Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Regulamin Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych


ROZDZIAŁVIIIa. Środki dyscyplinujące i porządkowe

§ 102. środki dyscyplinujące i porządkowe

1. Do środków dyscyplinujących i porządkowych należą:
1) upomnienie,
2) opłata, o której mowa w ust. 2,
3) opłaty specjalne,
4) pozbawienie lub zawieszenie uczestnictwa Krajowym Depozycie.
2. W wypadku naruszenia przez uczestnika zasad uczestnictwa w Krajowym Depozycie, polegającego na niewykonywaniu lub nienależytym wykonywaniu obowiązków wynikających z umowy o uczestnictwo, Zarząd Krajowego Depozytu zobowiązuje uczestnika do wniesienia opłaty w wysokości 5000 zł, na zasadach określonych poniżej, chyba że zachodzą przesłanki do pozbawienia lub zawieszenia uczestnictwa.
3. Wysokość opłat specjalnych określa pkt 7 Tabeli Opłat, w części dotyczącej opłat pobieranych od uczestników bezpośrednich.

§ 103. Opłaty specjalne

1. Opłaty specjalne uiszczane są na rzecz Krajowego Depozytu przez uczestników bezpośrednich miesięcznie.
2. Do opłat specjalnych stosuje się postanowienia § 94 oraz § 94b regulaminu.

§ 104. Opłata za naruszenie zasad uczestnictwa w Krajowym Depozycie

1. W wypadku wystąpienia podstaw do nałożenia opłaty, o której mowa w § 102 ust. 2, Zarząd Krajowego Depozytu informuje uczestnika o fakcie naruszenia określając dokładnie, na czym naruszenie polegało oraz wyznacza termin do usunięcia stanu wynikającego z naruszenia. W razie nieusunięcia tego stanu Zarząd Krajowego Depozytu nakłada na uczestnika opłatę.
2. Jeżeli uczestnik nie usunął stanu wynikającego z naruszenia obowiązków będącego podstawą nałożenia opłaty, Zarząd Krajowego Depozytu przed każdym kolejnym nałożeniem opłaty wyznacza termin do usunięcia tego stanu. 3. Jeżeli usunięcie stanu naruszenia nie jest możliwe, Zarząd Krajowego Depozytu upomina uczestnika. Opłaty, o której mowa w § 102 ust. 2 w tym wypadku nie stosuje się.

§ 107. Uchwały Rady Nadzorczej Krajowego Depozytu w przedmiocie odwołania

1. Uchwały Rady Nadzorczej Krajowego Depozytu w przedmiocie odwołania podejmowane są nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia wniesienia odwołania. Uchwały Rady Nadzorczej Krajowego Depozytu są ostateczne.
2. Zmiana okoliczności po wydaniu uchwały przez Zarząd Krajowego Depozytu nie może stanowić podstawy uchylenia uchwały Zarządu Krajowego Depozytu. W tym wypadku uczestnik może zwrócić się do Zarządu Krajowego Depozytu o ponowne rozpatrzenie sprawy.

§ 108. Pozbawienie lub zawieszenie uczestnictwa w Krajowym Depozycie

1. Krajowy Depozyt może wypowiedzieć umowę o uczestnictwo ze skutkiem natychmiastowym (pozbawienie uczestnictwa) lub powstrzymać się od jej wykonywania (zawieszenie uczestnictwa) w wypadku gdy uczestnik stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa lub prawidłowego funkcjonowania systemu depozytowego. Zagrożenie to powstaje w szczególności wtedy, gdy uczestnik narusza przepisy prawa regulujące funkcjonowanie systemu depozytowego lub przepisy regulaminu.
2. Zawieszenie uczestnictwa następuje na czas określony, nie dłuższy niż 6 miesięcy. Przywrócenie poprzedniego statusu uczestnika następuje na podstawie uchwały Zarządu Krajowego Depozytu podjętej przed upływem tego terminu lub z upływem tego terminu, chyba że przed jego upływem podjęta zostanie odmienna decyzja w sprawie dalszego uczestnictwa.
3. Zawieszenie lub pozbawienie uczestnictwa może nastąpić albo w stosunku do całej działalności uczestnika, objętej umową o uczestnictwo, albo tylko w pewnym zakresie.
4. Decyzja o zawieszeniu uczestnictwa wskazuje warunki przywrócenia poprzedniego statusu uczestnika.
5. W wypadku pozbawienia lub zawieszenia uczestnictwa stosuje się zasady określone w § 106 i 107.

§ 110. Operacje wykonywane w okresie zawieszenia lub ustania uczestnictwa lw Krajowym Depozycie

1. W okresie zawieszenia uczestnictwa lub w przypadku ustania uczestnictwa, na kontach prowadzonych w Krajowym Depozycie dla uczestnika wykonywane są jedynie operacje uzasadnione zdarzeniami, które miały miejsce do dnia zawieszenia lub ustania jego uczestnictwa, z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2. Podmiot prowadzący rachunki papierów wartościowych lub rachunki zbiorcze, którego uczestnictwo ustało, obowiązany jest podjąć działania mające na celu przeniesienie papierów wartościowych zapisanych na tych rachunkach do innego uczestnika. Krajowy Depozyt ma prawo zbycia papierów wartościowych stanowiących własność tego podmiotu, działając na jego rachunek, jeżeli nie zostały one przeniesione do innego uczestnika w terminie jednego miesiąca od dnia ustania uczestnictwa. W wypadku ustania uczestnictwa uczestnika pośredniego na reprezentancie uczestnika ciąży obowiązek dokonania takiego zbycia.
3. Podmiot, którego uczestnictwo ustało, będący posiadaczem rachunku papierów wartościowych prowadzonego w Krajowym Depozycie, zobowiązany jest przenieść zapisane na nim papiery wartościowe na konto depozytowe, rachunek zbiorczy lub rachunek papierów wartościowych prowadzony dla innego uczestnika. Postanowienie ust.2 zd. drugie stosuje się odpowiednio.
4. Podmiot, którego uczestnictwo ustało, będący posiadaczem rachunku zbiorczego prowadzonego w Krajowym Depozycie, zobowiązany jest przenieść zapisane na nim papiery wartościowe na konto depozytowe, rachunek zbiorczy lub rachunek papierów wartościowych prowadzony dla innego uczestnika w terminie jednego miesiąca od dnia ustania jego uczestnictwa.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.