Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Ustawa o dodatkach mieszkaniowych


Dz.U.2023.0.1335 t.j. - Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych

Rozdział 3. Zmiany w przepisach obowiązujących. Przepisy przejściowe i końcowe

Art. 16. Przepis przejściowy

W 2002 r. dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom, o których mowa w art. 2 podmioty uprawnione do dodatku mieszkaniowego, ust. 1, jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekracza 150% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym lub 100% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, obowiązującej w dniu złożenia wniosku, z zastrzeżeniem art. 6 wysokość dodatku mieszkaniowego, ust. 8.

Art. 17. Przepis przejściowy

1. W latach 2003 i 2004 dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom, o których mowa w art. 2 podmioty uprawnione do dodatku mieszkaniowego, ust. 1, jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekracza 160% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym lub 110% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, obowiązującej w dniu złożenia wniosku, z zastrzeżeniem art. 6 wysokość dodatku mieszkaniowego, ust. 8.
2. Jeżeli średni miesięczny dochód, o którym mowa w ust. 1, jest równy lub wyższy od 150% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 100% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, lecz nie przekracza odpowiednich wysokości średnich miesięcznych dochodów wymienionych w ust. 1, wówczas dla celów obliczenia dodatku mieszkaniowego przyjmuje się wydatki poniesione przez osobę otrzymującą dodatek mieszkaniowy w wysokości:
1) 20% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie jednoosobowym;
2) 15% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie 2-4- osobowym;
3) 12% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie 5-osobowym i większym.

Art. 19. Przepis przejściowy

Sprawy wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy prowadzi się na podstawie jej przepisów.

Art. 21. Wejście ustawy w życie

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r., z wyjątkiem:
1) art. 3 kryteria przyznania dodatku mieszkaniowego ust. 1, art. 6 wysokość dodatku mieszkaniowego ust. 2 oraz art. 10 uchylony ust. 7, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2005 r.;
2) art. 14 uchylony, który wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2001 r.


----------
[Ustawa została ogłoszona 10.07.2001 r. - Dz. U. z 2001 r. poz. 734]
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.