Do dnia 3 lipca 2019 r. Komisja składa Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie dotyczące stosowania niniejszego rozporządzenia oraz, w stosownym przypadku, wniosek ustawodawczy dotyczący jego zmiany. W sprawozdaniu dokonuje się oceny między innymi:
a) zasadności wprowadzenia wspólnych dla wszystkich państw członkowskich reguł określania sankcji administracyjnych za wykorzystywanie informacji poufnych i manipulacje na rynku;
b) tego, czy definicja informacji poufnych jest wystarczająca, aby obejmować wszystkie informacje istotne dla właściwych organów w celu skutecznej walki z nadużyciami na rynku;
c) zasadności warunków, na których wydaje się zakaz zawierania transakcji zgodnie z art. 19 transakcje wykonywane przez osoby pełniące obowiązki zarządcze ust. 11, w celu stwierdzenia, czy występują jakiekolwiek inne okoliczności, w których zakaz powinien mieć zastosowanie;
d) możliwości ustanowienia unijnych ram międzyrynkowego nadzoru nad arkuszami zleceń w odniesieniu do nadużyć na rynku, w tym zaleceń dla takich ram; oraz
e) zakresu stosowania przepisów dotyczących wskaźnika referencyjnego.
Do celów akapitu pierwszego lit. a) EUNGiPW przeprowadza badanie stosowania sankcji administracyjnych oraz - jeżeli państwa członkowskie zdecydowały zgodnie z art. 30 sankcje administracyjne i inne środki administracyjne ust. 1 akapit drugi o ustanowieniu sankcji karnych, o których mowa w tym przepisie, za naruszenia niniejszego rozporządzenia- stosowania tych sankcji karnych w państwach członkowskich. Badanie to obejmuje również wszelkie dane udostępnione na mocy art. 33 wymiana informacji z EUNGiPW ust. 1 i 2.
Do dnia 3 lipca 2019 r. Komisja po zasięgnięciu opinii ESMA przedstawi Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie dotyczące poziomu progów określonych w art. 19 transakcje wykonywane przez osoby pełniące obowiązki zarządcze ust. 1a lit. a) i b), które odnoszą się do transakcji dokonywanych przez zarządzających, gdy akcje lub instrumenty dłużne emitenta stanowią część przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania lub zapewniają ekspozycję na portfel aktywów, w celu oceny, czy poziom ten jest odpowiedni czy też należałoby go skorygować.
Komisja jest uprawniona do przyjęcia zgodnie z art. 35 wykonywanie przekazanych uprawnień aktów delegowanych dotyczących korekty progów określonych w art. 19 transakcje wykonywane przez osoby pełniące obowiązki zarządcze ust. 1a lit. a) i b), jeżeli stwierdzi w tym sprawozdaniu, że progi te powinny zostać skorygowane.
1. Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
2. Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 3 lipca 2016 r., z następującymi wyjątkami:
a) art. 4 powiadomienia i wykazy instrumentów finansowych ust. 2 i 3 stosuje się od dnia 3 stycznia 2018 r.; oraz
b) art. 4 powiadomienia i wykazy instrumentów finansowych ust. 4 i 5, art. 5 wyłączenia dotyczące programów odkupu i stabilizacji ust. 6, art. 6 wyłączenie dotyczące działalności związanej z gospodarką pieniężną i zarządzaniem długiem publicznym oraz działalności związanej z polityką klimatyczną ust. 5 i 6, art. 7 informacje poufne ust. 5, art. 11 badania rynku ust. 9, 10 i 11, art. 12 manipulacje na rynku ust. 5, art. 13 przyjęte praktyki rynkowe ust. 7 i 11, art. 16 zapobieganie nadużyciom na rynku i ich wykrywanie ust. 5, art. 17 podawanie informacji poufnych do wiadomości publicznej ust. 2 akapit trzeci, art. 17 podawanie informacji poufnych do wiadomości publicznej ust. 3, 10 i 11, art. 18 listy osób mających dostęp do informacji poufnych ust. 9, art. 19 transakcje wykonywane przez osoby pełniące obowiązki zarządcze ust. 13, 14 i 15, art. 20 rekomendacje inwestycyjne i statystyki ust. 3, art. 24 współpraca z EUNGiPW ust. 3, art. 25 obowiązek współpracy ust. 9, art. 26 współpraca z państwami trzecimi ust. 2 akapity drugi, trzeci i czwarty, art. 32 zgłaszanie naruszeń ust. 5 i art. 33 wymiana informacji z EUNGiPW ust. 5, które stosuje się od dnia 2 lipca 2014 r.";
3. Do dnia 3 lipca 2016 r. państwa członkowskie podejmują środki niezbędne do przestrzegania art. 22 właściwe organy, 23 i 30, art. 31 wykonywanie uprawnień nadzorczych i nakładanie sankcji ust. 1 i art. 32 zgłaszanie naruszeń i 34.
4. Odesłania w niniejszym rozporządzeniu do dyrektywy 2014/65/UE i rozporządzenia (UE) nr 600/2014 odczytuje się przed dniem 3 stycznia 2018 r. jako odesłania do dyrektywy 2004/39/WE zgodnie z tabelą korelacji zawartą w załączniku IV do dyrektywy 2014/65/UE w zakresie, w jakim ta tabela korelacji zawiera przepisy odnoszące się do dyrektywy 2004/39/WE.
W przypadku odesłania w przepisach niniejszego rozporządzenia do OTF, rynków rozwoju MŚP, uprawnień do emisji lub sprzedawanych na aukcji produktów opartych na uprawnieniach do emisji przepisy te nie mają zastosowania do OTF, rynków rozwoju MŚP, uprawnień do emisji ani sprzedawanych na aukcji produktów opartych na uprawnieniach do emisji do dnia 3 stycznia 2018 r.