1. Krajowy Depozyt prowadząc rozrachunki transakcji umożliwia spełnianie świadczeń pieniężnych i niepieniężnych, które z nich wynikają, poprzez rejestrowanie zmian na kontach depozytowych, rachunkach zbiorczych i rachunkach papierów wartościowych prowadzonych dla uczestników oraz, z zastrzeżeniem § 49 ust. 7 oraz § 49b ust. 2, poprzez wystawianie dyspozycji obciążających lub uznających rachunki pieniężne uczestników.
2. Rozrachunki transakcji przeprowadzane są w systemie wielosesyjnym lub w systemie rozrachunków w czasie rzeczywistym. Zarząd Krajowego Depozytu określa w drodze uchwały rodzaje transakcji, których rozrachunki mogą być dokonywane w obu tych systemach, a także rodzaje transakcji, których rozrachunki mogą być dokonywane wyłącznie w jednym z tych systemów.
1. Płatności dokonywane przez uczestnika lub na jego rzecz w ramach rozrachunków transakcji prowadzonych przez Krajowy Depozyt albo z innych tytułów związanych z jego uczestnictwem w systemie depozytowym, realizowane są poprzez rachunek pieniężny uczestnika.
2. Szczegółowe zasady uczestniczenia Krajowego Depozytu w rozrachunkach prowadzonych przez Narodowy Bank Polski, o których mowa w art. 48 zadania Krajowego Depozytu ust. 5 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, określa umowa zawarta z Narodowym Bankiem Polskim.
3. Płatności, o których mowa w ust.1, dokonywane przez uczestnika lub na jego rzecz, mogą być realizowane poprzez rachunek bankowy prowadzony w banku rozliczeniowym dla innego podmiotu będącego uczestnikiem bezpośrednim, zwanego dalej płatnikiem, z którym uczestnik zawarł w tej sprawie umowę. Rozwiązanie takiej umowy staje się skuteczne względem Krajowego Depozytu nie wcześniej, niż drugiego dnia po dniu, w którym Krajowy Depozyt został o tym poinformowany przez którąkolwiek z jej stron.
3a. Uczestnik może wskazać dwa lub więcej rachunków bankowych prowadzonych w banku rozliczeniowym dla różnych płatników, poprzez które mają być realizowane płatności, o których mowa w ust. 1, dokonywane przez niego lub na jego rzecz, oznaczając jednocześnie jeden z tych rachunków, jako rachunek podstawowy. W takim przypadku realizacja tych płatności następuje poprzez rachunek bankowy oznaczony jako podstawowy, jednakże w zleceniu rozrachunku, o którym mowa w § 51 pkt 3 albo 4, uczestnik może wskazać, że rozrachunek transakcji określonej w tym zleceniu powinien zostać przeprowadzony z wykorzystaniem innego, wskazanego przez niego rachunku. 3b. W przypadkach, o których mowa w ust. 3 oraz w ust. 3a, rachunek bankowy prowadzony w banku rozliczeniowym dla płatnika staje się rachunkiem pieniężnym uczestnika w rozumieniu regulaminu.
4. Bank rozliczeniowy dokonuje uznania lub obciążenia rachunków pieniężnych uczestników na podstawie dyspozycji Krajowego Depozytu, wydanych zgodnie ze stanem należności lub zobowiązań pieniężnych uczestników wynikających ze zleceń rozrachunku, o których mowa w § 51.
4a. Zarząd Krajowego Depozytu może postanowić w drodze uchwały, że w zakresie płatności dokonywanych w euro rachunki pieniężne uczestników powinny być prowadzone w systemie TARGET2. W takim przypadku w zakresie dotyczącym tych płatności postanowienia ust. 3 zd. pierwsze oraz ust. 3a - 4 stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem, że płatnikiem może być podmiot niebędący uczestnikiem.
5. Bank rozliczeniowy prowadzi rachunki pieniężne uczestników oraz wykonuje czynności, o których mowa w ust. 4, na podstawie umowy z Krajowym Depozytem oraz umów z uczestnikami lub płatnikami. W przypadku, o którym mowa w ust. 4a, rachunki pieniężne uczestników służące realizacji płatności dokonywanych w euro prowadzone są na podstawie umów zawieranych przez uczestników lub płatników z bankami centralnymi prowadzącymi systemy płatności w ramach systemu TARGET2, zaś dyspozycje, o których mowa w ust. 4, Krajowy Depozyt składa na podstawie umowy z Narodowym Bankiem Polskim.
6. Wstrzymanie przez bank rozliczeniowy przyjmowania lub realizacji dyspozycji Krajowego Depozytu, o których mowa w ust.4, powoduje wstrzymanie przeprowadzania rozrachunków obejmujących świadczenia pieniężne, a także odpowiadających im rozrachunków w papierach wartościowych, do czasu wznowienia świadczenia tych usług przez bank rozliczeniowy. Krajowy Depozyt niezwłocznie informuje o tym uczestników bezpośrednich.
7. Krajowy Depozyt nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione przez uczestników na skutek wstrzymania rozrachunków z przyczyn wskazanych w ust. 6, jeżeli funkcję banku rozliczeniowego pełni Narodowy Bank Polski.
8. Postanowienia ust. 6 i 7 stosują się odpowiednio w przypadku, o którym mowa w ust. 4a.
1. Rozrachunki transakcji w systemie wielosesyjnym przeprowadzane są zgodnie z zasadą, że rachunek pieniężny uczestnika jest uznawany albo obciążany kwotą stanowiącą nadwyżkę, odpowiednio, należności pieniężnych nad zobowiązaniami pieniężnymi, albo zobowiązań pieniężnych nad należnościami pieniężnymi, które zgodnie ze zleceniami rozrachunku, o których mowa w § 51, podlegającymi wykonaniu w ramach tej samej sesji rozrachunkowej, powinny zostać poprzez ten rachunek zrealizowane (kompensacja).
2. Rozrachunki, o których mowa w ust. 1, odbywają się według zasady kompensacji wielostronnej.
3. Nadwyżka, o której mowa w ust. 1, wyznacza zarazem wielkość faktycznego przepływu środków pieniężnych w ramach rozrachunku realizowanego w systemie wielosesyjnym, jednakże w celu ustalenia tej wielkości, stosując zasadę określoną w ust. 1, od wartości świadczeń pieniężnych wynikających z transakcji nabycia oraz wynikających z transakcji zbycia, odejmuje się wartość świadczeń pieniężnych wynikających, odpowiednio, z transakcji nabycia oraz z transakcji zbycia, których rozrachunki podlegają zawieszeniu.
4. W ramach rozrachunków transakcji przeprowadzanych w systemie wielosesyjnym konto depozytowe, rachunek zbiorczy lub rachunek papierów wartościowych prowadzony w Krajowym Depozycie dla uczestnika, są odrębnie obciążane lub uznawane zgodnie ze stanem zobowiązań lub należności niepieniężnych wynikających z poszczególnych zleceń rozrachunku, o których mowa w § 51, podlegających wykonaniu w ramach tej samej sesji rozrachunkowej.
5. Zarząd Krajowego Depozytu może postanowić w drodze uchwały o stosowaniu zasady kompensacji do zobowiązań i należności pieniężnych wynikających ze zleceń rozrachunku, o których mowa w § 51, oraz wzajemnych zobowiązań i należności pieniężnych uczestników z innych tytułów, które są związane z ich uczestnictwem w systemie depozytowym lub dotyczą wynagrodzeń należnych uczestnikom z tytułu transakcji zawartych w obrocie zorganizowanym na zlecenie innych uczestników albo na zlecenie osób będących posiadaczami rachunków papierów wartościowych lub rachunków zbiorczych prowadzonych przez innych uczestników. W takim przypadku przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
6. W razie stosowania zasady kompensacji do zobowiązań i należności pieniężnych wynikających ze zleceń rozrachunku, o których mowa w § 51, oraz wzajemnych zobowiązań i należności pieniężnych uczestników z innych tytułów, o których mowa w ust. 5, uczestnicy są zobowiązani do wskazania Krajowemu Depozytowi wysokości środków służących do przeprowadzenia rozrachunku transakcji.
7. Rozrachunki, o których mowa w § 51 pkt 3 i 4, przeprowadzane w systemie wielosesyjnym, mogą polegać jedynie na przeprowadzeniu działań, o których mowa w ust. 4, jeżeli zlecenia tych rozrachunków nie zawierają dyspozycji ich przeprowadzania w zakresie świadczeń pieniężnych. Do rozrachunku nieobejmującego świadczeń pieniężnych postanowień ust. 1-3 oraz 5 i 6 nie stosuje się.
1. W dyspozycjach, o których mowa w § 48 ust. 4, wystawianych w związku z rozrachunkami transakcji w systemie wielosesyjnym, nie uwzględnia się:
1) kwoty zobowiązań pieniężnych przypadającej na uczestnika przekazującego płatności za pośrednictwem płatnika, w zakresie, w jakim kwota ta przekracza limit obciążeń określony przez płatnika dla tego uczestnika, oraz, z zastrzeżeniem ust. 2,
2) kwoty zobowiązań pieniężnych przypadającej na uczestnika w typie uczestnictwa reprezentant, o którym mowa w § 11 ust. 1 pkt 8 lit. b albo w § 11 ust. 2 pkt 5 lit. b, w ramach rozrachunków transakcji zawartych na rynku regulowanym lub w alternatywnym systemie obrotu przez dany podmiot niebędący uczestnikiem i rozliczanych przez KDPW_CCP, w zakresie, w jakim kwota ta przekracza limit obciążeń określony przez tego uczestnika dla tych transakcji,
- o ile taki limit został wskazany Krajowemu Depozytowi w terminie i w sposób określony w uchwale Zarządu Krajowego Depozytu.
2. Postanowienie ust.1 pkt 2 stosuje się pod warunkiem, że zachodzą łącznie następujące przesłanki:
1) uczestnik w typie uczestnictwa reprezentant, o którym mowa w § 11 ust. 1 pkt 8 lit. b albo w § 11 ust. 2 pkt 5 lit. b, który dokonał wskazania limitu obciążeń dla transakcji zawartych przez dany podmiot niebędący uczestnikiem, nie posiada w zakresie tych transakcji statusu uczestnika rozliczającego w systemie rozliczeń transakcji prowadzonym przez KDPW_CCP,
2) status, o którym mowa w pkt 1, w zakresie wszystkich transakcji zawieranych na rynku regulowanym lub w alternatywnym systemie obrotu przez dany podmiot niebędący uczestnikiem i rozliczanych przez KDPW_CCP, posiada nie więcej niż jeden uczestnik systemu rozliczeń prowadzonego przez KDPW_CCP,
3) KDPW_CCP zapewnia w sposób uzgodniony z Krajowym Depozytem możliwość natychmiastowego ustalenia przez Krajowy Depozyt, czy w odniesieniu do transakcji, których dotyczy limit obciążeń wskazany przez uczestnika w typie uczestnictwa reprezentant, o którym mowa w § 11 ust. 1 pkt 8 lit. b albo w § 11 ust. 2 pkt 5 lit. b, zachodzą przesłanki określone w pkt 1 i 2.
3. Postanowienia ust. 1 pkt 2 oraz ust.2 stosują się odpowiednio do wskazywania przez uczestnika w typie uczestnictwa reprezentant, o którym mowa w § 11 ust. 1 pkt 8 lit. b albo w § 11 ust. 2 pkt 5 lit. b, limitu obciążeń dla transakcji zawartych na rynku regulowanym lub w alternatywnym systemie obrotu przez podmiot niebędący uczestnikiem, rozliczanych przez podmiot inny, niż KDPW_CCP, a także do wpływu wskazania takiego limitu na treść dyspozycji Krajowego Depozytu, o których mowa w § 48 ust. 4.
3a. Postanowień ust.1 pkt 2 i ust.2 nie stosuje się do rozrachunków transakcji, których rozliczenie zostało prowadzone przez Krajowy Depozyt.
4. W przypadku, gdy kwota zobowiązań pieniężnych przypadająca na uczestnika jako stronę rozrachunku transakcji, przekracza limit obciążeń wskazany zgodnie z ust.1 pkt 1 lub 2, w tym także w zw. z postanowieniem ust 3, uznaje się, że w zakresie nadwyżki przekraczającej limit obciążeń nastąpił brak pokrycia na rachunku pieniężnym uczestnika.
1. Rozrachunki transakcji w systemie rozrachunków w czasie rzeczywistym przeprowadzane są zgodnie z zasadą, że rachunek pieniężny uczestnika oraz prowadzone dla niego w Krajowym Depozycie konto depozytowe, rachunek zbiorczy lub rachunek papierów wartościowych, są odrębnie obciążane lub uznawane wysokością zobowiązań albo należności pieniężnych lub niepieniężnych wynikających z poszczególnych zleceń rozrachunku, o których mowa w § 51, podlegających wykonaniu w tym systemie.
2. Rozrachunki, o których mowa w § 51 pkt 3 i 4, przeprowadzane w systemie rozrachunków w czasie rzeczywistym, mogą polegać jedynie na zarejestrowaniu odpowiednich zmian na koncie depozytowym, rachunku zbiorczym lub rachunku papierów wartościowych uczestnika, jeżeli zlecenia tych rozrachunków nie zawierają dyspozycji ich przeprowadzania w zakresie świadczeń pieniężnych.
1. W przypadku, gdy rozrachunek transakcji, który powinien nastąpić najpóźniej w dniu ustalenia osób uprawnionych do otrzymania świadczeń z papierów wartościowych i wielkości tych świadczeń („dzień D”), został albo pozostaje nadal w dniu D zawieszony w całości lub w części z powodu braku papierów wartościowych, rozrachunek ten, w zakresie, w jakim jest on dokonywany po dniu D, przeprowadzany jest zgodnie z zasadą, że świadczenie pieniężne, którym obciążany jest rachunek pieniężny uczestnika właściwego dla strony kupującej, jest pomniejszane o wartość ustalonych świadczeń przypadających na te papiery wartościowe. W przypadku, gdy przedmiotem ustalonego świadczenia z papierów wartościowych jest jednostkowe prawo poboru albo inny papier wartościowy, świadczenie pieniężne podlegające spełnieniu w ramach takiego rozrachunku jest pomniejszane o wartość rynkową tego prawa albo innego papieru wartościowego, według stanu na dzień jego dokonania.
2. Postanowienie ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że rozrachunek transakcji dokonywany w systemie depozytowym obejmuje świadczenie pieniężne.
Rozrachunki transakcji przeprowadzane są na podstawie zleceń rozrachunku dostarczanych do Krajowego Depozytu:
1) w przypadku transakcji zawartych na rynku regulowanym lub w alternatywnym systemie obrotu, objętych rozliczeniami prowadzonymi przez KDPW_CCP - przez KDPW_CCP,
2) w przypadku transakcji zawartych na rynku regulowanym lub w alternatywnym systemie obrotu, objętych rozliczeniami prowadzonymi przez inny podmiot, niż KDPW_CCP - przez podmiot dokonujący rozliczeń tych transakcji, występujący w typie uczestnictwa, o którym mowa w § 11 ust. 4, albo będący stroną umowy, o której mowa w § 7 ust.2, oraz przez uczestników będących stronami tych rozrachunków, z zastrzeżeniem § 511 ust.1,
3) w przypadku rozrachunków posttransakcyjnych dokonywanych w związku z transakcjami zawartymi w obrocie zorganizowanym – przez uczestników będących stronami tych rozrachunków,
4) w przypadku transakcji zawartych poza obrotem zorganizowanym - przez uczestników będących stronami tych rozrachunków z zastrzeżeniem, że Zarząd Krajowego Depozytu może w drodze uchwały wskazać inny sposób dostarczania tych dokumentów w zakresie określonych transakcji,
5) w przypadku transakcji zawartych w ramach systemu pożyczek, o którym mowa w § 76a ust. 1 – przez KDPW_CCP.
1. W przypadku, gdy rozrachunek transakcji dokonywany jest na podstawie zleceń rozrachunku dostarczonych przez jego strony i zawierających dyspozycje jego przeprowadzenia w zakresie świadczenia pieniężnego, a wskazane w tych zleceniach wartości tego świadczenia nie są tożsame, rozrachunek ten może nastąpić według wskazań zawartych w zleceniu rozrachunku dostarczonym przez jedną z jego stron, o ile różnica pomiędzy wskazanymi wartościami świadczenia pieniężnego nie przekracza wartości ustalonej według zasad określonych w uchwale Zarządu Krajowego Depozytu (rozrachunek z limitem tolerancji).
2. Rozrachunek z limitem tolerancji może nastąpić pod warunkiem, że:
1) obie strony zgodziły się na rozrachunek danej transakcji z limitem tolerancji, albo
2) jedna strona rozrachunku wyraziła zgodę na rozrachunek danej transakcji z limitem tolerancji, a druga strona nie sprzeciwiła się dokonaniu rozrachunku tej transakcji z limitem tolerancji w sposób określony w uchwale Zarządu Krajowego Depozytu.
3. Rozrachunek z limitem tolerancji jest przeprowadzany według następujących zasad:
1) w przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 - rozrachunek następuje według wartości wskazanej w zleceniu rozrachunku dostarczonym przez stronę, która ponosi odpowiedzialność za dostarczenie papierów wartościowych;
2) w przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2 – rozrachunek następuje według wartości wskazanej w zleceniu rozrachunku dostarczonym przez stronę, która nie zgodziła się na rozrachunek z limitem tolerancji, ale się mu nie sprzeciwiła.
4. W przypadku, jeżeli zgodnie z uchwałą Zarządu Krajowego Depozytu, o której mowa w § 51 pkt 4, rozrachunek transakcji wymaga dostarczenia do Krajowego Depozytu zleceń rozrachunku zarówno przez uczestników będących stronami rozrachunku transakcji, jak również przez podmiot organizujący obrót określonymi instrumentami finansowymi, zasady, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6.
5. W przypadku, o którym mowa w ust. 4, rozrachunek z limitem tolerancji następuje według wartości wskazanej w zleceniu rozrachunku dostarczonym przez podmiot organizujący obrót instrumentami finansowymi będącymi przedmiotem transakcji.
6. Jeżeli w przypadku, o którym mowa w ust. 4, tylko jedna ze stron rozrachunku transakcji zgodziła się na rozrachunek tej transakcji z limitem tolerancji, rozrachunek transakcji z limitem tolerancji dochodzi do skutku pod warunkiem, że wartość transakcji wskazana przez drugą stronę rozrachunku, która nie sprzeciwiła się dokonaniu rozrachunku tej transakcji z limitem tolerancji, odpowiada wartości transakcji wskazanej przez podmiot organizujący obrót instrumentami finansowymi będącymi przedmiotem transakcji.
1. Zlecenia rozrachunku, o których mowa w § 51, uważa się za wprowadzone do systemu depozytowego z chwilą ich dostarczenia do Krajowego Depozytu zgodnie z wymogami określonymi, odpowiednio, w porozumieniach, o których mowa w § 4 ust.1, albo w umowie, o której mowa w § 7 ust. 2.
2. Z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz § 51d, zlecenie rozrachunku, o którym mowa w § 51 pkt 2, 3 lub 4, wprowadzone do systemu depozytowego przez uczestnika nie może zostać odwołane z tego systemu od chwili stwierdzenia przez Krajowy Depozyt jego zgodności ze zleceniem rozrachunku wprowadzonym do systemu depozytowego przez uczestnika będącego drugą stroną rozrachunku.
3. W przypadku, gdy transakcja podlega rozrachunkowi w systemie wielosesyjnym dotyczące jej zlecenia rozrachunku, o których mowa w § 51 pkt 2, 3 lub 4, mogą zostać odwołane z systemu depozytowego po upływie chwili określonej w ust. 2 jedynie na podstawie zgodnych oświadczeń obu stron rozrachunku, złożonych Krajowemu Depozytowi nie później niż do chwili rozpoczęcia sesji rozrachunkowej, w ramach której Krajowy Depozyt może przystąpić do dokonania rozrachunku tej transakcji. Jeżeli jednak oświadczenia te zostały złożone po rozpoczęciu takiej sesji, a w jej ramach rozrachunek transakcji okazał się niemożliwy z powodu braku pokrycia na koncie ewidencyjnym lub na rachunku pieniężnym uczestnika, wówczas odwołanie uznaje się za dokonane skutecznie.
4. W przypadku, gdy transakcja podlega rozrachunkowi w systemie rozrachunków w czasie rzeczywistym dotyczące jej zlecenia rozrachunku, o których mowa w § 51 pkt 2, 3 lub 4, mogą zostać odwołane z systemu depozytowego po upływie chwili określonej w ust. 2 jedynie na podstawie zgodnych oświadczeń obu stron rozrachunku, złożonych Krajowemu Depozytowi:
1) w odniesieniu do zleceń rozrachunku, o których mowa w § 51 pkt 3 i 4, niezawierających dyspozycji przeprowadzenia rozrachunku w zakresie świadczenia pieniężnego – nie później niż do chwili przeprowadzenia wskazanego w nich rozrachunku,
2) w odniesieniu do pozostałych zleceń rozrachunku - nie później niż do chwili przekazania do banku rozliczeniowego dyspozycji, o której mowa w § 48 ust. 4; jeżeli jednak którekolwiek z tych oświadczeń zostało złożone później, a dyspozycja ta nie została zrealizowana, wówczas odwołanie uznaje się za dokonane skutecznie.
5. Zlecenie rozrachunku, o którym mowa w § 51 pkt 1 lub 5, może zostać odwołane z systemu depozytowego:
a) w razie skierowania go do systemu wielosesyjnego – do chwili rozpoczęcia sesji rozrachunkowej, w ramach której Krajowy Depozyt może przystąpić do jego realizacji; jeżeli jednak w ramach tej sesji rozrachunkowej zlecenie takie nie zostało zrealizowane, wówczas odwołanie dokonane po jej rozpoczęciu uznaje się za skuteczne,
b) w razie skierowania go do systemu rozrachunku w czasie rzeczywistym – do chwili jego realizacji.
1. Rozrachunki transakcji przeprowadzane są zgodnie z zasadą, że uznanie rachunku pieniężnego uczestnika będącego stroną rozrachunku następuje jednocześnie z obciążeniem prowadzonego dla niego w Krajowym Depozycie konta ewidencyjnego, a obciążenie rachunku pieniężnego uczestnika następuje jednocześnie z uznaniem prowadzonego dla niego w Krajowym Depozycie konta ewidencyjnego.
1a. Zasady określonej w ust. 1 nie stosuje do rozrachunku transakcji przeprowadzanego na podstawie:
1) zleceń rozrachunku, o których mowa w § 51 pkt 3 albo 4, jeżeli z treści tych zleceń wynika, że ma on polegać na samym obciążeniu albo uznaniu kont ewidencyjnych prowadzonych dla uczestnika, bez dokonywania zmian na rachunku pieniężnym tego uczestnika, albo
2) zlecenia rozrachunku, o którym mowa w § 51f, jeżeli z treści tego zlecenia wynika, że ma on polegać na:
a) samym obciążeniu albo uznaniu kont ewidencyjnych prowadzonych dla uczestnika, bez dokonywania zmian na rachunku pieniężnym tego uczestnika, albo
b) obciążeniu albo uznaniu rachunku pieniężnego uczestnika oraz zaewidencjonowaniu na prowadzonych dla niego kontach ewidencyjnych zerowego przepływu aktywów, albo
c) jednoczesnym obciążeniu rachunku pieniężnego uczestnika oraz prowadzonych dla niego kont ewidencyjnych, albo
d) jednoczesnym uznaniu rachunku pieniężnego uczestnika oraz prowadzonych dla niego kont ewidencyjnych, albo e) samym zaewidencjonowaniu zerowego przepływu aktywów na kontach ewidencyjnych prowadzonych dla uczestnika, bez dokonywania zmian na rachunku pieniężnym tego uczestnika.
2. Z chwilą wykonania czynności, o których mowa, odpowiednio, w ust. 1 albo w ust. 1a, rozrachunek transakcji uważa się za dokonany w Krajowym Depozycie, z zastrzeżeniem § 57 ust. 1-6.
3. Wynikające z transakcji zapisy na rachunkach papierów wartościowych i rachunkach zbiorczych prowadzonych przez uczestników, dokonywane są w dniu przeprowadzenia rozrachunku tej transakcji w Krajowym Depozycie, na podstawie dokumentów potwierdzających jego przeprowadzenie. Jeżeli transakcja podlegała rozrachunkowi w częściach, postanowienie zdania poprzedzającego stosuje się odpowiednio do dokonywania przez uczestników na prowadzonych przez nich rachunkach papierów wartościowych i rachunkach zbiorczych zapisów odpowiadających każdej przeprowadzonej części jej rozrachunku.
4. Rozrachunki transakcji przeprowadzane są:
1) w odniesieniu do transakcji zawartych na regularnej sesji obrotu na giełdzie lub regulowanym rynku pozagiełdowym – w terminach ustalonych zgodnie z § 53 ust.1,
2) w odniesieniu do transakcji zawartych w alternatywnym systemie obrotu – w terminach ustalonych zgodnie z § 53 ust.1,
3) w odniesieniu do transakcji zawartych w trybie publicznej oferty sprzedaży papierów wartościowych realizowanej na rynku regulowanym – w terminie określonym przez spółkę prowadzącą rynek regulowany,
4) w odniesieniu do innych transakcji – w terminach określonych zgodnie z uchwałą Zarządu Krajowego Depozytu. Zarząd Krajowego Depozytu wskazuje w drodze uchwały terminy rozrachunku transakcji, o których mowa w pkt 1 i 2. 5. Zarząd Krajowego Depozytu może w drodze uchwały postanowić o przeprowadzeniu rozrachunku określonych transakcji w terminach innych, niż ustalone zgodnie z ust. 4, jeżeli wymagają tego potrzeby systemu depozytowego lub wzgląd na bezpieczeństwo obrotu.
6. (skreślony)
1. Terminy rozrachunku transakcji zawartych na rynku regulowanym albo w alternatywnym systemie obrotu Krajowy Depozyt ustala w porozumieniu, odpowiednio, ze spółką prowadzącą dany rynek regulowany albo z podmiotem organizującym dany alternatywny system obrotu.
2. Z zastrzeżeniem § 48 ust. 6 oraz § 52 ust. 1, Krajowy Depozyt przeprowadza rozrachunek transakcji w terminie ustalonym zgodnie z § 52 ust. 4 i 5 pod warunkiem otrzymania dotyczących jej zleceń rozrachunku, o których mowa w § 51, do chwili ustalonej w drodze uchwały przez Zarząd Krajowego Depozytu.
W razie podjęcia wobec uczestnika środków prawnych zmierzających do jego likwidacji, reorganizacji albo restrukturyzacji jego zobowiązań, skutkujących zawieszeniem lub ograniczeniem możliwości realizacji zleceń rozrachunku, którego stroną byłby ten uczestnik, Krajowy Depozyt:
1) wstrzymuje przyjmowanie takich zleceń rozrachunku, z wyjątkiem składanych przez podmioty, o których mowa w § 51 pkt 1 i 2, w celu doprowadzenia do likwidacji zawieszenia rozrachunków transakcji objętych prowadzonymi przez nie rozliczeniami, wynikających ze zleceń rozrachunku wprowadzonych do systemu depozytowego przed wstrzymaniem ich przyjmowania,
2) przystępuje zgodnie z właściwymi przepisami prawa do przeprowadzenia rozrachunków transakcji, których stroną rozrachunku jest uczestnik, wynikających ze zleceń rozrachunku wprowadzonych do systemu depozytowego najpóźniej w dniu podjęcia wobec niego takich środków prawnych,
3) dokonuje przeniesienia papierów wartościowych nieprzysługujących uczestnikowi na konto ewidencyjne prowadzone dla innego uczestnika, wskazanego przez Komisję Nadzoru Finansowego lub, w braku takiego wskazania, na konto ewidencyjne uczestnika wyrażającego zgodę na takie przeniesienie.
1. Jeżeli dokonanie rozrachunku transakcji nie może nastąpić we właściwym terminie z powodu braku pokrycia na koncie ewidencyjnym lub na rachunku pieniężnym uczestnika, Krajowy Depozyt określa transakcje, których rozrachunki ulegają zawieszeniu w całości lub w części, kierując się przy tym zasadą ograniczania niekorzystnego wpływu braku pokrycia na płynność rozrachunków realizowanych na rzecz innych uczestników oraz zasadami wynikającymi z § 57 ust. 1-6. Dokonanie rozrachunku tych transakcji nie wymaga ponownego wprowadzenia do systemu depozytowego dotyczących ich zleceń rozrachunku.
2. Jeżeli rozrachunek transakcji przeprowadzany na podstawie zlecenia rozrachunku, o którym mowa w § 51f, został zawieszony w całości lub w części Krajowy Depozyt, odpowiednio:
1) określa transakcje zbycia, których rozrachunek został dokonany z wykorzystaniem papierów wartościowych uzyskanych w wyniku przeprowadzonego w tym samym czasie rozrachunku transakcji ich nabycia – jeżeli przyczyną zawieszenia jest brak pokrycia na koncie ewidencyjnym uczestnika, a zlecenie to obejmuje zarówno transakcje zbycia, jak i transakcje nabycia papierów wartościowych, których dotyczy brak pokrycia, lub
2) określa transakcje nabycia, których rozrachunek został dokonany z wykorzystaniem środków pieniężnych uzyskanych w wyniku przeprowadzonego w tym samym czasie rozrachunku transakcji zbycia – jeżeli przyczyną zawieszenia jest brak pokrycia na rachunku pieniężnym uczestnika, a zlecenie to obejmuje zarówno transakcje nabycia, jak i transakcje zbycia papierów wartościowych. W takich przypadkach § 57 ust. 7 stosuje się odpowiednio.
3. Jeżeli rozrachunek transakcji został zawieszony, jest on dokonywany niezwłocznie po powstaniu warunków dla jego dokonania, z uwzględnieniem § 57 ust. 1-6.
4. Jeżeli rozrachunek transakcji, której przedmiotem są jednostkowe prawa poboru, nie został przeprowadzony w jakimkolwiek zakresie do upływu terminu przyjmowania zapisów na akcje nowej emisji z powodu braku pokrycia na koncie ewidencyjnym lub na rachunku pieniężnym uczestnika, po upływie tego terminu rozrachunek ten nie będzie dokonywany.
5. Zarząd Krajowego Depozytu może, w drodze uchwały, określić rodzaje transakcji zawieranych poza obrotem zorganizowanym, których rozrachunek nie ulega zawieszeniu w całości, ani w części w razie niemożności jego przeprowadzenia w pełnym zakresie we właściwym terminie. W takim przypadku rozrachunek takich transakcji nie będzie dokonywany po upływie tego terminu, chyba że do systemu depozytowego zostaną ponownie wprowadzone zlecenia ich rozrachunku.
1. W razie niemożności jednoczesnego przeprowadzenia rozrachunków wszystkich transakcji, których stroną rozrachunku jest uczestnik, z powodu braku dostatecznego pokrycia na jego rachunku pieniężnym, rozrachunki te są realizowane przy zastosowaniu następujących zasad:
1) w pierwszej kolejności realizowane są rozrachunki transakcji, których rozliczenie zabezpieczone jest funduszem rozliczeniowym, funduszem rozliczeniowym KDPW, funduszem zabezpieczającym ASO albo funduszem zabezpieczającym ASO KDPW, oraz rozrachunki dokonywane w związku z rozwiązaniem umów pożyczek zawieranych w ramach systemu pożyczek negocjowanych, o którym mowa w § 76a ust. 1,
2) w dalszej kolejności następuje realizacja rozrachunków pozostałych transakcji.
2. (skreślony)
3. W razie niemożności jednoczesnego przeprowadzenia rozrachunków wszystkich transakcji, których stroną rozrachunku jest uczestnik, oraz wykonania jego zobowiązań pieniężnych wynikających z uczestnictwa w systemie depozytowym, w pierwszej kolejności realizowane są rozrachunki transakcji, zaś zobowiązania z innych tytułów wykonywane są w dalszej kolejności. Jako ostatnie realizowane są zobowiązania uczestnika jako emitenta udziałowych papierów wartościowych wobec właścicieli tych papierów.
1. Rozrachunek transakcji w części polega na:
1) przeniesieniu pomiędzy kontami ewidencyjnymi prowadzonymi w Krajowym Depozycie dla uczestników będących stronami rozrachunku, papierów wartościowych oznaczonych kodem wskazanym w zleceniu rozrachunku tej transakcji, w liczbie odpowiadającej liczbie tych papierów wartościowych dostępnych na koncie, na którym wystąpił brak pokrycia uniemożliwiający dokonanie jej rozrachunku, odpowiednio, w całości albo w części objętej uprzednim jego zawieszeniem, oraz, o ile jest on przeprowadzany także w zakresie świadczenia pieniężnego,
2) obciążeniu rachunku pieniężnego uczestnika będącego jedną stroną rozrachunku i uznaniu rachunku pieniężnego uczestnika będącego drugą stroną rozrachunku, kwotą równą, odpowiednio:
a) tej części świadczenia pieniężnego określonego w zleceniu rozrachunku tej transakcji, która proporcjonalnie odpowiada liczbie papierów wartościowych przenoszonych pomiędzy kontami ewidencyjnymi tych uczestników w ramach danej części rozrachunku transakcji – jeżeli rozrachunek jest dokonywany na podstawie zlecenia rozrachunku, o którym mowa w § 51f, albo
b) tej części świadczenia pieniężnego wynikającego z tej transakcji, która proporcjonalnie odpowiada liczbie papierów wartościowych przenoszonych pomiędzy kontami ewidencyjnymi tych uczestników w ramach danej części rozrachunku transakcji – jeżeli rozrachunek nie jest dokonywany na podstawie zlecenia rozrachunku, o którym mowa w § 51f, zaokrągloną do jednej, najniższej jednostki pieniężnej waluty, w której wyrażone jest to świadczenie, przy czym suma kwot ustalonych dla wszystkich części rozrachunku danej transakcji musi być równa wysokości świadczenia pieniężnego wynikającego z tej transakcji.
2. Rozrachunek transakcji, w zakresie objętym zawieszeniem w związku z dokonaniem jej rozrachunku w części, jest dokonywany niezwłocznie po powstaniu warunków dla jego dokonania.
3. Zarząd Krajowego Depozytu określa w drodze uchwały transakcje, które podlegają rozrachunkowi w częściach, oraz może określić w drodze uchwały minimalną wartość świadczenia pieniężnego określonego w zleceniu rozrachunku zawierającym dyspozycję jego przeprowadzenia także w zakresie świadczenia pieniężnego, której osiągnięcie warunkuje dopuszczalność dokonania rozrachunku transakcji objętej, albo transakcji objętych tym zleceniem, w częściach.
4. Z zastrzeżeniem ust. 3 oraz § 55 ust. 4 i 5, rozrachunek transakcji w części jest dokonywany w przypadku, gdy jej rozrachunek w całości nie może nastąpić we właściwym terminie z powodu:
1) częściowego braku pokrycia na koncie ewidencyjnym uczestnika, albo
2) częściowego braku pokrycia na koncie ewidencyjnym uczestnika przy jednoczesnym braku pokrycia na rachunku pieniężnym uczestnika będącego drugą stroną rozrachunku transakcji, pod warunkiem, że uczestnicy będący stronami tego rozrachunku wyrazili na to zgodę w zleceniach rozrachunku tej transakcji, z zastrzeżeniem ust. 5.
5. Jeżeli przeprowadzenie rozrachunku transakcji nie wymaga dostarczenia do Krajowego Depozytu zleceń rozrachunku przez obie strony tego rozrachunku, albo wymaga dostarczenia do Krajowego Depozytu zlecenia rozrachunku przez podmiot niebędący stroną tego rozrachunku, rozrachunek takiej transakcji w częściach może zostać przeprowadzony wyłącznie w przypadku, gdy uczestnik, którego konta ewidencyjne mają zostać obciążone w wyniku przeprowadzenia tego rozrachunku, wyraził na to zgodę. Zgoda może zostać wyrażona, odpowiednio:
1) w treści składanego przez tego uczestnika zlecenia rozrachunku transakcji, albo
2) poprzez przypisanie przez tego uczestnika kontu ewidencyjnemu, które ma zostać obciążone w wyniku tego rozrachunku, atrybutów wskazujących na dopuszczalność jego wykorzystywania na potrzeby rozrachunków transakcji w częściach.
6. Rozrachunek transakcji w częściach jest dokonywany wyłącznie w systemie wielosesyjnym.
7. Złożone przez uczestnika, po przeprowadzeniu rozrachunku transakcji w części, dyspozycje oraz inne oświadczenia woli odnoszące się do zlecenia jej rozrachunku nie wywołują skutków prawnych w zakresie dotyczącym przeprowadzonej części rozrachunku tej transakcji. Dyspozycje i oświadczenia woli, o których mowa w zdaniu pierwszym, mogą wywoływać skutki prawne wyłącznie w odniesieniu do zawieszonej części rozrachunku.
8. Krajowy Depozyt nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe na skutek przeprowadzenia rozrachunku transakcji jedynie w części oraz odstąpienia od jego przeprowadzania w pozostałym zakresie, jeżeli zostało to spowodowane skutecznym odwołaniem z systemu depozytowego zlecenia rozrachunku, na podstawie którego rozrachunek tej transakcji miał zostać dokonany, albo innymi zdarzeniami, które zgodnie z regulaminem doprowadziły do usunięcia tego zlecenia z systemu depozytowego albo do zaprzestania jego realizacji.
Uczestnicy prowadzący rachunki papierów wartościowych lub rachunki zbiorcze zobowiązani są zaznajomić posiadaczy tych rachunków z zasadami dokonywania rozrachunku transakcji w częściach określonymi w § 57, a ponadto zobowiązani są:
1) w przypadku uczestników prowadzących rachunki papierów wartościowych – ustalić warunki świadczenia usług na rzecz posiadaczy tych rachunków w taki sposób, aby uzyskać ich akceptację na stosowanie tych zasad,
2) w przypadku uczestników prowadzących rachunki zbiorcze – zobowiązać posiadaczy tych rachunków do podjęcia działań zapewniających akceptację tych zasad przez osoby nabywające papiery wartościowe za pośrednictwem tych rachunków.