Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Regulamin Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.


- Regulamin Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

ROZDZIAŁ X. SESJE GIEŁDOWE

§ 120. .

1. Sesje giełdowe odbywają się regularnie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 – 17.05, zgodnie ze szczegółowym harmonogramem określanym przez Zarząd Giełdy.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Zarząd Giełdy może na czas określony zmienić dni lub godziny odbywania sesji giełdowych oraz harmonogram notowań.

§ 121. .

1. Zarząd Giełdy określa terminy, dni i harmonogram notowań instrumentów finansowych w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego.
2. Informacje, o których mowa w ust.1, podawane są do wiadomości uczestników obrotu co najmniej na 2 tygodnie przed ich wejściem w życie.

§ 122. .

Zarząd Giełdy może odwołać sesję giełdową z ważnych powodów, z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 5 członków giełdy.

§ 123. .

1. Nadzór nad przebiegiem i porządkiem sesji giełdowej sprawuje przewodniczący sesji.
2. Przewodniczący sesji podejmuje również inne czynności dotyczące obrotu giełdowego, określone w Regulaminie Giełdy, Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego i innych przepisach giełdowych.
3. Przewodniczącym sesji jest upoważniony przez Zarząd Giełdy pracownik Giełdy.
4. W uzasadnionych przypadkach sesję giełdową może prowadzić członek Zarządu Giełdy.

§ 124. .

1. Otwarcie i zamknięcie sesji giełdowej oznajmia członek Zarządu Giełdy lub przewodniczący sesji w zwyczajowo przyjęty sposób.
2. Zarząd Giełdy lub przewodniczący sesji może przedłużyć czas wprowadzania zleceń maklerskich na sesję lub zawiesić ich przyjmowanie, opóźnić otwarcie lub przedłużyć sesję, jak również zawiesić obrót giełdowy lub przerwać sesję, jeżeli wymaga tego bezpieczeństwo obrotu giełdowego lub interes jego uczestników.
3. Przepisy ust. 2 stosuje się odpowiednio do obrotu poszczególnymi instrumentami finansowymi podczas danej sesji giełdowej, w szczególności w przypadku przekazania przez emitenta lub powzięcia w inny sposób informacji mogącej mieć wpływ na bezpieczeństwo obrotu giełdowego lub interes jego uczestników.
4. Giełda niezwłocznie informuje KNF o wszelkich istotnych zakłóceniach w przebiegu sesji giełdowej, jak również o każdym przypadku równoważenia, o którym mowa w § 142, dla instrumentów finansowych, dla których giełda jest istotnym rynkiem z punktu widzenia płynności w rozumieniu art. 1 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/570.
5. Zarząd Giełdy może określić w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego szczegółowe zasady działania w przypadkach, o których mowa w ust. 2 i 3.

§ 126. .

1. W przypadku powstania w czasie sesji giełdowej sporu związanego z jej przebiegiem i porządkiem, a wymagającego natychmiastowego rozpatrzenia, rozstrzyga go przewodniczący sesji.
2. Od rozstrzygnięcia, o którym mowa w ust.1, nie przysługuje odwołanie.
3. Postanowienie ust. 2 nie narusza przepisów dotyczących Sądu Giełdowego.

§ 128. .

1. W wyjątkowych przypadkach, w szczególności w sytuacjach wskazanych w art. 18 ust. 2 lit. d Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/584, Zarząd Giełdy może unieważnić sesję giełdową lub też kursy poszczególnych instrumentów finansowych, niezwłocznie informując KNF, Krajowy Depozyt oraz członków giełdy.
2. Decyzję o unieważnieniu sesji lub kursów poszczególnych instrumentów finansowych, Zarząd Giełdy może podjąć nie później niż w ciągu 30 minut od zakończenia sesji giełdowej w danym dniu lub odpowiednio od zawarcia ostatniej transakcji giełdowej instrumentami finansowymi, których kurs podlega unieważnieniu.
3. Unieważnienie sesji giełdowej oznacza uznanie za niezawarte wszystkich transakcji giełdowych zawartych na danej sesji oraz unieważnienie wszystkich zleceń maklerskich, które były ich podstawą.
4. Unieważnienie kursów instrumentów finansowych oznacza uznanie za niezawarte wszystkich transakcji giełdowych tymi instrumentami finansowymi objętymi danym kodem, zawartych na danej sesji giełdowej w okresie wskazanym w decyzji o unieważnieniu, oraz unieważnienie wszystkich zleceń maklerskich, które były ich podstawą.
5. Zarząd Giełdy podejmując decyzję o unieważnieniu sesji lub kursów poszczególnych instrumentów finansowych określa jednocześnie dalszy tok postępowania w tej sprawie, w szczególności co do ważności przekazanych na giełdę a niezrealizowanych zleceń maklerskich oraz możliwości składania, modyfikowania i anulowania nowych zleceń maklerskich.

§ 129. .

1. Informacje zawarte w dokumentacji sesji giełdowej nie podlegające publicznemu ujawnieniu mogą być udostępnione za zgodą Zarządu Giełdy jedynie upoważnionym pracownikom Giełdy oraz osobom upoważnionym do tego właściwymi przepisami prawa.
2. Zakres przekazywanych do publicznej wiadomości informacji dotyczących sesji giełdowej określa Zarząd Giełdy, z zastrzeżeniem przepisów § 171.

§ 130. .

Zarząd Giełdy może udostępnić informacje o charakterze statystycznym zawarte w dokumentacji sesji giełdowej osobom innym niż określone w § 129.

§ 131. .

1. Na sesjach giełdowych notowania odbywają się w systemie:
1) notowań ciągłych, w tym w systemie animatora rynku,
2) kursu jednolitego:
a) z dwukrotnym określaniem kursu jednolitego (w każdym dniu sesyjnym),
b) z jednokrotnym określaniem kursu jednolitego (w wybranym dniu sesyjnym).
2. System notowań dla danego instrumentu finansowego określa Zarząd Giełdy lub upoważniony przez Zarząd Giełdy pracownik Giełdy z inicjatywy własnej lub na wniosek emitenta, pod warunkiem spełnienia określonych przez Zarząd Giełdy kryteriów kwalifikacyjnych.
3. Zarząd Giełdy określa w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego zasady i kryteria podejmowania decyzji, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. Instrumenty finansowe mogą być przedmiotem obrotu wyłącznie w jednym systemie notowań.
5. W przypadku, gdy co innego nie wynika wprost z odrębnych przepisów giełdowych lub decyzji Zarządu Giełdy co do notowania danych instrumentów finansowych, uznaje się, że są one notowane:
1) w przypadku instrumentów zakwalifikowanych do systemu notowań ciągłych - w systemie notowań ciągłych niebędącym systemem animatora rynku,
2) w przypadku instrumentów zakwalifikowanych do systemu kursu jednolitego - w systemie kursu jednolitego z dwukrotnym określaniem kursu jednolitego.

§ 132. .

1. W obrocie instrumentami finansowymi na sesjach giełdowych obowiązują ograniczenia wahań kursów.
2. Z zastrzeżeniem ust. 3, podstawę dla ustalenia dopuszczalnych wahań kursów w danym systemie notowań stanowi kurs odniesienia określany zgodnie z przepisami § 137 i § 149.
3. W przypadku obrotu instrumentami finansowymi w systemie animatora rynku granice dopuszczalnych wahań kursów stanowią limity cen w zleceniach animatora rynku oraz limity cen określane przez Giełdę zgodnie z przepisami Szczegółowych Zasad Obrotu Giełdowego.
4. Zarząd Giełdy określa w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego wysokość dopuszczalnych wahań kursów obowiązujących w określonym systemie notowań lub dla określonych instrumentów finansowych, z zastrzeżeniem przepisów § 137 i § 149.
5. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Zarząd Giełdy mając na uwadze bezpieczeństwo obrotu lub interes jego uczestników może, na czas określony, postanowić o zmianie wysokości, zawieszeniu lub zniesieniu ograniczeń wahań kursów dla wszystkich lub dla wybranych instrumentów finansowych lub w danym systemie notowań. Uchwała w tej sprawie jest podawana niezwłocznie do wiadomości uczestników obrotu.
6. W zakresie i na warunkach określonych w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego przewodniczący sesji może w trakcie danej sesji giełdowej postanowić o zmianie wysokości, zawieszeniu lub zniesieniu ograniczeń wahań kursów dla wszystkich lub dla wybranych instrumentów finansowych lub w danym systemie notowań.

§ 133. .

1. Kurs akcji notowanych na giełdzie określany jest w złotych lub innej walucie wymienialnej określonej przez Zarząd Giełdy dla danych akcji, zaś kurs dłużnych instrumentów finansowych w procentach ich wartości nominalnej - z dokładnością określoną przez Zarząd Giełdy w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego.
1a. Kurs notowanych na giełdzie instrumentów finansowych może być określany z dokładnością do jednej dziesięciotysięcznej części danej waluty, z zastrzeżeniem że nie może być on niższy niż jeden grosz, a w przypadku określania kursu danego instrumentu w walucie innej niż złoty – niższy niż jedna setna części tej waluty.
2. Limit ceny w zleceniu maklerskim powinien być zgodny z obowiązującą dla danego instrumentu finansowego minimalną wielkością zmiany ceny (krokiem notowania), określoną przez Zarząd Giełdy w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego, z zastrzeżeniem ograniczeń wynikających z przepisów Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/588.
3. Sposób określania kursu dla innych instrumentów finansowych notowanych na giełdzie oraz sposób podawania dokładności określania kursów i minimalnej wielkości zmiany ceny (kroku notowania) dla instrumentów finansowych notowanych na giełdzie określa Zarząd Giełdy w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego.
4. W przypadku gdy kurs danych papierów wartościowych został określony z dokładnością większą niż jedna setna części danej waluty notowania, wartość świadczenia pieniężnego wynikającego z transakcji giełdowej zawartej po tym kursie podlega zaokrągleniu do jednej setnej części tej waluty, zgodnie z następującymi zasadami:
1) w przypadku określenia kursu w złotych - końcówkę danej kwoty poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówkę równą lub wyższą niż 0,5 grosza zaokrągla się do jednego grosza,
2) w przypadku określenia kursu w walucie innej niż złoty - końcówkę danej kwoty poniżej 0,5 jednej setnej części danej waluty notowania pomija się, a końcówkę równą lub wyższą niż 0,5 jednej setnej części danej waluty notowania zaokrągla się do jednej setnej części tej waluty.
5. Ustalenie wartości świadczeń pieniężnych wynikających z transakcji giełdowych instrumentami pochodnymi następuje zgodnie z zasadami określonymi we właściwych warunkach obrotu oraz regulacjach KDPW_CCP S.A.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.