Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Ustawa o doradztwie podatkowym


Dz.U.2021.0.2117 t.j. - Ustawa z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym

Rozdział 11. Przepisy przejściowe i końcowe

Art. 83. Przepis przejściowy

1. W okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia ukonstytuowania się organów Krajowej Izby Doradców Podatkowych uprawnienia Krajowej Rady Doradców Podatkowych określone w art. 7 wpis na listę doradców podatkowych ust. 1, art. 8 ślubowanie doradcy podatkowego ust. 1, art. 10 przesłanki skreślenia z listy doradców i utraty uprawnień ust. 1 oraz art. 21 dopuszczenie do egzaminu na doradcę podatkowego ust. 3 wykonuje minister właściwy do spraw finansów publicznych.
2. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wysokość opłaty określonej w art. 11 opłata za wpis na listę ust. 1, obowiązującą w okresie, o którym mowa w ust. 1.
3. Do dnia wyboru Krajowej Rady Doradców Podatkowych minister właściwy do spraw finansów publicznych pobiera opłatę, o której mowa w art. 11 opłata za wpis na listę ust. 1.
4. W terminie 30 dni od dnia wyboru Krajowej Rady Doradców Podatkowych minister właściwy do spraw finansów publicznych przekazuje środki finansowe, o których mowa w ust. 3, Krajowej Radzie Doradców Podatkowych, po potrąceniu kwoty stanowiącej równowartość 25% wpływów uzyskanych z tej opłaty na pokrycie kosztów poniesionych w związku z wykonywaniem uprawnień określonych w ust. 1 i w art. 84 przepis przejściowy.
5. Kwota, którą potrącono zgodnie z ust. 4, stanowi dochód budżetu państwa.

Art. 84. Przepis przejściowy

1. Osobom fizycznym, które do dnia wejścia w życie ustawy faktycznie wykonywały, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przez okres co najmniej 12 miesięcy poprzedzających dzień wejścia w życie ustawy choćby jedną z czynności, o których mowa w art. 2 czynności doradztwa podatkowego, ust. 1, w formach określonych w art. 85 przepis przejściowy, oraz spełniają warunki, o których mowa w art. 6 warunek wpisu na listę doradców podatkowych, ust. 1 pkt 1–4, przysługuje prawo złożenia, w okresie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, wniosku do ministra właściwego do spraw finansów publicznych o dokonanie wpisu na listę doradców podatkowych, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Uprawnienie do złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, przysługuje osobom wymienionym w art. 85 przepis przejściowy, pkt 3 lub 4, jeżeli do dnia wejścia w życie ustawy wykonywały czynności wymienione w art. 2 czynności doradztwa podatkowego, ust. 1 przez okres co najmniej 3 lat.
3. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać oświadczenie o spełnieniu wymogów wymienionych w art. 6 warunek wpisu na listę doradców podatkowych, ust. 1 pkt 1–3, dane określone w art. 7 wpis na listę doradców podatkowych, ust. 3 oraz datę i miejsce wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub datę rozpoczęcia zatrudnienia.
4. Minister właściwy do spraw finansów publicznych w okresie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku wydaje decyzję administracyjną o dokonaniu wpisu na listę doradców podatkowych lub o odmowie jego dokonania.
5. Do dnia doręczenia decyzji określonej w ust. 4, osoby, o których mowa w ust. 1 lub 2, mogą wykonywać dotychczasową działalność w zakresie doradztwa podatkowego.

Art. 85. Przepis przejściowy

Osobą uprawnioną do złożenia wniosku, o którym mowa w art. 84 przepis przejściowy ust. 1, jest osoba wykonująca czynności wymienione w art. 2 czynności doradztwa podatkowego ust. 1 jako:
1) osoba fizyczna prowadząca działalność we własnym imieniu i na własny rachunek;
2) wspólnik spółki cywilnej, jawnej lub komandytowej;
3) osoba pozostająca w stosunku pracy z podmiotami określonymi w art. 4 inne podmioty uprawnione do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego ust. 1 pkt 1, jeśli świadczenie pracy polegało na wykonywaniu czynności, o których mowa w art. 2 czynności doradztwa podatkowego ust. 1, na rzecz zrzeszonych w nich członków;
4) osoba pozostająca w stosunku pracy z innymi podmiotami, które do dnia wejścia w życie ustawy prowadziły działalność gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego, jeżeli świadczenie pracy polegało na wykonywaniu czynności, o których mowa w art. 2 czynności doradztwa podatkowego ust. 1;
5) osoba zatrudniona w charakterze pracownika naukowo-dydaktycznego, dydaktycznego lub naukowego w dziedzinach, w których zakres wchodzi prawo podatkowe lub nauka o podatkach, jeżeli okres zatrudnienia wynosi co najmniej 5 lat.

Art. 86. Przepis przejściowy

1. Wpis na listę doradców podatkowych, o którym mowa w art. 84 przepis przejściowy, ma charakter warunkowy.
2. Krajowa Rada Doradców Podatkowych skreśla z listy doradcę podatkowego, który został wpisany warunkowo, jeżeli w ciągu 8 lat od dnia doręczenia decyzji o dokonaniu wpisu nie spełni warunku, o którym mowa w art. 6 warunek wpisu na listę doradców podatkowych ust. 1 pkt 7.
3. Doradcy podatkowi, którzy zostali wpisani na listę warunkowo, są dopuszczani do egzaminu, jeżeli spełniają warunki określone w art. 6 warunek wpisu na listę doradców podatkowych ust. 1 pkt 2 i 3.
4. Krajowa Rada Doradców Podatkowych wydaje decyzję o przekształceniu wpisu warunkowego we wpis na wniosek zainteresowanego doradcy podatkowego, jeżeli:
1) spełni warunek, o którym mowa w art. 6 warunek wpisu na listę doradców podatkowych ust. 1 pkt 7, lub
2) spełnia warunki, o których mowa w art. 6 warunek wpisu na listę doradców podatkowych ust. 2;
3) spełnia warunki, o których mowa w art. 6 warunek wpisu na listę doradców podatkowych ust. 1 pkt 2–4, oraz udowodni, że przez okres co najmniej 8 lat poprzedzających złożenie wniosku wykonywał czynności doradztwa podatkowego.

Art. 87. Przepis przejściowy

Do wpisów warunkowych stosuje się odpowiednio przepisy art. 7 wpis na listę doradców podatkowych ust. 3, art. 8 ślubowanie doradcy podatkowego i art. 9 tytuł doradcy podatkowego, art. 10 przesłanki skreślenia z listy doradców i utraty uprawnień ust. 1, art. 11 opłata za wpis na listę, art. 12 rozporządzenie w sprawie udostępniania publicznie listy doradców i art. 44 ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz art. 47 Krajowa Izba Doradców Podatkowych jako samorząd doradców ust. 1 i 2.

Art. 88. Przepis przejściowy

Minister właściwy do spraw finansów publicznych w terminie 14 dni od dnia dokonania wyboru Krajowej Rady Doradców Podatkowych przekazuje Krajowej Radzie Doradców Podatkowych odpis listy doradców podatkowych.

Art. 89. Przepis przejściowy

1. Minister Finansów powołuje Komisję Egzaminacyjną pierwszej kadencji na okres 2 lat.
2. Komisja Egzaminacyjna, o której mowa w ust. 1, składa się z pięćdziesięciu pięciu członków, w tym z:
1) dwudziestu przedstawicieli Ministra Finansów,
2) pięciu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, delegowanych przez Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego,
3) dziesięciu pracowników naukowych lub naukowo-dydaktycznych w dziedzinach objętych zakresem tematycznym egzaminu,
4) dwudziestu osób o uznanym autorytecie w dziedzinach objętych zakresem tematycznym egzaminu lub o dużym doświadczeniu w zakresie doradztwa podatkowego.

Art. 92. Przepis przejściowy

1. Do czasu powołania Krajowej Rady Doradców Podatkowych minister właściwy do spraw finansów publicznych wydaje akty wykonawcze do ustawy, o których mowa w art. 12 rozporządzenie w sprawie udostępniania publicznie listy doradców, art. 21ust . 5, art. 25 opłata za egzamin ust. 2, art. 26 rozporządzenie w sprawie regulaminu egzaminu i art. 46 rozporządzenie w sprawie zakresu ubezpieczenia obowiązkowego, bez zasięgnięcia opinii tego organu.
2. Po upływie 6 miesięcy od dnia powołania Krajowej Rady Doradców Podatkowych tracą moc przepisy, o których mowa w ust. 1, o ile nie zostały wcześniej uchylone przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

Art. 94. Wejście ustawy w życie

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1997 r.


----------
[Ustawa została ogłoszona 19.08.1996 r. - Dz.U. z 1996 r. poz. 475]
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.