Akt uchylony z dniem 2014-06-06.
Samodzielna izba zatrzymań w jednostkach organizacyjnych Żandarmerii Wojskowej powinna być usytuowana, w miarę możliwości, na kondygnacji parterowej budynku.
1. W skład samodzielnej izby zatrzymań stanowiącej odrębną strefę pożarową powinny wchodzić następujące pomieszczenia:
1) dla osadzonych, w tym pomieszczenia dla żołnierzy odbywających karę aresztu izolacyjnego;
2) dla komendanta i profosów (pokój dyżurnego);
3) sanitarne służące do utrzymania higieny osobistej, w tym umywalnie i ubikacje;
4) do przygotowywania lub podgrzewania posiłków oraz do zmywania naczyń;
5) do przechowywania przedmiotów przyjętych do depozytu, a także ubrań roboczych, pościeli, bielizny czystej i brudnej oraz środków higieny i czystości (magazyn);
6) pomieszczenie lekarskie.
2. Jeżeli ze względów technicznych jest niemożliwe wydzielenie wszystkich pomieszczeń wymienionych w ust. 1 pkt 4-6, dopuszcza się ich lokalizację poza izbą zatrzymań, jednak na terenie tej samej jednostki wojskowej, z tym że przedmioty przyjęte do depozytu przechowuje się w izbie zatrzymań w pokoju dyżurnego.
3. W samodzielnej izbie zatrzymań nie jest konieczne wydzielanie pomieszczenia:
1) lekarskiego - w przypadku funkcjonowania ambulatorium na terenie jednostki wojskowej lub kompleksu obiektów wojskowych, na których terenie znajduje się izba zatrzymań;
2) do przygotowywania lub podgrzewania posiłków oraz do zmywania naczyń - w przypadku dowozu gotowych posiłków w naczyniach jednorazowych.
4. Jeżeli dla prawidłowego funkcjonowania samodzielnej izby zatrzymań konieczne jest utworzenie również innych pomieszczeń niż określone w ust. 1, decyzję w tym zakresie podejmuje organ wojskowy, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 1-3.
5. Szczegółowe wyposażenie pomieszczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 4-6, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
1. Na potrzeby związane z wykonywaniem kary dyscyplinarnej aresztu izolacyjnego w samodzielnych izbach zatrzymań, oprócz pomieszczenia dla żołnierzy odbywających karę dyscyplinarną aresztu izolacyjnego, wydziela się również w miarę możliwości pokój odwiedzin.
2. Pokój odwiedzin jest wyposażony w stolik i taborety przymocowane trwale do podłogi.
1. Pomieszczenia dla osadzonych są wykonywane z materiałów niepalnych i powinny mieć:
1) powierzchnię przypadającą na jednego osadzonego nie mniejszą niż 3 m2;
2) podłogę trwałą i zmywalną, trudno zapalną, odporną na działanie wilgoci oraz preparatów czyszcząco-dezynfekujących;
3) okna uchylne, których stosunek powierzchni, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, z zainstalowaną na zewnątrz kratą z prętów lub płaskowników stalowych, a od wewnątrz z siatką stalową; w przypadku zastosowania klimatyzacji pomieszczeń oraz okien nieotwieralnych o konstrukcji antywłamaniowej dopuszcza się odstąpienie od instalowania wewnątrz siatki stalowej;
4) wentylację i odpowiednią do pory roku temperaturę według norm określonych dla pomieszczeń mieszkalnych, a także oświetlenie, którego wyłączniki są zlokalizowane poza pomieszczeniem, odpowiednie do czytania i pisania;
5) prycze jednoosobowe lub materace wolno leżące pokryte tkaniną zmywalną, szafki na rzeczy osobiste oraz stoły, taborety lub ławy bez ostrych krawędzi, przymocowane do podłogi lub ściany;
6) przyciski do wzywania obsługi pomieszczenia zainstalowane pod bezpiecznym napięciem elektrycznym;
7) drzwi o wzmocnionej konstrukcji z dwiema zasuwami i zamkiem mechanicznym oraz łańcuchem zabezpieczającym, otwierane na zewnątrz, wyposażone w wizjer zapewniający odpowiednią widoczność, zabezpieczony od strony pomieszczenia szkłem hartowanym, a z drugiej strony ruchomą zasłoną.
2. Drzwi wejściowe do pomieszczeń dla osadzonych powinny być wyposażone w drzwiczki służące do podawania posiłków oraz do zakładania kajdanek osobom w nich umieszczonym.
3. Drzwiczki, o których mowa w ust. 2, powinny być wyposażone w zabezpieczenia uniemożliwiające ich otwarcie od wewnątrz pomieszczenia.
4. Drzwi wejściowe oraz okna w pomieszczeniach dla osadzonych powinny być wyposażone w urządzenia sygnalizujące ich otwarcie.
Samodzielna izba zatrzymań powinna być wyposażona w urządzenie do badania i rejestracji zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, w testy do wykrywania środków odurzających w organizmie osadzonego oraz w podstawowy sprzęt medyczny do udzielania pierwszej pomocy i w szafkę na leki, której zawartość określa komendant izby zatrzymań po uzgodnieniu z lekarzem obsługującym izbę.
Samodzielna izba zatrzymań w jednostkach wojskowych poza granicami państwa powinna być usytuowana, w miarę możliwości, na kondygnacji parterowej budynku.
1. Wyodrębnione pomieszczenie izby zatrzymań w jednostce wojskowej poza granicami państwa można usytuować w składanych kontenerach mieszkalnych, jeżeli ma ono:
1) oświetlenie naturalne oraz zabezpieczone oświetlenie sztuczne;
2) ogrzewanie za pomocą zewnętrznego urządzenia grzewczego;
3) klimatyzator odpowiednio zabezpieczony przed dostępem osadzonych;
4) materace leżące pokryte tkaniną zmywalną oraz szafki na rzeczy osobiste i stół, taborety lub ławę bez ostrych krawędzi, jeżeli są przymocowane do podłogi lub ściany;
5) drzwi wejściowe wyposażone w sposób, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 7, ust. 2 i 3;
6) przycisk do wzywania obsługi izby zatrzymań zainstalowany pod bezpiecznym napięciem elektrycznym.
2. Jeżeli warunki, o których mowa w ust. 1, nie zostaną spełnione, dopuszcza się sprawowanie w pomieszczeniu dla osadzonych bezpośredniego nadzoru nad osadzonym przez profosa izby zatrzymań.
1. Wyodrębnione pomieszczenia izby zatrzymań usytuowane na okrętach wojennych składają się wyłącznie z pomieszczenia dla osadzonych.
2. Osadzony na okręcie wojennym korzysta z urządzeń okrętowych w zakresie opieki medycznej, przygotowywania posiłków oraz zapewnienia warunków sanitarnych. Zdeponowane przedmioty osobiste osadzonego przechowuje się w pokoju dyżurnego.
3. Wyodrębnione pomieszczenia izby zatrzymań usytuowane na okrętach wojennych powinny odpowiadać kryteriom określonym dla innych pomieszczeń mieszkalnych załogi, a ponadto powinny mieć:
1) powierzchnię przypadającą na jednego osadzonego nie mniejszą niż powierzchnia przypadająca na jednego członka załogi w pomieszczeniach mieszkalnych danego typu okrętu;
2) pokrycie podłogi trwałe, zmywalne;
3) oświetlenie elektryczne odpowiednie do czytania i pisania;
4) klosze opraw świetlnych oświetlenia awaryjnego i nocnego wykonane z tworzyw nietłukących się;
5) przyciski sygnalizacji alarmowej i przyciski do wzywania obsługi izby zatrzymań;
6) drzwi pomieszczenia dla zatrzymanych zgodne z przepisami okrętowymi dla pomieszczeń mieszkalnych, o wzmocnionej konstrukcji, z wizjerem stożkowym na wysokości 1,5 m, zabezpieczonym od strony pomieszczenia szkłem hartowanym, a z drugiej strony ruchomą zasłoną, z atestowanym zamkiem i łańcuchem zabezpieczającym, wyposażone w sygnalizację alarmującą o próbie manipulowania przy zamku i włazie awaryjnym, jeżeli jest w nich taki właz;
7) standardowe koje okrętowe, szafki na rzeczy osobiste i blaty biurowe przymocowane trwale do podłogi lub ściany.
1. Pokój dyżurnego powinien być wyposażony w środki łączności umożliwiające połączenie z oficerem dyżurnym jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej lub jednostki wojskowej albo z oficerem dyżurnym okrętu wojennego.
2. Izba zatrzymań może być wyposażona w urządzenia monitorujące, działające w systemie całodobowym, oraz w inne urządzenia techniczne zwiększające poziom bezpieczeństwa osadzonych i obsługi. Centrala tego systemu może się znajdować w pokoju dyżurnego lub u oficera dyżurnego jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej lub jednostki wojskowej albo u oficera dyżurnego okrętu wojennego.
Pomieszczenie do przygotowywania lub podgrzewania posiłków oraz zmywania naczyń powinno spełniać warunki sanitarne i być wyposażone zgodnie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa żywności i żywienia oraz higieny środków spożywczych.
Magazyn musi mieć wyodrębnione części przeznaczone na:
1) rzeczy osobiste osadzonych;
2) rzeczy osobiste osadzonych chorych zakaźnie;
3) czystą bieliznę pościelową;
4) brudną bieliznę pościelową;
5) przedmioty przyjęte do depozytu.
1. Pomieszczenia sanitarne służące do utrzymania higieny osobistej muszą być ogrzewane, oświetlone, wentylowane oraz wyposażone w odpowiednie urządzenia zgodnie z przepisami dotyczącymi pomieszczeń sanitarnohigienicznych w budynkach zamieszkania zbiorowego.
2. Instalację dostarczającą wodę do pomieszczeń sanitarnych, o których mowa w ust. 1, wyposaża się w urządzenie umożliwiające regulację temperatury i strumienia wody, które powinno być zabezpieczone przed dostępem osadzonych.
3. Drzwi w pomieszczeniach, o których mowa w ust. 1, wyposaża się w szybę z nietłukącego się szkła lub w zwykłą szybę zabezpieczoną obustronnie siatką stalową lub powłoką uniemożliwiającą jej rozbicie oraz w zasuwę otwieraną również z zewnątrz.
1. Izby zatrzymań wyposaża się w instalację alarmową sygnalizującą oficerowi dyżurnemu jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej lub jednostki wojskowej albo oficerowi dyżurnemu okrętu wojennego o zagrożeniu życia i zdrowia osób przebywających w pomieszczeniu.
2. W skład instalacji alarmowej wchodzą punkty alarmowe umieszczone:
1) na ścianach korytarzy przy drzwiach do pomieszczenia dla osadzonych;
2) w pokoju dyżurnego;
3) w magazynie.
3. W skład instalacji alarmowej mogą wchodzić również przenośne urządzenia alarmowe uruchamiane przez obsługę izby zatrzymań.
1. Pomieszczenia, w których przebywają osadzeni, podlegają stałej kontroli przez obsługę izby zatrzymań.
2. W celu poprawy bezpieczeństwa osadzonych oraz obsługi izby zatrzymań w pomieszczeniach izby można zainstalować system telewizji wewnętrznej służący do kontroli, o której mowa w ust. 1, oraz do kontroli przebiegu przyjmowania osób do izby zatrzymań i zwalniania z niej.
1. W pomieszczeniu osadzonego oraz w pokoju dyżurnego znajduje się dokument określający porządek dnia.
2. W pokoju dyżurnego znajdują się również następujące dokumenty: ustawa o Żandarmerii Wojskowej, przepisy wykonawcze do niej oraz zbiór wojskowych przepisów dyscyplinarnych.