1. Krajowy Depozyt w ramach prowadzonych rozliczeń transakcji:
1) ustala zakres świadczeń pieniężnych i niepieniężnych, do spełnienia których zobowiązane są strony rozliczenia transakcji,
2) w zakresie określonym w regulaminie organizuje i zarządza systemem zabezpieczenia płynności rozliczania transakcji,
3) stosownie do wyników ustaleń, o których mowa w pkt 1, sporządza dyspozycje dotyczące przeprowadzenia rozrachunku rozliczanych transakcji i wprowadza je do systemu depozytowego albo przekazuje je właściwemu w zakresie ich rozrachunku podmiotowi.
2. Rozliczenia prowadzone przez Krajowy Depozyt obejmują wyłącznie transakcje, o których mowa w § 1 ust.3.
3. Rozliczenia transakcji nie są prowadzone w sposób, o którym mowa w art. 45h ust.1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Przyjęcie transakcji do rozliczenia, a także przeprowadzenie jej rozliczenia w systemie depozytowym nie prowadzi do przyjęcia przez Krajowy Depozyt w jakimkolwiek zakresie odpowiedzialności za spełnienie świadczeń, o których mowa w ust.1 pkt 1.
1. Krajowy Depozyt dokonuje rozliczenia transakcji, jeżeli podmiot, który zawarł transakcję:
1) jest uczestnikiem posiadającym w zakresie tej transakcji status uczestnika rozliczającego w systemie depozytowym, albo
2) jest uczestnikiem nieposiadającym w zakresie tej transakcji statusu uczestnika rozliczającego w systemie depozytowym, o ile w zakresie tej transakcji status ten posiada inny uczestnik, albo
3) nie jest uczestnikiem, o ile określony uczestnik posiada w zakresie tej transakcji status uczestnika rozliczającego w systemie depozytowym.
2. Jeżeli nie zachodzi żaden z przypadków określonych w ust.1 pkt 1-3, Krajowy Depozyt nie dokonuje rozliczenia transakcji.
1. Rozliczenia transakcji przeprowadzane są zgodnie z zasadą, że zobowiązania i należności pieniężne uczestnika posiadającego status uczestnika rozliczającego w systemie depozytowym, wynikające z rozliczanych transakcji, przekształcane są, odpowiednio, w jedno zobowiązanie netto albo w jedną należność netto (kompensacja).
2. Ustalanie wielkości zobowiązań i należności, o których mowa w ust.1, odbywa się według zasady kompensacji wielostronnej.
3. Zarząd Krajowego Depozytu może postanowić w drodze uchwały o wyłączeniu określonych transakcji spod obowiązywania zasady kompensacji wielostronnej lub określić rodzaje transakcji niepodlegających tej zasadzie. W takim przypadku wielkość zobowiązań i należności ustalana jest odrębnie dla każdej transakcji wyłączonej lub według zasady kompensacji dwustronnej.
1. Ustalanie wielkości zobowiązań i należności uczestników będących stronami rozliczeń transakcji odbywa się na podstawie dokumentów zawierających warunki transakcji, dostarczanych do Krajowego Depozytu:
1) w przypadku transakcji zawartych na rynku regulowanym - przez podmiot prowadzący dany rynek regulowany,
2) w przypadku transakcji zawartych w alternatywnym systemie obrotu – przez podmiot organizujący ten system.
2. Strukturę, format oraz zasady i tryb dostarczania do Krajowego Depozytu dokumentów, o których mowa w ust.1 pkt 1 i 2, Krajowy Depozyt określa w porozumieniu, odpowiednio, z podmiotem prowadzącym dany rynek regulowany albo z podmiotem organizującym dany alternatywny system obrotu.
3. Dokumenty, o których mowa w ust.1 pkt 1 i 2, uważa się za wprowadzone do systemu depozytowego z chwilą ich dostarczenia do Krajowego Depozytu zgodnie z wymogami, o których mowa w ust. 2.
Jeżeli rozrachunek rozliczonych transakcji powinien zostać przeprowadzony przez inny podmiot, zasady, sposób oraz terminy przekazywania temu podmiotowi dyspozycji dotyczących przeprowadzenia tego rozrachunku określa umowa zawarta z nim przez Krajowy Depozyt.
Zarząd Krajowego Depozytu zawiadamia uczestników bezpośrednich o terminie zaprzestania prowadzenia rozliczeń transakcji zawieranych na danym rynku regulowanym lub w danym alternatywnym systemie obrotu z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem, a jeżeli zachowanie tego terminu nie jest w danym przypadku możliwe - niezwłocznie po jego ustaleniu.
Systemem zabezpieczenia płynności rozliczania transakcji organizowanym przez Krajowy Depozyt objęte są:
1) transakcje, o których mowa w § 1 ust.3, zawierane na rynku regulowanym giełdowym organizowanym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., z wyłączeniem transakcji pozasesyjnych,
2) transakcje, o których mowa w § 1 ust.3, zawierane na rynku regulowanym pozagiełdowym organizowanym przez Bondspot S.A., z wyłączeniem transakcji zawieranych poza regularną sesją obrotu,
3) transakcje, o których mowa w § 1 ust.3, zawierane w alternatywnym systemie obrotu prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., z wyłączeniem transakcji zawieranych poza standardowymi systemami notowań, 4) transakcje, o których mowa w § 1 ust.3, zawierane w alternatywnym systemie obrotu prowadzonym przez Bondspot S.A., z wyłączeniem transakcji zawieranych poza standardowym systemem notowań,
- o ile rozliczenia tych transakcji są prowadzone przez Krajowy Depozyt.
1. Przepisy niniejszego oddziału w zakresie, w jakim nakładają na uczestników szczególne obowiązki z tytułu ich odpowiedzialności za prawidłowe wykonanie zobowiązań wynikających z rozliczenia transakcji, nie stosują się do uczestników, którzy w zakresie tych transakcji nie posiadają statusu uczestnika rozliczającego w systemie depozytowym.
2. Przepisów niniejszego oddziału nie stosuje się w żadnym zakresie do transakcji, które nie są objęte systemem zabezpieczenia płynności rozliczania transakcji organizowanym przez Krajowy Depozyt. Ilekroć jest w nich mowa o transakcjach rozumie się przez to wyłącznie transakcje objęte tym systemem.
W ramach systemu zabezpieczenia płynności rozliczania transakcji Krajowy Depozyt:
1) gromadzi i zarządza środkami tworzącymi fundusz rozliczeniowy KDPW oraz fundusz zabezpieczający ASO KDPW,
2) na zasadach określonych w §§ 72 - 76 organizuje system automatycznych pożyczek papierów wartościowych,
3) podejmuje działania określone w niniejszym oddziale w celu likwidacji zawieszenia rozrachunku transakcji.
1. Krajowy Depozyt prowadzi fundusz rozliczeniowy KDPW, który zabezpiecza wykonanie zobowiązań wynikających z transakcji zawieranych na rynku regulowanym, objętych systemem zabezpieczenia płynności rozliczania transakcji.
2. Zasady tworzenia i wykorzystywania funduszu rozliczeniowego KDPW w zakresie nieuregulowanym w regulaminie, określa regulamin funduszu rozliczeniowego KDPW.
3. Wpłaty do funduszu rozliczeniowego KDPW wnoszą uczestnicy posiadający status uczestnika rozliczającego w systemie depozytowym w zakresie transakcji zabezpieczonych tym funduszem, na zasadach określonych w regulaminie funduszu rozliczeniowego KDPW.
1. Krajowy Depozyt prowadzi fundusz zabezpieczający ASO KDPW, który zabezpiecza wykonanie zobowiązań wynikających z transakcji zawieranych w alternatywnych systemach obrotu, objętych systemem zabezpieczenia płynności rozliczania transakcji.
2. Zasady tworzenia i wykorzystywania funduszu zabezpieczającego ASO KDPW w zakresie nieuregulowanym w regulaminie, określa odrębny regulamin, którego treść jest ustalana w drodze umowy pomiędzy Krajowym Depozytem, Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. oraz BondSpot S.A.
3. Wpłaty do funduszu zabezpieczającego ASO KDPW wnoszą uczestnicy posiadający status uczestnika rozliczającego w systemie depozytowym w zakresie transakcji zabezpieczonych tym funduszem, na zasadach określonych w odrębnym regulaminie, o którym mowa w ust. 2.
Środki funduszu rozliczeniowego KDPW, a także środki funduszu zabezpieczającego ASO KDPW wykorzystywane są w przypadkach, o których mowa w §§ 46n – 46p oraz w §§ 46s – 46u.
1. W przypadku, jeżeli rozrachunek transakcji rozliczonej przez Krajowy Depozyt, został zawieszony z powodu braku pokrycia na rachunku pieniężnym uczestnika, dyspozycje rozrachunku dotyczące transakcji, których rozrachunek dokonywany jest po tym zawieszeniu, są składane w taki sposób, aby niewykonane zobowiązania tego uczestnika mogły zostać wykonane z jego należności pieniężnych wynikających z tych transakcji. W takim przypadku należności te podlegają kompensacji z niewykonanymi zobowiązaniami uczestnika.
2. Przez brak pokrycia na rachunku pieniężnym uczestnika rozumie się także sytuację, w której zobowiązania pieniężne tego uczestnika nie mogą zostać w pełni wykonane ze środków zgromadzonych na tym rachunku wskutek tego, że zobowiązania te przekraczają odpowiednie limity określone przez płatnika, albo wskutek innych działań podjętych przez płatnika, które prowadzą do niemożności skorzystania z tych środków w celu pełnej realizacji zobowiązań pieniężnych uczestnika.
3. W przypadku, gdy należności uczestnika, o którym mowa w ust.1, nie zapewniają likwidacji spowodowanego przez niego zawieszenia rozrachunku transakcji, Krajowy Depozyt, drugiego dnia po dniu, w którym rozrachunek ten powinien nastąpić, odwołuje dyspozycję jego przeprowadzenia na rzecz tego uczestnika, skierowaną do realizacji w systemie depozytowym albo w podmiocie właściwym w zakresie przeprowadzenia zawieszonego rozrachunku, i podejmuje działania mające na celu zbycie papierów wartościowych będących przedmiotem transakcji w celu zrealizowania rozrachunku na rzecz uczestnika będącego drugą stroną rozliczenia. Z momentem odwołania dyspozycji przeprowadzenia rozrachunku transakcji na rzecz uczestnika, o którym mowa w ust.1, wygasają wszelkie zobowiązania Krajowego Depozytu względem tego uczestnika wynikające z przyjęcia tej transakcji do rozliczeń prowadzonych przez Krajowy Depozyt.
4. W przypadku, o którym mowa w ust.3, koszty zawarcia transakcji zbycia papierów wartościowych pokrywane są ze środków, odpowiednio, funduszu rozliczeniowego KDPW albo funduszu zabezpieczającego ASO KDPW, przy czym w pierwszej kolejności - z wpłaty wniesionej do tego funduszu przez uczestnika, o którym mowa w ust.1.
5. Ewentualne różnice cen papierów wartościowych pomiędzy transakcją zbycia dokonanego zgodnie z ust.3, a transakcją, której rozrachunek został zawieszony, przysługują Krajowemu Depozytowi, jeżeli są dodatnie, jeżeli zaś są ujemne podlegają pokryciu ze środków, odpowiednio, funduszu rozliczeniowego KDPW albo funduszu zabezpieczającego ASO, w pierwszej kolejności z wpłaty uczestnika, o którym mowa w ust.1, do tego funduszu. Jednakże w zakresie, w jakim koszty zawarcia transakcji zbycia papierów wartościowych zostały pokryte ze środków funduszu rozliczeniowego KDPW albo funduszu zabezpieczającego ASO KDPW, dodatnie różnice cen papierów wartościowych, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, podlegają rozliczeniu ze środkami tego funduszu.
1. W razie niemożności odwołania dyspozycji przeprowadzenia rozrachunku transakcji na rzecz uczestnika, o którym mowa w § 46n ust.1, zobowiązania pieniężne tego uczestnika wykonywane są, odpowiednio, ze środków funduszu rozliczeniowego KDPW albo ze środków funduszu zabezpieczającego ASO KDPW, przy czym w pierwszej kolejności z jego wpłaty do tego funduszu.
2. Papiery wartościowe będące przedmiotem transakcji, której rozrachunek nastąpił ze środków funduszu rozliczeniowego KDPW albo funduszu zabezpieczającego ASO KDPW, stają się częścią aktywów tego funduszu. Krajowy Depozyt może dokonać ich zbycia. W takim przypadku należność wynikająca z transakcji zbycia staje się częścią aktywów funduszu, którego środki zostały wykorzystane. Papiery te mogą być wykorzystane w inny sposób, w szczególności na potrzeby realizacji zobowiązań wynikających z rozliczeń transakcji, jednakże pod warunkiem, że do funduszu, którego stały się one częścią, wpłyną środki pieniężne odpowiadające ich wartości.
3. W zakresie, w jakim zobowiązania pieniężne uczestnika, o którym mowa w § 46n ust.1, wynikające z transakcji, której rozrachunek został zawieszony, zostały wykonane ze środków funduszu rozliczeniowego KDPW albo funduszu zabezpieczającego ASO KDPW, wygasają zobowiązania Krajowego Depozytu względem tego uczestnika, wynikające z przyjęcia tej transakcji do rozliczeń prowadzonych przez Krajowy Depozyt.
1. W przypadku, jeżeli środki, odpowiednio, funduszu rozliczeniowego KDPW albo funduszu zabezpieczającego ASO KDPW, nie zapewniają pełnego wykonania zobowiązań pieniężnych uczestnika, o którym mowa w § 46n ust.1, wynikających z rozliczeń transakcji przeprowadzonych przez Krajowy Depozyt, albo jeżeli działania podejmowane przez Krajowy Depozyt zgodnie z § 46n ust.3 zd. pierwsze nie doprowadzą do zbycia, w terminie pięciu dni od dnia ich podjęcia, wszystkich papierów wartościowych będących przedmiotem zawieszonego rozrachunku transakcji, Zarząd Krajowego Depozytu może postanowić w drodze uchwały, odpowiednio, o niepodejmowaniu lub zaniechaniu dalszego wykonywania tych działań, albo o niewykonywaniu zobowiązań pieniężnych uczestnika w sposób wskazany w § 46o ust.1, oraz o spełnieniu na rzecz uczestnika będącego drugą stroną rozliczenia świadczenia pieniężnego w wysokości różnicy pomiędzy 120% ceny tych papierów wartościowych wynikającej z transakcji, której rozrachunek został zawieszony, a ich wartością rynkową według stanu na dzień spełnienia przez Krajowy Depozyt takiego świadczenia.
2. Jeżeli uchwała, o której mowa w ust.1, ma stanowić podstawę dla zaniechania dalszego wykonywania działań, o których mowa w § 46n ust.3 zd. pierwsze, wysokość świadczenia pieniężnego, o którym mowa w ust.1, jest ustalana w odniesieniu do takiej liczby papierów wartościowych, jakiej w wyniku tych działań nie udało się zbyć.
3. Do wykonania świadczenia pieniężnego, o którym mowa w ust.1, Krajowy Depozyt wykorzystuje środki, odpowiednio, funduszu rozliczeniowego KDPW albo funduszu zabezpieczającego ASO KDPW, poczynając od wpłaty uczestnika, o którym mowa w § 46n ust.1 do tego funduszu.
4. Spełnienie świadczenia pieniężnego, o którym mowa w ust.1, zwalnia Krajowy Depozyt z wszelkich zobowiązań względem uczestnika będącego drugą stroną rozliczenia transakcji, której zawieszenie rozrachunku zostało spowodowane przez uczestnika, o którym mowa w § 46n ust.1, wynikających z przyjęcia tej transakcji do rozliczeń prowadzonych przez Krajowy Depozyt.
1. Uczestnik zobowiązany jest do nabycia papierów wartościowych w drodze umowy pożyczki zawartej w ramach systemu automatycznych pożyczek papierów wartościowych, w celu niedopuszczenia do zawieszenia rozrachunku transakcji z powodu braku papierów wartościowych, chyba że niedopuszczenie do zawieszenia rozrachunku możliwe jest w inny sposób.
2. Uczestnik, który nie wykonał zobowiązań wynikających z rozliczenia transakcji z powodu braku papierów wartościowych, zobowiązany jest podjąć niezwłocznie czynności zapewniające jak najszybszą likwidację dokonanego z tego powodu zawieszenia rozrachunku transakcji, w szczególności poprzez zawarcie umowy pożyczki w ramach systemu automatycznych pożyczek papierów wartościowych lub nabycie brakujących papierów wartościowych w inny sposób.
1. W przypadku, gdy uczestnik, o którym mowa w § 46r ust.2, nie podejmuje działań zapewniających likwidację zawieszenia rozrachunku transakcji z powodu braku papierów wartościowych, albo gdy mimo podejmowanych przez niego działań zawieszenie rozrachunku z powodu braku papierów wartościowych utrzymuje się, czwartego dnia po dniu, w którym powinien nastąpić ten rozrachunek, Krajowy Depozyt podejmuje działania mające na celu nabycie papierów wartościowych na rachunek tego uczestnika. W przypadku uzasadnionym szczególnymi okolicznościami, a w szczególności bezpieczeństwem prowadzonych rozliczeń transakcji, Krajowy Depozyt może podjąć takie działania wcześniej.
2. Koszty działań, o których mowa w ust. 1, ponosi uczestnik, o którym mowa w § 46r ust. 2.
3. Jeżeli uczestnik, o którym mowa w § 46r ust.2, nie zapewnia środków pieniężnych umożliwiających nabycie przez Krajowy Depozyt papierów wartościowych potrzebnych do likwidacji zawieszenia rozrachunku transakcji, dyspozycje rozrachunku dotyczące transakcji, których rozrachunek dokonywany jest po tym zawieszeniu, są składane w taki sposób, aby nabycie to mogło zostać sfinansowane z należności pieniężnych uczestnika wynikających z tych transakcji. W takim przypadku należności te podlegają kompensacji z zobowiązaniami uczestnika do pokrycia kosztów nabycia papierów wartościowych.
4. W zakresie, w jakim należności pieniężne uczestnika, o którym mowa w § 46r ust.2, nie wystarczają do nabycia papierów wartościowych potrzebnych do likwidacji zawieszenia rozrachunku, Krajowy Depozyt odwołuje dyspozycję jego przeprowadzenia na rzecz tego uczestnika, skierowaną do realizacji w systemie depozytowym albo w podmiocie właściwym w zakresie przeprowadzenia zawieszonego rozrachunku. Z momentem odwołania dyspozycji przeprowadzenia rozrachunku transakcji na rzecz uczestnika, o którym mowa w § 46r ust.2, wygasają wszelkie zobowiązania Krajowego Depozytu względem tego uczestnika, wynikające z przyjęcia tej transakcji do rozliczeń prowadzonych przez Krajowy Depozyt.
5. W przypadku, o którym mowa w ust.4, nabycie papierów wartościowych będących przedmiotem transakcji, której rozrachunek został zawieszony, jest finansowane ze środków, odpowiednio, funduszu rozliczeniowego KDPW albo funduszu zabezpieczającego ASO KDPW, przy czym w pierwszej kolejności z wpłaty wniesionej przez uczestnika, o którym mowa w § 46r ust. 2.
6. W zakresie, w jakim nabycie papierów wartościowych nastąpiło ze środków funduszu rozliczeniowego KDPW albo funduszu zabezpieczającego ASO KDPW, środki pieniężne otrzymane jako zapłata ceny od uczestnika, na rzecz którego nastąpiło to nabycie, stają się częścią aktywów funduszu, którego środki zostały wykorzystane.
7. Ewentualne dodatnie różnice cen papierów wartościowych pomiędzy transakcją, której rozrachunek został zawieszony, a transakcją nabycia dokonywanego zgodnie z postanowieniami ustępów poprzedzających, przysługują Krajowemu Depozytowi. Jednakże w zakresie, w jakim sfinansowanie transakcji nabycia papierów wartościowych zostało dokonane ze środków funduszu rozliczeniowego KDPW albo funduszu zabezpieczającego ASO KDPW, dodatnie różnice cen papierów wartościowych, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, podlegają rozliczeniu ze środkami tego funduszu.
1. W razie niemożności odwołania dyspozycji przeprowadzenia rozrachunku transakcji na rzecz uczestnika, o którym mowa w § 46r ust. 2, a także jeżeli środki, odpowiednio, funduszu rozliczeniowego KDPW albo funduszu zabezpieczającego ASO KDPW nie zapewniają możliwości nabycia papierów wartościowych w liczbie umożliwiającej likwidację zawieszenia rozrachunku transakcji, albo jeżeli działania podejmowane przez Krajowy Depozyt zgodnie z § 46s nie doprowadzą do ich nabycia w takiej liczbie w terminie 5 dni od dnia ich podjęcia, Zarząd Krajowego Depozytu może postanowić w drodze uchwały, odpowiednio, o niepodejmowaniu lub zaniechaniu dalszego wykonywania tych działań oraz o spełnieniu na rzecz uczestnika będącego drugą stroną rozliczenia, świadczenia pieniężnego w wysokości różnicy pomiędzy 120% wartości rynkowej tych papierów wartościowych według stanu na dzień spełnienia przez Krajowy Depozyt takiego świadczenia, a ich ceną wynikającą z transakcji, której rozrachunek został zawieszony.
2. Uchwała, o której mowa w ust.1, jest podejmowana także w razie nieistnienia lub znacznego ograniczenia możliwości nabycia papierów wartościowych, których brak spowodował zawieszenie rozrachunku transakcji. Przez nieistnienie lub znaczne ograniczenie możliwości nabycia papierów wartościowych rozumie się w szczególności sytuację, w której prawa wynikające z papierów wartościowych wygasły lub uległy zmianie po dniu, w którym miał nastąpić rozrachunek transakcji, a także sytuację, w której papiery wartościowe zostały wykluczone z obrotu na rynku regulowanym lub w alternatywnym systemie obrotu, na którym zawierane są transakcje rozliczane przez Krajowy Depozyt, albo obrót nimi został zawieszony, oraz sytuację, w której papiery wartościowe zostały wycofane z depozytu.
3. Jeżeli uchwała, o której mowa w ust.1, ma stanowić podstawę do zaniechania dalszego wykonywania działań zmierzających do nabycia papierów wartościowych potrzebnych do likwidacji zawieszenia rozrachunku transakcji, wysokość świadczenia pieniężnego, o którym mowa w ust.1, jest ustalana w odniesieniu do takiej liczby papierów wartościowych, jakiej w wyniku tych działań nie udało się nabyć.
4. Wykonanie świadczenia pieniężnego, o którym mowa w ust.1, następuje ze środków, odpowiednio, funduszu rozliczeniowego KDPW albo funduszu zabezpieczającego ASO KDPW, poczynając od wpłaty wniesionej przez uczestnika, o którym mowa w § 46r ust. 2.
5. Spełnienie świadczenia pieniężnego, o którym mowa w ust.1, zwalnia Krajowy Depozyt z wszelkich zobowiązań względem uczestnika będącego drugą stroną rozliczenia transakcji, 13 której zawieszenie rozrachunku zostało spowodowane przez uczestnika, o którym mowa w § 46r ust. 2, wynikających z przyjęcia tej transakcji do rozliczeń prowadzonych przez Krajowy Depozyt.
Jeżeli środki zgromadzone w funduszu rozliczeniowym KDPW albo w funduszu zabezpieczającym ASO KDPW okażą się niewystarczające do przeprowadzenia działań, o których mowa w § 46n ust. 4 lub 5, w § 46o ust.1, w § 46p ust.1, w § 46s ust. 5 lub w § 46t ust.1, Krajowy Depozyt wzywa uczestników dokonujących wpłat do tego funduszu, do wniesienia do niego wpłat dodatkowych w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia tych działań. W takim przypadku działania te, w zakresie, w jakim mają one zostać wykonane ze środków wniesionych do właściwego funduszu tytułem wpłat dodatkowych, wykonywane są po wniesieniu tych środków.