1. Rodzaje, zasady ustalania i wysokość opłat, w zakresie nie uregulowanym w przepisach niniejszego rozdziału, zawiera załącznik nr 1 do regulaminu, zwany dalej Tabelą Opłat. 2. Zmiana wysokości opłat wskazanych w Tabeli Opłat, dokonana po ustanowieniu obciążeń publicznoprawnych od czynności, za które pobierane są te opłaty, nie zmienia statusu tych opłat, jako opłat, do których należy doliczyć kwoty ewentualnych obciążeń publicznoprawnych.
1. Na wniosek Zarządu Krajowego Depozytu Rada Nadzorcza Krajowego Depozytu może, na czas określony, obniżyć lub zwolnić z opłat, o których mowa w Tabeli Opłat.
2. Krajowy Depozyt może odstąpić w wyjątkowych wypadkach od pobierania opłat z tytułu prowadzenia depozytu papierów wartościowych należących do Skarbu Państwa, od tych uczestników, którzy w sposób nie budzący wątpliwości wykażą, że nie pobierają opłat z tytułu przechowywania papierów wartościowych Skarbu Państwa na rachunkach papierów wartościowych. Wniosek w tej sprawie składany przez uczestnika powinien wskazywać konto podmiotowe właściwe w zakresie odrębnego rejestrowania papierów wartościowych należących do Skarbu Państwa.
Przepisy regulaminu dotyczące opłat w przypadku akcji stosuje się również do praw do akcji, chyba że przepis regulaminu stanowi odmiennie.
1. Z zastrzeżeniem ust.1a, uczestnicy uiszczają opłaty w następujących terminach:
1) w przypadku opłaty za uczestnictwo emitenta w danym roku kalendarzowym - do 21 dnia lutego tego samego roku kalendarzowego, przy czym jeżeli zawarcie umowy o uczestnictwo w typie emitent nastąpiło w okresie od dnia 1 lutego do dnia 31 grudnia danego roku kalendarzowego włącznie, opłata naliczana za ten rok kalendarzowy powinna zostać uiszczona do 21 dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym umowa ta została zawarta,
2) w przypadku pozostałych opłat - do 21 dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym, odpowiednio: a) czynność, z tytułu której opłata jest naliczana - odpowiednio do jej charakteru - została wykonana albo była wykonywana, albo b) zdarzenie, z tytułu którego opłata jest naliczana, miało miejsce.
1a. Opłata za zarządzanie środkami powierzonymi w związku z realizacją zobowiązań emitentów wobec właścicieli papierów wartościowych, staje się wymagalna z chwilą zakończenia zarządzania tymi środkami.
2. Każda płatność dokonywana przez uczestnika posiadającego względem Krajowego Depozytu co najmniej dwie wymagalne zaległości z tytułu opłat, zaliczana jest automatycznie na poczet tej zaległości, która jest najdawniej wymagalna.
W przypadku, jeżeli wartość służąca do ustalenia wysokości opłaty jest wyrażona w walucie obcej, jej przeliczenie na walutę polską następuje według kursu średniego tej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, odpowiednio:
1) w przypadku opłat fakturowanych każdorazowo po wykonaniu czynności, z tytułu których są one naliczane - z dnia, w którym czynność została wykonana, albo - jeżeli kurs ten nie jest jeszcze znany w momencie wystawiania faktury – z dnia poprzedzającego ten dzień,
2) w przypadku opłat fakturowanych okresowo:
a) jeżeli są one naliczane odrębnie za każdy albo niektóre dni tego okresu - z każdego dnia, za który opłata ta jest naliczana,
b) jeżeli są one naliczane łącznie za cały ten okres – z ostatniego dnia tego okresu.
Opłaty, o których mowa w Tabeli Opłat, nie są pobierane od Skarbu Państwa oraz Narodowego Banku Polskiego.
1. Opłaty określone w Tabeli Opłat, w części dotyczącej uczestników w typie uczestnictwa – emitent, nie są pobierane z tytułu czynności dokonywanych w zakresie papierów wartościowych, o których mowa w § 40 ust. 6.
2. Emitenci, których papiery wartościowe są rejestrowane w depozycie wyłącznie na zasadach określonych w § 40 ust.6, uiszczają jedynie opłatę roczną za uczestnictwo. (opłata pobierana od 2016 roku)
Jeżeli osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna wykonująca poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zadania w zakresie centralnej rejestracji papierów wartościowych, w której Krajowy Depozyt stał się posiadaczem odpowiednich kont ewidencyjnych w celach związanych z rejestrowaniem papierów wartościowych, o których mowa w § 40 ust. 6, odstępuje na zasadzie wzajemności od pobrania od Krajowego Depozytu opłaty pobieranej jednorazowo w związku z otwarciem tych kont lub opłaty pobieranej okresowo z tytułu prowadzenia tych kont, od takiej osoby prawnej lub innej jednostki organizacyjnej występującej w typie uczestnictwa depozytariusz zagraniczny nie jest pobierana, odpowiednio, opłata za otwarcie konta formalnego lub opłata za prowadzenie konta podmiotowego.
W odniesieniu do transakcji rozliczanych przez Krajowy Depozyt opłaty określone w ppkt 4.1. oraz w ppkt 4.1.1. Tabeli Opłat, w części dotyczącej uczestników bezpośrednich, obejmują rozliczenie i rozrachunek takich transakcji.