Restrukturyzacja należności publicznoprawnych jest dokonywana w zakresie, na zasadach i w trybie określonych w przepisach ustawy o restrukturyzacji należności publicznoprawnych, z zastrzeżeniem przepisów niniejszego rozdziału i rozdziału 5a.
                                    
                                
                                                                                                                                                                                                        
                                    
                                    
                                        Do wniosku, o którym mowa w art. 13 wniosek przedsiębiorcy o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego,  ust. 1, albo zgody, o której mowa w art. 14 wniosek organu założycielskiego przedsiębiorcy o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego,  ust. 2, przedsiębiorca dołącza kopie wniosków o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego, o których mowa w art. 12 wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego,  ustawy o restrukturyzacji należności publicznoprawnych, skierowanych do właściwych organów restrukturyzacyjnych, zwanych dalej "organami restrukturyzacyjnymi należności publicznoprawnych", albo oświadczenie, że nie korzysta z restrukturyzacji należności publicznoprawnych.
                                    
                                
                                                                                                                                                                                                        
                                    
                                    
                                        1. Prezes Agencji niezwłocznie informuje organy restrukturyzacyjne należności publicznoprawnych o złożeniu wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego w trybie niniejszej ustawy.
2. Prezes Agencji doręcza właściwym dla przedsiębiorcy organom restrukturyzacyjnym należności publicznoprawnych odpisy:
	1)	postanowienia o wszczęciu postępowania restrukturyzacyjnego;
	2)	postanowienia o pozostawieniu wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego bez rozpoznania;
	3)	decyzji o odmowie wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego;
	4)	decyzji o restrukturyzacji;
	5)	decyzji o umorzeniu postępowania restrukturyzacyjnego;
	6)	decyzji o zakończeniu postępowania restrukturyzacyjnego.
                                    
                                
                                                                                                                                                                                                        
                                    
                                    
                                        1. Złożenie wniosku, o którym mowa w art. 13 wniosek przedsiębiorcy o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego ust. 1, albo wyrażenie zgody, o której mowa w art. 14 wniosek organu założycielskiego przedsiębiorcy o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego ust. 2, powoduje zawieszenie postępowania restrukturyzacyjnego prowadzonego na podstawie ustawy o restrukturyzacji należności publicznoprawnych do dnia otrzymania przez organ restrukturyzacyjny należności publicznoprawnych odpisu:
	1)	postanowienia o pozostawieniu wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego bez rozpoznania;
	2)	decyzji o odmowie wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego;
	3)	decyzji o umorzeniu postępowania restrukturyzacyjnego, w przypadkach określonych w art. 20 umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego, art. 22 restrukturyzacja finansowa zobowiązań cywilnoprawnych ust. 2, art. 25 forma ugody restrukturyzacyjnej, wypowiedzenie ugody ust. 4 i w art. 45 decyzja o umorzeniu postępowania restrukturyzacyjnego ust. 1 i 2;
	4)	decyzji o zakończeniu postępowania restrukturyzacyjnego.
2. Zawieszenie postępowania restrukturyzacyjnego prowadzonego na podstawie ustawy o restrukturyzacji należności publicznoprawnych:
	1)	powoduje zawieszenie obowiązku uiszczenia opłaty restrukturyzacyjnej, o której mowa w art. 19 elementy decyzji o restrukturyzacji ust. 1 tej ustawy;
	2)	wstrzymuje bieg terminów w niej przewidzianych.
                                    
                                
                                                                                                                                                                                                        
                                    
                                    
                                        1. W przypadku otrzymania odpisu decyzji, o której mowa w art. 30 zawieszenie postępowania restrukturyzacyjnego prowadzonego na podstawie ustawy o restrukturyzacji należności publicznoprawnych,  ust. 1 pkt 4, organ restrukturyzacyjny należności publicznoprawnych wydaje decyzję stwierdzającą umorzenie należności publicznoprawnych, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w art. 10 umorzenie objętych restrukturyzacją należności z tytułu podatków i składek,  ust. 1 pkt 3 ustawy o restrukturyzacji należności publicznoprawnych.
2. Decyzja o umorzeniu należności publicznoprawnych jest wydawana w terminie 45 dni od dnia otrzymania odpisu decyzji, o której mowa w art. 30 zawieszenie postępowania restrukturyzacyjnego prowadzonego na podstawie ustawy o restrukturyzacji należności publicznoprawnych,  ust. 1 pkt 4.
3. W przypadku otrzymania odpisu postanowienia albo decyzji, o których mowa w art. 30 zawieszenie postępowania restrukturyzacyjnego prowadzonego na podstawie ustawy o restrukturyzacji należności publicznoprawnych,  ust. 1 pkt 1 i 2, organ restrukturyzacyjny należności publicznoprawnych podejmuje zawieszone postępowanie.
4. W przypadku otrzymania odpisu decyzji, o której mowa w art. 30 zawieszenie postępowania restrukturyzacyjnego prowadzonego na podstawie ustawy o restrukturyzacji należności publicznoprawnych,  ust. 1 pkt 3, organ restrukturyzacyjny należności publicznoprawnych wydaje decyzję o umorzeniu postępowania restrukturyzacyjnego należności publicznoprawnych.
                                    
                                
                                                                                                                                                                                                        
                                    
                                    
                                        Do przedsiębiorcy, wobec którego Prezes Agencji wydał decyzję o zakończeniu postępowania restrukturyzacyjnego, nie stosuje się przepisów o opłacie restrukturyzacyjnej, o której mowa w ustawie o restrukturyzacji należności publicznoprawnych.