Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Art. 46. Kara pieniężna dla kierownika jednostki, świadka lub biegłego


Dz.U.2023.0.1773 t.j. - Ustawa z dnia 17 listopada 2021 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi
1. Prezes Urzędu może, w drodze decyzji, nałożyć na osobę pełniącą funkcję kierowniczą lub wchodzącą w skład organu zarządzającego przedsiębiorcy lub podmiotu, o którym mowa w art. 4 stosowanie przepisów ustawy do zamawiających publicznych Prawa zamówień publicznych, karę pieniężną w wysokości do pięćdziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za ostatni miesiąc kwartału poprzedzającego dzień wydania tej decyzji, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli osoba ta, umyślnie albo nieumyślnie:
1) nie wykonała decyzji, postanowień lub wyroków, o których mowa w art. 44 kara za opóźnienie wykonania decyzji;
2) uniemożliwia lub utrudnia rozpoczęcie lub przeprowadzenie kontroli na podstawie art. 21 kontrola u przedsiębiorcy lub podmiotu ust. 1, w tym nie wykonuje obowiązków, o których mowa w art. 24 obowiązki kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej ust. 1 lub art. 25 obowiązek zapewnienia kontrolującemu oraz osobom upoważnionym do udziału w kontroli środków niezbędnych do sprawnego przeprowadzenia kontroli ust. 1.
2. Prezes Urzędu może, w drodze decyzji, nałożyć karę pieniężną w wysokości, o której mowa w ust. 1, na:
1) osobę upoważnioną przez kontrolowanego, o której mowa w art. 24 obowiązki kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej ust. 1, za:
a) udzielenie w toku kontroli nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji żądanych przez Prezesa Urzędu,
b) uniemożliwianie lub utrudnianie rozpoczęcia lub przeprowadzenia kontroli na podstawie art. 21 kontrola u przedsiębiorcy lub podmiotu ust. 1, w tym niewykonanie obowiązków, o których mowa w art. 24 obowiązki kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej ust. 1 lub art. 25 obowiązek zapewnienia kontrolującemu oraz osobom upoważnionym do udziału w kontroli środków niezbędnych do sprawnego przeprowadzenia kontroli ust. 1;
2) osobę, o której mowa w art. 105a kontrola w toku postępowania przed Prezesem Urzędu ust. 7 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów w związku z art. 21 kontrola u przedsiębiorcy lub podmiotu ust. 3, będącą pracownikiem kontrolowanego, za uniemożliwianie lub utrudnianie okazania dokumentów wymienionych w art. 105a kontrola w toku postępowania przed Prezesem Urzędu ust. 7 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
3. Prezes Urzędu może, w drodze decyzji, nałożyć karę pieniężną w wysokości do 5000 zł na:
1) świadka za nieuzasadnioną odmowę zeznań lub nieusprawiedliwione niestawiennictwo na wezwanie Prezesa Urzędu;
2) biegłego za nieuzasadnioną odmowę złożenia opinii, nieusprawiedliwione opóźnienie złożenia opinii lub nieusprawiedliwione niestawiennictwo na wezwanie Prezesa Urzędu.
LexLege.pl

Uzyskaj dostęp

do pełnej bazy

ponad 260 000

orzeczeń.

Sprawdź

LexLege - Baza aktów prawnych i orzecznictwa

LexLege na 24 godziny
1-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena: 20,00 zł

Kup dostęp
LexLege na 1 miesiąc
31-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena: 49,00 zł

Kup dostęp
LexLege na 12 miesięcy
365-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena: 279,00 zł

Kup dostęp
TESTUJ TERAZ
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.