Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy


Dz.U.2024.0.1712 t.j. - Ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy

Rozdział 8. Przepisy przejściowe i końcowe

Art. 104. Przepis przejściowy

Pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy zachowują uprawnienia pracownicze oraz prawo do wykonywania lub nadzorowania czynności kontrolnych wynikające z aktów, na podstawie których powstał ich stosunek pracy lub na podstawie których przysługiwało im prawo do wykonywania lub nadzorowania czynności kontrolnych, przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art. 105. Przepis przejściowy

Państwowa Inspekcja Pracy działająca na podstawie niniejszej ustawy przejmuje uprawnienia i obowiązki Państwowej Inspekcji Pracy działającej na podstawie ustawy, o której mowa w art. 115 utrata mocy ustawy z dnia 6 marca 1981 r. o Państwowej Inspekcji Pracy.

Art. 106. Przepis przejściowy

Ośrodek działający na podstawie niniejszej ustawy przejmuje uprawnienia i obowiązki Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy działającego na podstawie ustawy, o której mowa w art. 115 utrata mocy ustawy z dnia 6 marca 1981 r. o Państwowej Inspekcji Pracy.

Art. 107. Przepis przejściowy

1. Z dniem wejścia w życie ustawy pracownicy urzędów wojewódzkich wykonujący kontrolę legalności zatrudnienia na podstawie ustawy wymienionej w art. 103 zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, posiadający wykształcenie wyższe, stają się pracownikami Państwowej Inspekcji Pracy.
2. Dotychczasowy pracodawca jest obowiązany w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia niniejszej ustawy zawiadomić na piśmie pracowników, o których mowa w ust. 1, o zmianach, jakie mają nastąpić w ich stosunkach pracy. Przepis art. 231 przejście zakładu pracy na innego pracodawcę § 4 Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio.
3. Do pracowników, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się wymagań wynikających z art. 39 wymogi wobec pracowników PIP pkt 4 w zakresie wykształcenia.
4. Pracownicy, o których mowa w ust. 1, przed dopuszczeniem do wykonywania czynności kontrolnych obowiązani są odbyć, w okresie dwóch lat od dnia wejścia ustawy w życie, szkolenie z zagadnień wchodzących w zakres działania Państwowej Inspekcji Pracy zakończone egzaminem państwowym, o którym mowa w art. 39 wymogi wobec pracowników PIP pkt 4. Koszty szkolenia ponosi Główny Inspektor Pracy.
5. Stosunek pracy z pracownikiem, o którym mowa w ust. 1 wygasa w przypadku, gdy nie spełni on warunku przewidzianego w ust. 4.

Art. 108. Przepis przejściowy

1. Dotychczasowy pracodawca, w terminie do dnia 1 czerwca 2007 r., przekaże imienne wykazy pracowników, o których mowa w art. 107 przepis przejściowy, ust. 1 Głównemu Inspektorowi Pracy.
2. Minister właściwy do spraw administracji publicznej określi, w drodze rozporządzenia, sposób i tryb postępowania w sprawach pracowników, o których mowa w art. 107 przepis przejściowy, ust. 1, kierując się koniecznością zapewnienia sprawnego i efektywnego wykonywania przekazanych zadań.

Art. 109. Przepis przejściowy

1. W toczących się postępowaniach w sprawach o wykroczenia, o których mowa w art 119-123 ustawy wymienionej w art. 103 zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w których oskarżycielem publicznym był inspektor właściwego urzędu wojewódzkiego z dniem wejścia w życie ustawy oskarżycielem publicznym staje się właściwy inspektor pracy.
2. Niezakończone postępowania administracyjne toczą się nadal przed właściwymi okręgowymi inspektorami pracy.
3. Minister właściwy do spraw administracji publicznej określi, w drodze rozporządzenia, sposób i tryb przejęcia toczących się postępowań sądowych i administracyjnych, w szczególności sposób przekazania dokumentacji dotyczącej tych postępowań, kierując się koniecznością zapewnienia sprawnego i efektywnego prowadzenia przejętych postępowań przez właściwego okręgowego inspektora pracy.

Art. 110. Przepis przejściowy

Kadencja Rady Ochrony Pracy, powołanej w trybie określonym w ustawie, o której mowa w art. 115 utrata mocy ustawy z dnia 6 marca 1981 r. o Państwowej Inspekcji Pracy, trwa do jej zakończenia po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art. 111. Przepis przejściowy

Rzeczoznawcy do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, którym uprawnienia nadał Główny Inspektor Pracy w trybie określonym w ustawie, o której mowa w art. 115 utrata mocy ustawy z dnia 6 marca 1981 r. o Państwowej Inspekcji Pracy, zachowują te uprawnienia po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art. 112. Przepis przejściowy

Do egzekucji wszczętych na podstawie ustawy, o której mowa w art. 94 zmiana ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe.

Art. 113. Przepis przejściowy

Do postępowań dyscyplinarnych wszczętych wobec pracowników Państwowej Inspekcji Pracy przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe, jednakże należy stosować nowe przepisy, jeżeli są względniejsze dla sprawcy.

Art. 114. Przepis przejściowy

Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 i 2, art. 8 ust. 4, art. 8a ust. 5, art. 12 i art . 0_1f ustawy, o której mowa w art. 115 utrata mocy ustawy z dnia 6 marca 1981 r. o Państwowej Inspekcji Pracy, zachowują moc do czasu wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 6 zarządzenie w sprawie statutu, siedziby i terytorialnej właściwości okręgowych inspektoratów pracy, ust. 1 pkt 1 i 2, art. 9 nadawanie uprawnień rzeczoznawcy do spraw bhp, ust. 9, art. 16 rozporządzenie w sprawie współdziałania PIP z innymi podmiotami, i art. 32 zarządzenie w sprawie wzorów legitymacji służbowej inspektora pracy i druków stosowanych w kontroli, niniejszej ustawy, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy od dnia jej wejścia w życie.

Art. 116. Wejście ustawy w życie

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2007 r., z wyjątkiem art. 108 przepis przejściowy, który wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2007 r.


----------
[Ustawa została ogłoszona 21.05.2007 r. - Dz.U. z 2007 r. poz. 589]
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.