Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia gospodarki finansowej i działalności inwestycyjnej sądów powszechnych


Dz.U.2021.0.1575 t.j. - Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 grudnia 2012 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia gospodarki finansowej i działalności inwestycyjnej sądów powszechnych

Rozdział 3. Zasady i tryb opracowywania planów finansowych sądów

§ 4. Podmioty prowadzące gospodarkę finansową sądów

Gospodarkę finansową sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych prowadzą oraz ponoszą za nią odpowiedzialność dyrektorzy tych sądów, a w sądach rejonowych, w których nie ma stanowisk dyrektorów sądów lub w których stanowiska dyrektorów nie są obsadzone - dyrektorzy przełożonych sądów okręgowych, na podstawie projektów planów, a następnie planów finansowych opracowywanych w trybie określonym w art. 178 tryb opracowywania planów finansowych dla sądów ustawy i ustalanych w trybie określonym w art. 143 informacje dysponentów części budżetowych ust. 1 i 2 oraz art. 146 informacje przekazywane przez dysponentów części budżetowych jednostkom podległym ustawy o finansach publicznych, a także na podstawie przepisów wykonawczych, o których mowa w § 2 pkt 3 lit. b - z uwzględnieniem przepisów niniejszego rozporządzenia.

§ 5. Harmonogram zasad opracowywania materiałów do projektu budżetu państwa

1. Dysponent części budżetowej nie później niż do dnia 10 maja roku poprzedzającego rok budżetowy opracowuje i przekazuje dysponentom budżetu sądów na obszarze apelacji harmonogram, w którym określa zasady, tryb i terminy opracowywania materiałów do projektu budżetu państwa w części odpowiadającej sądom, w tym:
1) podstawowe założenia do projektu budżetu w zakresie zadań realizowanych ze środków budżetowych;
2) wskaźniki poziomu dochodów i wydatków budżetowych państwa;
3) wzory formularzy.
2. Określone w harmonogramie zasady opracowywania materiałów do projektu budżetu państwa, w tym wzory formularzy, odpowiadają wymogom określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 138 materiały do projektu ustawy budżetowej ust. 6 ustawy o finansach publicznych.
3. Określone w harmonogramie terminy muszą gwarantować dysponentowi części budżetowej możliwość przedstawienia projektu budżetu sądów ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych na zasadach i w terminie określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 138 materiały do projektu ustawy budżetowej ust. 6 ustawy o finansach publicznych, z uwzględnieniem założeń do projektu budżetu państwa na rok następny.
4. Dysponent budżetu sądów na obszarze apelacji na podstawie harmonogramu, o którym mowa w ust. 1, niezwłocznie opracowuje i przekazuje podległym dysponentom harmonogram, w którym określa zasady, tryb i terminy opracowania materiałów do projektów budżetów sądów na obszarze apelacji.

§ 6. Tryb opracowania projektów planów finansowych dla sądów

1. Dysponenci budżetu sądów na obszarze apelacji na podstawie projektów planów finansowych opracowanych, z zastrzeżeniem ust. 2, przez podległych dysponentów opracowują projekty planów finansowych dla sądów na obszarze apelacji na rok następny i przedkładają je wraz z uzasadnieniem Krajowej Radzie Sądownictwa oraz dysponentowi części budżetowej - w terminie określonym w harmonogramie, o którym mowa w § 5 ust. 1, jednak nie później niż do dnia 30 czerwca.
2. Dyrektor sądu okręgowego, który wykonuje zadania dla sądów rejonowych, w których nie ma stanowisk dyrektorów sądów, na podstawie pomocniczego projektu planu finansowego sądu okręgowego oraz pomocniczych projektów planów finansowych poszczególnych sądów rejonowych sporządza jeden projekt planu finansowego.
3. Krajowa Rada Sądownictwa, w terminie określonym w art. 178 tryb opracowywania planów finansowych dla sądów § 3 ustawy, składa dysponentowi części budżetowej wniosek o opracowanie projektu planu dochodów i wydatków sądów na rok następny wraz ze swymi uwagami i zastrzeżeniami.
4. Dysponent części budżetowej opracowuje i przekazuje ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych projekt dochodów i wydatków sądów na rok następny, w terminie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 138 materiały do projektu ustawy budżetowej ust. 6 ustawy o finansach publicznych, w celu włączenia go do projektu ustawy budżetowej.
5. Dysponent części budżetowej przekazuje dysponentom budżetu sądów na obszarze apelacji w terminie określonym w art. 143 informacje dysponentów części budżetowych ust. 1 ustawy o finansach publicznych informacje o kwotach dochodów i wydatków, w tym wynagrodzeń, przyjętych w projekcie ustawy budżetowej w szczegółowości:
1) dochody - dział, rozdział, paragraf;
2) wydatki - dział, rozdział, paragraf oraz grupy wydatków określone w art. 124 grupy wydatków budżetu państwa ust. 1 ustawy o finansach publicznych - w celu opracowania projektów planów finansowych.
6. Dysponenci budżetu sądów na obszarze apelacji na podstawie informacji, o których mowa w ust. 5, niezwłocznie przekazują podległym dysponentom informacje w celu opracowania projektów ich planów finansowych.
7. Projekty planów finansowych są sporządzane w szczegółowości: część, dział, rozdział i paragraf.
8. Projekty planów finansowych sądów zapewniające zgodność kwot dochodów i wydatków budżetowych, w tym wynagrodzeń, z projektem ustawy budżetowej, zatwierdzone przez dyrektorów sądów są przekazywane niezwłocznie właściwym dysponentom budżetu sądów na obszarze apelacji, z zastrzeżeniem że zapewni to dysponentowi budżetu sądów na obszarze apelacji przekazanie projektu planu dysponentowi części budżetowej w terminie określonym w art. 143 informacje dysponentów części budżetowych ust. 2 ustawy o finansach publicznych.
9. Dysponent części budżetowej weryfikuje otrzymane projekty planów finansowych pod względem ich zgodności z projektem ustawy budżetowej. W przypadku stwierdzenia różnic wprowadza w nich odpowiednie zmiany, informując o ich dokonaniu dysponentów budżetu sądów na obszarze apelacji nie później niż do dnia 15 grudnia roku poprzedzającego rok budżetowy.
10. Dysponenci budżetu sądów na obszarze apelacji na podstawie zmian wprowadzonych przez dysponenta części budżetowej weryfikują projekty planów finansowych podległych dysponentów i niezwłocznie informują ich o wprowadzonych zmianach.
11. Dysponenci trzeciego stopnia na podstawie zmian wprowadzonych przez dysponentów budżetu sądów na obszarze apelacji weryfikują projekty planów finansowych odpowiednich sądów, z zastrzeżeniem ust. 12.
12. Dyrektor sądu okręgowego, który wykonuje zadania dla sądów rejonowych, w których nie ma stanowisk dyrektorów sądów, weryfikuje projekt planu finansowego sądu okręgowego oraz pomocnicze projekty planów finansowych poszczególnych sądów rejonowych.
13. Projekty planów finansowych sądów, w przypadku gdy zachowana została zgodność z projektem ustawy budżetowej, zatwierdzone odpowiednio przez dyrektorów sądów albo zweryfikowane w trybie i terminie określonych w ust. 9-12 stanowią podstawę gospodarki finansowej sądów w okresie od dnia 1 stycznia roku budżetowego do dnia opracowania planu finansowego na podstawie informacji o kwotach dochodów i wydatków wynikających z ustawy budżetowej.
14. Dysponent części budżetowej przekazuje dysponentom budżetu sądów na obszarze apelacji, w terminie określonym w art. 143 informacje dysponentów części budżetowych ust. 1 ustawy o finansach publicznych, informacje o kwotach wydatków z budżetu środków europejskich, w tym wynagrodzeń, wynikających z projektu ustawy budżetowej w szczegółowości:
1) program finansowany z udziałem środków europejskich,
2) dział
- w celu opracowania projektów planów finansowych dla budżetu środków europejskich.
15. Projekty planów finansowych dla budżetu środków europejskich w zakresie wydatków są sporządzane w szczegółowości: część, program finansowany z udziałem środków europejskich, dział, rozdział oraz paragraf. Przepisy ust. 8-13 stosuje się odpowiednio.

§ 7. Tryb sporządzania planów finansowych dla sądów

1. Dysponent części budżetowej przekazuje dysponentom budżetu sądów na obszarze apelacji, w terminie określonym w art. 146 informacje przekazywane przez dysponentów części budżetowych jednostkom podległym ust. 1 ustawy o finansach publicznych, informacje o wynikających z ustawy budżetowej kwotach dochodów i wydatków budżetowych, w tym wynagrodzeń, sądów na obszarze apelacji, w szczegółowości określonej w § 6 ust. 5.
2. Dysponenci budżetu sądów na obszarze apelacji w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty otrzymania od dysponenta części budżetowej informacji, o których mowa w ust. 1, przekazują je podległym dysponentom trzeciego stopnia.
3. Dysponenci trzeciego stopnia sporządzają na podstawie otrzymanych informacji plany finansowe w celu zapewnienia ich zgodności z ustawą budżetową i po ich zatwierdzeniu przekazują 1 egzemplarz właściwym dysponentom budżetu sądów na obszarze apelacji - w terminie 10 dni od dnia otrzymania informacji, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. Dyrektor sądu okręgowego, który wykonuje zadania dla sądów rejonowych, w których nie ma stanowisk dyrektorów sądów, na podstawie otrzymanych informacji sporządza plan finansowy, w którym następnie wyodrębnia pomocnicze plany finansowe sądu okręgowego oraz poszczególnych sądów rejonowych.
5. Dysponenci budżetu sądów na obszarze apelacji sporządzają na podstawie otrzymanych informacji plany finansowe w celu zapewnienia ich zgodności z ustawą budżetową i po ich zatwierdzeniu przekazują 1 egzemplarz dysponentowi części budżetowej - w terminie 10 dni od dnia otrzymania informacji.
6. Plany finansowe sądów z obszarów apelacji muszą być zgodne z kwotami dochodów i wydatków budżetowych, w tym wynagrodzeń, które zostały przekazane w informacjach, o których mowa w ust. 1.
7. Plany finansowe sądów są sporządzane w szczegółowości: część, dział, rozdział i paragraf.
8. Plany finansowe wydatków sądów w zakresie wydatków ze środków europejskich są sporządzane w szczegółowości określonej w § 6 ust. 14. Przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.