Jesteś tutaj:Strona główna Akty prawne Ustawa o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (w trakcie aktualizacji) Rozdział 8. Komitet audytu i szczególne warunki przeprowadzania badań ustawowych w jednostkach zainteresowania publicznego Art. 136a. Zakaz świadczenia niektórych usług na rzecz określonych jednostek

Art. 136a. Zakaz świadczenia niektórych usług na rzecz określonych jednostek
Dz.U.2024.0.1035 t.j. - Ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym
2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1, obowiązuje:
1) w okresie od rozpoczęcia roku obrotowego, którego dotyczy sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju podlegająca atestacji, do wydania sprawozdania z atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, oraz
2) w roku obrotowym bezpośrednio poprzedzającym rok obrotowy, o którym mowa w pkt 1, w odniesieniu do usług określonych w art. 5 ust. 1 akapit drugi lit. e rozporządzenia nr 537/2014.
3. Firma audytorska przeprowadzająca atestację sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju jednostki zainteresowania publicznego oraz – w przypadku gdy firma audytorska należy do sieci – każdy członek takiej sieci mogą świadczyć usługi niebędące badaniem inne niż zabronione usługi niebędące badaniem, o których mowa w ust. 1, na rzecz:
1) jednostki zainteresowania publicznego podlegającej atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju,
2) jej jednostki dominującej lub jednostek przez nią kontrolowanych
– pod warunkiem zatwierdzenia ich przez komitet audytu albo odrębny komitet, o którym mowa w art. 128 komitet audytu ust. 1b, po dokonaniu przez niego właściwej oceny zagrożeń dla niezależności oraz zabezpieczeń zastosowanych zgodnie z art. 74 obowiązki firmy audytorskiej i kluczowego rewidenta przed przyjęciem lub kontynuowaniem zlecenia.
4. Firma audytorska przeprowadzająca jednocześnie atestację sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju i badanie ustawowe jednostki zainteresowania publicznego oraz – w przypadku gdy firma audytorska należy do sieci – każdy członek takiej sieci mogą świadczyć usługi niebędące badaniem inne niż zabronione usługi niebędące badaniem, o których mowa w art. 5 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia nr 537/2014 oraz w art. 136 usługi zabronione ust. 1, na rzecz:
1) jednostki zainteresowania publicznego podlegającej atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju,
2) jej jednostki dominującej lub jednostek przez nią kontrolowanych
– pod warunkiem zatwierdzenia ich przez komitet audytu po dokonaniu przez niego właściwej oceny zagrożeń dla niezależności oraz zabezpieczeń zastosowanych zgodnie z art. 74 obowiązki firmy audytorskiej i kluczowego rewidenta przed przyjęciem lub kontynuowaniem zlecenia.
5. W przypadku gdy członek sieci, do której należy firma audytorska przeprowadzająca atestację sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju jednostki zainteresowania publicznego, świadczy zabronione usługi niebędące badaniem, o których mowa w ust. 1, na rzecz jednostki zarejestrowanej w państwie trzecim kontrolowanej przez jednostkę zainteresowania publicznego, która podlega atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, firma audytorska ocenia, czy jej niezależność byłaby zagrożona wskutek świadczenia takich usług przez członka sieci.
6. Jeżeli wynik oceny, o której mowa w ust. 5, wskazuje, że niezależność jest zagrożona, firma audytorska stosuje zabezpieczenia w celu ograniczenia zagrożeń spowodowanych świadczeniem przez członka sieci zabronionych usług, o których mowa w ust. 1, na rzecz zarejestrowanej w państwie trzecim jednostki kontrolowanej. Firma audytorska może kontynuować wykonywanie atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju jednostki zainteresowania publicznego wyłącznie w przypadku, gdy może uzasadnić zgodnie z art. 74 obowiązki firmy audytorskiej i kluczowego rewidenta przed przyjęciem lub kontynuowaniem zlecenia, że świadczenie tych usług nie ma wpływu na osąd zawodowy ani na sprawozdanie z atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.

Uzyskaj dostęp
do pełnej bazy
ponad 260 000
orzeczeń.
Sprawdź
LexLege - Baza aktów prawnych i orzecznictwa
LexLege na 24 godziny
1-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena:
20,00 zł
LexLege na 1 miesiąc
31-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena:
49,00 zł
LexLege na 12 miesięcy
365-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena:
279,00 zł