Tworzy się KZN.
1. Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa powoła, w drodze zarządzenia, z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy Pełnomocnika do spraw organizacji KZN, określając szczegółowy zakres jego zadań i środki niezbędne do ich realizacji.
2. Pełnomocnik do spraw organizacji KZN, zwany dalej „Pełnomocnikiem”, wykonuje zadania w zakresie tworzenia i organizacji KZN i może w tym celu wydawać zarządzenia.
3. Do dnia powołania Prezesa KZN Pełnomocnik wykonuje zadania, o których mowa w ust. 1, przy pomocy komórki organizacyjnej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa właściwej w sprawach mieszkalnictwa.
4. Do zadań Pełnomocnika należy zorganizowanie KZN, zatrudnienie pracowników oraz podjęcie innych czynności niezbędnych do rozpoczęcia działalności przez KZN.
5. Z chwilą powołania Prezesa KZN Pełnomocnik kończy swoją działalność.
6. Pełnomocnik w okresie sprawowania funkcji wykonuje zadania Prezesa KZN oraz dyrektora Biura KZN na zasadach określonych w ustawie.
7. Nadzór nad działalnością Pełnomocnika sprawuje minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.
1. Pierwszego naboru pracowników Biura KZN dokonuje się w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
2. Do pierwszego naboru pracowników Biura KZN nie stosuje się przepisów art. 42 nabór kandydatów do zatrudnienia w Biurze KZN.
Pełnomocnik w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszego artykułu sporządza i przedstawia do zatwierdzenia ministrowi właściwemu do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa projekt planu finansowego KZN na okres od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2017 r.
Prezes KZN, nie później niż w terminie 2 miesięcy od dnia powołania, przedstawia Radzie Nadzorczej do uchwalenia pierwszy, po utworzeniu KZN, program gospodarowania nieruchomościami wchodzącymi w skład Zasobu, uzgodniony z ministrem właściwym do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.
1. Starostowie wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej oraz prezydenci miast na prawach powiatu wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej sporządzają pierwsze wykazy nieruchomości, o których mowa w art. 10 wykazy nieruchomości Skarbu Państwa ust. 1, i przekazują je wojewodom właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości w terminie:
1) 60 dni od dnia wejścia w życie ustawy – w przypadku wykazów nieruchomości, o których mowa w art. 10 wykazy nieruchomości Skarbu Państwa ust. 1 pkt 1;
2) 180 dni od dnia wejścia w życie ustawy – w przypadku wykazów nieruchomości, o których mowa w art. 10 wykazy nieruchomości Skarbu Państwa ust. 1 pkt 2.
2. Terminy, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio w przypadku przekazania do KZN pierwszych wykazów nieruchomości, o których mowa w art. 10 wykazy nieruchomości Skarbu Państwa ust. 1, przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Prezesa Agencji Mienia Wojskowego oraz Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
3. Do sporządzenia pierwszych wykazów nieruchomości, o których mowa w art. 10 wykazy nieruchomości Skarbu Państwa ust. 1, stosuje się wzór określony w przepisach wydanych na podstawie art. 17 rozporządzenie w sprawie wykazu nieruchomości przekazywanego do KZN.
4. Wojewodowie, a w odniesieniu do pierwszych wykazów nieruchomości, o których mowa w art. 10 wykazy nieruchomości Skarbu Państwa ust. 1, sporządzonych przez właściwe organy, o których mowa w ust. 2, Prezes KZN dokonują sprawdzenia wykazów nieruchomości pod względem zgodności i kompletności danych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 17 rozporządzenie w sprawie wykazu nieruchomości przekazywanego do KZN w terminie 30 dni od dnia otrzymania wykazu.
5. W przypadku stwierdzenia niekompletności lub niezgodności pierwszego wykazu nieruchomości, o którym mowa w art. 10 wykazy nieruchomości Skarbu Państwa ust. 1, przekazanego zgodnie z ust. 1 lub 2, albo niedołączenia opinii, o której mowa w art. 11 stanowisko w sprawie nieruchomości, której przekazanie do KZN utrudni działanie organu lub jest niezasadne lub art. 12 wymóg uzyskania opinii przed włączeniem nieruchomości do Zasobu ust. 1, wojewoda, a w odniesieniu do wykazów sporządzonych przez właściwe organy, o których mowa w ust. 2, Prezes KZN może żądać od tego organu uzupełnienia wykazu, wskazując termin i zakres uzupełnienia.
6. W przypadku gdy organ, który sporządził pierwszy wykaz nieruchomości, o którym mowa w art. 10 wykazy nieruchomości Skarbu Państwa ust. 1, nie przekaże lub nie uzupełni wykazu w terminie, o którym mowa w ust. 1 albo ust. 5, właściwy terytorialnie wojewoda, a w odniesieniu do wykazów sporządzonych przez właściwe organy, o których mowa w ust. 2, Prezes KZN wymierza temu organowi, w drodze decyzji, karę w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki. Wpływy z kar stanowią dochód budżetu państwa.
7. W przypadku gdy zwłoka w przekazaniu pierwszego wykazu nieruchomości, o którym mowa w art. 10 wykazy nieruchomości Skarbu Państwa ust. 1, nie przekracza 3 dni od dnia upływu terminu, o którym mowa w ust. 1 albo ust. 5, wojewoda, a w odniesieniu do wykazów sporządzonych przez właściwe organy, o których mowa w ust. 2, Prezes KZN odstępuje od wymierzenia kary.
8. Karę uiszcza się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, o której mowa w ust. 6.
9. W przypadku nieuiszczenia kary podlega ona ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
10. Odwołanie od decyzji, o której mowa w ust. 6, przysługuje do ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.
11. Starostowie wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej oraz prezydenci miast na prawach powiatu wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej przekazują pierwsze wykazy nieruchomości, o których mowa w art. 10 wykazy nieruchomości Skarbu Państwa ust. 1, do KZN niezwłocznie po zatwierdzeniu tych wykazów przez wojewodów.
1. Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.
2. Do umów najmu okazjonalnego, o którym mowa w art. 19a umowa najmu okazjonalnego lokalu ustawy zmienianej w art. 119 zmiana ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.
3. Do zgłoszeń, o których mowa w art. 30 obowiązek zgłoszenia budowy i robót budowlanych ustawy zmienianej w art. 115 zmiana ustawy – Prawo budowlane, dokonanych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.
Do projektów gminnych programów rewitalizacji, wobec których uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia programu podjęto po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepis art. 17 tryb sporządzania gminnego programu rewitalizacji ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy zmienianej w art. 127 zmiana ustawy o rewitalizacji, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
Do dnia 31 sierpnia 2017 r. uprawnienia, zadania i obowiązki przewidziane przepisami niniejszej ustawy dla Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa realizuje Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych.
1. Maksymalny limit środków budżetu państwa, do wysokości których mogą być udzielone KZN dotacje, o których mowa w art. 43 gospodarka finansowa KZN ust. 2 pkt 2 i art. 46 przychody KZN ust. 1 pkt 1 i 2, nie może przekroczyć w poszczególnych latach:
1) w 2017 r. – 25 mln zł;
2) w 2018 r. – 125 mln zł;
3) w 2019 r. – 50 mln zł;
4) w 2020 r. – 0 mln zł;
5) w 2021 r. – 0 mln zł;
6) w 2022 r. – 0 mln zł;
7) w 2023 r. – 0 mln zł;
8) w 2024 r. – 0 mln zł;
9) w 2025 r. – 0 mln zł;
10) w 2026 r. – 0 mln zł.
2. (uchylony)
3. Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa monitoruje wykorzystanie limitu wydatków, o którym mowa w ust. 1, oraz wdraża mechanizm korygujący, o którym mowa w ust. 4.
4. W przypadku przekroczenia lub zagrożenia przekroczenia przyjętego na dany rok budżetowy maksymalnego limitu wydatków określonego w ust. 1 oraz w przypadku gdy część planowanych wydatków, o których mowa w ust. 1, przypadająca proporcjonalnie na okres od początku roku kalendarzowego do końca danego kwartału, została przekroczona:
1) po pierwszym kwartale – co najmniej o 20%,
2) po dwóch kwartałach – co najmniej o 15%,
3) po trzech kwartałach – co najmniej o 10%
– minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa zobowiązuje Prezesa KZN do stosowania mechanizmu korygującego polegającego na obniżeniu kosztów realizacji zadań przez KZN.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 4 status prawny KZN ust. 6, art. 17 rozporządzenie w sprawie wykazu nieruchomości przekazywanego do KZN, art. 129 przepisy dostosowujące i przejściowe, art. 130 przepisy dostosowujące i przejściowe, art 132–134 i art. 140 przepisy dostosowujące i przejściowe, które wchodzą w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia.
----------
[Ustawa została ogłoszona 11.08.2017 r. - Dz.U. z 2017 r. poz. 1529]