Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie izb zatrzymań
Dz.U.2017.0.716 - Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 marca 2017 r. w sprawie izb zatrzymań
1. Ewidencję izby zatrzymań stanowi książka:
1) ewidencji osób i depozytu osadzonych w izbie zatrzymań;
2) meldunków żołnierzy pełniących służbę w izbie zatrzymań;
3) ewidencji skarg i wniosków.
2. Dokumentację izby zatrzymań stanowią:
1) dokumenty, które są podstawą umieszczenia osadzonego w izbie zatrzymań oraz zwolnienia z niej;
2) instrukcja dla obsługi izby zatrzymań.
3. Ewidencję i dokumentację izby zatrzymań prowadzi się w formie elektronicznej lub papierowej.
1. Ewidencję i dokumentację izby zatrzymań przechowuje się w terenowej jednostce organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej, której podlega izba zatrzymań.
2. Ustala się następujące okresy przechowywania ewidencji i dokumentacji izb zatrzymań:
1) 10 lat – dla dokumentów, które są podstawą umieszczenia osadzonego w izbie zatrzymań oraz zwalniania z niej; te dokumenty oznacza się kategorią B10;
2) 5 lat – dla książki meldunków żołnierzy pełniących służbę w izbie zatrzymań, książki ewidencji skarg i wniosków oraz książki ewidencji osób i depozytu osadzonych w izbie zatrzymań; te książki oznacza się kategorią B5;
3) 1 rok – dla instrukcji dla obsługi izby zatrzymań, którą oznacza się kategorią Bc.
3. Brakowanie ewidencji i dokumentacji niearchiwalnej izby zatrzymań wykonuje się w terenowej jednostce organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej, której podlega izba zatrzymań, w pierwszym dniu roboczym po dniu 1 stycznia roku następującego po roku, w którym upływa okres jej przechowywania.
4. Komisja powołana przez komendanta właściwej terenowej jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej dokonuje brakowania ewidencji i dokumentacji niearchiwalnej oraz sporządza protokół brakowania.
W warunkach pełnienia czynnej służby wojskowej po ogłoszeniu mobilizacji, w stanach nadzwyczajnych, w czasie wojny, a także podczas wykonywania zadań służbowych w strefie działań wojennych oraz w przypadku użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa, jak również udziału w akcjach humanitarnych, poszukiwawczych lub ratowniczych można odstąpić od sporządzania ewidencji i dokumentacji izby zatrzymań.