Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

§ 137 .


- Regulamin Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
1. W systemie notowań ciągłych obowiązują statyczne oraz dynamiczne ograniczenia wahań kursów od kursu odniesienia. Statyczne ograniczenia wahań kursów obowiązują względem kursu odniesienia określanego zgodnie z ust. 3 i 4. Dynamiczne ograniczenia wahań kursów obowiązują względem kursu odniesienia określanego zgodnie z ust. 3 i 5.
2. Ograniczenia wahań kursów obowiązują we wszystkich fazach notowań ciągłych, o ile Zarząd Giełdy lub przewodniczący sesji nie postanowią inaczej. Statyczne ograniczenia wahań kursów nie obowiązują dla warrantów opcyjnych.
3. Kursem odniesienia dla kursu otwarcia, dla statycznych i dynamicznych ograniczeń wahań kursów, jest ostatni kurs zamknięcia. Postanowień zdania pierwszego nie stosuje się do instrumentów notowanych w systemie animatora rynku oraz do instrumentów pochodnych lub innych instrumentów finansowych, dla których zasady wyznaczania kursu odniesienia zostały określone na podstawie przepisów ust. 9.
4. Z zastrzeżeniem § 142 ust. 4 pkt 1), kursem odniesienia dla kursów w fazie notowań ciągłych oraz dla kursu zamknięcia, dla statycznych ograniczeń wahań kursów, jest kurs otwarcia, a w przypadku braku wyznaczenia w fazie otwarcia kursu otwarcia - ostatni kurs zamknięcia. Postanowień zdania pierwszego nie stosuje się do instrumentów notowanych w systemie animatora rynku oraz do instrumentów pochodnych lub innych instrumentów finansowych, dla których zasady wyznaczania kursu odniesienia zostały określone na podstawie przepisów ust. 9.
5. Z zastrzeżeniem ust. 8 - 9, kursem odniesienia dla kursów w fazie notowań ciągłych oraz dla kursu zamknięcia, dla dynamicznych ograniczeń wahań kursów, jest kurs ostatniej transakcji, z zastrzeżeniem § 142 ust. 4 pkt 1. W przypadku braku wyznaczenia w fazie otwarcia kursu otwarcia, kursem odniesienia do czasu zawarcia pierwszej transakcji, dla dynamicznych ograniczeń wahań kursu, jest ostatni kurs zamknięcia, z zastrzeżeniem § 142 ust. 4 pkt 1.
6. Zarząd Giełdy określa w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego szczegółowe zasady określania kursu odniesienia oraz wysokość statycznych i dynamicznych ograniczeń wahań kursów dla papierów wartościowych notowanych w systemie notowań ciągłych, przy czym maksymalne dopuszczalne odchylenia od kursu odniesienia dla danych ograniczeń nie mogą przekraczać, z zastrzeżeniem ust. 9:
1) dla akcji i praw do akcji (z zastrzeżeniem pkt 2:
a) 0,03 jednostki waluty notowania – przy kursie odniesienia poniżej 0,30 jednostki waluty notowania,
b) 10% - w pozostałych przypadkach;
2) dla akcji i praw do akcji w dniu debiutu ich emitenta na giełdzie - 30%;
3) dla praw poboru:
a) 0,03 jednostki waluty notowania – przy kursie odniesienia poniżej 0,30 jednostki waluty notowania,
b) 100% - w pozostałych przypadkach;
4) dla certyfikatów inwestycyjnych:
a) 0,03 jednostki waluty notowania – przy kursie odniesienia poniżej 0,30 jednostki waluty notowania,
b) 10% - w pozostałych przypadkach;
5) dla dłużnych instrumentów finansowych – 15 punktów procentowych;
6) dla certyfikatów strukturyzowanych:
a) 0,02 jednostki waluty notowania – przy kursie odniesienia poniżej 0,05 jednostki waluty notowania,
b) 30% - w pozostałych przypadkach;
7) dla tytułów uczestnictwa funduszy typu ETF:
a) 0,03 jednostki waluty notowania – przy kursie odniesienia poniżej 0,30 jednostki waluty notowania,
b) 10% - w pozostałych przypadkach;
8) dla pozostałych papierów wartościowych - 100%, o ile Zarząd Giełdy nie określi niższej wartości.
7. Zarząd Giełdy określa w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego szczegółowe zasady określania kursu odniesienia oraz wysokość statycznych i dynamicznych ograniczeń wahań kursów dla instrumentów pochodnych notowanych w systemie notowań ciągłych, z zastrzeżeniem ust. 9, przy czym maksymalne dopuszczalne odchylenia od kursu odniesienia dla danych ograniczeń nie mogą przekraczać:
1) dla kontraktów terminowych na akcje - 15%,
2) dla kontraktów terminowych na kursy walut - 9%,
3) dla kontraktów terminowych na obligacje - 3%,
4) dla kontraktów terminowych na stawki WIBOR - 1%,
5) dla kontraktów terminowych na indeksy oraz pozostałe instrumenty bazowe – 10%,
6) dla opcji - wartości równej w danym roku kalendarzowym 20% średniej arytmetycznej wyliczonej na podstawie wszystkich wartości zamknięcia instrumentu bazowego dla danych opcji, opublikowanych w poprzednim roku kalendarzowym.
8. W systemie animatora rynku granice dopuszczalnych wahań kursów stanowią limity cen w zleceniach animatora rynku oraz limity cen określane przez Giełdę zgodnie z przepisami Szczegółowych Zasad Obrotu Giełdowego, przy czym limit ceny określony przez Giełdę nie może odbiegać od limitu ceny w zleceniu animatora, z zastrzeżeniem ust. 9, o więcej niż:
1) 0,10 jednostki waluty notowania – w przypadku, gdy limit ceny w zleceniu animatora wynosi mniej niż 0,75 jednostki waluty notowania,
2) 20% – w pozostałych przypadkach.
9. Zarząd Giełdy może określić w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego zasady wyznaczania kursu odniesienia lub ograniczeń wahań kursów, w szczególności w przypadku instrumentów pochodnych, instrumentów strukturyzowanych lub instrumentów o podobnym charakterze, instrumentów finansowych, których obrót cechuje się niską płynnością oraz w związku realizacją praw z notowanych instrumentów lub instrumentów bazowych dla tych instrumentów, o ile nie zagraża to bezpieczeństwu obrotu giełdowego lub interesowi jego uczestników.
LexLege.pl

Uzyskaj dostęp

do pełnej bazy

ponad 260 000

orzeczeń.

Sprawdź

LexLege - Baza aktów prawnych i orzecznictwa

LexLege na 24 godziny
1-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena: 20,00 zł

Kup dostęp
LexLege na 1 miesiąc
31-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena: 49,00 zł

Kup dostęp
LexLege na 12 miesięcy
365-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena: 279,00 zł

Kup dostęp
TESTUJ TERAZ
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.