1. Przez realizację zobowiązań emitentów wobec właścicieli papierów wartościowych rozumie się organizowany i koordynowany przez Krajowy Depozyt proces spełniania przez emitenta świadczeń pieniężnych lub niepieniężnych o charakterze majątkowym na rzecz osób uprawnionych z papierów wartościowych.
2. Ilekroć w przepisach regulaminu mowa jest o:
1) dniu D – rozumie się przez to taki dzień, że konta ewidencyjne i stany kont istniejące z upływem tego dnia są podstawą dla ustalenia osób uprawnionych do otrzymania świadczeń z papierów wartościowych i wielkości tych świadczeń. Dni poprzedzające lub następujące po tym dniu oznacza się odpowiednio jako D-n lub D+n, gdzie n oznacza liczbę dni poprzedzających lub następujących,
2) dniu W - rozumie się przez to, odpowiednio, dzień otrzymania przez uczestnika, dla którego Krajowy Depozyt prowadzi konto ewidencyjne, świadczenia w papierach wartościowych, lub dzień, w którym środki pieniężne będące przedmiotem świadczenia zostały przeniesione na rachunek pieniężny uczestnika. Dni poprzedzające lub następujące po tym dniu oznacza się odpowiednio jako W-n lub W+ n, gdzie n oznacza liczbę dni poprzedzających lub następujących.
3. Realizacja zobowiązań emitenta wobec właścicieli papierów wartościowych, o których mowa w § 40 ust.6, następuje za pośrednictwem i na podstawie informacji otrzymanych przez Krajowy Depozyt od podmiotu, o którym mowa w § 40 ust. 6, prowadzącego dla Krajowego Depozytu odpowiednie konta ewidencyjne, na których te papiery wartościowe są rejestrowane.
4. Środki z tytułu realizacji zobowiązań emitenta wobec właścicieli bonów skarbowych rejestrowanych w Krajowym Depozycie na zasadach, o których mowa w § 40a, są przekazywane Krajowemu Depozytowi za pośrednictwem Narodowego Banku Polskiego.
1. Jeżeli świadczenie emitenta ma formę pieniężną, a papiery wartościowe nie są rejestrowane w depozycie na zasadach określonych w § 40 ust.6, Krajowy Depozyt informuje emitenta o wielkości środków należnych właścicielom papierów wartościowych na podstawie stanu kont ewidencyjnych w dniu D i wzywa go do wniesienia tych środków na właściwy rachunek pieniężny lub rachunek bankowy Krajowego Depozytu.
2. Środki wniesione przez emitenta przekazywane są przez Krajowy Depozyt na rachunki pieniężne uczestników, dla których prowadzone są konta ewidencyjne, zgodnie ze stanem kont w dniu D i w sposób zapewniający dostępność tych środków dla uczestników w dniu W, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. W przypadku określonym w art. 7 prawa ze zdematerializowanych papierów wartościowych ust. 2 zdanie drugie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, otrzymanie świadczenia po dniu W przez nabywcę papierów wartościowych następuje w drodze zmniejszenia zobowiązania nabywcy wynikającego z transakcji o wartość należnego świadczenia.
4. Między dniem D a dniem W musi upływać termin minimalny wskazany w uchwale Zarządu Krajowego Depozytu. Dzień W powinien być wyznaczony w sposób umożliwiający prawidłowe wykonanie zobowiązań podatkowych związanych z realizowanym przez emitenta świadczeniem.
W przypadku, gdy świadczenie pieniężne emitenta jest wykonywane w walucie obcej, a bank rozliczeniowy nie zapewnia realizacji rozliczeń w tej walucie obcej, Krajowy Depozyt może dokonać dystrybucji środków pieniężnych wniesionych przez emitenta po ich przewalutowaniu na euro według kursu stosowanego przez instytucję kredytową, oddział banku krajowego za granicą albo bank zagraniczny w rozumieniu ustawy – Prawo bankowe, prowadzący rachunek bankowy dla Krajowego Depozytu, na który emitent wniósł te środki.
1. Krajowy Depozyt organizuje proces realizacji zobowiązań, o których mowa w § 79 ust. 1, w sposób umożliwiający wykonywanie obowiązków ciążących na podatnikach i płatnikach właściwych podatków, powstających w związku z realizacją tych zobowiązań.
2. W przypadku, gdy na podstawie dokumentu określającego status podatkowy uczestnika lub jego klienta albo na podstawie innych dokumentów lub informacji przekazanych przez uczestnika Krajowemu Depozytowi, a dalej – przez Krajowy Depozyt emitentowi papierów wartościowych, o których mowa w § 40 ust.6, lub podmiotowi, o którym mowa w § 40 ust.6, prowadzącemu dla Krajowego Depozytu odpowiednie konta ewidencyjne, uczestnik lub jego klient skorzystał z ulgi w podatku pobieranym poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prowadzącej do zmniejszenia jego obciążenia z tytułu tego podatku, a następnie okazało się, że z jakiejkolwiek przyczyny uczestnik lub jego klient nie był uprawniony do skorzystania z tej ulgi lub przekazane dokumenty nie uprawniały go do tego, a Krajowy Depozyt został z tego powodu obciążony kwotą odpowiadającą wartości tej ulgi wraz z ewentualnymi świadczeniami dodatkowymi, uczestnik, który przekazał ten dokument lub informację zobowiązany jest do niezwłocznej zapłaty tej kwoty na rzecz i wezwanie Krajowego Depozytu.
3. Przepis ust.2 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy uczestnik lub jego klient z innych przyczyn, aniżeli wskazane w ust.2, nie zapłacił podatku pobieranego poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub nie dokonał właściwych czynności skutkujących zaniechaniem poboru takiego podatku w związku z realizacją praw z papierów wartościowych, o których mowa w § 40 ust.6, posiadaniem takich papierów wartościowych lub zawarciem jakiejkolwiek umowy, której przedmiotem są takie papiery wartościowe, jeżeli Krajowy Depozyt został z tego powodu obciążony kwotą odpowiadającą temu podatkowi wraz z ewentualnymi świadczeniami dodatkowymi.
4. Za klienta uczestnika w rozumieniu ust.2 i 3 uważa się także:
1) w przypadku uczestnika prowadzącego rachunki zbiorcze - osobę uprawnioną z papierów wartościowych zapisanych na prowadzonym przez niego rachunku zbiorczym,
2) w przypadku uczestnika w typie uczestnictwa depozytariusz zagraniczny – osobę uprawnioną z papierów wartościowych zapisanych na rachunku zbiorczym prowadzonym dla niego w Krajowym Depozycie.
1. Do wydawania akcji w wyniku zamiany obligacji zamiennych stosuje się odpowiednio przepisy regulaminu regulujące wprowadzanie papierów wartościowych do depozytu.
2. Na podstawie zawiadomienia dokonanego przez uczestnika o złożeniu przez obligatariusza oświadczenia o zamianie obligacji na akcje, obligacje, których dotyczy oświadczenie, podlegają wycofaniu z depozytu z chwilą zarejestrowania w nim akcji wydawanych w zamian za te obligacje.
3. (skreślony)
4. Postanowienia ust. 1-2 stosują się odpowiednio do obsługi realizacji zobowiązań emitentów wynikających z warrantów subskrypcyjnych.
1. Na wniosek emitenta Krajowy Depozyt, rejestruje jednostkowe prawa poboru na kontach pomocniczych do prowadzonych dla uczestników kont depozytowych, rachunków zbiorczych oraz rachunków papierów wartościowych. Rejestracja ta następuje zgodnie z ustalonymi na koniec dnia prawa poboru stanami kont ewidencyjnych, na których zapisane są akcje, z których wynika prawo poboru.
2. Jednostkowym prawem poboru jest uprawnienie wynikające z jednej akcji, której właścicielowi przysługuje prawo poboru akcji nowej emisji w stosunku określonym przez emitenta, tej treści że osoba, której przysługują jednostkowe prawa poboru może objąć akcje nowej emisji z zachowaniem pierwszeństwa, według takiego samego stosunku, co określony dla akcji.
3. Po otrzymaniu przez Krajowy Depozyt informacji potwierdzającej dopuszczenie jednostkowych praw poboru do obrotu na rynku regulowanym lub ich wprowadzenie do alternatywnego systemu obrotu, jednostkowe prawa poboru są przenoszone z kont pomocniczych, o których mowa w ust.1, na konta depozytowe, rachunki zbiorcze i rachunki papierów wartościowych prowadzone dla uczestników.
4. Po upływie terminu składania zapisów na akcje nowej emisji jednostkowe prawa poboru zostają wyrejestrowane, a jednocześnie na kontach pomocniczych do kont depozytowych, rachunków zbiorczych oraz rachunków papierów wartościowych, dokonuje się zarejestrowania praw wynikających z zapisów złożonych na akcje nowej emisji, zgodnie ze stanami kont, na których były rejestrowane wykonane jednostkowe prawa poboru.
5. W dniu zarejestrowania w depozycie papierów wartościowych praw do akcji Krajowy Depozyt zamyka konta pomocnicze praw wynikających z zapisów złożonych na akcje nowej emisji.
6. Wprowadzenie do depozytu akcji nowej emisji objętych w wykonaniu prawa poboru następuje, odpowiednio, zgodnie ze stanami kont ewidencyjnych praw do akcji zarejestrowanych w depozycie papierów wartościowych albo zgodnie ze stanami kont pomocniczych, o których mowa w ust.4.
W przypadku, gdy odpowiedni dokument informacyjny sporządzony i udostępniony do publicznej wiadomości w związku z ofertą publiczną lub ubieganiem się o dopuszczenie papierów wartościowych do obrotu na rynku regulowanym albo o ich wprowadzenie do alternatywnego systemu obrotu, przewiduje szczególne zabezpieczenie realizacji uprawnień wynikających z tych papierów wartościowych, Krajowy Depozyt jest uprawniony do rozporządzania, zgodnie z celem zabezpieczenia, papierami wartościowymi stanowiącymi przedmiot zabezpieczenia, począwszy od chwili ich zarejestrowania na specjalnym koncie ewidencyjnym. Przepis § 78 ust.4 stosuje się odpowiednio.
1. Na podstawie, odpowiednio, imiennych zaświadczeń o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu albo dokumentów, o których mowa w art. 10a zaświadczenie o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu ust. 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, wystawionych w związku z walnym zgromadzeniem spółki publicznej odbywającym się w danym terminie, uczestnicy prowadzący rachunki papierów wartościowych oraz uczestnicy w typie uczestnictwa depozytariusz zagraniczny sporządzają w formie elektronicznej wykazy osób uprawnionych z akcji na okaziciela do uczestnictwa w tym walnym zgromadzeniu, zawierające następujące informacje dotyczące poszczególnych osób uprawnionych oraz wystawionych im zaświadczeń albo dokumentów:
1) imię i nazwisko albo firmę (nazwę) uprawnionego,
2) siedzibę (miejsce zamieszkania) i adres uprawnionego,
3) kod akcji, z których ma być wykonywane prawo uczestnictwa w walnym zgromadzeniu,
4) liczbę akcji, z których ma być wykonywane prawo uczestnictwa w walnym zgromadzeniu,
5) numer imiennego zaświadczenia albo dokumentu, o którym mowa w art. 10a zaświadczenie o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu ust.1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, wystawionego uprawnionemu,
6) informacje dodatkowe umożliwiające emitentowi ustalenie ewentualnych ograniczeń w wykonywaniu przez uprawnionego prawa uczestnictwa w walnym zgromadzeniu, a w szczególności, w przypadku współwłasności akcji, wskazujące formę tej współwłasności oraz pozostałych współuprawnionych.
1a. Wykaz osób uprawnionych z akcji na okaziciela do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu, sporządzany zgodnie z art. 10a zaświadczenie o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi przez posiadacza rachunku zbiorczego prowadzonego przez uczestnika, powinien zawierać informacje, o których mowa w ust.1, a ponadto informację wskazującą firmę (nazwę) i adres tego posiadacza.
2. Wykazy, o których mowa w ust. 1 i 1a, są przesyłane do Krajowego Depozytu w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu komunikacji, który zgodnie z porozumieniami uznającymi skuteczność składania oświadczeń woli i przesyłania informacji w formie elektronicznej zawartymi z Krajowym Depozytem, służy uczestnikom do przekazywania tego rodzaju dokumentów elektronicznych, oraz w terminie wskazanym w art. 4063 zaświadczenie o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółki publicznej § 7 kodeksu spółek handlowych. Wykaz, o którym mowa w ust.1a, jest przesyłany do Krajowego Depozytu za pośrednictwem uczestnika prowadzącego rachunek zbiorczy dla podmiotu, który go sporządził.
3. Zbiorczy wykaz osób uprawnionych z akcji na okaziciela do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu odbywającym się w danym terminie, sporządzany jest w formie elektronicznej na podstawie wykazów, o których mowa w ust. 1 i 1a, z uwzględnieniem imiennych zaświadczeń o prawie uczestnictwa w tym walnym zgromadzeniu wystawionych przez Krajowy Depozyt.
4. Z zastrzeżeniem ust. 4a, zbiorczy wykaz, o którym mowa w ust. 3, zawiera następujące informacje dotyczące poszczególnych osób uprawnionych, wystawionych im imiennych zaświadczeń o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu albo dokumentów, o których mowa w art. 10a zaświadczenie o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu ust.1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, oraz wystawców tych zaświadczeń albo dokumentów:
1) imię i nazwisko albo firmę (nazwę) uprawnionego,
2) siedzibę (miejsce zamieszkania) i adres uprawnionego,
3) kod akcji, z których ma być wykonywane prawo uczestnictwa w walnym zgromadzeniu,
4) liczbę akcji, z których ma być wykonywane prawo uczestnictwa w walnym zgromadzeniu,
5) numer imiennego zaświadczenia albo dokumentu, o którym mowa w art. 10a zaświadczenie o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu ust.1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, wystawionego uprawnionemu,
6) informacje dodatkowe umożliwiające emitentowi ustalenie ewentualnych ograniczeń w wykonywaniu przez uprawnionego z akcji prawa uczestnictwa w walnym zgromadzeniu, a w szczególności, w przypadku współwłasności akcji, wskazujące formę tej współwłasności oraz pozostałych współuprawnionych,
7) firmę (nazwę) i adres uczestnika będącego wystawcą zaświadczenia albo dokumentu, o którym mowa w pkt 5.
4a. W zakresie, w jakim zbiorczy wykaz, o którym mowa w ust.3, jest sporządzany na podstawie wykazów, o których mowa w ust.1a, zawiera on informacje, o których mowa w ust.4 pkt 1–6, a ponadto informacje określające firmę (nazwę) i adres posiadacza rachunku zbiorczego, który sporządził wskazujący danego uprawnionego wykaz, o którym mowa w ust.1a, oraz firmę (nazwę) i adres uczestnika prowadzącego ten rachunek zbiorczy.
5. Krajowy Depozyt udostępnia emitentowi zbiorczy wykaz, o którym w ust.3, poprzez swoją stronę internetową, w terminie określonym w art. 4063 zaświadczenie o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółki publicznej § 8 zd. pierwsze kodeksu spółek handlowych. Udostępnienie następuje z zastosowaniem środków określonych w uchwale Zarządu Krajowego Depozytu, zabezpieczających dane zawarte w zbiorczym wykazie przed dostępem ze strony osób nieupoważnionych przez emitenta oraz w sposób pozwalający na ustalenie przez emitenta terminu walnego zgromadzenia, którego dotyczy udostępniany mu zbiorczy wykaz.
6. W przypadku, o którym mowa w art. 4063 zaświadczenie o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółki publicznej § 8 zd. drugie kodeksu spółek handlowych, wydanie emitentowi zbiorczego wykazu, o którym mowa w ust.3, następuje w postaci dokumentu w lokalu siedziby Krajowego Depozytu, w terminie określonym w tym przepisie.