Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Regulamin Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych


ROZDZIAŁ III. Prowadzenie depozytu papierów wartościowych

Oddział I. Zasady ewidencji

§ 34. Nadzór nad prowadzeniem ewidencji papierów wartościowych

1. Prowadzenie depozytu papierów wartościowych przez Krajowy Depozyt polega na określaniu zasad ewidencji papierów wartościowych, w tym zasad, zgodnie z którymi powinny być dokonywane zapisy na prowadzonych przez uczestników rachunkach papierów wartościowych i rachunkach zbiorczych, oraz na wykonywaniu innych czynności związanych z ewidencją papierów wartościowych. 2. Uczestnicy prowadzący rachunki papierów wartościowych lub rachunki zbiorcze, a także uczestnicy w typie uczestnictwa izba rozrachunkowa dla uczestnika pośredniego albo bezpośredniego zobowiązani są stosować się do zasad prowadzenia ewidencji papierów wartościowych określonych w regulaminie oraz w uchwałach Zarządu Krajowego Depozytu.
2a. Uczestnik występujący w typie uczestnictwa izba rozrachunkowa dla uczestnika pośredniego albo bezpośredniego nie może otworzyć konta depozytowego przed otwarciem dla tego ostatniego uczestnika w Krajowym Depozycie wyodrębnionych kont ewidencyjnych, o których mowa w § 11 ust. 3a.
3. Krajowy Depozyt nadzoruje prowadzenie ewidencji papierów wartościowych przez uczestników w zakresie jego zgodności z regulaminem oraz treścią uchwał Zarządu Krajowego Depozytu, a w granicach określonych w ust. 1 - także z przepisami prawa.

§ 35. Ewidencja papierów wartościowych

1. Przez ewidencję papierów wartościowych rozumie się czynności wykonywane przez Krajowy Depozyt oraz przez uczestników w celu rejestrowania:
1) stanów posiadania papierów wartościowych,
2) zmian stanów posiadania w następstwie rozrachunków dokonywanych przez Krajowy Depozyt oraz
3) skutków operacji na papierach wartościowych.
2. Ewidencja papierów wartościowych prowadzona jest w oparciu o konta ewidencyjne.
3. Przez konta ewidencyjne rozumie się urządzenia ewidencyjne służące do rejestracji papierów wartościowych zapisanych na kontach depozytowych, rachunkach zbiorczych oraz rachunkach papierów wartościowych.
4. Konta ewidencyjne prowadzone w Krajowym Depozycie dla uczestnika bezpośredniego opisują:
1) typ uczestnictwa w danym rodzaju działalności ustalonym zgodnie z klasyfikacją określoną w § 11 ust.1-4, w ramach którego dane konta ewidencyjne są prowadzone; zbiór kont określonych w ten sposób zwany jest dalej: „kontem formalnym”,
2) atrybuty definiowane w systemie depozytowym, z zastrzeżeniem § 39 ust. 2-4, przez uczestnika bezpośredniego w celu określenia zastosowania danego konta ewidencyjnego lub w celu wyodrębnienia od siebie papierów wartościowych rejestrowanych na tym koncie; zbiór kont określonych w ten sposób zwany jest dalej: „kontem podmiotowym”.
5. Rozpoczęcie prowadzenia w Krajowym Depozycie kont ewidencyjnych dla uczestnika bezpośredniego w danym typie uczestnictwa i rodzaju działalności ustalonym zgodnie z § 11 ust. 1-4, wymaga zdefiniowania w systemie depozytowym atrybutów, o których mowa w ust. 4 pkt 1, które dalej nazywane jest: „otwarciem konta formalnego”. 6. Rozpoczęcie prowadzenia wyodrębnionych kont ewidencyjnych, o których mowa w § 11 ust. 3a, dla uczestnika pośredniego albo bezpośredniego następuje wraz z otwarciem konta formalnego dla uczestnika występującego w typie uczestnictwa izba rozrachunkowa dla tego uczestnika pośredniego albo bezpośredniego.

§ 36. Zasady prowadzenia ewidencji papierów wartościowych

1. Ewidencja papierów wartościowych jest prowadzona ilościowo, zgodnie z zasadami:
1) podwójnego zapisu, z zastrzeżeniem ust.2 zd. drugie,
2) odrębnej rejestracji papierów wartościowych,
3) uwzględniania typów uczestnictwa,
4) jednoczesności zapisów,
5) zupełności,
6) rzetelności,
7) przejrzystości.
2. Zasada podwójnego zapisu oznacza, że każda operacja dotycząca papierów wartościowych powinna zostać zarejestrowana na przynajmniej dwóch kontach ewidencyjnych, przy czym zapisowi lub sumie zapisów po jednej stronie konta musi towarzyszyć równy co do wielkości zapis po przeciwstawnej stronie innego konta lub kont. Dopuszcza się odstąpienie od stosowania zasady podwójnego zapisu:
a) przez Krajowy Depozyt - w przypadku, gdy jest to uzasadnione trybem realizacji transakcji, której rozrachunek dokonywany jest przez Krajowy Depozyt; w takim przypadku w Krajowym Depozycie zapis może zostać dokonany na jednym koncie, jednakże zasada wyrażona w zdaniu pierwszym stosuje się odpowiednio,
b) przez uczestnika - w przypadku, gdy zachowana zostaje chronologia wszystkich zapisów dokonywanych na rachunkach papierów wartościowych i rachunkach zbiorczych prowadzonych przez uczestnika, a odstąpienie od tej zasady nie prowadzi do naruszenia innych zasad ewidencji papierów wartościowych.
3. Zasada odrębnej rejestracji papierów wartościowych oznacza, że wszelkie operacje dotyczące papierów wartościowych rejestrowane są na odrębnych kontach ewidencyjnych prowadzonych dla papierów wartościowych oznaczonych tym samym kodem.
4. Zasada uwzględniania typów uczestnictwa oznacza, że w ewidencji papierów wartościowych tworzy się odrębne konta ewidencyjne odpowiadające poszczególnym typom uczestnictwa przyznanym uczestnikowi w ramach danego rodzaju prowadzonej przez niego działalności, zgodnie z klasyfikacją zawartą w § 11 ust.1-4.
5. Zasada jednoczesności zapisów oznacza, że operacje dotyczące papierów wartościowych powinny być rejestrowane na rachunkach papierów wartościowych i rachunkach zbiorczych prowadzonych przez uczestnika w dniu zarejestrowania tych operacji na odpowiednich kontach ewidencyjnych prowadzonych dla niego w Krajowym Depozycie, oraz na podstawie dokumentów potwierdzających ich zarejestrowanie na tych kontach ewidencyjnych. Zasada określona w zd. pierwszym stosuje się także do rejestrowania operacji na rachunkach papierów wartościowych i rachunkach zbiorczych odpowiadających kontom depozytowym prowadzonym przez uczestnika w typie uczestnictwa izba rozrachunkowa oraz wyodrębnionym kontom ewidencyjnym, o których mowa w § 11 ust. 3a, prowadzonym w Krajowym Depozycie dla uczestnika prowadzącego te rachunki, z zastrzeżeniem jednak, że zapisy wynikające z transakcji będących przedmiotem rozrachunków przeprowadzanych przez uczestnika w typie izba rozrachunkowa powinny być dokonywane nie wcześniej, niż po otrzymaniu dokumentów wystawionych przez tego uczestnika, potwierdzających przeprowadzenie rozrachunku transakcji. W przypadku uczestnika prowadzącego izbę rozrachunkową zasada jednoczesności zapisów oznacza, że zapisy na prowadzonych przez niego kontach depozytowych powinny na koniec każdego dnia odpowiadać zapisom na wyodrębnionych kontach ewidencyjnych, o których mowa w § 11 ust. 3a, prowadzonych w Krajowym Depozycie dla uczestników będących posiadaczami tych kont depozytowych.
6. Zasada zupełności oznacza, że ewidencji powinny podlegać wszystkie operacje dotyczące papierów wartościowych.
7. Zasada rzetelności oznacza wymóg pełnego i zgodnego ze stanem faktycznym ewidencjonowania operacji dotyczących papierów wartościowych. 8. Zasada przejrzystości oznacza, że ewidencja powinna w sposób jednoznaczny i nie pozostawiający wątpliwości obrazować stan posiadania papierów wartościowych przez osoby uprawnione.

§ 37. Formy nadzoru nad prowadzeniem ewidencji papierów wartościowych

1. Nadzór, o którym mowa w § 34 ust. 3, sprawowany jest w drodze analizy:
1) raportów dziennych, które uczestnicy zobowiązani są dostarczać do Krajowego Depozytu w strukturze, w formie oraz w trybie określonych w uchwale Zarządu Krajowego Depozytu, prezentujących zagregowane stany posiadania papierów wartościowych wynikające z ewidencji prowadzonej przez uczestników, a w przypadku uczestników prowadzących izbę rozrachunkową – zagregowane stany prowadzonych przez nich kont depozytowych,
2) informacji dostarczanych przez uczestników zgodnie z § 30a,
3) innych dokumentów i informacji dotyczących ewidencji papierów wartościowych prowadzonej przez uczestnika udostępnianych Krajowemu Depozytowi na podstawie przepisów regulaminu lub uchwał Zarządu Krajowego Depozytu.
1a. Nadzór, o którym mowa w § 34 ust.3, jest także sprawowany w drodze inspekcji w jednostkach organizacyjnych uczestnika wykonywanej przez osoby upoważnione przez Krajowy Depozyt, w szczególności w przypadku, gdy w wyniku analizy dokonywanej zgodnie z ust.1, stwierdzone zostaną nieprawidłowości w prowadzeniu przez uczestnika ewidencji papierów wartościowych, które ze względu na skalę, częstotliwość lub długotrwałość ich utrzymywania się, mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa prowadzenia depozytu papierów wartościowych. 1b. Uczestnik prowadzący izbę rozrachunkową zobowiązany jest na bieżąco badać zgodność stanów prowadzonych przez niego kont depozytowych ze stanami na odpowiadających im rachunkach papierów wartościowych i rachunkach zbiorczych, prowadzonych przez posiadaczy tych kont.
2. Przed rozpoczęciem inspekcji kontrolujący obowiązany jest okazać kierownikowi jednostki lub upoważnionej przez niego osobie upoważnienie do przeprowadzenia kontroli.
3. W czasie inspekcji kontrolującemu przysługuje prawo wglądu do dokumentacji prowadzonej w jednostce kontrolowanej i prawo żądania informacji od pracowników jednostki. Oświadczenia osób udzielających informacji powinny być protokołowane.
4. Wyniki inspekcji zawarte są w protokole kontroli sporządzanym niezwłocznie po zakończeniu czynności kontrolnych. Protokół podpisują osoby kontrolujące oraz kierownik jednostki lub osoba przez niego upoważniona. Kierownik jednostki kontrolowanej ma prawo zgłoszenia zastrzeżeń do treści protokołu, które stanowią wówczas jego część.
5. Ustalenia zawarte w protokole, o którym mowa w ust. 4, są podstawą wniosków i zaleceń pokontrolnych, jak również mogą być podstawą uchwały Zarządu Krajowego Depozytu w przedmiocie uczestnictwa podmiotu kontrolowanego w systemie depozytowym.

§ 38a. żądanie zawieszenia obsługi konta depozytowego uczestnika

1. Na żądanie Krajowego Depozytu uczestnik prowadzący izbę rozrachunkową zobowiązany jest zawiesić obsługę konta depozytowego prowadzonego dla uczestnika pośredniego albo bezpośredniego, który został wskazany w tym żądaniu, na okres w nim oznaczony. W okresie tym na koncie depozytowym prowadzonym dla wskazanego uczestnika mogą być dokonywane jedynie takie zapisy, które są uzasadnione zdarzeniami mającymi miejsce przed otrzymaniem przez uczestnika prowadzącego izbę rozrachunkową takiego żądania od Krajowego Depozytu.
2. Żądanie, o którym mowa w ust.1, może zostać przekazane przez Krajowy Depozyt w przypadku, gdy uchybienia dotyczące sposobu prowadzenia rachunków papierów wartościowych lub rachunków zbiorczych przez uczestnika, lub dokonywania zapisów na tych rachunkach są szczególnie rażące i w istotnym stopniu naruszają lub zagrażają bezpieczeństwu obrotu lub interesom inwestorów.
3. W żądaniu, o którym mowa w ust.1, Krajowy Depozyt wskazuje uchybienia będące przyczyną jego skierowania do uczestnika.
4. Treść żądania, o którym mowa w ust.1, jest przekazywana do wiadomości Komisji Nadzoru Finansowego.

§ 39. Rejestracja papierów wartościowych na koncie emisyjnym i kontach ewidencyjnych uczestników

1. Z zastrzeżeniem § 40b ust.1, ogół papierów wartościowych oznaczonych danym kodem rejestrowany jest w Krajowym Depozycie na koncie ewidencyjnym zwanym kontem emisyjnym, a jednocześnie na kontach ewidencyjnych prowadzonych dla uczestników, stosownie do liczby papierów wartościowych rejestrowanych przez poszczególnych uczestników na rachunkach papierów wartościowych, na rachunkach zbiorczych oraz w rejestrach prowadzonych w typie uczestnictwa sponsor emisji, a także stosownie do liczby papierów wartościowych zapisanych na rachunkach papierów wartościowych i rachunkach zbiorczych prowadzonych w Krajowym Depozycie.
2. Na kontach ewidencyjnych prowadzonych dla danego uczestnika Krajowy Depozyt rejestruje odrębnie:
1) papiery wartościowe rejestrowane w poszczególnych typach uczestnictwa i rodzajach działalności ustalonych zgodnie z § 11 ust. 1-4, przy czym, z zastrzeżeniem pkt 3, papiery wartościowe rejestrowane na kontach depozytowych przez uczestnika prowadzącego izbę rozrachunkową rejestrowane są w Krajowym Depozycie na wyodrębnionych kontach ewidencyjnych, o których mowa w § 11 ust. 3a, prowadzonych dla poszczególnych uczestników pośrednich lub bezpośrednich będących posiadaczami tych kont depozytowych,
2) skarbowe papiery wartościowe zapisane na prowadzonych przez uczestnika rachunkach papierów wartościowych i należące do osób będących nierezydentami w rozumieniu przepisów określających obowiązki sprawozdawcze w zakresie obrotu papierami wartościowymi emitowanymi przez Skarb Państwa, wydanych na podstawie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi,
2a) skarbowe papiery wartościowe zapisane na rachunkach zbiorczych prowadzonych przez uczestnika,
3) instrumenty pochodne należące do poszczególnych inwestorów, dla których uczestnik prowadzi rachunki instrumentów pochodnych, jeżeli ich zapisanie następuje w wyniku rozrachunku transakcji objętych rozliczeniami prowadzonymi przez KDPW_CCP. W zakresie takich instrumentów pochodnych rachunki instrumentów pochodnych prowadzone przez uczestników stanowią odwzorowanie kont prowadzonych w Krajowym Depozycie (konta indywidualne),
4) papiery wartościowe należące do Skarbu Państwa, zapisane na rachunku papierów wartościowych prowadzonym przez uczestnika, jeżeli uczestnik ubiega się na podstawie § 92 ust. 2 o odstąpienie przez Krajowy Depozyt od pobierania opłat za prowadzenie depozytu tych papierów wartościowych,
5) w zakresie dotyczącym kont ewidencyjnych prowadzonych dla uczestników w typie uczestnictwa depozytariusz zagraniczny - papiery wartościowe należące do osób prawnych oraz innych jednostek organizacyjnych wyposażonych w odrębną podmiotowość podatkową (podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych) oraz papiery wartościowe należące do osób fizycznych, w tym poprzez spółki lub inne przedsięwzięcia pozbawione odrębnej podmiotowości podatkowej (podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych).
3. W celach związanych wyłącznie z realizacją rozrachunków transakcji Krajowy Depozyt rejestruje odrębnie na kontach ewidencyjnych uczestników, papiery wartościowe będące przedmiotem transakcji.
4. Papiery wartościowe rejestrowane na kontach ewidencyjnych prowadzonych w Krajowym Depozycie dla uczestników mogą być także segregowane w oparciu o inne kryteria, które może określić Zarząd Krajowego Depozytu w drodze uchwały. Segregacja taka może zostać wprowadzona wyłącznie w drodze definiowania atrybutów określających konta podmiotowe.
5. W przypadku, o którym mowa w ust.2 pkt 3, uczestnik nie może rozpocząć obsługi rachunku instrumentów pochodnych przed otrzymaniem informacji z Krajowego Depozytu o otwarciu właściwego konta indywidualnego.
6. Otwarcie konta indywidualnego następuje na podstawie instrukcji złożonej przez uczestnika, który zamierza otworzyć rachunek instrumentów pochodnych.
7. Na podstawie instrukcji, o której mowa w ust.6, Krajowy Depozyt nadaje osobie, dla której uczestnik zamierza otworzyć rachunek instrumentów pochodnych, indywidualny numer identyfikacyjny. Jeżeli jednak uczestnik wskazał w instrukcji indywidualny numer identyfikacyjny posiadany już przez tę osobę, wówczas konto indywidualne otwierane na jej podstawie zostaje oznaczone numerem wskazanym przez uczestnika.

Oddział II. Rejestracja papierów wartościowych

§ 39a. Rejestrowanie papierów wartościowych w depozycie

Rejestrowanie papierów wartościowych w depozycie następuje na podstawie umowy z emitentem, jednakże papiery wartościowe, o których mowa w § 3 pkt 6 lit.d, a także bony skarbowe w przypadku, o którym mowa w § 40a, mogą być rejestrowane w depozycie bez zawierania takiej umowy.

§ 40. Załączniki doo wniosku o zawarcie umowy o rejestrację papierów wartościowych w depozycie

1. Z zastrzeżeniem ust. 4a, 5 i 6, do wniosku o zawarcie umowy o rejestrację papierów wartościowych w depozycie papierów wartościowych emitent załącza:
1) list księgowy emisji papierów wartościowych, zawierający informacje dotyczące papierów wartościowych wprowadzanych do depozytu, w tym wskazanie ich liczby, a także, stosownie do okoliczności, wskazanie uczestnika wykonującego zadania sponsora emisji lub zadania agenta emisji, o których mowa w § 40b ust.3, oraz prowadzonego dla tego uczestnika w Krajowym Depozycie konta ewidencyjnego, na którym papiery wartościowe powinny zostać zarejestrowane,
2) dokumenty, których sporządzanie wynika z właściwych przepisów prawa, określające charakter prawny rejestrowanych papierów wartościowych,
3) dokumenty stanowiące podstawę prawną emisji papierów wartościowych,
4) dokumenty pozwalające ustalić dopuszczalność wydania papierów wartościowych uprawnionym w drodze dokonania zapisów na rachunkach papierów wartościowych lub za pośrednictwem rachunków zbiorczych,
5) w przypadku papierów wartościowych wyemitowanych na podstawie prawa innego niż Rzeczpospolita Polska państwa – opinię prawną wydaną przez podmiot uprawniony do wydawania takich opinii, wybrany przez wnioskodawcę, wskazującą jednoznacznie wszystkie warunki, które muszą zostać spełnione, aby emisja doszła do skutku i papiery wartościowe mogły zostać wydane uprawnionym w sposób określony w pkt 4, a także dokument opisujący podstawowe zasady realizacji praw z tych papierów wartościowych.
2. Papierom wartościowym wprowadzanym do depozytu, mającym cechę zamienności, nadawany jest kod, odmienny niż kody oznaczające inne papiery wartościowe. Przez zamienność papierów wartościowych rozumie się to, że zostały one wyemitowane przez ten sam podmiot, dają takie same prawa oraz posiadają taki sam status w obrocie.
3. Zamienne papiery wartościowe różnych emisji mogą zostać oznaczone tym samym kodem na wniosek ich emitenta.
3a. Na wniosek emitenta papierom wartościowym wprowadzanym do depozytu może zostać nadany kod, którym wcześniej zostały oznaczone inne papiery wartościowe, o ile papiery wartościowe wprowadzane do depozytu posiadają cechę zamienności z papierami wartościowymi dotychczas oznaczonymi tym kodem.
4. List księgowy, o którym mowa w ust. 1, składany jest odrębnie dla każdej grupy papierów wartościowych wprowadzanych do depozytu pod danym kodem i podpisywany przez emitenta oraz przez uczestnika wykonującego zadania sponsora emisji lub agenta emisji, o ile zadania takie mają być wykonywane.
4a. Umowa o rejestrację dotycząca papierów wartościowych, które mają podlegać dematerializacji w związku z ich dopuszczeniem do obrotu na rynku regulowanym albo wprowadzeniem do alternatywnego systemu obrotu, może zostać zawarta przed nastąpieniem tych zdarzeń. W takim przypadku rejestracja papierów wartościowych w depozycie następuje, odpowiednio, po dopuszczeniu tych papierów wartościowych do obrotu na rynku regulowanym giełdowym lub pozagiełdowym, albo po ich wprowadzeniu do alternatywnego systemu obrotu, oraz po złożeniu w Krajowym Depozycie potwierdzających to dokumentów.
4b. (skreślony)
5. W przypadku, gdy papiery wartościowe danego rodzaju, emitowane w sposób ciągły lub powtarzający się przez określonego emitenta, mają być rejestrowane pod kodem, który został już uprzednio nadany papierom wartościowym tego samego rodzaju wyemitowanym przez tego emitenta, kolejne rejestracje papierów wartościowych pod tym kodem, a także zmniejszenie liczby papierów wartościowych oznaczonych tym kodem w związku z realizacją inkorporowanych w nich praw, mogą następować na podstawie dokumentów dostarczonych do Krajowego Depozytu w formie elektronicznej przez uczestnika bezpośredniego biorącego udział w tych operacjach, o ile jednak spełnione będą następujące warunki:
1) papiery wartościowe rejestrowane w tym trybie są emitowane w oparciu o tę samą podstawę prawną, która określa jednakowe zasady dokonywania ich emisji i która w tym zakresie nie ulega zmianie w okresie rejestrowania tych papierów,
2) papiery wartościowe rejestrowane w tym trybie zostały objęte tym samym dokumentem informacyjnym sporządzonym w związku z ich ofertą publiczną lub ubieganiem się o ich dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym, o ile przepisy ustawy o ofercie publicznej wymagają sporządzenia takiego dokumentu,
3) do skutecznego wyemitowania papierów wartościowych będących przedmiotem kolejnych rejestracji w depozycie papierów wartościowych nie jest wymagane ich zarejestrowanie przez sąd ani żaden inny organ,
4) do wniosku o zawarcie umowy o rejestrację papierów wartościowych emitent załączył dokumenty upoważniające Krajowy Depozyt do dokonywania w tym trybie wszystkich kolejnych rejestracji,
5) papiery wartościowe rejestrowane w tym trybie posiadają cechę zamienności,
6) uczestnik bezpośredni biorący udział, odpowiednio, w oferowaniu albo w czynnościach prowadzących do umorzenia papierów wartościowych zawarł z Krajowym Depozytem porozumienie, o którym mowa w § 4 ust. 1.
5a. W przypadku, gdy do dokumentu informacyjnego obejmującego papiery wartościowe rejestrowane w trybie określonym w ust. 5 został wprowadzony aneks wymagający zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego, emitent zobowiązany jest doprowadzić do wstrzymania składania przez uczestnika biorącego udział w oferowaniu tych papierów, dokumentów elektronicznych stanowiących podstawę ich rejestracji, na okres do dnia następującego po dniu złożenia w Krajowym Depozycie tego aneksu wraz z odpisem decyzji Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie jego zatwierdzenia.
6. Jeżeli wniosek o zawarcie umowy o rejestrację dotyczy papierów wartościowych rejestrowanych pod określonym kodem przez osobę prawną lub inną jednostkę organizacyjną wykonującą zadania w zakresie centralnej rejestracji papierów wartościowych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, których rejestracja w depozycie papierów wartościowych ma nastąpić w związku z ich zarejestrowaniem na odpowiednich kontach ewidencyjnych prowadzonych dla Krajowego Depozytu przez taką osobę prawną lub inną jednostkę organizacyjną, ewentualnie przez uprawnioną do prowadzenia takich kont inną instytucję finansową będącą w rozumieniu ustawy Prawo bankowe instytucją kredytową, oddziałem banku krajowego za granicą albo bankiem zagranicznym, złożenie opinii prawnej, o której mowa w ust. 1 pkt 5, nie jest wymagane. Kod nadawany takim papierom wartościowym przez Krajowy Depozyt odpowiada kodowi, pod którym papiery te są rejestrowane przez osobę prawną lub inną jednostkę organizacyjną, o której mowa w zdaniu poprzedzającym.
6a. Jeżeli decyzje właściwego organu emitenta z siedzibą poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczące emitowania akcji, które mają być rejestrowane w depozycie papierów wartościowych na zasadach określonych w ust.6, zostały podjęte w okresie poprzedzającym o więcej niż dwa lata dzień złożenia w Krajowym Depozycie wniosku dotyczącego zawarcia umowy o ich rejestrację, emitent może załączyć do tego wniosku, zamiast dokumentów stanowiących podstawę prawną emisji tych akcji, oświadczenie własne wskazujące daty podjęcia przez właściwy organ emitenta decyzji o poszczególnych emisjach tych akcji oraz liczbę akcji skutecznie przez niego wyemitowanych na podstawie każdej takiej decyzji. Możliwość ta nie dotyczy jednak takich emisji akcji, które nie zostały zamknięte do dnia złożenia przez emitenta wniosku dotyczącego zawarcia umowy o ich rejestrację w depozycie papierów wartościowych.
7. W przypadku zaprzestania rejestrowania papierów wartościowych, o których mowa w ust.6, przez osobę prawną lub inną jednostkę organizacyjną wykonującą poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zadania w zakresie centralnej rejestracji papierów wartościowych, albo zamknięcia przez taką osobę prawną, jednostkę organizacyjną albo inną instytucję finansową, o której mowa w ust.6, kont ewidencyjnych prowadzonych dla Krajowego Depozytu, emitent zobowiązany jest niezwłocznie złożyć w Krajowym Depozycie dokumenty, o których mowa w § 20 ust.1 pkt 3, oraz dokumenty pozwalające ustalić dopuszczalność dalszego rejestrowania tych papierów wartościowych w depozycie papierów wartościowych.
8. Krajowy Depozyt odmawia zawarcia umowy o rejestrację papierów wartościowych w depozycie, mimo że wniosek o zawarcie tej umowy i załączone do niego dokumenty spełniają warunki formalne określone w przepisach prawa i regulaminu, jeżeli:
1) w stosunku do emitenta sąd wydał postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia, a zarejestrowanie tych papierów wartościowych w depozycie prowadziłoby lub mogłoby prowadzić do naruszenia tego postanowienia – o ile Krajowy Depozyt posiada wiarygodne informacje potwierdzające wydanie takiego postanowienia, a emitent nie wykazał, że zostało ono uchylone, wstrzymano jego wykonanie albo że zabezpieczenie upadło, lub
2) zostało wydane postanowienie o ogłoszeniu upadłości emitenta obejmującej likwidację jego majątku, albo postanowienie o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości emitenta ze względu na to, że jego majątek nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania – o ile Krajowy Depozyt posiada wiarygodne informacje potwierdzające wydanie takiego postanowienia.

§ 40a. Rejestrowanie bonów skarbowych na kontach ewidencyjnych w Krajowym Depozycie

1. Na kontach ewidencyjnych w Krajowym Depozycie mogą być rejestrowane bony skarbowe, dla których system centralnej rejestracji prowadzony jest przez Narodowy Bank Polski.
2. Zarejestrowanie bonów skarbowych na danym koncie ewidencyjnym prowadzonym w Krajowym Depozycie następuje z inicjatywy uczestnika systemu, o którym mowa w ust. 1, w wyniku ich przemieszczenia w ramach tego systemu na odpowiednie konto prowadzone w Narodowym Banku Polskim dla Krajowego Depozytu. W takim przypadku umowa o rejestrację papierów wartościowych w depozycie papierów wartościowych nie jest zawierana i nie znajdują zastosowania § 40 oraz § 42 regulaminu.
3. Rejestrowanie bonów skarbowych na kontach ewidencyjnych w Krajowym Depozycie trwa przez okres, w którym pozostają one zarejestrowane na odpowiednim koncie prowadzonym w Narodowym Banku Polskim dla Krajowego Depozytu. Krajowy Depozyt przekazuje Narodowemu Bankowi Polskiemu zlecenie przemieszczenia bonów skarbowych z konta Krajowego Depozytu na inne konto prowadzone w ramach systemu, o którym mowa w ust. 1, na podstawie dokumentu ewidencyjnego złożonego przez uprawnionego uczestnika i zgodnie z treścią tego dokumentu. Wyrejestrowanie bonów skarbowych z konta ewidencyjnego prowadzonego w Krajowym Depozycie dokonane w wyniku takiego przemieszczenia nie stanowi operacji wycofania papierów wartościowych, o której mowa w § 85 ust. 2 pkt 3 i § 87 regulaminu.

§ 40b. Zadania agenta emisji

1. Z zastrzeżeniem ust.2, papiery wartościowe wprowadzane do depozytu papierów wartościowych na podstawie umowy z emitentem, w zakresie których nie są prowadzone rejestry właściwe dla typu uczestnictwa sponsor emisji, rejestrowane są po raz pierwszy na specjalnym koncie ewidencyjnym otwartym w Krajowym Depozycie dla uczestnika wykonującego zadania agenta emisji dla tych papierów wartościowych, w związku z wykonywaniem przez niego tych zadań.
2. Przepisu ust.1 nie stosuje się do papierów wartościowych rejestrowanych w depozycie zgodnie z § 40 ust.5 lub 6, albo w wyniku przeprowadzenia operacji zamiany papierów wartościowych, albo w wyniku dokonanego przez Krajowy Depozyt rozrachunku transakcji zawartych w obrocie pierwotnym. Zarząd Krajowego Depozytu może w drodze uchwały określić inne przypadki, w których przepis ust.1 nie znajduje stosowania.
3. Zadania agenta emisji polegają na doprowadzeniu do wydania papierów wartościowych osobom uprawnionym, w formie zapisów na rachunkach papierów wartościowych lub za pośrednictwem rachunków zbiorczych. W celu realizacji tych zadań uczestnik zobowiązany jest niezwłocznie dokonać przeniesienia papierów wartościowych ze specjalnego konta ewidencyjnego otwartego dla niego w związku z ich wykonywaniem, na odpowiednie konta ewidencyjne prowadzone dla niego lub dla innych uczestników w odpowiednich typach uczestnictwa. 4. Zadania agenta emisji może wykonywać wyłącznie uczestnik bezpośredni.

§ 41. Zapisy na kontach ewidencyjnych przed zamknięciem emisji papierów wartościowych

Jeżeli z uwagi na tryb wykonywania zadań przez Krajowy Depozyt w zakresie zarządzania systemem depozytowym celowe jest dokonanie zapisów na kontach ewidencyjnych jeszcze przed zamknięciem emisji papierów wartościowych, do tej czynności stosuje się odpowiednio przepisy regulaminu dotyczące wprowadzania papierów wartościowych do depozytu. W tym wypadku list księgowy wskazuje maksymalną liczbę papierów wartościowych, które mają zostać wyemitowane.

§ 42. List księgowy do wniosku o zmiany w rejestrowaniu papierów wartościowych wprowadzonych do depozytu

1. Do każdego wniosku o dokonanie zmian w sposobie rejestrowania papierów wartościowych wprowadzonych uprzednio do depozytu załącza się list księgowy zawierający proponowane zmiany.
2. W razie zmiany danych dotyczących emisji papierów wartościowych objętych listem księgowym złożonym uprzednio w Krajowym Depozycie, emitent zobowiązany jest złożyć aneks do tego listu księgowego.

§ 43. Asymilacja papierów wartościowych

1. Krajowy Depozyt dokonuje objęcia jednym kodem papierów wartościowych posiadających cechę zamienności, rejestrowanych dotąd pod odrębnymi kodami, na wniosek emitenta tych papierów (asymilacja).
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1 emitent załącza dokumenty pozwalające ustalić jej dopuszczalność.
3. Asymilacja wykonywana jest na podstawie uchwały Zarządu Krajowego Depozytu, w dniu uzgodnionym z emitentem. O terminie tym zawiadamia się uczestników oraz spółkę prowadząca rynek regulowany, na którym dokonywany jest obrót papierami wartościowymi objętymi asymilacją lub podmiot organizujący dla nich alternatywny system obrotu.
4. Papiery wartościowe objęte asymilacją występują pod wspólnym kodem począwszy od dnia asymilacji.
5. Decyzja o dokonaniu asymilacji nie może być skuteczna przed dniem, w którym nastąpiło faktyczne ujednolicenie w zakresie obrotu statusu wszystkich papierów wartościowych obejmowanych jednym kodem.
6. Asymilacja papierów wartościowych, o których mowa w § 40 ust. 6, następuje na podstawie informacji o przeprowadzeniu odpowiedniej operacji we właściwym systemie ewidencji prowadzonym przez osobę prawną lub inną jednostkę organizacyjną wykonującą poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zadania w zakresie centralnej rejestracji papierów wartościowych, z zastrzeżeniem ust. 5.

§ 44. Zmiana praw z papierów wartościowych lub ich statusu w zakresie obrotu a rejestrowanie papierów wartościowych w depozycie

Zmiana praw z papierów wartościowych lub ich statusu w zakresie obrotu, która dotyczy niektórych papierów wartościowych oznaczonych danym kodem, może wywołać skutki w zakresie rejestrowania papierów wartościowych w depozycie tylko, jeżeli istnieje możliwość dokonania jednoznacznej identyfikacji papierów wartościowych, do których zmiana ta ma się stosować, a nie zachodzą przeszkody prawne i nie powstaje zagrożenie dla bezpieczeństwa depozytu papierów wartościowych i dla interesów uczestników obrotu. W tym wypadku Krajowy Depozyt oznacza odrębnym kodem papiery wartościowe, których dotyczy zmiana.

§ 45. Zmniejszenie wartości nominalnej lub redukcja liczby akcji objętych danym kodem

1. W razie nastąpienia zdarzeń, o których mowa w art. 56 redukcja wartości nominalnej akcji ust. 1 pkt 1 lub 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, dotyczących części akcji rejestrowanych pod wspólnym kodem z innymi akcjami, Krajowy Depozyt dokonuje zmniejszenia wartości nominalnej wszystkich akcji objętych danym kodem, a jeżeli nie jest to możliwe - redukcji liczby akcji oznaczonych danym kodem.
2. Operacja redukcji liczby akcji oznaczonych danym kodem wykonywana jest przez Krajowy Depozyt i polega na zmniejszeniu liczby akcji zapisanych na poszczególnych rachunkach papierów wartościowych oraz rachunkach zbiorczych proporcjonalnie do tej liczby, według przyjętej przez Krajowy Depozyt stopy redukcji. 3. Redukcji liczby akcji dokonuje się w oparciu o informacje o stanach tych akcji na poszczególnych rachunkach papierów wartościowych oraz rachunkach zbiorczych, przekazane przez uczestników na wezwanie Krajowego Depozytu w określonym przez niego terminie, oraz w oparciu o dane dotyczące stanów tych akcji na poszczególnych rachunkach papierów wartościowych i rachunkach zbiorczych prowadzonych przez Krajowy Depozyt.
4. Jeżeli redukcja na zasadzie proporcjonalności prowadziłaby do wycofania z obrotu liczby akcji niezgodnej z liczbą akcji unieważnionych, w zakresie koniecznym do dostosowania wyników redukcji do liczby akcji unieważnionych odstępuje się od zasady proporcjonalności.
5. Określone w art. 56 redukcja wartości nominalnej akcji ust. 4 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi kwoty należne akcjonariuszom emitent wypłaca za pośrednictwem Krajowego Depozytu, który wzywa emitenta do postawienia do dyspozycji Krajowego Depozytu wymaganej kwoty, a następnie dokonuje jej rozdziału między uczestników. Uczestnicy przekazują otrzymane kwoty uprawnionym posiadaczom prowadzonych przez nich rachunków papierów wartościowych lub właściwym posiadaczom prowadzonych przez nich rachunków zbiorczych.

§ 46. Blokada akcji oznaczonych danym kodem

1. Jeżeli w wypadku, o którym mowa w § 45 ust.1, konieczne jest dokonanie redukcji liczby akcji oznaczonych danym kodem, Zarząd Krajowego Depozytu, działając w porozumieniu ze spółkami prowadzącymi rynek regulowany dla tych akcji lub podmiotem organizującym dla nich alternatywny system obrotu, określa w drodze uchwały termin, z upływem którego w depozycie papierów wartościowych wykonuje się blokadę wszystkich akcji oznaczonych tym kodem, a następnie termin, z upływem którego wykonuje się odblokowanie akcji.
2. Niedopuszczalne jest przyjmowanie zleceń nabycia lub zbycia akcji, o których mowa w ust. 1, jeśli rozrachunek transakcji zawartych w celu wykonania tych zleceń miałby przypaść po nadejściu terminu wyznaczonego dla zablokowania akcji.
3. Krajowy Depozyt nie przeprowadza rozrachunku transakcji, których przedmiotem są akcje określone w ust.1, w okresie pomiędzy upływem terminu wyznaczonego dla zablokowania akcji, a nadejściem terminu odblokowania.
4. Zasadę określoną w ust. 3 stosuje się odpowiednio do operacji na papierach wartościowych, jeśli przedmiotem ich są akcje określone w § 45 ust. 1.

§ 46a. Przekazywanie przez Krajowy Depozyt informacji dotyczących posiadaczy papierów wartościowych lub stanów ich posiadania

1. Jeżeli wykonanie praw z papierów wartościowych, których depozyt prowadzony jest na zasadach określonych w § 40 ust. 6, wymaga przekazania przez Krajowy Depozyt informacji dotyczących posiadaczy takich papierów wartościowych lub stanów ich posiadania emitentowi, podmiotowi, o którym mowa w § 40 ust. 6, prowadzącemu dla Krajowego Depozytu odpowiednie konta ewidencyjne, albo osobie, której podmiot ten przekazał gromadzenie takich informacji, Krajowy Depozyt informuje o tym uczestników bezpośrednich występując o ich przekazanie.
2. Przekazanie przez uczestnika bezpośredniego informacji, o których mowa w ust. 1, jest jednoznaczne ze złożeniem przez niego Krajowemu Depozytowi oświadczenia, że wszystkie osoby, których przekazywane przez niego informacje dotyczą, wyraziły zgodę na przekazanie tych informacji przez Krajowy Depozyt podmiotom, o których mowa w ust. 1.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się także w przypadku, gdy przekazanie podmiotom, o których mowa w ust. 1, informacji dotyczących posiadaczy papierów wartościowych lub stanów ich posiadania miałoby nastąpić bez związku z wykonywaniem praw z tych papierów.

§ 46b. Wezwanie uczestników bezpośrednich do przekazania informacji dotyczących posiadaczy papierów wartościowych na kontach ewidencyjnych

1. Jeżeli umowa, na podstawie której podmiot, o którym mowa w § 40 ust. 6, prowadzi dla Krajowego Depozytu odpowiednie konta ewidencyjne, zobowiązuje Krajowy Depozyt do przekazywania na żądanie tego podmiotu informacji dotyczących posiadaczy rejestrowanych na tych kontach papierów wartościowych lub stanów ich posiadania, Krajowy Depozyt, w razie otrzymania takiego żądania, wzywa uczestników bezpośrednich do przekazania takich informacji i określa termin, w którym uczestnicy bezpośredni zobowiązani są przekazać je do Krajowego Depozytu. W takim przypadku § 46a ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2. Uczestnicy bezpośredni zobowiązani są złożyć w Krajowym Depozycie pisemne upoważnienia dla Krajowego Depozytu do przekazywania podmiotom, o których mowa w § 40 ust. 6, informacji umożliwiających ich identyfikację oraz wskazujących liczbę papierów wartościowych, o których mowa w § 40 ust.6, stanowiących ich własność.
3. Uczestnicy bezpośredni rejestrujący papiery wartościowe, których depozyt prowadzony jest na zasadach określonych w § 40 ust.6, na prowadzonych przez siebie rachunkach papierów wartościowych, rachunkach zbiorczych albo kontach depozytowych, zobowiązani są ponadto podjąć działania niezbędne dla umożliwienia Krajowemu Depozytowi wykonania obowiązków, o których mowa w ust.1, w szczególności polegające na:
1) w przypadku uczestników prowadzących rachunki papierów wartościowych - uzyskaniu od posiadaczy tych rachunków pisemnych oświadczeń wyrażających zgodę na przekazywanie przez Krajowy Depozyt podmiotom, o których mowa w § 40 ust.6, informacji umożliwiających dokonanie identyfikacji tych posiadaczy oraz wskazujących liczbę papierów wartościowych, których depozyt prowadzony jest na zasadach określonych w § 40 ust. 6, posiadanych przez każdego z nich,
2) w przypadku uczestników prowadzących rachunki zbiorcze – zobowiązaniu posiadaczy tych rachunków do podjęcia działań zapewniających przekazywanie przez nich, na żądanie uczestnika, informacji umożliwiających dokonanie identyfikacji osób uprawnionych z papierów wartościowych, których depozyt prowadzony jest na zasadach określonych w § 40 ust. 6, zapisywanych na tych rachunkach, oraz wskazujących liczbę tych papierów wartościowych posiadanych przez każdą z nich, wraz z pisemnymi oświadczeniami tych osób, wyrażającymi ich zgodę na przekazywanie tych informacji przez Krajowy Depozyt podmiotom, o których mowa w § 40 ust. 6,
3) w przypadku uczestników prowadzących konta depozytowe – zobowiązaniu do podjęcia działań, o których mowa, odpowiednio, w pkt 1 lub w pkt 2, uczestników pośrednich będących posiadaczami tych kont, prowadzących rachunki papierów wartościowych lub rachunki zbiorcze.
4. Jeżeli informacje przekazywane Krajowemu Depozytowi zgodnie z ust.1, miałyby dotyczyć osób, które odmówiły wyrażenia zgody, o której mowa w ust.3 pkt 1 lub 2, informacje te, w zakresie dotyczącym tych osób, powinny wskazywać jedynie ich liczbę oraz łączną liczbę posiadanych przez nie papierów wartościowych określonych w wezwaniu Krajowego Depozytu, odrębnie w zakresie osób fizycznych oraz w zakresie osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych.
4a. Postanowienia ust.3 i 4 stosuje się odpowiednio do uczestników bezpośrednich w typie uczestnictwa depozytariusz zagraniczny, rejestrujących poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej papiery wartościowe, których depozyt prowadzony jest na zasadach określonych w § 40 ust.6. 5. Krajowy Depozyt publikuje na swojej stronie internetowej listę papierów wartościowych, których depozyt prowadzony jest na zasadach określonych w § 40 ust. 6.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.