Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Ustawa o Służbie Ochrony Państwa


Dz.U.2025.0.34 t.j. - Ustawa z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa

Rozdział 12. Przepisy dostosowujące i przejściowe

Art. 347. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. Likwiduje się Biuro Ochrony Rządu, zwane dalej „BOR”.
2. Tworzy się SOP.
3. Osoba powołana na stanowisko Szefa BOR lub pełniąca tę funkcję na podstawie ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu staje się Komendantem SOP z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.
4. Osobę, o której mowa w ust. 3, z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy przenosi się do służby w SOP, z zachowaniem odpowiednio ciągłości służby albo pracy. Dotychczasowy stosunek służbowy tej osoby wygasa z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art. 348. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. Komendant SOP w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy przeprowadzi czynności przygotowawcze i organizacyjne niezbędne do rozpoczęcia funkcjonowania SOP, w tym zapewni warunki organizacyjne niezbędne do wykonywania zadań, o których mowa w art. 3 zadania SOP.
2. W terminie 30 dni po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1, Komendant SOP przedstawi ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych sprawozdanie z realizacji czynności, o których mowa w ust. 1.

Art. 350. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. Zadanie, o którym mowa w art. 2 zadania BOR ust. 1 pkt 5 ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu, realizowane przez BOR w zakresie, o którym mowa w art. 4 zadania Żandarmerii ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1266 i 1860 oraz z 2024 r. poz. 1222 i 1248), przejmie Żandarmeria Wojskowa w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. W pozostałym zakresie zadanie zostanie przejęte przez kierującego placówką, o którym mowa w art. 16 zarządzenia Komendanta SOP ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1854), a SOP zakończy jego realizację w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
2. Zadanie, o którym mowa w ust. 1, do czasu jego przejęcia przez Żandarmerię Wojskową lub kierującego placówką, o którym mowa w art. 16 uprawnienie kierującego placówką zagraniczną ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej, w odniesieniu do placówek zagranicznych, których ochrona była realizowana przed wejściem w życie niniejszej ustawy przez BOR, realizować będzie SOP na podstawie ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu, nie dłużej jednak niż to określono w ust. 1.
3. Minister właściwy do spraw wewnętrznych ustali harmonogramy przejmowania zadania odpowiednio z Ministrem Obrony Narodowej i ministrem właściwym do spraw zagranicznych.

Art. 351. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. Zadanie, o którym mowa w art. 2 zadania BOR ust. 1 pkt 6 ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu, realizowane przez BOR, przejmie Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Do czasu jego przejęcia przez Szefa Sztabu Generalnego zadanie to będzie realizować SOP na podstawie ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu.
2. Minister właściwy do spraw wewnętrznych ustali z Ministrem Obrony Narodowej harmonogram przejmowania zadania przez Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Art. 352. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. W terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, w przypadku ograniczeń technicznych lub organizacyjnych Komendant SOP może wystąpić, po uzyskaniu postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie o zarządzenie kontroli operacyjnej, o wykonanie jej w całości lub w części przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policję lub Straż Graniczną, jednocześnie informując o wystąpieniu Sąd Okręgowy w Warszawie i Prokuratora Generalnego.
2. Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Komendant Główny Policji i Komendant Główny Straży Granicznej mogą odmówić wykonania kontroli operacyjnej w zakresie, o który wystąpił Komendant SOP, o czym Komendant SOP informuje niezwłocznie Sąd Okręgowy w Warszawie i Prokuratora Generalnego.
3. W przypadku kontroli, o której mowa w ust. 1, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policja lub Straż Graniczna informują Komendanta SOP o jej przebiegu oraz przekazują wszystkie materiały zgromadzone podczas stosowania kontroli operacyjnej.
4. W przypadku kontroli, o której mowa w ust. 1, stosuje się przepisy art. 44 okres, na jaki zarządza się kontrolę operacyjną. W pozostałym zakresie zastosowanie mają regulacje zawarte w przepisach właściwych dla służby realizującej wniosek, o którym mowa w ust. 1, przy czym przedłużenie trwania kontroli operacyjnej jest dokonywane na wniosek Komendanta SOP.
5. Komendant SOP prowadzi, w formie elektronicznej, z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych, rejestr centralny wniosków i zarządzeń dotyczących kontroli operacyjnej wykonywanej w całości lub w części przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policję lub Straż Graniczną, w zakresie przewidzianym dla prowadzonych przez SOP rejestrów.

Art. 354. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. Należności i zobowiązania BOR stają się należnościami i zobowiązaniami SOP.
2. Wyodrębnione archiwum BOR staje się wyodrębnionym archiwum SOP.
3. Dokumentację Jednostki Wojskowej nr 1004 – Biuro Ochrony Rządu, Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wszelką inną dokumentację zgromadzoną w archiwum wyodrębnionym BOR, powstałą przed dniem wejścia w życie ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu, przekazuje się do archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
4. Postępowania w sprawach o udzielenie zamówienia publicznego, wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, prowadzone przez BOR przejmuje do prowadzenia SOP.
5. W postępowaniach sądowych, których stroną było BOR lub Szef BOR, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, prawa i obowiązki strony przejmuje odpowiednio SOP lub Komendant SOP.
6. W postępowaniach egzekucyjnych, w których wierzycielem było BOR, wierzycielem staje się SOP.

Art. 355. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stroną porozumień oraz umów zawartych przez BOR z innymi podmiotami staje się SOP.
2. W zakresie, w jakim porozumienia oraz umowy, o których mowa w ust. 1, odnoszą się do funkcjonariuszy lub pracowników BOR, z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy prawa i obowiązki wynikające z tych porozumień i umów przejmują odpowiednio funkcjonariusze i pracownicy SOP.

Art. 356. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stroną porozumień zawartych przez Szefa BOR z innymi podmiotami staje się Komendant SOP.
2. W zakresie, w jakim porozumienia, o których mowa w ust. 1, odnoszą się do funkcjonariuszy BOR, z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy w miejsce tych funkcjonariuszy uprawnionymi stają się funkcjonariusze SOP.

Art. 357. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. Decyzje, postanowienia, poświadczenia bezpieczeństwa i odmowy wydania poświadczenia bezpieczeństwa wydane przez pełnomocnika ochrony informacji niejawnych BOR zachowują ważność, chyba że na podstawie odrębnych przepisów zostaną zmienione lub utracą ważność.
2. Akredytacje systemów teleinformatycznych udzielone dla systemów teleinformatycznych użytkowanych przez BOR przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zachowują ważność do czasu dokonania w systemie teleinformatycznym zmian, które mogą mieć istotny wpływ na bezpieczeństwo teleinformatyczne, lub upływu terminu ich ważności.

Art. 358. Przepisy dostosowujące i przejściowe

Do postępowań dyscyplinarnych i czynności wyjaśniających wszczętych na podstawie dotychczasowych przepisów i niezakończonych do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.

Art. 359. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. Funkcjonariusze pełniący służbę w BOR w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy oraz pracownicy BOR stają się odpowiednio funkcjonariuszami i pracownikami SOP z utrzymaniem dotychczasowych warunków służby lub pracy, zachowując ciągłość służby lub pracy.
2. Stosunki służbowe funkcjonariuszy oraz stosunki pracy pracowników SOP wygasają:
1) po upływie 5 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, jeżeli funkcjonariusz albo pracownik SOP w terminie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy nie otrzyma od Komendanta SOP pisemnej propozycji określającej nowe warunki pełnienia służby albo pracy lub warunki płacy;
2) po upływie 3 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym funkcjonariusz albo pracownik SOP złoży oświadczenie o odmowie przyjęcia propozycji, o której mowa w pkt 1, jednak nie później niż po upływie 5 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
3. Komendant SOP, przedstawiając propozycję, o której mowa w ust. 2 pkt 1, bierze pod uwagę przebieg służby lub pracy w BOR oraz przydatność do służby lub pracy w SOP, a w odniesieniu do funkcjonariuszy – dodatkowo spełnianie warunków, o których mowa w art. 68 wymogi wobec kandydata na funkcjonariusza SOP.
4. Funkcjonariusz albo pracownik SOP, któremu Komendant SOP przedstawił propozycję, o której mowa w ust. 2 pkt 1, składa w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania oświadczenie o przyjęciu albo odmowie przyjęcia tej propozycji. Niezłożenie oświadczenia w tym terminie jest równoznaczne z odmową przyjęcia propozycji pełnienia służby albo zatrudnienia.
5. Funkcjonariusz albo pracownik SOP, który otrzymał i przyjął propozycję, o której mowa w ust. 2 pkt 1, zachowuje odpowiednio ciągłość służby albo pracy. Funkcjonariusz albo pracownik SOP, któremu nie zostanie złożona propozycja, o której mowa w ust. 2 pkt 1, w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy otrzymuje pisemną informację o braku tej propozycji.
6. Propozycja, o której mowa w ust. 2 pkt 1, albo informacja o braku tej propozycji, jeśli nie jest możliwe doręczenie jej w miejscu pełnienia służby lub wykonywania pracy, może zostać doręczona funkcjonariuszowi albo pracownikowi SOP na ostatni znany adres zamieszkania. Doręczenie na taki adres jest skuteczne.
7. W przypadku przyjęcia propozycji pełnienia służby albo zatrudnienia dotychczasowy:
1) stosunek służby w służbie przygotowawczej albo stałej,
2) stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony albo określony
– z dniem określonym w propozycji przekształca się odpowiednio w stosunek służby albo pracy w SOP na podstawie odpowiednio mianowania do służby przygotowawczej albo służby stałej albo umowy o pracę na czas nieokreślony albo określony.
8. W przypadkach, o których mowa w ust. 2, wygaśnięcie stosunku służbowego funkcjonariusza traktuje się jak zwolnienie ze służby.
9. Komendant SOP stwierdza wygaśnięcie stosunku służbowego w drodze rozkazu personalnego, wydaje funkcjonariuszowi świadectwo służby obejmujące okresy pełnienia służby w BOR i SOP oraz wypłaca należności w związku ze zwolnieniem ze służby, o których mowa w art. 104 odprawa i art. 105 należności przysługujące funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu.
10. Funkcjonariusze, którzy przyjęli propozycję, o której mowa w ust. 2 pkt 1, otrzymują rozkaz personalny o mianowaniu na stanowisko służbowe w SOP.
11. W przypadku zwolnienia ze służby przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy funkcjonariusza, który przyjął propozycję, o której mowa w ust. 2 pkt 1, za średnią dodatków o charakterze stałym, o której mowa w art. 187 odprawa funkcjonariusza zwolnionego ze służby ust. 1–3 i art. 188 należności pieniężne funkcjonariusza zwolnionego ze służby ust. 1 pkt 1 i ust. 6, uznaje się średnią wyliczoną proporcjonalnie do służby w SOP.
12. Rozkazom personalnym, o których mowa w ust. 9 i 10, nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.
13. Do rozkazów personalnych, o których mowa w ust. 9 i 10, stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.

Art. 360. Przepisy dostosowujące i przejściowe

Strażnicy Straży Marszałkowskiej zatrudnieni w Straży Marszałkowskiej w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy pozostają strażnikami z utrzymaniem dotychczasowych warunków służby lub pracy, zachowując ciągłość służby.

Art. 361. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. Funkcjonariusze pełniący służbę w Biurze Ochrony Rządu, którzy do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy złożyli pisemne zgłoszenie wystąpienia ze służby albo w stosunku do których została wydana decyzja o zwolnieniu ze służby, zostają zwolnieni na podstawie przepisów dotychczasowych w terminie wynikającym ze zgłoszenia lub decyzji. Uprawnienia Szefa BOR w tych sprawach realizuje Komendant SOP.
2. Do funkcjonariuszy, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepis art. 359 przepisy dostosowujące i przejściowe ust. 9.
3. Funkcjonariusze, wobec których po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy uchylono albo stwierdzono nieważność decyzji o zwolnieniu ze służby w BOR albo o przeniesieniu do dyspozycji Szefa BOR, stają się funkcjonariuszami w dyspozycji Komendanta SOP.
4. Funkcjonariuszy, o których mowa w ust. 1, do komisji lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych kieruje Komendant SOP.
5. W przypadku ustalenia stopnia uszczerbku na zdrowiu funkcjonariuszy, o których mowa w ust. 1, komisje lekarskie podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych orzekają posługując się wykazem chorób właściwym dla orzekania wobec funkcjonariuszy SOP.
6. Emerytur policyjnych lub policyjnych rent inwalidzkich oraz dodatków do tych świadczeń nie wypłaca się za okres, za który funkcjonariusze, o których mowa w ust. 1, otrzymali uposażenie lub świadczenie pieniężne przysługujące po zwolnieniu ze służby, określone w dotychczasowych przepisach o uposażeniu funkcjonariuszy BOR, chyba że emerytura lub renta inwalidzka byłaby korzystniejsza. Przepis art. 42 powstanie prawa do wypłaty świadczenia pieniężnego ust. 3 zdanie drugie ustawy zmienianej w art. 266 zmiana ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, stosuje się odpowiednio.

Art. 362. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. Funkcjonariusze oddelegowani do pełnienia zadań służbowych w BOR w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy stają się funkcjonariuszami oddelegowanymi do pełnienia zadań służbowych w SOP bez zmiany warunków oddelegowania.
2. Komendant SOP w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy wystąpi do podmiotów, o których mowa w art. 70 przeniesienie do służby w SOP funkcjonariuszy innych służb ust. 1, z wnioskiem określającym nowe warunki oddelegowania.
3. W przypadku niewystąpienia z wnioskiem, o którym mowa w ust. 2, funkcjonariusze zostają odwołani z oddelegowania z dniem następującym po upływie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art. 363. Przepisy dostosowujące i przejściowe

Funkcjonariusze BOR, którzy z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stali się funkcjonariuszami SOP, są uprawnieni do wykonywania i realizacji zadań na podstawie art. 3 zadania SOP.

Art. 364. Przepisy dostosowujące i przejściowe

Funkcjonariuszom SOP, którzy przyjęli propozycję, o której mowa w art. 359 przepisy dostosowujące i przejściowe ust. 2 pkt 1:
1) czas pełnienia służby w BOR lub w Jednostce Wojskowej nr 1004 – Biuro Ochrony Rządu wlicza się do okresu służby w SOP w zakresie wszystkich uprawnień związanych z tą służbą, a w szczególności nabytych praw do zaopatrzenia emerytalnego, na zasadach obowiązujących w dniu powołania do służby w BOR lub w Jednostce Wojskowej nr 1004 – Biuro Ochrony Rządu;
2) zachowuje się uprawnienie do niewykorzystanych w naturze urlopów wypoczynkowych oraz do czasu wolnego w zamian za czas służby przekraczający normę określoną w art. 27 czas pełnienia służby funkcjonariusza ust. 2 ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu;
3) nie przysługują należności w związku ze zwolnieniem ze służby w BOR.

Art. 365. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. Funkcjonariusz, o którym mowa w art. 359 przepisy dostosowujące i przejściowe ust. 1, zachowuje dotychczasowy stopień służbowy, z uwzględnieniem zmiany nazwy formacji.
2. Funkcjonariusz posiadający stopień chorążego albo stopień oficerski, który nie uzyskał wykształcenia określonego w niniejszej ustawie, może zostać mianowany na kolejny wyższy stopień służbowy dopiero po uzupełnieniu wykształcenia.
3. Funkcjonariusza, o którym mowa w ust. 2, mianowanego w BOR na stanowisko służbowe zaszeregowane odpowiednio do stopnia etatowego chorążego lub oficera można mianować w SOP na stanowisko zaszeregowane odpowiednio do stopnia etatowego chorążego lub oficera.
4. Funkcjonariusza SOP, o którym mowa w ust. 3, który nie uzupełni wykształcenia wymaganego na zajmowanym stanowisku służbowym w okresie 5 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, przenosi się na stanowisko służbowe odpowiadające posiadanemu wykształceniu.

Art. 366. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. Uprawnienia nabyte na podstawie przepisów ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1270) w brzmieniu obowiązującym w dniu wejścia w życie ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu zachowują żołnierze Jednostki Wojskowej nr 1004 – Biuro Ochrony Rządu, którzy zostali funkcjonariuszami BOR, a następnie stali się funkcjonariuszami SOP.
2. Przepis ust. 1 stosuje się także do osób, które uzyskały policyjne zaopatrzenie emerytalne.

Art. 367. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. Funkcjonariusze, o których mowa w art. 359 przepisy dostosowujące i przejściowe ust. 1, zachowują uprawnienia nabyte na podstawie art. 79 równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego ust. 1 oraz art. 84 przyznanie lokalu mieszkalnego w drodze decyzji administracyjnej ust. 1 ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu.
2. Do uprawnień, o których mowa w ust. 1, stosuje się dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 79 równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego ust. 6 i art. 86 opróżnienie przydzielonego funkcjonariuszowilokalu ust. 5 ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art. 368. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. W stosunku do funkcjonariuszy BOR, którzy uzyskali zaopatrzenie emerytalne na podstawie ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin (Dz. U. z 1983 r. poz. 210, z późn. zm.), organem właściwym do podejmowania decyzji w sprawach mieszkaniowych wynikających z odrębnych przepisów jest Komendant SOP.
2. Lokale zajmowane przez osoby, o których mowa w ust. 1, stanowią zasób mieszkaniowy SOP.

Art. 369. Przepisy dostosowujące i przejściowe

Funkcjonariuszowi zwalnianemu ze służby w 2018 r., uprawnionemu do zaopatrzenia emerytalnego, wlicza się do podstawy wymiaru emerytury lub renty inwalidzkiej, o której mowa w art. 5 podstawa wymiaru emerytury lub renty inwalidzkiej ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, 1/12 uposażenia należnego w 2017 r.

Art. 370. Przepisy dostosowujące i przejściowe

Funkcjonariuszom BOR, którzy stali się funkcjonariuszami SOP zgodnie z art. 359 przepisy dostosowujące i przejściowe, nie przysługuje pomoc finansowa, o której mowa w art. 180 pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego, jeżeli otrzymali oni ekwiwalent pieniężny, o którym mowa w art. 83 formy realizacji prawa do lokalu mieszkalnego ust. 1 pkt 2 ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu.

Art. 371. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. W terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, na podstawie wniosków złożonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy oraz dotychczasowej listy osób oczekujących na przyznanie ekwiwalentu, o którym mowa w art. 83 formy realizacji prawa do lokalu mieszkalnego ust. 1 pkt 2 ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu, uwzględniając okres oczekiwania na wypłatę ekwiwalentu w Jednostce Wojskowej nr 1004 – Biuro Ochrony Rządu, Nadwiślańskich Jednostkach Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz BOR, zostanie sporządzona lista osób oczekujących na wypłacenie ekwiwalentu przez SOP. Lista tworzona jest według kolejności złożonych wniosków, przy czym w pierwszej kolejności na listę wpisywani są uprawnieni, z którymi zawarto umowę o wypłatę ekwiwalentu, o których mowa w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 83 formy realizacji prawa do lokalu mieszkalnego ust. 5 ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu.
2. W terminie do 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy funkcjonariusze uprawnieni do otrzymania ekwiwalentu, o którym mowa w art. 83 formy realizacji prawa do lokalu mieszkalnego ust. 1 pkt 2 ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu, mogą złożyć wniosek o wypłatę tego ekwiwalentu. Do składania wniosków stosuje się przepisy dotychczasowe. Wnioski uwzględniane są na liście, o której mowa w ust. 1.
3. Wypłata ekwiwalentu, o którym mowa w art. 83 formy realizacji prawa do lokalu mieszkalnego ust. 1 pkt 2 ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu, nastąpi w ramach środków budżetowych przeznaczonych na ten cel według listy, o której mowa w ust. 1, w wysokości określonej w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 83 formy realizacji prawa do lokalu mieszkalnego ust. 5 ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu, w ciągu 10 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. W każdym roku wypłata ekwiwalentów nastąpi według kolejności na liście, o której mowa w ust. 1, na łączną kwotę nieprzekraczającą 37 000 tys. zł.
4. W przypadku śmierci funkcjonariusza, która pozostaje w związku ze służbą, wypłata ekwiwalentu członkom rodziny zamieszkałym w lokalu wspólnie z funkcjonariuszem w dniu jego śmierci może nastąpić z pominięciem ustalonej kolejności na liście.

Art. 372. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy wygasają decyzje wydane na podstawie ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu, z wyjątkiem decyzji w sprawach personalnych.
2. Zachowują moc decyzje o przydziale lokalu mieszkaniowego lub kwatery tymczasowej oraz decyzje o zachowaniu lub nabyciu prawa do lokalu mieszkalnego wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy także wobec osób delegowanych.

Art. 373. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. Do spraw wszczętych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy i niezakończonych ostatecznymi decyzjami lub umowami stosuje się przepisy tej ustawy.
2. Do spraw o przydzielenie lokalu mieszkalnego i spraw dotyczących zwolnienia ze służby w BOR stosuje się przepisy ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu.
3. Do spraw dotyczących zezwolenia na udzielenie wiadomości stanowiącej informację niejawną przez Szefa BOR rozpoczętych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu.

Art. 374. Przepisy dostosowujące i przejściowe

Kontrole oświadczeń majątkowych prowadzone na podstawie ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu, wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy przez Szefa BOR prowadzi Komendant SOP na podstawie dotychczasowych przepisów.

Art. 375. Przepisy dostosowujące i przejściowe

Odwołanie od decyzji Szefa BOR wydanej przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy wnosi się do ministra właściwego do spraw wewnętrznych za pośrednictwem Komendanta SOP, jeżeli termin do wniesienia odwołania od tych decyzji nie upłynął przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art. 376. Przepisy dostosowujące i przejściowe

Dotychczasowe upoważnienia Szefa BOR wydane odpowiednio funkcjonariuszom albo pracownikom w celu wykonywania przez nich obowiązków służbowych oraz zadań, stają się upoważnieniami Komendanta SOP, na okres nie dłuższy niż do dnia następującego po upływie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art. 377. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. Skargi, wnioski i petycje w zakresie związanym z działalnością BOR wniesione i nierozpatrzone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy rozpatruje Komendant SOP.
2. Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do zażaleń składanych na podstawie art. 37 prawo wniesienia ponaglenia § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.

Art. 378. Przepisy dostosowujące i przejściowe

Wnioski o udostępnienie informacji publicznej oraz wnioski o przekazanie informacji w trybie ustawy z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1446) złożone do Szefa BOR i nierozpatrzone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy rozpatruje Komendant SOP.

Art. 379. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. Wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy postępowania kwalifikacyjne do służby w BOR stają się postępowaniami kwalifikacyjnymi do służby w SOP.
2. Kandydaci, którzy złożyli w BOR podanie o przyjęcie do służby przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stają się kandydatami do służby w SOP pod warunkiem złożenia pisemnego oświadczenia potwierdzającego wolę przyjęcia do służby w SOP.
3. Orzeczenia komisji lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych o zdolności do służby w BOR, poświadczenia bezpieczeństwa i opinie psychologiczne wydane kandydatom do służby w BOR, sprawdzenia w rejestrach, ewidencjach, kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu oraz wyniki testów sprawności fizycznej w postępowaniu kwalifikacyjnym oraz rozmów kwalifikacyjnych stają się odpowiednio dokumentami dopuszczającymi do pełnienia służby w SOP.

Art. 381. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. W sprawach ze stosunku służbowego zaistniałych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.
2. Sprawy, o których mowa w ust. 1, rozpatruje Komendant SOP.

Art. 383. Przepisy dostosowujące i przejściowe

Dotychczasowe legitymacje służbowe wydane funkcjonariuszom BOR przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zachowują ważność do czasu wydania nowych, jednak nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art. 385. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. Dotychczasowe składniki umundurowania, dystynkcje, oznaki oraz znaki identyfikacji osobistej funkcjonariuszy BOR, określone na podstawie ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu, zachowują ważność i mogą być używane nie dłużej niż dwa lata od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
2. Funkcjonariusze BOR, którzy przyjęli propozycję, o której mowa w art. 359 przepisy dostosowujące i przejściowe, oraz funkcjonariusze SOP przyjęci po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, mogą wykonywać obowiązki służbowe w umundurowaniu oraz mogą nosić dystynkcje, oznaki oraz znaki identyfikacji osobistej, o których mowa w ust. 1.

Art. 388. Przepisy dostosowujące i przejściowe

Mienie Skarbu Państwa będące w dyspozycji BOR oraz nieruchomości znajdujące się w trwałym zarządzie BOR użytkowane przez BOR stają się mieniem będącym odpowiednio w dyspozycji lub w trwałym zarządzie SOP.

Art. 389. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. Przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 13 uprawnienia funkcjonariuszy BOR ust. 7, art. 23 powstanie stosunku służbowego funkcjonariusza BOR, legitymacja służbowa ust. 6, art. 27 czas pełnienia służby funkcjonariusza ust. 4, art. 28 rozporządzenie dotyczące kwalifikacji funkcjonariuszy, art. 29 opinia służbowa ust. 9, art. 40 świadectwo służby ust. 3, art. 44 mianowanie na stopnie podoficerskie oraz stopnie chorążych ust. 3, art. 51 przyjęcie do służby osób posiadających stopnie służbowe innych służb ust. 3, art. 52 rozporządzenie dotyczące mianowania funkcjonariuszy na stopnie, art. 54 umundurowanie i wyposażenie funkcjonariusza ust. 6 i 7, art. 60b rozporządzenie dotyczące sum ubezpieczenia funkcjonariuszy, art. 61a rozporządzenie dotyczące świadczeń opieki zdrowotnej, art. 62a składki ZUS funkcjonariusza zwolnionego ze służby ust. 9, art. 63 uzbrojenie i specjalne wyposażenie funkcjonariuszy ust. 3, art. 64 prawo do wyżywienia lub równoważnika pieniężnego ust. 2 i 3, art. 75 wyróżnienia ust. 4, art. 91 zakres uposażenia zasadniczego ust. 2, art. 102 nagroda jubileuszowa ust. 2, art. 103 należności z tytułu podróży służbowych ust. 2, art. 106 zasiłek pogrzebowy ust. 4, art. 107a renta rodzinna ust. 3, art. 108i zestawienia zbiorcze przyczyn przebywania funkcjonariuszy na zwolnieniach lekarskich ust. 3, art. 127 zadania z zakresu ochrony Sejmu i Senatu ust. 3a, art. 127a postępowanie kwalifikacyjne dla kandydatów na strażników Straży Marszałkowskiej ust. 5 i 7, art. 128 strażnicy Straży Marszałkowskiej ust. 6 oraz art. 129 Straż Marszałkowska - przepisy ogólne ust. 3 i 4 ustawy uchylanej w art. 391 utrata mocy ustawy o Biurze Ochrony Rządu zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych odpowiednio na podstawie art. 31 obowiązki funkcjonariusza wobec osoby ujętej ust. 5, art. 73 wymogi na stanowiskach służbowych w SOP ust. 2, art. 76 nawiązanie, zmiana albo rozwiązanie stosunku służbowego funkcjonariusza ust. 9, art. 81 czas pełnienia służby funkcjonariusza ust. 6, art. 82 okresowe opiniowanie funkcjonariusza ust. 8, art. 114 świadectwo służby ust. 3, art. 119 egzaminy na pierwszy stopień chorążego lub pierwszy stopień podoficerski ust. 10, art. 127 równorzędność stopni służbowych ust. 3, art. 129 rozporządzenie w sprawie mianowania funkcjonariuszy na stopnie SOP, art. 132 umundurowanie i wyposażenie funkcjonariusza SOP ust. 5, art. 133 równoważnik pieniężny za przedmioty umundurowania niewydane w naturze i na zakup ubrania typu cywilnego ust. 13, art. 144 rozporządzenie w sprawie sumy ubezpieczenia funkcjonariusza od następstw nieszczęśliwych wypadków, art. 145 prawo do świadczeń opieki zdrowotnej funkcjonariusza wykonującego zadania za granicą ust. 2, art. 147 przekazanie do ZUS składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe funkcjonariusza ust. 9, art. 148 uzbrojenie i wyposażenie specjalne ust. 3, art. 149 wyżywienie lub równoważnik pieniężny w zamian za wyżywienie ust. 5 i 7, art. 159 wyróżnienia ust. 5, art. 163 składniki uposażenia zasadniczego ust. 2, art. 172 należności pieniężne przysługujące funkcjonariuszowi ust. 4, art. 175 nagrody jubileuszowe ust. 2, art. 189 zasiłek pogrzebowy ust. 5, art. 191 renta rodzinna ust. 3, art. 201 roczne zestawienia zbiorcze przyczyn przebywania funkcjonariuszy na zwolnieniach lekarskich ust. 3, art. 246 uchylony ust. 6, art. 247 uchylony ust. 5 i 7, art. 249 uchylony ust. 8 oraz art. 250 uchylony ust. 3 i 5 niniejszej ustawy, jednak nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
2. Przepisy wykonawcze wydane na podstawie:
1) art. 811 asysta przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych § 2 pkt 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego,
2) art. 50 czynności egzekucyjne w pomieszczeniach organów państwowych oraz na terenach kolejowych i lotnisk § 3 pkt 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji,
3) art. 20 rozporządzenie w sprawie wykonywania zadań przez Inspekcję w jednostkach podległych i nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
4) art. 25a przeniesienie do służby w Policji ust. 4 oraz art. 47 obowiązek zapewnienia warunków dla przeprowadzenia przez SOP kontroli operacyjnej ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji,
5) art. 31a przeniesienie do służby w Straży Granicznej ust. 5, art. 61 stopień przyjmowanego do służby w Straży Granicznej ust. 4, art. 62 rozporządzenie w sprawie mianowania funkcjonariuszy na stopnie służbowe oraz art. 106 rozporządzenie w sprawie wysługI lat ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej,
6) art. 64i rozporządzenie w sprawie udzielania zezwoleń i przejazdu pojazdów nienormatywnych ust. 3, art. 66 wymagania techniczne pojazdu uczestniczącego w ruchu ust. 7, art. 76 rozporządzenia w sprawie warunków i trybu rejestracji pojazdów oraz dystrybucji blankietów ust. 3 i ust. 5 pkt 4 oraz art. 86 badania techniczne pojazdów niektórych służb ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym,
7) art. 14 współdziałanie Żandarmerii z innymi podmiotami ust. 2 oraz 21 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych,
8) art. 28 ust. 2 i art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 4 kwietnia 2014 r. o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą,
9) art. 8 ust. 2 oraz art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych,
10) art. 88 sposób gospodarowania lokalami mieszkalnymi w zasobie Zarządu Zasobów Mieszkaniowych MSW ust. 3 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego
– zachowują moc do dnia wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych, nie dłużej jednak niż przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, oraz mogą być zmieniane na podstawie przepisów, o których mowa w pkt 1–8, w dotychczasowym brzmieniu.
3. Przepisy wykonawcze wydane na podstawie:
1) art. 66a metryka sprawy § 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego,
2) art. 165 rozporządzenie w sprawie służby w obronie cywilnej pkt 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej,
3) art. 57 rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu mianowania policjantów na stopnie policyjne, art. 86 rozporządzenie w sprawie przyznawania urlopów, art. 101 wysokość uposażenia zasadniczego ust. 2, art. 102 rozporządzenie w sprawie wysługi lat i art. 104 dodatek za stopień ust. 6 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji,
4) art. 31 wymagania co do kandydata na funkcjonariusza Straży Granicznej ust. 3, art. 38 rozporządzenie w sprawie wymagań na określonych stanowiskach służbowych, art. 90 rozporządzenie w sprawie udzielania funkcjonariuszom urlopów, art. 101 rozporządzenie w sprawie zasad przydziału lokali, warunków najmu ust. 1 oraz art. 131 potrącenia z wynagrodzenia funkcjonariusza ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej,
5) art. 18a przekraczanie granicy państwowej i lot w przestrzeni powietrznej RP obcego wojskowego statku powietrznego ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej (Dz. U. z 2024 r. poz. 388 i 1635),
6) art. 15 emerytura funkcjonariusza pozostającego w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 r. ust. 6 oraz – w zakresie właściwości ministra właściwego do spraw wewnętrznych – art. 20 inwalidztwo funkcjonariuszy całkowicie niezdolnych do służby ust. 4, art. 27 prawo do świadczeń socjalnych z funduszu socjalnego ust. 2, art. 32 właściwość organów w sprawach zaopatrzenia emerytalnego ust. 2a oraz art. 38 rozporządzenia w sprawie zaopatrzenia emerytalnego i świadczeń funkcjonariuszy oraz członków ich rodzin ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin,
7) art. 6a przekazanie składek od uposażenia żołnierza do Zakładu Ubezpieczenie Społecznych ust. 10 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin,
8) art. 53 pojazdy uprzywilejowane i uprawnienia kierujących nimi ust. 4 oraz art. 66 wymagania techniczne pojazdu uczestniczącego w ruchu ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym,
9) art. 10 ust. 3 oraz art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
10) art. 116 zakaz wnoszenia na pokład statku powietrznego broni i materiałów wybuchowych i ich używania ust. 5 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze,
11) art. 29 ust. 7 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową (Dz. U. z 2017 r. poz. 1950),
12) art. 47 prawo do bezpłatnych przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych ust. 2d, w zakresie ministra właściwego do spraw wewnętrznych, ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
13) art. 63 skład konwentu uczelni publicznej ust. 5 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym,
14) art. 16 szkolenia w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2024 r. poz. 652 i 1222),
15) art. 17 odznaka „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej" ust. 3, art. 24 umieszczenie poza kolejnością w Domu Weterana ust. 8 oraz art. 27 pomoc finansowa na kształcenie weterana poszkodowanego-funkcjonariusza ust. 7 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa,
16) art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych,
17) art. 88 sposób gospodarowania lokalami mieszkalnymi w zasobie Zarządu Zasobów Mieszkaniowych MSW ust. 2 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego,
18) art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych
– zostaną zmienione w celu dostosowania do niniejszej ustawy w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art. 390. Przepisy dostosowujące i przejściowe

1. W latach 2018–2027 maksymalny limit wydatków budżetu państwa będących skutkiem finansowym niniejszej ustawy wynosi 3 748 180 tys. zł, z tym że w poszczególnych latach limit wynosi w:
1) 2018 r. – 245 269 tys. zł;
2) 2019 r. – 382 931 tys. zł;
3) 2020 r. – 349 825 tys. zł;
4) 2021 r. – 369 674 tys. zł;
5) 2022 r. – 376 934 tys. zł;
6) 2023 r. – 437 555 tys. zł;
7) 2024 r. – 403 298 tys. zł;
8) 2025 r. – 409 159 tys. zł;
9) 2026 r. – 382 429 tys. zł;
10) 2027 r. – 391 106 tys. zł.
2. Minister właściwy do spraw wewnętrznych nadzoruje wykorzystanie limitu wydatków, o których mowa w ust. 1, i dokonuje oceny wykorzystania tego limitu według stanu na koniec każdego kwartału, a w przypadku IV kwartału – według stanu na dzień 20 listopada danego roku.
3. W przypadku zagrożenia lub przekroczenia przyjętego na dany rok budżetowy maksymalnego limitu wydatków określonego w ust. 1 oraz w przypadku, gdy w okresie od początku roku kalendarzowego do dnia ostatniej oceny, o której mowa w ust. 2, część limitu rocznego przypadającego proporcjonalnie na ten okres zostanie przekroczona co najmniej o 10%, stosuje się mechanizm korygujący polegający na zmniejszeniu wydatków budżetu państwa będących skutkiem finansowym niniejszej ustawy, związanych z wydatkami logistycznymi.
4. Organem właściwym do wdrożenia mechanizmu korygującego, o którym mowa w ust. 3, jest Komendant SOP.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.