Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków


Dz.U.2024.0.101 t.j. - Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków

Rozdział 7. Przepisy zmieniające

Art. 45. Przepis przejściowy

Minister właściwy do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, w terminie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia niniejszej ustawy, przedstawi Radzie Ministrów projekt krajowego planu działań mającego na celu zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii, o którym mowa w art. 39 krajowy plan działań ust. 1.

Art. 46. Przepis przejściowy

Właściciele lub zarządcy budynków, określonych w art. 3 obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku ust. 2, dla których zostało sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej na podstawie przepisów dotychczasowych, są obowiązani do przekazania ministrowi właściwemu do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa kopii świadectwa charakterystyki energetycznej w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia niniejszej ustawy.

Art. 47. Przepis przejściowy

Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy związanych z przekazywaniem i sporządzaniem świadectwa charakterystyki energetycznej stosuje się przepisy dotychczasowe.

Art. 48. Przepis przejściowy

Świadectwa charakterystyki energetycznej wydane na podstawie ustawy zmienianej w art. 43 zmiana ustawy – Prawo budowlane zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.

Art. 49. Przepis przejściowy

1. Osoby posiadające uprawnienia do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków, lokali mieszkalnych lub części budynków stanowiących samodzielną całość techniczno-użytkową uzyskane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 43 zmiana ustawy – Prawo budowlane, zachowują te uprawnienia.
2. Osoby, o których mowa w ust. 1, niewpisane do rejestru, o którym mowa w art. 5 wymogi wobec obiektu budowlanego i urządzeń budowlanych ust. 14 ustawy zmienianej w art. 43 zmiana ustawy – Prawo budowlane w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, wpisują się, na swój wniosek, do wykazu, o którym mowa w art. 31 centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków ust. 1 pkt 1.
3. Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, dołącza się dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań niezbędnych do sporządzania świadectw charakterystyki energetyczne j budynków, lokali mieszkalnych lub części budynków stanowiących samodzielną całość techniczno-użytkową, określonych w ustawie zmienianej w art. 43 zmiana ustawy – Prawo budowlane w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.
4. Osoby, o których mowa w ust. 1, wpisane do rejestru, o którym mowa w art. 5 wymogi wobec obiektu budowlanego i urządzeń budowlanych ust. 14 ustawy zmienianej w art. 43 zmiana ustawy – Prawo budowlane w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, minister właściwy do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, wpisuje z urzędu do wykazu, o którym mowa w art. 31 centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków ust. 1 pkt 1.

Art. 50. Przepis przejściowy

1. Osoby spełniające przed dniem wejścia w życie ustawy wymagania niezbędne do przeprowadzania kontroli, o której mowa w art. 62 kontrole obiektów budowlanych w czasie ich użytkowania ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy zmienianej w art. 43 zmiana ustawy – Prawo budowlane w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, wykonują kontrole systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji i wpisują się, na swój wniosek, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, do wykazu, o którym mowa w art. 31 centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków ust. 1 pkt 2.
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań niezbędnych do kontroli, o której mowa w art. 62 kontrole obiektów budowlanych w czasie ich użytkowania ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy zmienianej w art. 43 zmiana ustawy – Prawo budowlane w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art. 51. Przepis przejściowy

Dotychczasowe przepisy wykonawcze, wydane na podstawie art. 52 uchylony ust. 2 oraz art. 55a uchylony ustawy zmienianej w art. 43 zmiana ustawy – Prawo budowlane, zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych, wydanych na podstawie art. 20 obowiązki osoby uprawnionej do sporządzania świadectw ust. 2 oraz art. 15 rozporządzenie w sprawie wyznaczania charakterystyki energetycznej i wzoru świadectw, jednak nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art. 52. Wejście ustawy w życie

Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 39 krajowy plan działań i art. 45 przepis przejściowy, które wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


----------
[Ustawa została ogłoszona 08.09.2014 r. - Dz.U. z 2014 r. poz. 1200]
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.