
Art. 34a. Mianowanie na okres służby kontraktowej
Dz.U.2024.0.915 t.j. - Ustawa z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej
2. Kontrakt zawiera w szczególności:
1) wskazanie przełożonego, o którym mowa w art. 36 właściwość organów w sprawach mianowania, przenoszenia lub zwalniania ze stanowiska funkcjonariuszy ust. 1;
2) imię i nazwisko, numer PESEL i adres zamieszkania kandydata do służby kontraktowej;
3) okres na jaki został zawarty;
4) stanowisko służbowe planowane dla kandydata do służby kontraktowej;
5) planowaną datę ukończenia szkolenia podstawowego;
6) warunki uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym oraz innymi należnościami i świadczeniami.
3. Mianowanie na okres służby kontraktowej następuje na stanowisko służbowe zaszeregowane do stopnia etatowego w korpusie szeregowych, jeżeli kandydat do służby kontraktowej ma co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.
4. Kandydat do służby kontraktowej nieposiadający wykształcenia średniego lub średniego branżowego może być mianowany na stanowisko służbowe zaszeregowane do stopnia etatowego w korpusie szeregowych, jeżeli podczas postępowania kwalifikacyjnego, o którym mowa w art. 31 wymagania co do kandydata na funkcjonariusza Straży Granicznej ust. 2, zostanie stwierdzone, że kandydat posiada specjalistyczne kwalifikacje, uprawnienia, doświadczenie zawodowe lub umiejętności pożądane ze względu na potrzeby kadrowe Straży Granicznej.
5. Przyjęcie do służby na okres służby kontraktowej następuje po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego, o którym mowa w art. 31 wymagania co do kandydata na funkcjonariusza Straży Granicznej ust. 2, z wyjątkiem etapu wymienionego w pkt 7, a w przypadku funkcjonariusza zwolnionego ze służby w Straży Granicznej – po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego, o którym mowa odpowiednio w art. 31 wymagania co do kandydata na funkcjonariusza Straży Granicznej ust. 10 i 11, z wyjątkiem etapu wymienionego w art. 31 wymagania co do kandydata na funkcjonariusza Straży Granicznej ust. 11 pkt 5, oraz dodatkowo po przeprowadzeniu etapu wymienionego w art. 31 wymagania co do kandydata na funkcjonariusza Straży Granicznej ust. 2 pkt 3, w przypadku kandydata, o którym mowa w art. 31 wymagania co do kandydata na funkcjonariusza Straży Granicznej ust. 11.
6. Do postępowania kwalifikacyjnego, o którym mowa w ust. 5, stosuje się odpowiednio art. 31 wymagania co do kandydata na funkcjonariusza Straży Granicznej ust. 5, 6, 9, 15 pkt 2, 4, 5 i 6, ust. 17 i 19-21.
7. Kontrakt zawiera się na okres od 3 do 5 lat. Zawarcie kontraktu z tą samą osobą może nastąpić najwyżej dwukrotnie.
8. Dla funkcjonariusza w służbie kontraktowej pierwsze 12 miesięcy służby w ramach pierwszego kontraktu jest okresem próbnym.
9. Funkcjonariusza w służbie kontraktowej kieruje się na szkolenie podstawowe.
10. Funkcjonariusza przyjętego do służby kontraktowej przed upływem 12 miesięcy od dnia zakończenia służby kandydackiej nie kieruje się na szkolenie, o którym mowa w ust. 9.
11. Funkcjonariusza zwolnionego ze służby w Straży Granicznej i przyjętego do służby kontraktowej nie kieruje się na szkolenie, o którym mowa w ust. 9, jeżeli podczas pełnienia służby uzyskał kwalifikacje zawodowe podstawowe.
12. W przypadku funkcjonariusza, o którym mowa w ust. 11, uznaje się kwalifikacje zawodowe uzyskane podczas służby w Straży Granicznej oraz określa się stopień służbowy Straży Granicznej odpowiadający stopniowi, na który funkcjonariusz był mianowany przed zwolnieniem ze służby.
13. Funkcjonariusz lub przełożony, o którym mowa w art. 36 właściwość organów w sprawach mianowania, przenoszenia lub zwalniania ze stanowiska funkcjonariuszy ust. 1, mogą złożyć oświadczenia na piśmie, najpóźniej na miesiąc przed upływem okresu próbnego, o zamiarze rozwiązania stosunku służbowego. W takim przypadku z dniem upływu okresu próbnego funkcjonariusza zwalnia się ze służby.
14. W przypadku niezłożenia oświadczeń, o których mowa w ust. 13, funkcjonariusz pełni nadal służbę kontraktową bez odrębnego mianowania.
15. Najpóźniej na 6 miesięcy przed upływem okresu, na jaki został zawarty pierwszy kontrakt, funkcjonariusz lub przełożony, o którym mowa w art. 36 właściwość organów w sprawach mianowania, przenoszenia lub zwalniania ze stanowiska funkcjonariuszy ust. 1, mogą wystąpić z wnioskiem o zawarcie drugiego kontraktu.
16. Najpóźniej na 6 miesięcy przed upływem okresu, na jaki został zawarty kontrakt, funkcjonariusz posiadający co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe może wystąpić z wnioskiem o mianowanie na stałe.
17. Warunkiem mianowania, o którym mowa w ust. 16, jest posiadanie zgody przełożonego wymienionego w art. 36 właściwość organów w sprawach mianowania, przenoszenia lub zwalniania ze stanowiska funkcjonariuszy ust. 1, uzyskanie kwalifikacji zawodowych podoficerskich, jeżeli funkcjonariusz wcześniej nie uzyskał kwalifikacji zawodowych podoficerskich, oraz stwierdzenie przydatności funkcjonariusza i jego predyspozycji do służby podczas badania psychofizjologicznego, o którym mowa w art. 39b poddawania funkcjonariusza testom sprawności, badaniom psychologicznym ust. 1.
18. W przypadku mianowania na stałe okres służby kontraktowej wlicza się do okresu służby przy ustalaniu uprawnień przysługujących funkcjonariuszowi z tytułu pełnienia służby.
19. Zwolnienie ze służby, z przyczyn o których mowa w art. 45 przesłanki zwolnienia funkcjonariusza ze służby, albo mianowanie na stałe, powoduje rozwiązanie kontraktu przed upływem okresu na jaki został zawarty.
20. Do funkcjonariusza w służbie kontraktowej nie stosuje się przepisów art. 41 powierzenie pełnienia obowiązków na innym stanowisku lub oddelegowanie, art. 57 przesłanki mianowania na wyższy stopień przed upływem koniecznych terminów ust. 2, art. 87b urlopy dodatkowe, art. 95 równoważnik pieniężny za remont lokalu, art. 100 przydział lokalu mieszkalnego w razie przeniesienia do służby w innej miejscowości, art. 108 katalog dodatków do uposażenia ust. 1 pkt 3, art. 112 świadczenia pieniężne przysługujące funkcjonariuszowi ust. 1 pkt 3, 5b i 5d, art. 115 nagroda jubileuszowa, art. 117b ryczałt na pokrycie kosztów wyżywienia i innych drobnych wydatków, art. 117d świadczenia motywacyjne, art. 117f świadczenie za długoletnią służbę, art. 118 świadczenia przysługujące funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby ust. 1 pkt 1 i art. 119 odprawa i jej wysokość oraz przepisów wykonawczych wydanych na ich podstawie.

Uzyskaj dostęp
do pełnej bazy
ponad 260 000
orzeczeń.
Sprawdź
LexLege - Baza aktów prawnych i orzecznictwa
LexLege na 24 godziny
1-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena:
20,00 zł
LexLege na 1 miesiąc
31-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena:
49,00 zł
LexLege na 12 miesięcy
365-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena:
279,00 zł