Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Ustawa o dokumentach paszportowych


Dz.U.2023.0.1302 t.j. - Ustawa z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych

Rozdział 10 Przepisy przejściowe, dostosowujące i końcowe

Art. 104. Tworzenie Rejestru Dokumentów Paszportowych

1. Tworzy się Rejestr Dokumentów Paszportowych.
2. Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy likwiduje się prowadzone na podstawie ustawy zmienianej w art. 98 zmiana ustawy o dokumentach paszportowych ewidencje paszportowe oraz centralną ewidencję wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych, na zasadach i w trybie określonych w ustawie z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.
3. Dane zgromadzone w centralnej ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych przekazuje się do Rejestru Dokumentów Paszportowych.
4. Zapisy w dziennikach ewidencji, o której mowa w ust. 2, są przechowywane przez 2 lata od dnia wejścia w życie ustawy.

Art. 106. Udostępnianie dokumentacji zgromadzonej w organach paszportowych przed dniem wejścia w życie ustawy

Dokumentację zgromadzoną w organach paszportowych przed dniem wejścia w życie ustawy udostępnia się podmiotom, o których mowa w art. 86 udostępnianie danych zgromadzone w Rejestrze Dokumentów Paszportowych, z wyłączeniem danych biometrycznych w postaci odcisków palców, oraz ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych, wojewodzie i konsulowi, jeżeli dostęp do danych w niej zawartych jest uzasadniony zakresem wykonywanych zadań ustawowych. Udostępnienie dokumentacji następuje na wniosek.

Art. 107. Przedkładanie orzeczeń w sprawie zawieszenia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej wydanych przed dniem wejścia w życie ustawy

Orzeczenia w sprawie zawieszenia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej wydane przed dniem wejścia w życie ustawy, które nie zawierają postanowienia w zakresie, o którym mowa w art. 43 wymogi dotyczące wydania dokumentu paszportowego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych, która nie ukończyła 18. roku życia ust. 2 pkt 1, mogą być przedkładane w związku z ubieganiem się o wydanie dokumentu paszportowego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych, która nie ukończyła 18. roku życia.

Art. 108. Prowadzenie spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy

Sprawy wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy prowadzi się na podstawie przepisów niniejszej ustawy, z wyjątkiem spraw, o których mowa w art. 38 potwierdzenie tożsamości i obywatelstwa wnioskodawcy lub osoby, której ma być wydany dokument paszportowy ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy zmienianej w art. 98 zmiana ustawy o dokumentach paszportowych, oraz spraw związanych z udostępnianiem dokumentacji zgromadzonej w organach paszportowych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, do których stosuje się przepisy dotychczasowe.

Art. 109. Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa w części ministra właściwego do spraw informatyzacji w zakresie zwiększonych kosztów utrzymania systemu teleinformatycznego obsługującego prowadzenie Rejestru Dokumentów Paszportowych i oprogramowania współpracu

1. Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa w części ministra właściwego do spraw informatyzacji w zakresie zwiększonych kosztów utrzymania systemu teleinformatycznego obsługującego prowadzenie Rejestru Dokumentów Paszportowych i oprogramowania współpracującego, będących skutkiem finansowym ustawy, wynosi 53,664 mln zł, z tego:
1) w 2022 r. – 4,128 mln zł;
2) w 2023 r. – 5,504 mln zł;
3) w 2024 r. – 5,504 mln zł;
4) w 2025 r. – 5,504 mln zł;
5) w 2026 r. – 5,504 mln zł;
6) w 2027 r. – 5,504 mln zł;
7) w 2028 r. – 5,504 mln zł;
8) w 2029 r. – 5,504 mln zł;
9) w 2030 r. – 5,504 mln zł;
10) w 2031 r. – 5,504 mln zł.
2. Minister właściwy do spraw informatyzacji monitoruje wykorzystanie limitu wydatków, o których mowa w ust. 1, i dokonuje oceny wykorzystania tego limitu według stanu na koniec każdego kwartału, a w przypadku IV kwartału – według stanu na dzień 20 listopada danego roku.
3. W przypadku gdy wielkość wydatków, o których mowa w ust. 1, po trzech kwartałach wyniesie łącznie więcej niż 75% limitu przewidzianego na ten rok, wielkość wydatków w IV kwartale obniża się o kwotę przekroczenia, określając zakres ograniczeń dla poszczególnych zadań realizowanych na podstawie ustawy.
4. Organem właściwym do wdrożenia mechanizmu korygującego, o którym mowa w ust. 3, jest minister właściwy do spraw informatyzacji.

Art. 110a. Określenie terminu wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawania dokumentów paszportowych

Minister właściwy do spraw informatyzacji w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych ogłosi w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej komunikat określający dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie dokumentów paszportowych zgodnie z przepisami niniejszej ustawy. Komunikat ogłasza się w terminie co najmniej 14 dni przed dniem wdrożenia rozwiązań technicznych określonym w tym komunikacie.

Art. 111. Wejście ustawy w życie

Ustawa wchodzi w życie z dniem określonym w komunikacie wydanym na podstawie art. 110a określenie terminu wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawania dokumentów paszportowych, z wyjątkiem:
1) art. 98 zmiana ustawy o dokumentach paszportowych, który wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia komunikatu;
2) art. 110a określenie terminu wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawania dokumentów paszportowych, który wchodzi w życie z dniem 27 marca 2022 r.

---------
[Ustawa została ogłoszona 10.02.2022 r. - Dz. U. z 2022 r. poz. 350]
28.10.2022 r. został ogłoszony Komunikat Ministra Cyfryzacji z dnia 27 października 2022 r. w sprawie określenia dnia wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie dokumentów paszportowych o treści:
"Dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie dokumentów paszportowych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych określa się na 13 listopada 2022 r., z tym że dzień wdrożenia rozwiązań technicznych, o których mowa w art. 31 złożenie wniosku o wydanie dokumentu paszportowego w formie dokumentu utrwalonego w postaci elektronicznej ust. 3 ustawy z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych, określa się na 31 marca 2023 r. "
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.