hurtownię wodoru, w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy przekazuje ministrowi właściwemu do spraw energii informację, o której mowa w art. 27b obowiązki informacyjne przedsiębiorcy wytwarzającego, transportującego, magazynującego lub wprowadzającego do obrotu wodór ustawy zmienianej w art. 39 zmiana ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.
Certyfikaty jakości wodoru wystawione na podstawie dokumentacji z badań przeprowadzonych przez akredytowane laboratoria, o których mowa w art. 37b przepis epizodyczny ustawy zmienianej w art. 39 zmiana ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, pozostają ważne również po dniu 1 stycznia 2025 r.
W przypadku gdy wodór został wytworzony i wydany przez jego wytwórcę przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej potwierdzonej w dokumentacji producenta, która skutkowała trwałym wyzbyciem się tego wodoru przed dniem 1 stycznia 2023 r., przedsiębiorca który transportuje, magazynuje, wprowadza do obrotu lub gromadzi w stacji zakładowej ten wodór lub przedsiębiorca który posiada w swojej hurtowni ten wodór, nie podlega karze, o której mowa w art. 31b przepis karny ust. 1 ustawy zmienianej w art. 39 zmiana ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.
1. Przedsiębiorstwo energetyczne posiadające koncesję na magazynowanie paliw gazowych w instalacjach magazynowych występuje do Prezesa URE z wnioskiem, o którym mowa w art. 9h3 certyfikacja operatorów systemu magazynowania ust. 2 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 37 zmiana ustawy – Prawo energetyczne, w terminie do dnia 3 listopada 2023 r.
2. Pozostają w mocy decyzje o wyznaczeniu operatora systemu magazynowania wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.
1. Wytwórca w rozumieniu art. 2 pkt 39 ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, wytwarzający energię elektryczną, zwany dalej „wytwórcą energii elektrycznej”, któremu wydano postanowienie na podstawie art. 70ba ust. 1 albo art. 79a ust. 1 ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii w brzmieniu dotychczasowym, może złożyć do Prezesa URE oświadczenie o korekcie przedłużonego terminu spełnienia zobowiązania, o którym mowa w art. 70b ust. 4 pkt 1 lit. d albo w art. 79 ust. 3 pkt 8 lit. a ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, oraz okresu, o którym mowa w art. 70b ust. 4 pkt 1 lit. c albo w art. 74 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, zgodnie z art. 70ba ust. 1 albo art. 79a ust. 1 ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
2. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, składa się w terminie 90 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, jednak nie później niż przed upływem terminu spełnienia zobowiązania, o którym mowa w art. 70b ust. 4 pkt 1 lit. d albo art. 79 ust. 3 pkt 8 lit. a, oraz okresu, o którym mowa w art. 70b ust. 4 pkt 1 lit. c albo w art. 74 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii w brzmieniu dotychczasowym, wydłużonego o dodatkowy okres wynikający z postanowienia Prezesa URE wydanego na podstawie art. 70ba ust. 1 albo art. 79a ust. 1 ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, w brzmieniu dotychczasowym.
3. Do oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, wytwórca energii elektrycznej dołącza:
1) zaktualizowany harmonogram rzeczowo-finansowy, o którym mowa w art. 70b ust. 4 pkt 1 lit. e albo w art. 75 ust. 5 pkt 6 ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, dostosowany do okresu wydłużanego na podstawie ust. 4;
2) zaktualizowaną gwarancję bankową, o której mowa w art. 70b ust. 6 albo w art. 78 ust. 4 ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, o ile została ustanowiona dla danej instalacji, której ważność została dostosowana do okresu wydłużanego na podstawie ust. 4;
3) zaktualizowane oświadczenie, o którym mowa w art. 70b ust. 4 pkt 1 lit. c ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii – w przypadku wytwórcy energii elektrycznej, o którym mowa w art. 70b ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii.
4. Złożenie oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, wraz z załącznikami, o których mowa w ust. 3, wydłuża, z mocy prawa, termin spełnienia zobowiązania, o którym mowa w art. 70b ust. 4 pkt 1 lit. d albo w art. 79 ust. 3 pkt 8 lit. a, oraz okres, o którym mowa w art. 70b ust. 4 pkt 1 lit. c albo w art. 74 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, w brzmieniu dotychczasowym, łącznie do 18 miesięcy, licząc od dnia upływu terminu tych zobowiązań, z uwzględnieniem postanowienia wydanego na podstawie art. 70ba ust. 1 albo art. 79a ust. 1 ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, w brzmieniu dotychczasowym.
5. W przypadku gdy oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, zostanie złożone z uchybieniem terminu określonego w ust. 2 lub wytwórca energii elektrycznej nie dołączył załączników, o których mowa w ust. 3, termin spełnienia zobowiązania, o którym mowa w art. 70b ust. 4 pkt 1 lit. d albo w art. 79 ust. 3 pkt 8 lit. a ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, oraz okres, o którym mowa w art. 70b ust. 4 pkt 1 lit. c albo w art. 74 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, nie ulegają zmianie.
6. Prezes URE informuje wytwórcę energii elektrycznej o zmienionym terminie spełnienia zobowiązania, o którym mowa w art. 70b ust. 4 pkt 1 lit. d albo w art. 79 ust. 3 pkt 8 lit. a ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, oraz okresie, o którym mowa w art. 70b ust. 4 pkt 1 lit. c albo w art. 74 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, w terminie 30 dni od dnia otrzymania oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, wraz z załącznikami, o których mowa w ust. 3.
7. W przypadku gdy złożony wniosek, o którym mowa w art. 70ba ust. 1 albo w art. 79a ust. 1 ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii w brzmieniu dotychczasowym, nie został rozpatrzony do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, wytwórca energii elektrycznej w terminie 90 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, jednak nie później niż przed upływem terminu spełnienia zobowiązania, o którym mowa w art. 70b ust. 4 pkt 1 lit. d albo w art. 79 ust. 3 pkt 8 lit. a ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, oraz okresu, o którym mowa w art. 70b ust. 4 pkt 1 lit. c albo w art. 74 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, może dokonać zmiany wniosku w zakresie, w jakim jest to niezbędne do wydłużenia tego terminu oraz okresu, o okres łącznie do 18 miesięcy, licząc od dnia upływu terminu tych zobowiązań.
8. W przypadku, o którym mowa w ust. 7, przepisy art. 70ba ust. 2–4 i art. 79a ust. 2–4 ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii stosuje się odpowiednio.
9. W przypadkach, o których mowa w ust. 4 albo 7, wytwórca energii elektrycznej, który przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy dokonał aktualizacji oferty na podstawie art. 79 ust. 9–12 ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, może ponownie jednokrotnie dokonać tej aktualizacji, w terminie i na zasadach określonych w tych przepisach.
Do wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w instalacjach odnawialnych źródeł energii, których oferty wygrały aukcje rozstrzygnięte przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy art. 74 ust. 1 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
1. Wytwórca energii elektrycznej w instalacji odnawialnego źródła energii wykorzystującej do wytworzenia energii elektrycznej wyłącznie energię promieniowania słonecznego, którego oferta wygrała aukcję rozstrzygniętą przed dniem wejścia w życie niniejszego przepisu, przed upływem terminu spełnienia zobowiązania, o którym mowa w art. 79 ust. 3 pkt 8 lit. a tiret pierwsze ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii w brzmieniu dotychczasowym, z uwzględnieniem przedłużenia tego terminu zgodnie z art. 79a ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii w brzmieniu dotychczasowym, może złożyć oświadczenie o zmianie terminu spełnienia tego zobowiązania, określając ten termin zgodnie z art. 79 ust. 3 pkt 8 lit. a tiret pierwsze ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
2. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, wytwórca energii elektrycznej składa do Prezesa URE.
3. Do oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, wytwórca energii elektrycznej dołącza:
1) zaktualizowany harmonogram rzeczowo-finansowy, o którym mowa w art. 75 ust. 5 pkt 6 ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, dostosowany do okresu wydłużanego na podstawie ust. 1;
2) zaktualizowaną gwarancję bankową, o której mowa w art. 78 ust. 4 ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, o ile została ustanowiona dla tej instalacji, której ważność została dostosowana do okresu wydłużanego na podstawie ust. 1.
4. Złożenie oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, wraz z załącznikami, o których mowa w ust. 3, zmienia, z mocy prawa, termin spełnienia zobowiązania, o którym mowa w art. 79 ust. 3 pkt 8 lit. a tiret pierwsze ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii w brzmieniu dotychczasowym, na termin spełnienia zobowiązania, o którym mowa w art. 79 ust. 3 pkt 8 lit. a tiret pierwsze ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
5. W przypadku gdy oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, zostanie złożone z uchybieniem terminu określonego w ust. 1 lub wytwórca energii elektrycznej nie dołączył załączników, o których mowa w ust. 3, termin spełnienia zobowiązania, o którym mowa w art. 79 ust. 3 pkt 8 lit. a tiret pierwsze ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii w brzmieniu dotychczasowym, nie ulega zmianie.
6. O zmianie terminu spełnienia zobowiązania, o którym mowa w art. 79 ust. 3 pkt 8 lit. a tiret pierwsze ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, zgodnie z ust. 1, Prezes URE informuje wytwórcę energii elektrycznej, sprzedawcę zobowiązanego oraz operatora rozliczeń energii odnawialnej, o którym mowa w art. 106 ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, w terminie 21 dni od dnia otrzymania oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, wraz z załącznikami, o których mowa w ust. 3.
7. Przedłużenie terminu spełnienia zobowiązania, o którym mowa w art. 79 ust. 3 pkt 8 lit. a tiret pierwsze ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, zgodnie z ust. 1, nie wyklucza skorzystania przez wytwórcę energii elektrycznej z możliwości przedłużenia terminu spełnienia zobowiązania na podstawie art. 79a ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz na podstawie art. 72 przepis przejściowy niniejszej ustawy.
8. W przypadku gdy zmiany terminu spełnienia zobowiązania zgodnie z ust. 1 dokonał wytwórca energii elektrycznej, który przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy dokonał aktualizacji oferty na podstawie art. 79 ust. 9–12 ustawy zmienianej w art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii, może on ponownie jednokrotnie dokonać tej aktualizacji, w terminie i na zasadach określonych w tych przepisach.
Przepis art. 72 tryb wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach ust. 4b ustawy zmienianej w art. 41 zmiana ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się również do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanych przed wejściem w życie niniejszej ustawy.
Decyzje, wydane na podstawie art. 16 ust. 1 i art. 18 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 53 zmiana ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych przed dniem wejścia w życie niniejszego przepisu, pozostają w mocy.
Oświadczenia, o których mowa w art. 5 oświadczenie składane przez odbiorców uprawnionych ust. 1 ustawy zmienianej w art. 63 zmiana ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, złożone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zachowują ważność.
1. Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 43 ust. 4 ustawy zmienianej w art. 53 zmiana ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, w brzmieniu dotychczasowym, zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 43 ust. 4 ustawy zmienianej w art. 53 zmiana ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, jednak nie dłużej niż 36 miesięcy i mogą być zmieniane na podstawie przepisów upoważniających w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
2. Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 33 ust. 4 ustawy zmienianej w art. 62 zmiana ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej zachowują moc do dnia wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 33 ust. 4 ustawy zmienianej w art. 62 zmiana ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej i mogą być zmieniane na podstawie przepisów upoważniających w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
3. Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 5 oświadczenie składane przez odbiorców uprawnionych ust. 8 ustawy zmienianej w art. 63 zmiana ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku zachowują moc do dnia wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 5 oświadczenie składane przez odbiorców uprawnionych ust. 8 ustawy zmienianej w art. 63 zmiana ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, jednak nie dłużej niż przez 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy i mogą być zmieniane na podstawie przepisów upoważniających w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
4. Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 23 obliczanie odpisu na Fundusz ust. 3 ustawy zmienianej w art. 63 zmiana ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku zachowują moc do dnia wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 23 obliczanie odpisu na Fundusz ust. 3 ustawy zmienianej w art. 63 zmiana ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.
Do postępowań w sprawie zatwierdzenia planu ruchu zakładu górniczego dla podziemnych zakładów górniczych, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy art. 34 zmiana koncesji ust. 2a ustawy zmienianej w art. 42 zmiana ustawy – Prawo geologiczne i górnicze i art. 108 plan ruchu zakładu górniczego ust. 3 ustawy zmienianej w art. 42 zmiana ustawy – Prawo geologiczne i górnicze w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
1. Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego, o których mowa w przepisach ustawy zmienianej w art. 62 zmiana ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, złożone przed dniem wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 33 ust. 4 ustawy zmienianej w art. 62 zmiana ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, podlegają rozpatrzeniu.
2. Do wyczerpania zapasów wydrukowanych formularzy mogą być stosowane wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego według wzoru określonego w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 33 ust. 4 ustawy zmienianej w art. 62 zmiana ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, po ich skorygowaniu w celu dostosowania do art. 31 ust. 1a ustawy zmienianej w art. 62 zmiana ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.
1. Obowiązek, o którym mowa w art. 24 odpis na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, wykonuje się w odniesieniu do okresu wydobycia gazu ziemnego od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.
1a. Obowiązek, o którym mowa w art. 31a gazowa składka na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, wykonuje się w odniesieniu do okresu wydobycia gazu ziemnego od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.
2. Towarowa Giełda Energii S.A. publikuje wartość średniej ceny, o której mowa w art. 25 maksymalna wysokość gazowego odpisu na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny ust. 1, na swojej stronie internetowej w terminie do dnia 5 stycznia 2023 r.
3. Towarowa Giełda Energii S.A. publikuje wartość średnich cen, o których mowa w art. 31a gazowa składka na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny ust. 2, na swojej stronie internetowej w terminie do dnia 5 stycznia 2024 r.
Krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, o których mowa w art. 43 ustawy zmienianej w art. 48 zmiana ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, obowiązujące w dniu wejścia w życie art. 48 zmiana ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych pkt 1 i 2 niniejszej ustawy, zachowują moc do czasu ich aktualizacji przez Radę Ministrów.
Przepis art. 5 oświadczenie składane przez odbiorców uprawnionych ust. 5 ustawy zmienianej w art. 63 zmiana ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą stosuje się do oświadczeń złożonych w terminie, o którym mowa w art. 5 oświadczenie składane przez odbiorców uprawnionych ust. 2 ustawy zmienianej w art. 63 zmiana ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, odrzuconych lub nierozpatrzonych przez podmiot uprawniony, o którym mowa w art. 3 stosowanie maksymalnej ceny energii elektrycznej w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi ust. 1 ustawy zmienianej w art. 63 zmiana ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, z powodu błędów, omyłek pisarskich lub rachunkowych lub braków formalnych, w tym złożenia niezgodnie z art. 5 oświadczenie składane przez odbiorców uprawnionych ust. 3 lub ust. 4 lub art. 6 rygor odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń ust. 2 ustawy zmienianej w art. 63 zmiana ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.
1. W roku 2022 środki uzyskane z należności celnych mogą zostać przekazane w całości lub w części przez ministra właściwego do spraw budżetu, na wniosek Rady Ministrów, do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, o którym mowa w art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
2. Środki, o których mowa w ust. 2, nie stanowią dochodu budżetu państwa.
1. Maksymalny limit wydatków Funduszu na wypłatę rekompensat i refundacji podatku VAT za 2023 r. wynosi:
1) w 2023 r. w zakresie:
a) rekompensaty, o której mowa w art. 4 ustalanie rekompensaty z tytułu stosowania ceny maksymalnej paliw gazowych lub stawek opłat za świadczenie usług dystrybucji paliw gazowych ust. 2 i 3 – 28 000 000 000,00 zł,
b) refundacji podatku VAT, o której mowa w art. 18 refundacja podatku VAT – 612 000 000,00 zł;
2) w 2024 r. w zakresie:
a) rekompensaty, o której mowa w art. 4 ustalanie rekompensaty z tytułu stosowania ceny maksymalnej paliw gazowych lub stawek opłat za świadczenie usług dystrybucji paliw gazowych ust. 2 i 3 – 1 000 000 000,00 zł,
b) refundacji podatku VAT, o której mowa w art. 18 refundacja podatku VAT – 306 000 000,00 zł;
3) w 2025 r. – w zakresie refundacji podatku VAT, o której mowa w art. 18 refundacja podatku VAT – 102 000 000,00 zł;
4) w latach 2026–2032 – 0 zł.
1a. Maksymalny limit wydatków Funduszu Rekompensat Pośrednich Kosztów Emisji w zakresie rekompensaty, o której mowa w art. 4 ustalanie rekompensaty z tytułu stosowania ceny maksymalnej paliw gazowych lub stawek opłat za świadczenie usług dystrybucji paliw gazowych ust. 4, za 2023 r. wynosi w:
1) 2023 r. – 366 000 000,00 zł;
2) 2024 r. – 50 000 000,00 zł.
2. Minister właściwy do spraw gospodarki surowcami energetycznymi monitoruje wykorzystanie limitu wydatków, o którym mowa w ust. 1. W przypadku gdy wykorzystanie środków wyniesie więcej niż 80% środków, o których mowa w ust. 1, minister właściwy do spraw gospodarki surowcami energetycznymi informuje o tym fakcie ministra właściwego do spraw finansów publicznych oraz Prezesa Rady Ministrów.
2a. Minister właściwy do spraw gospodarki monitoruje wykorzystanie limitu wydatków, o którym mowa w ust. 1a. W przypadku gdy wykorzystanie środków wyniesie więcej niż 80% środków, o których mowa w ust. 1a, minister właściwy do spraw gospodarki informuje o tym fakcie ministra właściwego do spraw finansów publicznych oraz Prezesa Rady Ministrów.
3. Bank Gospodarstwa Krajowego w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy opracowuje, w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych, projekt zmiany planu finansowego Funduszu i przedstawia go do zatwierdzenia Prezesowi Rady Ministrów.
4. Prezes Rady Ministrów zatwierdza zmianę planu finansowego w terminie 14 dni od dnia przedstawienia projektu tej zmiany.
1. Maksymalny limit wydatków Funduszu COVID-19 na wypłatę rekompensat i refundacji VAT za 2024 r. wynosi:
1) w 2024 r. w zakresie:
a) rekompensaty, o której mowa w art. 4 ustalanie rekompensaty z tytułu stosowania ceny maksymalnej paliw gazowych lub stawek opłat za świadczenie usług dystrybucji paliw gazowych ust. 2 i 3a – 3 223 000 000,00 zł,
b) refundacji podatku VAT, o której mowa w art. 18 refundacja podatku VAT – 300 000 000,00 zł;
2) w 2025 r. w zakresie:
a) rekompensaty, o której mowa w art. 4 ustalanie rekompensaty z tytułu stosowania ceny maksymalnej paliw gazowych lub stawek opłat za świadczenie usług dystrybucji paliw gazowych ust. 2 i 3a – 673 000 000,00 zł,
b) refundacji podatku VAT, o której mowa w art. 18 refundacja podatku VAT – 140 000 000,00 zł;
3) w 2026 r. – w zakresie refundacji podatku VAT, o której mowa w art. 18 refundacja podatku VAT – 100 000 000,00 zł.
2. Maksymalny limit wydatków Funduszu Rekompensat Pośrednich Kosztów Emisji w zakresie rekompensaty, o której mowa w art. 4 ustalanie rekompensaty z tytułu stosowania ceny maksymalnej paliw gazowych lub stawek opłat za świadczenie usług dystrybucji paliw gazowych ust. 4, za 2024 r. wynosi w:
1) 2024 r. – 180 000 000,00 zł;
2) 2025 r. – 32 000 000,00 zł.
3. Przepisy art. 85 przepis przejściowy ust. 2 i 2a stosuje się odpowiednio.
W celu zapewnienia prawidłowej realizacji nałożonych zadań związanych z wykonywaniem ustawy wójt, burmistrz albo prezydent miasta może wprowadzić niezbędne zmiany w planie dochodów i wydatków budżetu gminy.
1. Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na wykonywanie zadań Prezesa URE wynikających z niniejszej ustawy wynosi w:
1) 2023 r. – 1 878 000,00 zł;
2) 2024 r. – 1 927 000,00 zł;
3) 2025 r. – 1 996 000,00 zł;
4) 2026 r. – 2 061 000,00 zł;
5) 2027 r. – 2 120 500,00 zł;
6) 2028 r. – 2 180 500,00 zł,
7) 2029 r. – 2 241 500,00 zł;
8) 2030 r. – 2 304 500,00 zł;
9) 2031 r. – 2 369 500,00 zł;
10) 2032 r. – 2 436 500,00 zł.
2. Prezes URE monitoruje wykorzystanie limitu wydatków, o którym mowa w ust. 1, oraz wdraża mechanizmy korygujące, o których mowa w ust. 3.
3. W przypadku gdy wielkość wydatków po pierwszym półroczu danego roku budżetowego wyniesie więcej niż 65% limitu wydatków przewidzianych na dany rok, dysponent środków obniża wielkość środków przeznaczonych na wydatki w drugim półroczu o kwotę stanowiącą różnicę między wielkością tego limitu a kwotą przekroczenia wydatków.
4. W przypadku gdy wielkość wydatków w poszczególnych miesiącach jest zgodna z planem finansowym, przepisu ust. 3 nie stosuje się.
Przy ustalaniu w latach 2023–2024 obowiązku prowadzenia audytu wewnętrznego, o którym mowa w art. 274 podmioty podlegające audytowi wewnętrznemu ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1530, 1572, 1717, 1756 i 1907 oraz z 2025 r. poz. 39), od kwot ujętych w uchwale budżetowej odejmuje się środki przekazane gminom na realizację:
1) refundacji podatku VAT, o których mowa w art. 22 wypłacanie refundacji podatku VAT przez gminy;
2) wypłat dodatku węglowego, o których mowa w art. 4 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1207).
Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem:
1) art. 46 zmiana ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw i art. 48 zmiana ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych pkt 3, które wchodzą w życie z dniem 31 grudnia 2022 r.;
2) art. 39 zmiana ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, art. 44 zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii pkt 3, art. 48 zmiana ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych pkt 1 i 2, art. 54 zmiana ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw, art. 62 zmiana ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, art. 63 zmiana ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, art. 68 przepis przejściowy, art. 74 przepis przejściowy oraz art. 82 przepis przejściowy, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.;
3) art. 53 zmiana ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych pkt 8 i 9 oraz art. 76 przepis przejściowy, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.
----------
[Ustawa została ogłoszona 20.12.2022 r. - Dz. U. z 2022 r. poz. 2687]