Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Rozporządzenie Ministra Rozwoju I Finansów w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów


Dz.U.2023.0.2250 t.j. - Rozporządzenie Ministra Rozwoju I Finansów z dnia 19 grudnia 2017 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów

Rozdział 2. Przystępowanie do postępowania kwalifikacyjnego

§ 2. Zgłoszenie przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego

1. Kandydat na biegłego rewidenta ubiegający się o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego składa do Komisji Egzaminacyjnej, zwanej dalej „Komisją”, zgłoszenie zawierające:
1) kwestionariusz osobowy;
2) dowód uiszczenia opłaty wstępnej, o której mowa w art. 16 opłaty egzaminacyjne ust. 1 ustawy.
2. Zgłoszenie przekazuje się w terminie określonym przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 1640) lub osobiście.
3. Kwestionariusz osobowy zawiera następujące dane:
1) imię (imiona) i nazwisko;
2) obywatelstwo;
3) adres do korespondencji;
4) adres poczty elektronicznej, o ile kandydat go posiada;
5) numer PESEL, a w przypadku osoby, która nie ma nadanego numeru PESEL, numer i rodzaj dokumentu potwierdzającego tożsamość.
4. Na dowodzie uiszczenia opłaty należy podać imię i nazwisko kandydata na biegłego rewidenta oraz wskazać, że jest to opłata wstępna.
5. Osoby, o których mowa w art. 4 warunki wpisu do rejestru biegłych rewidentów ust. 4 lub 5 ustawy, oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 1, składają do Komisji oryginały lub urzędowo poświadczone kopie dokumentów potwierdzających:
1) posiadanie uprawnień, o których mowa w art. 4 warunki wpisu do rejestru biegłych rewidentów ust. 4 lub 5 ustawy,
2) kwalifikacje nabyte w drodze dotychczasowego kształcenia oraz doświadczenie zawodowe
– wraz z tłumaczeniem na język polski dokonanym przez tłumacza przysięgłego.
6. W przypadku gdy dokumenty, o których mowa w ust. 1 lub 5, nie spełniają wymagań formalnych, Komisja wzywa do uzupełnienia braków w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia zgłoszenia bez rozpoznania. Za zgodą kandydata na biegłego rewidenta wyrażoną pisemnie w postaci papierowej albo elektronicznej, wezwanie może być przekazane przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
7. Dokumenty złożone po terminie, o którym mowa w ust. 2, nie podlegają rozpatrzeniu i wraz z opłatą wstępną są zwracane.

§ 3. Zawiadomienie o dopuszczeniu do egzaminu kwalifikacyjnego

1. W terminie 30 dni od dnia otrzymania kompletnych dokumentów albo uzupełnienia braków Komisja zawiadamia, przy użyciu środków komunikacji elektronicznej albo za pośrednictwem operatora pocztowego, kandydata na biegłego rewidenta o dopuszczeniu do postępowania kwalifikacyjnego.
2. W przypadku osób, o których mowa w art. 4 warunki wpisu do rejestru biegłych rewidentów ust. 4 lub 5 ustawy, termin, o którym mowa w ust. 1, wynosi 60 dni. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wymagających dokonania wyjaśnień termin może zostać wydłużony o 30 dni.
3. W przypadku osób, o których mowa w art. 4 warunki wpisu do rejestru biegłych rewidentów ust. 4 lub 5 ustawy, w zawiadomieniu o dopuszczeniu do postępowania kwalifikacyjnego, o którym mowa w ust. 1, informuje się również o zakresie egzaminu ustalonym, zgodnie z art. 5 zakres egzaminu z prawa gospodarczego ustawy, na podstawie:
1) dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje;
2) dotychczasowego kształcenia lub doświadczenia zawodowego, ustalanego na podstawie dostarczonych dokumentów;
3) wymagań kwalifikacyjnych, od których spełnienia uzależniono możliwość wykonywania zawodu.
4. Kandydatowi na biegłego rewidenta dopuszczonemu do postępowania kwalifikacyjnego, Komisja nadaje numer ewidencyjny obowiązujący w toku postępowania kwalifikacyjnego.

§ 3a. Dostosowanie warunków przeprowadzenia egzaminu do potrzeb niepełnosprawnego kandydata lub wydłużenie czasu trwania

1. Na pisemny wniosek kandydata na biegłego rewidenta będącego osobą niepełnosprawną, złożony w sposób, o którym mowa w § 2 ust. 2, Komisja dostosowuje warunki przeprowadzenia egzaminu do potrzeb wynikających z rodzaju niepełnosprawności kandydata lub wydłuża o połowę czas trwania:
1) poszczególnych egzaminów z wiedzy, z tym że nie dłużej niż do 360 minut,
2) części pisemnej egzaminu dyplomowego, z tym że nie dłużej niż do 270 minut,
3) części pisemnej egzaminu z prawa gospodarczego, z tym że nie dłużej niż do 360 minut,
4) części ustnej egzaminu dyplomowego, z tym że nie dłużej niż do 45 minut,
5) części ustnej egzaminu z prawa gospodarczego, z tym że nie dłużej niż do 45 minut
– z uwzględnieniem możliwości organizacyjnych i warunków technicznych obowiązujących w trakcie egzaminu oraz konieczności zachowania ustalonego trybu i sposobu przeprowadzania egzaminu.
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:
1) kopię orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, 173, 240, 852, 1234 i 1429) kandydata na biegłego rewidenta w okresie przeprowadzania egzaminu;
2) zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza, pod którego opieką znajduje się kandydat na biegłego rewidenta, stwierdzające, w jakich warunkach – z uwagi na rodzaj niepełnosprawności kandydata – powinien być przeprowadzony egzamin;
3) oświadczenie kandydata na biegłego rewidenta o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, o których mowa w pkt 1 i 2, w zakresie niezbędnym do realizacji celów związanych z postępowaniem kwalifikacyjnym.
3. W przypadku przedłożenia niekompletnych dokumentów, o których mowa w ust. 2, Komisja wzywa kandydata na biegłego rewidenta do uzupełnienia dokumentów w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
4. Wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej, o którym mowa w ust. 1, wraz z dokumentami, o których mowa w ust. 2, kandydat na biegłego rewidenta składa do Komisji co najmniej na 45 dni przed dniem egzaminu, którego wniosek dotyczy.
5. Do wniosku składanego w postaci elektronicznej dołącza się dokumenty, o których mowa w ust. 2:
1) sporządzone w postaci elektronicznej i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym;
2) stanowiące odwzorowania cyfrowe dokumentów sporządzonych w postaci papierowej, opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym osoby potwierdzającej zgodność odwzorowania cyfrowego z odpowiednim dokumentem w postaci papierowej.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.