Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Regulamin Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych


ROZDZIAŁIVb. Pożyczki papierów wartościowych

§ 71a. Współpraca Krajowego Depozytu z podmiotem uprawnionym do prowadzenia rozliczeń transakcji

1. Na wniosek podmiotu uprawnionego do prowadzenia rozliczeń transakcji zawieranych na rynku regulowanym lub w alternatywnym systemie obrotu, będącego uczestnikiem w typie uczestnictwa, o którym mowa w § 11 ust.4, albo stroną umowy, o której mowa w § 7 ust.2, Krajowy Depozyt, jeżeli prowadzi rozrachunek tych transakcji, może na zlecenie tego podmiotu podejmować określone czynności w związku z zawieraniem, zabezpieczaniem lub dokonywaniem zwrotu pożyczek papierów wartościowych zawieranych w ramach systemu zabezpieczania płynności rozliczeń prowadzonego przez ten podmiot.
2. Współpraca, o której mowa w ust.1, jest podejmowana na podstawie umowy zawartej przez Krajowy Depozyt z podmiotem, o którym mowa w ust.1.

§ 72. System automatycznych pożyczek papierów wartościowych

1. W celu niedopuszczenia do zawieszenia rozrachunku lub likwidacji zawieszenia rozrachunku transakcji zabezpieczonych funduszem rozliczeniowym, funduszem rozliczeniowym KDPW, funduszem zabezpieczającym ASO albo funduszem zabezpieczającym ASO KDPW, Krajowy Depozyt współdziała z KDPW_CCP w organizowaniu systemu automatycznych pożyczek papierów wartościowych, realizowanych za pośrednictwem Krajowego Depozytu w dniu lub po dniu, w którym powinien nastąpić rozrachunek transakcji.
2. Pożyczka papierów wartościowych jest umową, na podstawie której pożyczkodawca przenosi na pożyczkobiorcę własność określonej liczby papierów wartościowych oznaczonych danym kodem, a pożyczkobiorca zobowiązuje się do zwrotnego przeniesienia własności tej samej liczby papierów wartościowych oznaczonych tym kodem w terminie wynikającym z umowy oraz do dania odpowiedniego zabezpieczenia i zapłaty wynagrodzenia w wysokości wskazanej w Tabeli Opłat. W razie dokonania jakiejkolwiek operacji na pożyczonych papierach wartościowych obowiązek zwrotnego przeniesienia własności obejmuje papiery wartościowe w takiej postaci i liczbie, w jakich w miejsce pożyczonych papierów wartościowych zostałyby one zapisane na rachunku papierów wartościowych pożyczkodawcy, gdyby pożyczone papiery wartościowe były rejestrowane na tym rachunku w dniu przeprowadzenia tej operacji.
3. Stronami umowy pożyczki mogą być uczestnicy bezpośredni, którzy złożyli w Krajowym Depozycie pisemną deklarację przystąpienia do systemu pożyczek, o którym mowa w ust.1, działający na rachunek własny lub innej osoby. Jednakże pożyczkobiorcą może być wyłącznie taki uczestnik bezpośredni, który ponadto posiada status uczestnika rozliczającego w systemie depozytowym oraz w systemie rozliczeń prowadzonym przez KDPW_CCP dla transakcji zawieranych w obrocie zorganizowanym, albo posiada taki status jedynie w tym ostatnim systemie.
3a. (skreślony)
4. Zasady ustalania wartości wymaganego zabezpieczenia określa Zarząd Krajowego Depozytu w drodze uchwały, z uwzględnieniem wartości pożyczonych papierów wartościowych. Wartość zabezpieczenia nie może być niższa niż wartość pożyczonych papierów wartościowych. Za wartość papierów wartościowych wchodzących w skład zabezpieczenia przyjmuje się ich wartość rynkową, która może podlegać zmniejszeniu w wyniku zastosowania odpowiednich wag.
4a. Zwrot pożyczonych papierów wartościowych powinien nastąpić w terminie 5 dni od dnia zawarcia umowy. Pożyczkobiorca jest uprawniony do dokonania zwrotu pożyczonych papierów wartościowych przed nadejściem tego terminu.
4b. Pożyczkodawca nie może odmówić przyjęcia częściowego zwrotu pożyczonych papierów wartościowych.
5. W przypadku, gdy w odniesieniu do pożyczonych papierów wartościowych nastąpił dzień ustalenia osób uprawnionych do świadczenia pieniężnego, a do tego dnia włącznie nie zostały one zwrócone pożyczkodawcy, jak również nie zostały mu przekazane, zgodnie z § 73 ust. 3, ust. 4 pkt 2 lub ust. 5, środki stanowiące przedmiot zabezpieczenia, pożyczkobiorca zobowiązany jest do zapłaty na rzecz pożyczkodawcy dodatkowego wynagrodzenia w wysokości równej wartości brutto tego świadczenia przypadającego na pożyczone papiery wartościowe (rekompensata).

§ 73. Zabezpieczenie umowy pożyczki papierów wartościowych

1. Zapis papierów wartościowych na koncie ewidencyjnym prowadzonym dla pożyczkobiorcy i zarejestrowanie zabezpieczenia na odpowiednim koncie ewidencyjnym lub rachunku pieniężnym dokonywane są według zasady określonej w § 52 ust. 1, którą stosuje się odpowiednio.
2. Zabezpieczenie w formie pieniężnej składane jest na rachunku bankowym Krajowego Depozytu. Papiery wartościowe będące przedmiotem zabezpieczenia są blokowane na koncie depozytowym, rachunku zbiorczym lub rachunku papierów wartościowych prowadzonym w Krajowym Depozycie dla pożyczkobiorcy.
3. W razie niedokonania przez pożyczkobiorcę zwrotu pożyczonych papierów wartościowych we właściwym terminie Krajowy Depozyt przekazuje pożyczkodawcy środki stanowiące przedmiot zabezpieczenia, a pożyczkodawca staje się uprawniony do jego przejęcia w celu zaspokojenia z niego wierzytelności o zwrot tych papierów wartościowych, a także niezbędnych, poniesionych przez pożyczkodawcę lub ustalonych na podstawie przeciętnych cen, kosztów zbycia papierów wartościowych wchodzących w skład tego zabezpieczenia oraz kosztów nabycia niezwróconych pożyczkodawcy papierów wartościowych. Jeżeli wartość przekazanych pożyczkodawcy środków stanowiących przedmiot zabezpieczenia przewyższa wartość wierzytelności podlegających zaspokojeniu z niego, pożyczkodawca jest zobowiązany do rozliczenia tej nadwyżki z pożyczkobiorcą w terminie 5 dni od dnia otrzymania tych środków, przy czym rozliczenie to jest dokonywane według wartości rynkowej papierów wartościowych będących przedmiotem tej wierzytelności lub przedmiotem zabezpieczenia.
4. W razie nieuzupełnienia przez pożyczkobiorcę zabezpieczenia do wartości wymaganej lub niewniesienia przez niego zabezpieczenia w należytej formie Krajowy Depozyt dokonuje rozrachunku związanego ze zwrotem pożyczonych papierów wartościowych w takim zakresie, w jakim jest on możliwy do przeprowadzenia. W takim przypadku, w części odpowiadającej dokonanemu rozrachunkowi, umowa pożyczki ulega rozwiązaniu, zaś w odniesieniu do pozostałej jej części:
1) obowiązuje ona dalej, aż do upływu terminu określonego w § 72 ust. 4a zd. pierwsze - jeżeli wartość istniejącego zabezpieczenia odpowiada co najmniej jego wartości wymaganej w tym zakresie, albo
2) wierzytelność pożyczkodawcy o zwrot pożyczonych papierów wartościowych staje się wymagalna, pożyczkodawca staje się uprawniony do przejęcia przedmiotu zabezpieczenia w celu zaspokojenia z niego tej wierzytelności, a przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio - jeżeli wartość istniejącego zabezpieczenia jest niższa od jego wartości wymaganej w tym zakresie.
5. Jeżeli w przypadku określonym w ust. 3 albo w ust. 4 pkt 2 pożyczkobiorca dokona zwrotu całości lub części pożyczonych papierów wartościowych przed przekazaniem pożyczkodawcy środków stanowiących przedmiot zabezpieczenia, uprawnienie pożyczkodawcy do jego przejęcia i zaspokojenia z niego wierzytelności o zwrot pożyczonych papierów wartościowych wygasa w zakresie, w jakim wierzytelność ta została zaspokojona w wyniku dokonanego zwrotu. W takim przypadku Krajowy Depozyt przekazuje pożyczkodawcy środki stanowiące przedmiot zabezpieczenia jedynie w zakresie odpowiadającym jego wartości wymaganej naliczonej w odniesieniu do niezaspokojonej części tej wierzytelności.
6. (skreślony)
7. (skreślony)
7a. (skreślony)
8. (skreślony)

§ 74. Określenie operacji na papierach wartościowych uniemożliwiających udzielenie pożyczki papierów wartościowych

Zarząd Krajowego Depozytu może określić operacje na papierach wartościowych, których wykonywanie w systemie depozytowym powoduje, że w dniu tego wykonywania nie udziela się pożyczek takich papierów wartościowych, jak papiery będące przedmiotem operacji, zaś umowy pożyczki zawarte wcześniej rozwiązują się z upływem terminu wskazanego w uchwale Zarządu Krajowego Depozytu, poprzedzającego dzień wykonywania tych operacji.

§ 77d. Rozrachunek transakcji w razie braku papierów wartościowych na kontach ewidencyjnych uczestnika

W przypadku, jeżeli Krajowy Depozyt nie może we właściwym terminie przeprowadzić rozrachunku transakcji zawartej na rynku regulowanym albo w alternatywnym systemie obrotu przez działającego na rachunek klienta uczestnika występującego w typie uczestnictwa biuro maklerskie, o którym mowa w § 11 ust.1 pkt 1, z powodu braku papierów wartościowych na kontach ewidencyjnych tego uczestnika przeznaczonych do rejestrowania papierów wartościowych zapisanych na prowadzonych przez niego rachunkach papierów wartościowych klientów lub rachunkach zbiorczych, rozrachunek takiej transakcji może nastąpić z wykorzystaniem papierów wartościowych rejestrowanych na kontach ewidencyjnych przeznaczonych do rejestrowania papierów wartościowych stanowiących własność tego uczestnika.

§ 78. Zabezpieczenia majątkowe w postaci papierów wartościowych

1. W przypadku, gdy przedmiotem zabezpieczenia są papiery wartościowe, Krajowy Depozyt jest uprawniony do rozporządzania tymi papierami zgodnie z celem zabezpieczenia począwszy od chwili zarejestrowania ich na specjalnym koncie ewidencyjnym.
2. (skreślony)
3. (skreślony)
4. Uczestnik może domagać się zwolnienia przedmiotu zabezpieczenia w całości lub w części jedynie w wypadku, gdy złożona przez niego wartość zabezpieczenia przewyższa zabezpieczenie wymagane lub gdy w celu doprowadzenia do zwolnienia przedmiotu zabezpieczenia złożył w wymaganym trybie ekwiwalentne zabezpieczenie w innej formie.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.