
§ 46s Nabywanie papierów wartościowych przez Krajowy Depozyt na rachunek uczestnika
2. Koszty działań, o których mowa w ust. 1, ponosi uczestnik, o którym mowa w § 46r ust. 2.
3. Jeżeli uczestnik, o którym mowa w § 46r ust.2, nie zapewnia środków pieniężnych umożliwiających nabycie przez Krajowy Depozyt papierów wartościowych potrzebnych do likwidacji zawieszenia rozrachunku transakcji, dyspozycje rozrachunku dotyczące transakcji, których rozrachunek dokonywany jest po tym zawieszeniu, są składane w taki sposób, aby nabycie to mogło zostać sfinansowane z należności pieniężnych uczestnika wynikających z tych transakcji. W takim przypadku należności te podlegają kompensacji z zobowiązaniami uczestnika do pokrycia kosztów nabycia papierów wartościowych.
4. W zakresie, w jakim należności pieniężne uczestnika, o którym mowa w § 46r ust.2, nie wystarczają do nabycia papierów wartościowych potrzebnych do likwidacji zawieszenia rozrachunku, Krajowy Depozyt odwołuje dyspozycję jego przeprowadzenia na rzecz tego uczestnika, skierowaną do realizacji w systemie depozytowym albo w podmiocie właściwym w zakresie przeprowadzenia zawieszonego rozrachunku. Z momentem odwołania dyspozycji przeprowadzenia rozrachunku transakcji na rzecz uczestnika, o którym mowa w § 46r ust.2, wygasają wszelkie zobowiązania Krajowego Depozytu względem tego uczestnika, wynikające z przyjęcia tej transakcji do rozliczeń prowadzonych przez Krajowy Depozyt.
5. W przypadku, o którym mowa w ust.4, nabycie papierów wartościowych będących przedmiotem transakcji, której rozrachunek został zawieszony, jest finansowane ze środków, odpowiednio, funduszu rozliczeniowego KDPW albo funduszu zabezpieczającego ASO KDPW, przy czym w pierwszej kolejności z wpłaty wniesionej przez uczestnika, o którym mowa w § 46r ust. 2.
6. W zakresie, w jakim nabycie papierów wartościowych nastąpiło ze środków funduszu rozliczeniowego KDPW albo funduszu zabezpieczającego ASO KDPW, środki pieniężne otrzymane jako zapłata ceny od uczestnika, na rzecz którego nastąpiło to nabycie, stają się częścią aktywów funduszu, którego środki zostały wykorzystane.
7. Ewentualne dodatnie różnice cen papierów wartościowych pomiędzy transakcją, której rozrachunek został zawieszony, a transakcją nabycia dokonywanego zgodnie z postanowieniami ustępów poprzedzających, przysługują Krajowemu Depozytowi. Jednakże w zakresie, w jakim sfinansowanie transakcji nabycia papierów wartościowych zostało dokonane ze środków funduszu rozliczeniowego KDPW albo funduszu zabezpieczającego ASO KDPW, dodatnie różnice cen papierów wartościowych, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, podlegają rozliczeniu ze środkami tego funduszu.

Uzyskaj dostęp
do pełnej bazy
ponad 260 000
orzeczeń.
Sprawdź
LexLege - Baza aktów prawnych i orzecznictwa
LexLege na 24 godziny
1-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena:
20,00 zł
LexLege na 1 miesiąc
31-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena:
49,00 zł
LexLege na 12 miesięcy
365-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena:
279,00 zł