Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

AKT ARCHIWALNY - Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 listopada 2008 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do sprawowania funkcji syndyka


Akt uchylony z dniem 2016-12-31.
Dz.U.2008.219.1405 - AKT ARCHIWALNY - Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 listopada 2008 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do sprawowania funkcji syndyka

Rozdział 3. Test umiejętności

§ 19. Wyznaczenie terminu testu umiejętności

1. Organ prowadzący postępowanie wyznacza dwa terminy testu umiejętności w każdym roku.
2. Wyznaczenie terminu testu umiejętności następuje co najmniej na trzy miesiące przed planowanym terminem jego przeprowadzenia.
3. Wniosek, o którym mowa w § 2, ust. 2, należy złożyć nie później niż na 60 dni przed planowanym dniem przeprowadzenia testu umiejętności.
4. Organ prowadzący postępowanie, co najmniej na 45 dni przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia testu umiejętności, zawiadamia wnioskodawcę o terminie i miejscu jego przeprowadzenia.
5. Do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 4, załącza się informację o zakresie wiedzy, jaka zostanie objęta testem umiejętności, oraz o wysokości opłaty za udział w teście umiejętności, sposobie i terminie jej uiszczenia.

§ 20. Zakres testu umiejętności

Test umiejętności obejmuje zagadnienia z zakresu prawa, ekonomii i finansów oraz zarządzania, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki postępowania upadłościowego i naprawczego oraz z uwzględnieniem kwalifikacji posiadanych przez wnioskodawcę, okresu praktyki zawodowej wnioskodawcy, wymaganej znajomości przepisów prawa polskiego oraz różnic wynikających ze specyfiki funkcji syndyka w Rzeczypospolitej Polskiej i państwie wnioskodawcy.

§ 21. Komisja Egzaminacyjna

1. Test umiejętności przeprowadza Komisja Egzaminacyjna, zwana dalej "Komisją", powoływana przez organ prowadzący postępowanie, w drodze zarządzenia, na okres dwóch lat.
2. Komisja składa się z trzech do pięciu osób wyróżniających się wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu problematyki postępowań upadłościowych i naprawczych, ekonomii, finansów i zarządzania.
3. Przewodniczącego Komisji wyznacza organ prowadzący postępowanie spośród jej członków.

§ 22. Zespół do opracowania testu umiejętności

1. Organ prowadzący postępowanie przed każdym testem umiejętności powołuje Zespół do przygotowania pytań i zadań o charakterze opisowym, zwany dalej "Zespołem". W skład Zespołu wchodzi od 3 do 5 osób wyróżniających się wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu problematyki postępowań upadłościowych i naprawczych, ekonomii, finansów i zarządzania.
2. Zespół opracowuje test umiejętności, uwzględniając materiały i wskazówki przekazane przez organ prowadzący postępowanie.

§ 24. Zasady przeprowadzania testu umiejętności

1. Test umiejętności składa się z 50 pytań, z których każde zawiera trzy propozycje odpowiedzi, w tym jedną poprawną, oraz z zadania o charakterze opisowym, które powinno być sformułowane problemowo z opisem stanu faktycznego.
2. Czas na udzielenie odpowiedzi na pytania wynosi 50 minut. Czas na rozwiązanie zadania o charakterze opisowym wynosi 180 minut.
3. Między częścią testu umiejętności przeznaczoną na udzielenie odpowiedzi na pytania a częścią przeznaczoną na rozwiązanie zadania o charakterze opisowym następuje 60-minutowa przerwa.

§ 25. Warunki przeprowadzania testu umiejętności

1. Test umiejętności przeprowadza się w warunkach zapewniających zdającym wnioskodawcom samodzielną pracę, w obecności co najmniej dwóch członków Komisji Egzaminacyjnej.
2. Przed przystąpieniem do testu umiejętności zdający wnioskodawca okazuje dokument potwierdzający jego tożsamość oraz dowód uiszczenia opłaty, o której mowa w § 38, ust. 2.

§ 28. Opuszczenie sali przez zdającego w trakcie testu umiejętności

1. W trakcie testu umiejętności zdający wnioskodawca może opuścić salę, w której test jest przeprowadzany, jedynie w wyjątkowej sytuacji, po uzyskaniu zgody przewodniczącego, pod nadzorem członka Komisji Egzaminacyjnej wskazanego przez przewodniczącego.
2. Przed opuszczeniem sali zdający wnioskodawca przekazuje przewodniczącemu kartę pytań wraz z kartą odpowiedzi albo zadanie o charakterze opisowym wraz z kartą rozwiązania.
3. Godzina wyjścia i powrotu zdającego wnioskodawcy na salę zostaje odnotowana przez członka Komisji w protokole przebiegu testu umiejętności.

§ 29. Korzystanie z tekstów aktów prawnych, komentarzy i orzecznictwa w trakcie testu

1. W czasie udzielania odpowiedzi na pytania zdający wnioskodawca nie może korzystać z tekstów aktów prawnych, komentarzy, orzecznictwa oraz innej pomocy, a także nie może posiadać urządzeń służących do przekazu lub odbioru informacji.
2. W czasie rozwiązywania zadania o charakterze opisowym zdający wnioskodawca może korzystać z tekstów aktów prawnych, komentarzy i orzecznictwa.

§ 30. Wykluczenie zdającego z testu umiejętności

1. Przewodniczący wyklucza z testu umiejętności zdającego wnioskodawcę, który w jego trakcie korzystał z pomocy innej osoby, posługiwał się niedozwolonymi materiałami lub urządzeniami, pomagał pozostałym zdającym wnioskodawcom lub w inny sposób zakłócał jego przebieg.
2. Wykluczenie zostaje odnotowane w protokole przebiegu testu umiejętności oraz na egzemplarzu pracy pisemnej.

§ 31. Przebieg testu umiejętności

1. Po każdej części testu umiejętności członkowie Komisji zbierają karty pytań wraz z kartami odpowiedzi albo zadania o charakterze opisowym wraz z kartami rozwiązania, wydając zdającym wnioskodawcom pokwitowanie odbioru.
2. W przypadku gdy zdający wnioskodawca odda kartę pytań wraz z kartą odpowiedzi albo zadanie o charakterze opisowym wraz z kartą rozwiązania przed upływem czasu ustalonego zgodnie z § 24, ust. 2, w protokole odnotowuje się godzinę tego zdarzenia.

§ 32. Sprawdzanie kart odpowiedzi i kart rozwiązania

1. Każdą kartę odpowiedzi sprawdzają niezależnie od siebie dwaj członkowie Komisji Egzaminacyjnej wyznaczeni przez przewodniczącego.
2. Każdą kartę rozwiązania sprawdzają niezależnie od siebie dwaj członkowie Komisji wyznaczeni przez przewodniczącego. Każdy z członków Komisji sprawdzających kartę rozwiązania przedstawia propozycję oceny rozwiązania zadania o charakterze opisowym wraz z recenzją. Ostateczną ocenę za rozwiązanie zadania o charakterze opisowym ustala Komisja w drodze głosowania.

§ 33. Ocena testu umiejętności

1. Ocena testu umiejętności jest dokonywana w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia jego przeprowadzenia.
2. Test umiejętności jest oceniany w systemie punktowym.
3. Za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie przyznaje się jeden punkt. Za rozwiązanie zadania o charakterze opisowym przyznaje się od 0 do 15 punktów.
4. Na wynik końcowy testu umiejętności składa się suma punktów uzyskanych za poszczególne prawidłowe odpowiedzi na pytania i rozwiązanie zadania o charakterze opisowym.
5. Za ocenę pozytywną testu umiejętności uznaje się uzyskanie powyżej 70 % sumy punktów możliwej do uzyskania.

§ 34. Protokół końcowy z przeprowadzenia testu umiejętności

1. Z przeprowadzenia testu umiejętności Komisja sporządza protokół końcowy, niezwłocznie po dokonaniu oceny, o której mowa w § 33, ust. 1.
2. Protokół, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności skład Komisji, wyniki testu umiejętności oraz podpisy członków komisji.

§ 35. Przekazanie oceny testu umiejętności, udostępnienie dokumentów z testu

1. Komisja przekazuje ocenę testu umiejętności wnioskodawcy i organowi prowadzącemu postępowanie w terminie 3 dni od dnia sporządzenia protokołu, o którym mowa w § 34, ust. 1.
2. W terminie 30 dni od dnia doręczenia oceny wnioskodawca może zwrócić się do przewodniczącego z pisemnym wnioskiem o udostępnienie do wglądu karty pytań wraz z kartą odpowiedzi lub zadania o charakterze opisowym wraz z kartą rozwiązania.
3. Przewodniczący informuje pisemnie wnioskodawcę w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku o terminie i miejscu wglądu do dokumentów, o których mowa w ust. 2.

§ 37. Ponowny wniosek o przystąpienie do testu umiejętności

W przypadku nieprzystąpienia do testu umiejętności albo uzyskania negatywnej oceny z testu umiejętności wnioskodawca może jeden raz ponownie wystąpić z wnioskiem o przystąpienie do testu umiejętności, o którym mowa w § 2, ust. 2, na podstawie tego samego postanowienia organu prowadzącego postępowanie.

§ 38. Opłata za udział w teście umiejętności

1. Wysokość kosztów przeprowadzenia testu umiejętności obejmujących wydatki Komisji, Zespołu oraz koszty obsługi administracyjnej testu umiejętności ustala każdorazowo organ prowadzący postępowanie.
2. Wysokość opłaty za udział w teście umiejętności, stanowiącej iloraz wysokości kosztów przeprowadzenia testu umiejętności i liczby wnioskodawców, którzy złożyli wniosek o przeprowadzenie testu umiejętności, ustala każdorazowo organ prowadzący postępowanie.
3. Wnioskodawca uiszcza opłatę, o której mowa w ust. 2, w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, o którym mowa w § 19, ust. 4, na rachunek bankowy wskazany przez organ prowadzący postępowanie.
4. W przypadku nieprzystąpienia przez wnioskodawcę do testu umiejętności po uiszczeniu opłaty, o której mowa w ust. 1, opłata ta podlega zwrotowi w wysokości 50 %.
5. Zwrot 50 % wysokości opłaty uiszczonej następuje z urzędu, w terminie 14 dni od dnia doręczenia organowi prowadzącemu postępowanie numeru rachunku bankowego wnioskodawcy.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.