
§ 46n Wykonanie zobowiązań uczestnika w razie zawieszenia rozrachunku transakcji
2. Przez brak pokrycia na rachunku pieniężnym uczestnika rozumie się także sytuację, w której zobowiązania pieniężne tego uczestnika nie mogą zostać w pełni wykonane ze środków zgromadzonych na tym rachunku wskutek tego, że zobowiązania te przekraczają odpowiednie limity określone przez płatnika, albo wskutek innych działań podjętych przez płatnika, które prowadzą do niemożności skorzystania z tych środków w celu pełnej realizacji zobowiązań pieniężnych uczestnika.
3. W przypadku, gdy należności uczestnika, o którym mowa w ust.1, nie zapewniają likwidacji spowodowanego przez niego zawieszenia rozrachunku transakcji, Krajowy Depozyt, drugiego dnia po dniu, w którym rozrachunek ten powinien nastąpić, odwołuje dyspozycję jego przeprowadzenia na rzecz tego uczestnika, skierowaną do realizacji w systemie depozytowym albo w podmiocie właściwym w zakresie przeprowadzenia zawieszonego rozrachunku, i podejmuje działania mające na celu zbycie papierów wartościowych będących przedmiotem transakcji w celu zrealizowania rozrachunku na rzecz uczestnika będącego drugą stroną rozliczenia. Z momentem odwołania dyspozycji przeprowadzenia rozrachunku transakcji na rzecz uczestnika, o którym mowa w ust.1, wygasają wszelkie zobowiązania Krajowego Depozytu względem tego uczestnika wynikające z przyjęcia tej transakcji do rozliczeń prowadzonych przez Krajowy Depozyt.
4. W przypadku, o którym mowa w ust.3, koszty zawarcia transakcji zbycia papierów wartościowych pokrywane są ze środków, odpowiednio, funduszu rozliczeniowego KDPW albo funduszu zabezpieczającego ASO KDPW, przy czym w pierwszej kolejności - z wpłaty wniesionej do tego funduszu przez uczestnika, o którym mowa w ust.1.
5. Ewentualne różnice cen papierów wartościowych pomiędzy transakcją zbycia dokonanego zgodnie z ust.3, a transakcją, której rozrachunek został zawieszony, przysługują Krajowemu Depozytowi, jeżeli są dodatnie, jeżeli zaś są ujemne podlegają pokryciu ze środków, odpowiednio, funduszu rozliczeniowego KDPW albo funduszu zabezpieczającego ASO, w pierwszej kolejności z wpłaty uczestnika, o którym mowa w ust.1, do tego funduszu. Jednakże w zakresie, w jakim koszty zawarcia transakcji zbycia papierów wartościowych zostały pokryte ze środków funduszu rozliczeniowego KDPW albo funduszu zabezpieczającego ASO KDPW, dodatnie różnice cen papierów wartościowych, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, podlegają rozliczeniu ze środkami tego funduszu.

Uzyskaj dostęp
do pełnej bazy
ponad 260 000
orzeczeń.
Sprawdź
LexLege - Baza aktów prawnych i orzecznictwa
LexLege na 24 godziny
1-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena:
20,00 zł
LexLege na 1 miesiąc
31-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena:
49,00 zł
LexLege na 12 miesięcy
365-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena:
279,00 zł