Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Regulamin Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych


ROZDZIAŁ VI. Operacje na papierach wartościowych i operacje szczególne

§ 85. Operacje na papierach wartościowych

1. Operacjami na papierach wartościowych są czynności wykonywane w systemie depozytowym, inne niż rozrachunki transakcji, których skutkiem jest odzwierciedlenie w tym systemie zmiany treści praw z papierów wartościowych lub innych cech papierów wartościowych albo emisji papierów wartościowych. 2. Operacjami na papierach wartościowych są w szczególności:
1) wymiana papierów wartościowych,
2) asymilacja papierów wartościowych,
3) wycofanie papierów wartościowych z depozytu,
4) konwersja papierów wartościowych imiennych na papiery wartościowe na okaziciela lub odwrotnie,
5) zamiana papierów wartościowych.
3. Operacje na papierach wartościowych, o których mowa w § 40 ust.6, z wyłączeniem operacji wycofania takich papierów wartościowych z depozytu bez ustania ich bytu prawnego w związku ze zniesieniem ich dematerializacji w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej albo bezterminowym ich wykluczeniem z obrotu na rynku regulowanym, przeprowadzane są na podstawie informacji otrzymanych przez Krajowy Depozyt od podmiotu, o którym mowa w § 40 ust.6, prowadzącego dla Krajowego Depozytu odpowiednie konta ewidencyjne, na których te papiery wartościowe są rejestrowane.

§ 86. Operacja wymiany papierów wartościowych

Operacja wymiany papierów wartościowych wykonywana jest w związku ze zmianą wielkości emisji papierów wartościowych i polega na zmniejszeniu bądź zwiększeniu liczby papierów wartościowych danej emisji rejestrowanych w depozycie. W stosunku do akcji operacja ta wykonywana jest w szczególności w związku ze zmniejszeniem wartości nominalnej akcji bez obniżenia kapitału akcyjnego lub w związku z podwyższeniem kapitału akcyjnego bez emisji nowych akcji i bez zmiany ich wartości nominalnej (zwiększenie liczby akcji danej emisji) oraz w związku ze scalaniem akcji (zmniejszenie liczby akcji). Operacja ta przeprowadzana jest także w wypadku innych papierów wartościowych, w stosunku do których właściwe przepisy dopuszczają zmianę wielkości emisji.

§ 87. Operacja wycofania papierów wartościowych z depozytu

1. Operacja wycofania papierów wartościowych z depozytu przeprowadzana jest w wypadku ustania bytu prawnego papierów wartościowych. Operacja ta może być ponadto przeprowadzana w wypadku zniesienia dematerializacji akcji w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej lub wydania przez Komisję Nadzoru Finansowego decyzji o bezterminowym wykluczeniu papierów wartościowych z obrotu na rynku regulowanym.
2. W wypadku gdy wycofanie papierów wartościowych następuje wskutek umorzenia papierów wartościowych stanowiącego element określonej operacji na papierach wartościowych lub jako rezultat realizacji zobowiązań emitenta wobec właścicieli papierów wartościowych, jest ono wykonywane zgodnie z przepisami regulaminu i przepisami wydanymi na jego podstawie regulującymi określoną operację na papierach wartościowych lub realizację zobowiązań emitentów.
3. Emitent jest zobowiązany poinformować Krajowy Depozyt o dokonanym umorzeniu akcji rejestrowanych w depozycie papierów wartościowych, w dniu przekazania informacji bieżącej o tym zdarzeniu. Złożenie przez emitenta w Krajowym Depozycie dokumentów, na podstawie których przeprowadzana jest operacja wycofania umorzonych akcji z depozytu, powinno nastąpić niezwłocznie po dokonaniu ich umorzenia.

§ 88. Zamiana papierów wartościowych

1. Zamiana papierów wartościowych polega na wydaniu właścicielom określonych papierów wartościowych innych papierów wartościowych. Skutkiem zamiany może być umorzenie papierów wartościowych, za które wydawane są inne papiery wartościowe.
2. Zamianę papierów wartościowych stanowiącą element realizacji zobowiązań emitentów wobec właścicieli papierów wartościowych regulują przepisy wydane na podstawie regulaminu dotyczące realizacji tych zobowiązań.

§ 89. Zapisy na rachunkach papierów wartościowych, rachunkach zbiorczych lub rejestrach prowadzonych przez uczestników

1. Zapisy na rachunkach papierów wartościowych, rachunkach zbiorczych lub w rejestrach prowadzonych przez uczestników, wynikające z operacji na papierach wartościowych lub związane z operacjami szczególnymi, takimi jak transfer portfela, transfer papierów wartościowych lub zasilenie rachunku, mogą być dokonywane wyłącznie po otrzymaniu przez uczestnika dokumentu ewidencyjnego wystawionego przez Krajowy Depozyt, stwierdzającego dopuszczalność zapisu, chyba że w wyniku operacji na papierach wartościowych nie dochodzi do zmian w zakresie przypisania papierów wartościowych do danego rachunku.
2. Transfer portfela polega na przeniesieniu papierów wartościowych z konta ewidencyjnego prowadzonego dla uczestnika na konto prowadzone dla innego uczestnika, bez przeniesienia własności papierów wartościowych.
3. Transfer papierów wartościowych polega na przeniesieniu papierów wartościowych z konta ewidencyjnego prowadzonego dla uczestnika na inne konto ewidencyjne prowadzone dla tego samego lub innego uczestnika, w związku ze zmianą stanu własności papierów wartościowych, która nie następuje w wykonaniu zobowiązań wynikających z transakcji.
4. Zasilenie rachunku polega na:
1) przeniesieniu papierów wartościowych z konta ewidencyjnego prowadzonego dla sponsora emisji na konto ewidencyjne uczestnika prowadzącego rachunki papierów wartościowych lub rachunki zbiorcze, w związku z dyspozycją złożoną przez osobę uprawnioną z tych papierów wartościowych, dotyczącą przeniesienia ich z rejestru sponsora emisji na rachunek papierów wartościowych tej osoby albo na właściwy dla niej rachunek zbiorczy, albo
2) przeniesieniu papierów wartościowych ze specjalnego konta ewidencyjnego otwartego dla uczestnika wykonującego zadania agenta emisji na odpowiednie konta ewidencyjne prowadzone dla niego lub dla innych uczestników w celu doprowadzenia do wydania tych papierów wartościowych osobom uprawnionym.

§ 89a. Wprowadzenie do systemu depozytowego dokumentów przekazywanych przez uczestników bezpośrednich

1. Dokumenty przekazywane przez uczestników bezpośrednich, określające warunki wykonania w systemie depozytowym operacji na papierach wartościowych albo operacji szczególnych, uważa się za wprowadzone do tego systemu z chwilą ich dostarczenia do Krajowego Depozytu zgodnie z wymogami określonymi w porozumieniach, o których mowa w § 4 ust.1.
2. Z zastrzeżeniem ust. 3 oraz § 89c, w przypadku, gdy operacja ma zostać wykonana w systemie wielosesyjnym dotyczący jej dokument, o którym mowa w ust.1, może zostać odwołany z systemu depozytowego do chwili rozpoczęcia sesji rozrachunkowej, w ramach której Krajowy Depozyt może przystąpić do wykonania tej operacji. Jeżeli jednak w ramach tej sesji rozrachunkowej operacja nie została wykonana, wówczas odwołanie dokonane po jej rozpoczęciu uznaje się za skuteczne.
2a. Z zastrzeżeniem ust.3 i 4 oraz § 89c, w przypadku, gdy operacja podlega wykonaniu w systemie rozrachunków w czasie rzeczywistym dotyczące jej dokumenty, o których mowa w ust.1, mogą zostać odwołane z systemu depozytowego do chwili wykonania tej operacji.
3. Jeżeli wykonanie operacji wymaga wprowadzenia do systemu depozytowego dokumentów, o których mowa w ust. 1, przez więcej niż jednego uczestnika, dokument wprowadzony do tego systemu przez jednego z tych uczestników może zostać odwołany do chwili stwierdzenia przez Krajowy Depozyt zgodności tego dokumentu z odpowiednim dokumentem wprowadzonym przez innego uczestnika biorącego udział w operacji. Po upływie tej chwili dokumenty te mogą zostać odwołane z systemu depozytowego jedynie na podstawie zgodnych oświadczeń złożonych Krajowemu Depozytowi przez wszystkich uczestników biorących udział w operacji, nie później niż do chwili określonej, odpowiednio, zgodnie z ust. 2 albo zgodnie z ust.2a, które stosują się odpowiednio.
4. Dokumenty, o których mowa w ust.1, wprowadzone do systemu depozytowego w celu przeprowadzenia operacji dotyczącej papierów wartościowych, których depozyt jest prowadzony na zasadach określonych w § 40 ust. 6, realizowanej w związku z transferem takich papierów wartościowych na konta ewidencyjne prowadzone dla Krajowego Depozytu przez podmiot, o którym mowa w § 40 ust. 6, albo w związku z ich transferem z tych kont, mogą zostać odwołane z systemu depozytowego do chwili przekazania przez Krajowy Depozyt dyspozycji przeprowadzenia tego transferu podmiotowi, o którym mowa w § 40 ust. 6. Jeżeli odwołanie dokumentu, o którym mowa w ust.1, nastąpiło po tej chwili, jednakże w terminie umożliwiającym Krajowemu Depozytowi złożenie w normalnym toku czynności żądania odwołania tej dyspozycji, wówczas z momentem realizacji tego żądania przez podmiot, o którym mowa w § 40 ust.6, odwołanie dokumentu, o którym mowa w ust.1, uznaje się za dokonane skutecznie.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.