Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących


Dz.U.2024.0.1410 t.j. - Ustawa z dnia 29 czerwca 2011 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących

Rozdział 1a. Decyzja zasadnicza i zmiana struktury właścicielskiej inwestora

Art. 3a. Decyzja zasadnicza

1. Decyzja zasadnicza określa dozwolone parametry inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej i uprawnia do ubiegania się o uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej oraz innych decyzji niezbędnych do przygotowania, realizacji i użytkowania inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej. Decyzja zasadnicza zabezpiecza interes publiczny pod względem celów polityki państwa, w tym polityki energetycznej, polityki surowcowej i interesu surowcowego państwa, oraz bezpieczeństwa państwa.
2. Decyzję zasadniczą wydaje się inwestorowi, który posiada siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) będącym stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, lub państwie członkowskim Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
3. Decyzję zasadniczą wydaje się dla jednego albo więcej niż jednego obiektu energetyki jądrowej, jeżeli te obiekty są ze sobą funkcjonalnie powiązane.
4. Decyzję zasadniczą wydaje minister właściwy do spraw gospodarki surowcami energetycznymi na wniosek inwestora.

Art. 3b. Wniosek o wydanie decyzji zasadniczej

1. Wniosek o wydanie decyzji zasadniczej zawiera:
1) charakterystykę inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej, w tym określenie:
a) planowanej łącznej mocy zainstalowanej – w przypadku elektrowni jądrowej,
b) planowanego okresu eksploatacji obiektu energetyki jądrowej,
c) gmin, na których obszarze proponuje się lokalizację inwestycji,
d) przewidzianych do zastosowania technologii reaktorowych – w przypadku elektrowni jądrowej;
2) opis struktury właścicielskiej wnioskodawcy;
3) opis znaczenia inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej oraz potrzeby jej realizacji w ramach krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną lub ciepło;
4) opis technologii przewidzianych do zastosowania do wydobywania rud uranu lub toru ze złóż – w przypadku zakładu do wydobywania rud uranu lub toru ze złóż i do ich wstępnego przetwarzania;
5) opis technologii składowania odpadów promieniotwórczych oraz planowaną pojemność składowiska odpadów promieniotwórczych – w przypadku składowiska odpadów promieniotwórczych;
6) opis planowanego sposobu finansowania inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej, w tym wskazanie planowanych źródeł pozyskiwania środków finansowych.
2. Do wniosku o wydanie decyzji zasadniczej inwestor dołącza dokumenty potwierdzające strukturę właścicielską wnioskodawcy oraz dowód wniesienia opłaty, o której mowa w art. 3c opłaty za wydanie decyzji zasadniczej i decyzji o jej zmianie ust. 1.
3. Do wniosku o zmianę decyzji zasadniczej przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.

Art. 3c. Opłaty za wydanie decyzji zasadniczej i decyzji o jej zmianie

1. Minister właściwy do spraw gospodarki surowcami energetycznymi rozpatruje wniosek o wydanie:
1) decyzji zasadniczej – po uiszczeniu przez wnioskodawcę opłaty w wysokości 200 000 zł;
2) decyzji o zmianie decyzji zasadniczej – po uiszczeniu przez wnioskodawcę opłaty w wysokości 100 000 zł.
2. Opłaty, o których mowa w ust. 1, stanowią dochód budżetu państwa i są wnoszone na rachunek urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw gospodarki surowcami energetycznymi.

Art. 3d. Tryb wydania albo odmowy wydania decyzji zasadniczej

1. Minister właściwy do spraw gospodarki surowcami energetycznymi wydaje decyzję zasadniczą albo odmawia wydania decyzji zasadniczej w terminie 90 dni od dnia otrzymania wniosku o wydanie decyzji zasadniczej, biorąc pod uwagę interes publiczny, w szczególności:
1) cele polityki państwa, w tym polityki energetycznej, polityki surowcowej i interesu surowcowego państwa, włącznie z bieżącym i przewidywanym krajowym zapotrzebowaniem na energię elektryczną lub ciepło;
2) wpływ inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa.
2. Wydanie albo odmowa wydania decyzji zasadniczej następuje po zasięgnięciu opinii:
1) Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zakresie wpływu inwestycji na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa;
2) ministra właściwego do spraw środowiska w zakresie wpływu inwestycji na politykę surowcową państwa;
3) ministra właściwego do spraw aktywów państwowych w zakresie wpływu inwestycji na aktywa państwowe;
4) ministra właściwego do spraw energii w zakresie wpływu inwestycji na politykę energetyczną państwa.
3. W przypadku wydłużenia, na podstawie art. 35 terminy dla wydania decyzji przez właściwe organy ust. 1b, terminu na wydanie opinii, o której mowa w ust. 2 pkt 1, termin na wydanie decyzji zasadniczej ulega odpowiedniemu wydłużeniu.
4. Do postępowania o wydanie decyzji zasadniczej nie stosuje się przepisu art. 31 uprawnienia organizacji społecznych § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572), zwanej dalej „Kodeksem postępowania administracyjnego”.
5. Wydanie albo odmowa wydania decyzji zasadniczej następuje w formie decyzji administracyjnej. Przepisu art. 127 odwołania od decyzji wydanej w pierwszej instancji § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego nie stosuje się.
6. Do postępowania w sprawie zmiany decyzji zasadniczej przepisy ust. 1–5 stosuje się odpowiednio.

Art. 3e. Parametry inwestycji w decyzji zasadniczej

Decyzja zasadnicza określa następujące dozwolone parametry inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej:
1) wskazanie gmin, na których obszarze dozwala się lokalizację inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej, spośród gmin wskazanych we wniosku o wydanie decyzji zasadniczej;
2) dozwoloną maksymalną moc zainstalowaną oraz dozwolone rodzaje technologii reaktorowych spośród technologii wskazanych we wniosku o wydanie decyzji zasadniczej – w przypadku elektrowni jądrowej;
3) dozwolone rodzaje technologii składowania odpadów promieniotwórczych spośród technologii wskazanych we wniosku o wydanie decyzji zasadniczej oraz maksymalną pojemność składowiska odpadów promieniotwórczych – w przypadku składowiska odpadów promieniotwórczych.

Art. 3f. Zgoda na osiągnięcie pozycji dominującej w spółce posiadająca decyzję zasadniczą

1. Zgody ministra właściwego do spraw gospodarki surowcami energetycznymi wymaga osiągnięcie pozycji dominującej w przypadkach, o których mowa w art. 4 objaśnienie pojęć § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 18 i 96), w spółce będącej podmiotem, który uzyskał decyzję zasadniczą, lub w spółce będącej wspólnikiem lub akcjonariuszem w tym podmiocie.
2. Minister właściwy do spraw gospodarki surowcami energetycznymi udziela zgody, o której mowa w ust. 1, albo odmawia udzielenia tej zgody, biorąc pod uwagę przesłanki, o których mowa w art. 3d tryb wydania albo odmowy wydania decyzji zasadniczej ust. 1, po zasięgnięciu opinii Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zakresie wpływu inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa.
3. Z wnioskiem o udzielenie zgody, o której mowa w ust. 1, do ministra właściwego do spraw gospodarki surowcami energetycznymi występuje podmiot, który zamierza osiągnąć pozycję dominującą, w przypadkach, o których mowa w art. 4 objaśnienie pojęć § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych.
4. Wniosek o udzielenie zgody, o której mowa w ust. 1, zawiera:
1) opis sposobu i trybu osiągnięcia pozycji dominującej w przypadkach, o których mowa w art. 4 objaśnienie pojęć § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych, wraz z potwierdzającymi ją dokumentami, w szczególności opisem planowanej zmiany struktury właścicielskiej spółki będącej podmiotem, który uzyskał decyzję zasadniczą, lub spółki będącej wspólnikiem lub akcjonariuszem w tym podmiocie;
2) dowód wniesienia opłaty, o której mowa w art. 3c opłaty za wydanie decyzji zasadniczej i decyzji o jej zmianie ust. 1 pkt 2.
5. Jeżeli osiągnięcie pozycji dominującej w przypadkach, o których mowa w art. 4 objaśnienie pojęć § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych, nastąpiło bez uzyskania uprzedniej zgody ministra właściwego do spraw gospodarki surowcami energetycznymi, decyzja zasadnicza wygasa, a wykonanie wydanych na jej podstawie decyzji, o których mowa w art. 7 decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji ust. 1, art. 11 wejście inwestora na teren cudzej nieruchomości ust. 1, art. 15 pozwolenie na budowę obiektu energetyki jądrowej ust. 1, art. 17 pozwolenia na prace przygotowawcze ust. 1 i art. 18 pozwolenie na użytkowanie inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej ust. 1, ulega wstrzymaniu.
6. W przypadku wygaśnięcia decyzji zasadniczej na podstawie ust. 5 podmiot, który uzyskał tę decyzję zasadniczą, występuje z wnioskiem o wydanie nowej decyzji zasadniczej. Uzyskanie nowej decyzji zasadniczej jest warunkiem wykonania decyzji wstrzymanych na podstawie ust. 5.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.