Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Ustawa o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego


Dz.U.2015.0.1543 t.j. - Ustawa z dnia 25 września 1981 r. o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego

Rozdział 6. Samorząd załogi a dyrektor przedsiębiorstwa

Art. 37. Uczestnictwo dyrektora przedsiębiorstwa w posiedzeniach rady pracowniczej, wykonywanie uchwał rady

1. Dyrektor przedsiębiorstwa uczestniczy w posiedzeniach rady pracowniczej przedsiębiorstwa. Na zaproszenie dyrektor uczestniczy również w posiedzeniach prezydium rady pracowniczej.
2. Dyrektor przedsiębiorstwa wykonuje uchwały rady pracowniczej przedsiębiorstwa dotyczące działalności przedsiębiorstwa.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do kierowników zakładów, w których działają rady pracownicze zakładu.

Art. 39. Obowiązki dyrektora przedsiębiorstwa i kierownika zakładu

1. Dyrektor przedsiębiorstwa jest obowiązany zapewnić radzie pracowniczej przedsiębiorstwa możliwość zaznajomienia się z materiałami dotyczącymi działalności przedsiębiorstwa, przedkładać materiały na posiedzenia rady pracowniczej z odpowiednim wyprzedzeniem oraz informować radę o skutkach ekonomicznych, społecznych i prawnych zamierzonych uchwał rady.
2. Dyrektor przedsiębiorstwa jest obowiązany zapewnić samorządowi załogi warunki lokalowe oraz niezbędne środki umożliwiające właściwe jego funkcjonowanie.

Art. 40. Wstrzymanie przez radę pracowniczą wykonania decyzji dyrektora

Radzie pracowniczej przedsiębiorstwa przysługuje prawo wstrzymania wykonania decyzji dyrektora przedsiębiorstwa, o ile decyzja ta jest:
1) sprzeczna z uchwałą rady pracowniczej lub uchwałą ogólnego zebrania pracowników;
2) podjęta bez zasięgnięcia opinii rady pracowniczej w sprawach określonych w art. 25 uprawnienia rady pracowniczej ust. 2;
3) podjęta bez uchwały rady pracowniczej w sprawach określonych w art. 24 kompetencje stanowiące rady pracowniczej przedsiębiorstwa ust. 1;
4) niezgodna z przepisami prawa.

Art. 41. Wstrzymanie przez dyrektora wykonania uchwał

1. Dyrektor przedsiębiorstwa wstrzymuje wykonanie uchwały ogólnego zebrania pracowników oraz rady pracowniczej przedsiębiorstwa, niezgodnej z przepisami prawa.
2. W wypadkach wymienionych w ust. 1 dyrektor zwraca się do rady pracowniczej o ponowne rozpatrzenie sprawy.
3. Decyzja dyrektora przedsiębiorstwa o wstrzymaniu wykonania uchwały rady pracowniczej przedsiębiorstwa powinna być wydana na piśmie oraz zawierać uzasadnienie prawne i faktyczne.
4. Do uchwał rady pracowniczej przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 40 wstrzymanie przez radę pracowniczą wykonania decyzji dyrektora, nie stosuje się przepisów ust. 1-3.

Art. 42. Sprzeciw od decyzji dyrektora o wstrzymaniu wykonania uchwały rady pracowniczej

1. Rada pracownicza przedsiębiorstwa ma prawo wniesienia do dyrektora przedsiębiorstwa w ciągu siedmiu dni sprzeciwu od decyzji o wstrzymaniu wykonania uchwały rady pracowniczej.
2. Jeżeli, mimo wniesienia sprzeciwu, dyrektor przedsiębiorstwa decyzję podtrzyma albo w ciągu trzech dni nie powiadomi rady pracowniczej przedsiębiorstwa o cofnięciu decyzji, radzie pracowniczej przedsiębiorstwa przysługuje prawo wystąpienia o rozstrzygnięcie sprawy w trybie spornym, określonym w art. 45 rozstrzyganie sporów pomiędzy radą pracowniczą a dyrektorem przez komisję rozjemczą,

Art. 43. Wstrzymanie przez kierownika zakładu wykonania uchwały rady pracowniczej zakładu

1. Prawo wstrzymania wykonania uchwały na zasadach określonych w art. 41 wstrzymanie przez dyrektora wykonania uchwał, przysługuje kierownikowi zakładu w stosunku do uchwał rady pracowniczej zakładu.
2. Spory spowodowane wstrzymaniem wykonania uchwały przez kierownika zakładu rozstrzyga rada pracownicza przedsiębiorstwa, po wysłuchaniu opinii dyrektora przedsiębiorstwa.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.