
Art. 14. Egzamin z wiedzy i egzamin dyplomowy
Dz.U.2024.0.1035 t.j. - Ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym
1) teorii i zasad rachunkowości;
2) zasad sporządzania sprawozdań finansowych, w tym skonsolidowanych sprawozdań finansowych;
3) międzynarodowych standardów rachunkowości;
4) analizy finansowej;
5) rachunku kosztów i rachunkowości zarządczej;
6) zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej;
7) rewizji finansowej, z wyłączeniem atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju;
8) krajowych standardów wykonywania zawodu, o których mowa w art. 2 objaśnienie pojęć pkt 23 lit. a oraz c–e;
9) etyki zawodowej i niezależności biegłego rewidenta;
10) wymogów prawnych dotyczących badania sprawozdań finansowych oraz biegłych rewidentów i firm audytorskich.
2. W trakcie egzaminów, o których mowa w ust. 1, sprawdzana jest także wiedza niezbędna do badania sprawozdań finansowych, w szczególności z zakresu:
1) prawa handlowego, w tym prawa spółek i ładu korporacyjnego;
2) prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego;
3) prawa podatkowego;
4) prawa cywilnego;
5) prawa pracy i ubezpieczeń społecznych;
6) prawa bankowego;
7) prawa ubezpieczeniowego;
8) technologii informacyjnych i systemów komputerowych;
9) mikroekonomii, makroekonomii i ekonomii finansowej;
10) matematyki i statystyki;
11) podstawowych zasad zarządzania finansowego w jednostkach gospodarczych;
12) funkcjonowania rynku finansowego.
2a. Egzamin z wiedzy, o którym mowa w art. 4a atestacja sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju ust. 1 pkt 1, obejmuje zagadnienia w zakresie:
1) wymogów prawnych dotyczących sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju i sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju grupy kapitałowej;
2) standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w rozumieniu art. 174 upoważnienie do reprezentowania Agencji w postępowaniu dyscyplinarnym i przed sądem_ 63p pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości oraz standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dla małych i średnich jednostek w rozumieniu art. 63p objaśnienie pojęć rozdziału pkt 3 tej ustawy;
3) analizy dotyczącej kwestii zrównoważonego rozwoju w rozumieniu art. 63p objaśnienie pojęć rozdziału pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości;
4) procesu należytej staranności w odniesieniu do kwestii zrównoważonego rozwoju w rozumieniu art. 63p objaśnienie pojęć rozdziału pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości;
5) wymogów prawnych dotyczących atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju;
6) krajowych standardów atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.
3. Kandydat na biegłego rewidenta przystępuje do egzaminu dyplomowego przeprowadzanego przez Komisję po:
1) złożeniu egzaminów, o których mowa w ust. 1;
2) stwierdzeniu przez Komisję spełnienia warunku, o którym mowa w art. 4 warunki wpisu do rejestru biegłych rewidentów ust. 2 pkt 5 albo art. 4 warunki wpisu do rejestru biegłych rewidentów ust. 3 pkt 1.
3a. Do egzaminu dyplomowego w zakresie atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju przeprowadzanego przez Komisję można przystąpić po:
1) złożeniu egzaminu, o którym mowa w ust. 2a;
2) stwierdzeniu przez Komisję spełnienia warunku, o którym mowa w art. 4a atestacja sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju ust. 1 pkt 2;
3) spełnieniu wymogów określonych w ust. 3 – w przypadku kandydata na biegłego rewidenta.
4. Egzamin dyplomowy polega na sprawdzeniu umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy do samodzielnego i należytego wykonywania zawodu biegłego rewidenta, w szczególności badania rocznych sprawozdań finansowych oraz rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych, z wyłączeniem umiejętności w zakresie, o którym mowa w ust. 4a.
4a. Egzamin dyplomowy w zakresie atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju polega na sprawdzeniu umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy do samodzielnego i należytego wykonywania zawodu biegłego rewidenta w zakresie atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.
5. Przewodniczący lub członek składu egzaminacyjnego wyklucza z egzaminu kandydata na biegłego rewidenta albo biegłego rewidenta ubiegającego się o uprawnienie do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, który podczas egzaminu korzystał z pomocy innej osoby, posiadał niedozwolone materiały lub urządzenia służące do kopiowania oraz przekazywania i odbioru informacji, pomagał pozostałym uczestnikom egzaminu lub w inny sposób zakłócał przebieg egzaminu. Wykluczenie z egzaminu jest równoznaczne z uzyskaniem negatywnego wyniku egzaminu.
6. Kolejne wykluczenie z egzaminu z przyczyn, o których mowa w ust. 5, powoduje niemożność przystąpienia do egzaminów z wiedzy oraz egzaminu dyplomowego lub egzaminu dyplomowego z zakresu atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju przez rok.
7. W przypadkach, o których mowa w ust. 5 i 6, kandydatowi na biegłego rewidenta albo biegłemu rewidentowi ubiegającemu się o uprawnienie do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju przysługuje prawo wniesienia pisemnego odwołania do Komisji.
8. W przypadku uznania odwołania, o którym mowa w ust. 7, kandydat na biegłego rewidenta albo biegły rewident ubiegający się o uprawnienie do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju ma prawo przystąpić do egzaminu w kolejnym terminie bez konieczności uiszczania opłaty egzaminacyjnej.
9. Od wyniku egzaminu kandydatowi na biegłego rewidenta albo biegłemu rewidentowi ubiegającemu się o uprawnienie do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju przysługuje prawo wniesienia pisemnego odwołania do Komisji.
10. Kandydatowi na biegłego rewidenta albo biegłemu rewidentowi ubiegającemu się o uprawnienie do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju przysługuje prawo wglądu do pracy egzaminacyjnej oraz prawo sporządzania notatek dotyczących treści pracy egzaminacyjnej na potrzeby odwołania. Notatki można sporządzać odnośnie do tych pytań testowych lub zadań sytuacyjnych, za które nie uzyskano maksymalnej liczby punktów.
11. W trakcie wglądu do pracy egzaminacyjnej kandydat na biegłego rewidenta albo biegły rewident ubiegający się o uprawnienie do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju nie może posiadać urządzeń służących do kopiowania oraz przekazywania i odbioru informacji.
12. Naruszenie zasad, o których mowa w ust. 10 lub 11, jest równoznaczne z utratą prawa do kontynuowania wglądu do pracy egzaminacyjnej.
13. Informacja o kolejnym wykluczeniu z egzaminu, o którym mowa w ust. 6, oraz utracie prawa, o której mowa w ust. 12, jest przekazywana przez Komisję Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów.
14. Komisja może unieważnić egzamin w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości co do przebiegu egzaminu i zarządzić jego powtórzenie. W takim przypadku opłata egzaminacyjna podlega zaliczeniu na poczet opłaty za kolejny egzamin.

Uzyskaj dostęp
do pełnej bazy
ponad 260 000
orzeczeń.
Sprawdź
LexLege - Baza aktów prawnych i orzecznictwa
LexLege na 24 godziny
1-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena:
20,00 zł
LexLege na 1 miesiąc
31-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena:
49,00 zł
LexLege na 12 miesięcy
365-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena:
279,00 zł