Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia zobowiązującego go do przystąpienia do testu umiejętności, zwanego dalej „testem”, w celu przystąpienia do testu, występuje do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o jego przeprowadzenie.
1. Organ prowadzący postępowanie informuje wnioskodawcę, nie później niż na 21 dni przed dniem przeprowadzenia testu, o:
1) terminie i miejscu przeprowadzenia testu;
2) szczegółowej tematyce testu;
3) czasie trwania testu;
4) wysokości opłaty za przeprowadzenie testu;
5) numerze rachunku bankowego, na który uiszcza się opłatę za przeprowadzenie testu.
2. Termin przeprowadzenia testu może ulec zmianie na uzasadniony wniosek złożony do organu prowadzącego postępowanie przez wnioskodawcę w terminie co najmniej 7 dni przed terminem, o którym mowa w ust. 1 pkt 1.
1. Test przeprowadza zespół egzaminacyjny powołany przez organ prowadzący postępowanie.
2. Zespół egzaminacyjny składa się z 3 do 6 osób, które wyróżniają się wiedzą teoretyczną i praktyczną niezbędną do wykonywania zawodu detektywa.
Do zadań zespołu egzaminacyjnego należy w szczególności:
1) przygotowanie testu;
2) przeprowadzenie testu;
3) dokonanie oceny posiadanych przez wnioskodawcę umiejętności.
Przed przystąpieniem do testu wnioskodawca okazuje dokument potwierdzający jego tożsamość oraz dowód uiszczenia opłaty, o której mowa w § 28.
1. Test składa się z części pisemnej i ustnej.
2. Część pisemna testu składa się z nie więcej niż 80 pytań, z których każde zawiera od trzech do pięciu propozycji odpowiedzi.
3. Część ustna testu polega na odpowiedzi na wylosowany przez wnioskodawcę zestaw, który składa się z nie więcej niż 10 pytań.
4. Czas trwania testu nie może przekroczyć 210 minut.
1. Za prawidłową odpowiedź na pytanie w części pisemnej testu wnioskodawca otrzymuje 1 punkt, z tym że w przypadku gdy więcej niż jedna odpowiedź jest prawidłowa, żeby uzyskać punkt, należy wskazać wszystkie poprawne odpowiedzi.
2. W części ustnej testu każda odpowiedź jest oceniana w skali od 0 do 5 punktów – w zależności od stopnia prawidłowości udzielonej przez wnioskodawcę odpowiedzi na wylosowane pytania.
1. Wynik testu określa się jako pozytywny albo negatywny.
2. Wynik testu uznaje się za pozytywny w przypadku gdy wnioskodawca uzyskał co najmniej 70% punktów możliwych do uzyskania.
1. Oceny umiejętności posiadanych przez wnioskodawcę dokonuje zespół egzaminacyjny w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia testu.
2. Dokonanie oceny polega na sprawdzeniu testu i ustaleniu jego wyniku.
1. Niezwłocznie po dokonaniu oceny, o której mowa w § 23, zespół egzaminacyjny sporządza protokół przeprowadzenia testu.
2. Protokół przeprowadzenia testu zawiera w szczególności:
1) datę i miejsce przeprowadzenia testu;
2) czas rozpoczęcia i zakończenia testu;
3) skład zespołu egzaminacyjnego;
4) imię i nazwisko wnioskodawcy;
5) wynik testu;
6) podpisy członków zespołu egzaminacyjnego.
Zespół egzaminacyjny przekazuje nie później niż w terminie 3 dni od dnia sporządzenia protokołu przeprowadzenia testu:
1) wnioskodawcy – informację o wyniku testu;
2) organowi prowadzącemu postępowanie – egzemplarz protokołu.
1. Nieprzystąpienie do testu, w wyznaczonym terminie bez usprawiedliwienia uznaje się za rezygnację z przystąpienia do testu.
2. W przypadku nieprzystąpienia do testu z ważnej przyczyny wnioskodawca w terminie 7 dni od dnia, w którym test miał być przeprowadzony, może zwrócić się do organu prowadzącego postępowanie z uzasadnionym wnioskiem o ponowne wyznaczenie terminu testu.
3. Przyczyną, o której mowa w ust. 2, jest zdarzenie lub okoliczność, na które wnioskodawca nie miał wpływu, a które uniemożliwiły mu przystąpienie do testu.
4. Oceny przyczyny nieprzystąpienia przez wnioskodawcę do testu w wyznaczonym terminie organ prowadzący postępowanie dokonuje niezwłocznie.
5. W przypadku uznania przyczyny nieprzystąpienia przez wnioskodawcę do testu w wyznaczonym terminie za usprawiedliwioną organ prowadzący postępowanie ponownie wyznacza termin i miejsce przeprowadzenia testu, informując o nich wnioskodawcę nie później niż na 14 dni przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia kolejnego testu.
Koszt przeprowadzenia testu ustala organ prowadzący postępowanie nie później niż na 30 dni przed dniem przeprowadzenia testu, mając na uwadze liczbę osób przystępujących do testu, z uwzględnieniem rzeczywistych kosztów przygotowania i przeprowadzenia testu oraz oceny umiejętności posiadanych przez wnioskodawcę, a także kosztów organizacyjno-technicznych związanych z przeprowadzeniem testu.
Wnioskodawca nie później niż na 14 dni przed dniem przeprowadzenia testu wpłaca jednorazową opłatę z tytułu kosztów, o których mowa w § 27, na rachunek bankowy wskazany przez organ prowadzący postępowanie.
1. Wnioskodawcy przysługuje zwrot opłaty, o której mowa w § 28, w przypadku złożenia przez niego, przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia testu, rezygnacji z przystąpienia do testu.
2. Opłata, o której mowa w § 28, jest zwracana niezwłocznie na rachunek bankowy wnioskodawcy w wysokości pomniejszonej o rzeczywiste koszty poniesione przez organ prowadzący postępowanie na przygotowanie testu oraz koszty związane z przelewem bankowym.
W przypadku usprawiedliwionego nieprzystąpienia do testu wniesioną przez wnioskodawcę opłatę, o której mowa w § 28, zalicza się na poczet opłaty z tytułu kosztów przeprowadzenia testu w terminie, o którym mowa w § 26 ust. 5.