Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Regulamin Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.


- Regulamin Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

ROZDZIAŁ XII. NOTOWANIA W SYSTEMIE KURSU JEDNOLITEGO (NOTOWANIA JEDNOLITE)

§ 145. .

1. Kurs jednolity określany jest na podstawie następujących rodzajów zleceń maklerskich:
1) zleceń LIMIT,
2) zleceń PKC,
3) zleceń PCR.
2. Z zastrzeżeniem § 147 ust. 2, kurs jednolity określany jest przy zastosowaniu kolejno następujących zasad:
1) maksymalizacji wolumenu obrotu,
2) minimalizacji różnicy między liczbą instrumentów finansowych w zleceniach sprzedaży i zleceniach kupna możliwych do zrealizowania po określonym kursie,
3) minimalizacji różnicy między kursem określanym a kursem odniesienia.

§ 146. .

Zarząd Giełdy określa w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego szczegółowy tryb określania kursu jednolitego, jak również zasady realizacji zleceń biorących udział w jego określaniu.

§ 147. .

1. Z chwilą ogłoszenia kursu jednolitego staje się on ceną, po której zawierane są transakcje giełdowe.
2. W przypadku, gdy najwyższy limit ceny w zleceniu kupna jest niższy od najniższego limitu ceny w zleceniu sprzedaży lub gdy występują wyłącznie zlecenia kupna lub wyłącznie zlecenia sprzedaży lub gdy występuje brak zleceń (rynek zleceń rozbieżnych) kurs jednolity nie jest określany.

§ 149. .

1. W systemie kursu jednolitego obowiązują wyłącznie statyczne ograniczenia wahań kursów. Statyczne ograniczenia wahań kursów obowiązują względem kursu odniesienia określanego zgodnie z ust. 2.
2. Kursem odniesienia dla kursu jednolitego jest ostatni kurs jednolity.
3. Zarząd Giełdy określa w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego szczegółowe zasady określania kursu odniesienia oraz wysokość statycznych ograniczeń wahań kursów dla instrumentów finansowych notowanych w systemie kursu jednolitego, przy czym maksymalne dopuszczalne odchylenia od kursu odniesienia nie mogą przekraczać, z zastrzeżeniem ust. 4:
1) dla akcji i praw do akcji (z zastrzeżeniem pkt 2:
a) 0,03 jednostki waluty notowania – przy kursie odniesienia poniżej 0,30 jednostki waluty notowania,
b) 10% - w pozostałych przypadkach;
2) dla akcji i praw do akcji w dniu debiutu ich emitenta na giełdzie - 30%;
3) dla praw poboru:
a) 0,03 jednostki waluty notowania – przy kursie odniesienia poniżej 0,30 jednostki waluty notowania,
b) 100% - w pozostałych przypadkach;
4) dla dłużnych instrumentów finansowych – 15 punktów procentowych;
5) dla pozostałych instrumentów finansowych – 100%, o ile Zarząd Giełdy nie określi niższej wartości.
4. Zarząd Giełdy może określić w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego zasady wyznaczania kursu odniesienia lub ograniczeń wahań kursów, w szczególności w przypadku instrumentów finansowych, których obrót cechuje się niską płynnością oraz w związku realizacją praw z notowanych instrumentów lub instrumentów bazowych dla tych instrumentów, o ile nie zagraża to bezpieczeństwu obrotu giełdowego lub interesowi jego uczestników.

§ 152. .

1. Po zakończeniu fazy określania kursu jednolitego mogą być składane dodatkowe zlecenia kupna i sprzedaży z limitem ceny równym kursowi ostatniej transakcji (dogrywka).
2. W czasie dogrywki można anulować i modyfikować wcześniej złożone zlecenia maklerskie w celu ich realizacji po cenie równej kursowi, o którym mowa w ust. 1.
3. Zarząd Giełdy określa w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego instrumenty finansowe, dla których organizowana jest dogrywka, oraz zasady i tryb jej przeprowadzania w systemie kursu jednolitego.

§ 153. .

1. W systemie kursu jednolitego:
1) w okresie pomiędzy rozpoczęciem przyjmowania zleceń maklerskich w danym dniu a ogłoszeniem kursu jednolitego,
2) w okresie zawieszenia obrotu z możliwością składania, modyfikowania i anulowania zleceń maklerskich
- określane są na bieżąco, zgodnie z zasadami zawartymi w § 145 ust. 2, i podawane do publicznej wiadomości teoretyczny kurs otwarcia oraz teoretyczny wolumen otwarcia.
2. Teoretyczny kurs otwarcia oraz teoretyczny wolumen otwarcia aktualizowane są na bieżąco przy każdej zmianie w arkuszu zleceń wynikającej z przyjęcia, modyfikacji lub anulowania zlecenia maklerskiego.
3. Zarząd Giełdy określa w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego szczegółowy tryb określania teoretycznego kursu otwarcia oraz teoretycznego wolumenu otwarcia, w tym rodzaje zleceń biorących udział w ich określaniu, jak również zasady postępowania w przypadku, gdy określenie tych wartości nie jest możliwe.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.