Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Regulamin Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.


- Regulamin Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

ROZDZIAŁ XI. NOTOWANIA W SYSTEMIE CIĄGŁYM (NOTOWANIA CIĄGŁE)

§ 134. .

1. W systemie notowań ciągłych kurs otwarcia oraz kurs zamknięcia określany jest na podstawie następujących zleceń maklerskich, z zastrzeżeniem ust. 3:
1) zleceń LIMIT,
2) zleceń PKC,
3) zleceń PCR.
2. Z zastrzeżeniem § 136 ust. 2 i 3, kurs otwarcia oraz kurs zamknięcia określany jest przy zastosowaniu kolejno następujących zasad:
1) maksymalizacji wolumenu obrotu,
2) minimalizacji różnicy między liczbą instrumentów finansowych w zleceniach sprzedaży i zleceniach kupna możliwych do zrealizowania po określonym kursie,
3) minimalizacji różnicy między kursem określanym a kursem odniesienia, a w systemie animatora rynku – między kursem określanym a połową sumy limitów cen stanowiących górne i dolne ograniczenie wahań kursów w tym systemie.
3. W systemie animatora rynku kurs otwarcia określany jest na podstawie następujących zleceń maklerskich:
1) zleceń LIMIT,
2) zleceń PKC.

§ 135. .

Zarząd Giełdy określa szczegółowy tryb określania kursu otwarcia oraz kursu zamknięcia, jak również zasady realizacji zleceń biorących udział w ich określaniu.

§ 136. .

1. Z chwilą ogłoszenia kursu otwarcia (zamknięcia) staje się on ceną, po której zostają zawarte transakcje giełdowe na otwarciu (zamknięciu).
2. W przypadku, gdy najwyższy limit ceny w zleceniu kupna jest niższy od najniższego limitu ceny w zleceniu sprzedaży lub gdy występują wyłącznie zlecenia kupna lub wyłącznie zlecenia sprzedaży lub gdy występuje brak zleceń (rynek zleceń rozbieżnych), za kurs otwarcia przyjmuje się kurs pierwszej transakcji na danej sesji zawartej w systemie notowań ciągłych, a za kurs zamknięcia kurs ostatniej transakcji na danej sesji. Jeśli na danej sesji nie zawarto żadnej transakcji, kursu otwarcia oraz kursu zamknięcia nie określa się.
3. W przypadku, gdy zgodnie z przepisami Szczegółowych Zasad Obrotu Giełdowego dla danych instrumentów finansowych nie przeprowadza się fazy zamknięcia, za kurs zamknięcia przyjmuje się kurs ostatniej transakcji na danej sesji zawartej w systemie notowań ciągłych. Jeśli na danej sesji nie zawarto żadnej transakcji, kursu zamknięcia nie określa się.

§ 137. .

1. W systemie notowań ciągłych obowiązują statyczne oraz dynamiczne ograniczenia wahań kursów od kursu odniesienia. Statyczne ograniczenia wahań kursów obowiązują względem kursu odniesienia określanego zgodnie z ust. 3 i 4. Dynamiczne ograniczenia wahań kursów obowiązują względem kursu odniesienia określanego zgodnie z ust. 3 i 5.
2. Ograniczenia wahań kursów obowiązują we wszystkich fazach notowań ciągłych, o ile Zarząd Giełdy lub przewodniczący sesji nie postanowią inaczej. Statyczne ograniczenia wahań kursów nie obowiązują dla warrantów opcyjnych.
3. Kursem odniesienia dla kursu otwarcia, dla statycznych i dynamicznych ograniczeń wahań kursów, jest ostatni kurs zamknięcia. Postanowień zdania pierwszego nie stosuje się do instrumentów notowanych w systemie animatora rynku oraz do instrumentów pochodnych lub innych instrumentów finansowych, dla których zasady wyznaczania kursu odniesienia zostały określone na podstawie przepisów ust. 9.
4. Z zastrzeżeniem § 142 ust. 4 pkt 1), kursem odniesienia dla kursów w fazie notowań ciągłych oraz dla kursu zamknięcia, dla statycznych ograniczeń wahań kursów, jest kurs otwarcia, a w przypadku braku wyznaczenia w fazie otwarcia kursu otwarcia - ostatni kurs zamknięcia. Postanowień zdania pierwszego nie stosuje się do instrumentów notowanych w systemie animatora rynku oraz do instrumentów pochodnych lub innych instrumentów finansowych, dla których zasady wyznaczania kursu odniesienia zostały określone na podstawie przepisów ust. 9.
5. Z zastrzeżeniem ust. 8 - 9, kursem odniesienia dla kursów w fazie notowań ciągłych oraz dla kursu zamknięcia, dla dynamicznych ograniczeń wahań kursów, jest kurs ostatniej transakcji, z zastrzeżeniem § 142 ust. 4 pkt 1. W przypadku braku wyznaczenia w fazie otwarcia kursu otwarcia, kursem odniesienia do czasu zawarcia pierwszej transakcji, dla dynamicznych ograniczeń wahań kursu, jest ostatni kurs zamknięcia, z zastrzeżeniem § 142 ust. 4 pkt 1.
6. Zarząd Giełdy określa w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego szczegółowe zasady określania kursu odniesienia oraz wysokość statycznych i dynamicznych ograniczeń wahań kursów dla papierów wartościowych notowanych w systemie notowań ciągłych, przy czym maksymalne dopuszczalne odchylenia od kursu odniesienia dla danych ograniczeń nie mogą przekraczać, z zastrzeżeniem ust. 9:
1) dla akcji i praw do akcji (z zastrzeżeniem pkt 2:
a) 0,03 jednostki waluty notowania – przy kursie odniesienia poniżej 0,30 jednostki waluty notowania,
b) 10% - w pozostałych przypadkach;
2) dla akcji i praw do akcji w dniu debiutu ich emitenta na giełdzie - 30%;
3) dla praw poboru:
a) 0,03 jednostki waluty notowania – przy kursie odniesienia poniżej 0,30 jednostki waluty notowania,
b) 100% - w pozostałych przypadkach;
4) dla certyfikatów inwestycyjnych:
a) 0,03 jednostki waluty notowania – przy kursie odniesienia poniżej 0,30 jednostki waluty notowania,
b) 10% - w pozostałych przypadkach;
5) dla dłużnych instrumentów finansowych – 15 punktów procentowych;
6) dla certyfikatów strukturyzowanych:
a) 0,02 jednostki waluty notowania – przy kursie odniesienia poniżej 0,05 jednostki waluty notowania,
b) 30% - w pozostałych przypadkach;
7) dla tytułów uczestnictwa funduszy typu ETF:
a) 0,03 jednostki waluty notowania – przy kursie odniesienia poniżej 0,30 jednostki waluty notowania,
b) 10% - w pozostałych przypadkach;
8) dla pozostałych papierów wartościowych - 100%, o ile Zarząd Giełdy nie określi niższej wartości.
7. Zarząd Giełdy określa w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego szczegółowe zasady określania kursu odniesienia oraz wysokość statycznych i dynamicznych ograniczeń wahań kursów dla instrumentów pochodnych notowanych w systemie notowań ciągłych, z zastrzeżeniem ust. 9, przy czym maksymalne dopuszczalne odchylenia od kursu odniesienia dla danych ograniczeń nie mogą przekraczać:
1) dla kontraktów terminowych na akcje - 15%,
2) dla kontraktów terminowych na kursy walut - 9%,
3) dla kontraktów terminowych na obligacje - 3%,
4) dla kontraktów terminowych na stawki WIBOR - 1%,
5) dla kontraktów terminowych na indeksy oraz pozostałe instrumenty bazowe – 10%,
6) dla opcji - wartości równej w danym roku kalendarzowym 20% średniej arytmetycznej wyliczonej na podstawie wszystkich wartości zamknięcia instrumentu bazowego dla danych opcji, opublikowanych w poprzednim roku kalendarzowym.
8. W systemie animatora rynku granice dopuszczalnych wahań kursów stanowią limity cen w zleceniach animatora rynku oraz limity cen określane przez Giełdę zgodnie z przepisami Szczegółowych Zasad Obrotu Giełdowego, przy czym limit ceny określony przez Giełdę nie może odbiegać od limitu ceny w zleceniu animatora, z zastrzeżeniem ust. 9, o więcej niż:
1) 0,10 jednostki waluty notowania – w przypadku, gdy limit ceny w zleceniu animatora wynosi mniej niż 0,75 jednostki waluty notowania,
2) 20% – w pozostałych przypadkach.
9. Zarząd Giełdy może określić w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego zasady wyznaczania kursu odniesienia lub ograniczeń wahań kursów, w szczególności w przypadku instrumentów pochodnych, instrumentów strukturyzowanych lub instrumentów o podobnym charakterze, instrumentów finansowych, których obrót cechuje się niską płynnością oraz w związku realizacją praw z notowanych instrumentów lub instrumentów bazowych dla tych instrumentów, o ile nie zagraża to bezpieczeństwu obrotu giełdowego lub interesowi jego uczestników.

§ 141. .

1. W trakcie notowań ciągłych, z zastrzeżeniem ust. 6-8, transakcje zawierane są na podstawie następujących rodzajów zleceń maklerskich:
1) zleceń LIMIT,
2) zleceń PKC,
3) zleceń PCR,
4) zleceń STOP,
5) zleceń PEG.
2. W trakcie notowań ciągłych transakcje zawierane są po kursie równym limitowi ceny najlepszego zlecenia przeciwstawnego oczekującego na realizację w arkuszu zleceń, z zastrzeżeniem ust. 6-8.
3. Zlecenia maklerskie z limitem ceny oczekujące na realizację podlegają realizacji według limitu ceny, a gdy limity ceny są takie same, według kolejności przyjęcia lub ujawnienia zlecenia w arkuszu zleceń, z zastrzeżeniem ust. 6-8.
4. Zlecenia bez limitu ceny mają pierwszeństwo realizacji przed zleceniami z limitem ceny, niezależnie od czasu ich przyjęcia do arkusza zleceń, z zastrzeżeniem ust. 6-8.
5. W przypadku, gdy w arkuszu zleceń oczekuje na realizację zlecenie bez limitu ceny, a nie zachodzi równoważenie, o którym mowa w § 142, złożenie zlecenia przeciwstawnego skutkuje zawarciem transakcji po kursie równym:
1) kursowi ostatniej transakcji, a jeżeli w danym dniu żadna transakcja nie została zawarta – równym kursowi odniesienia dla dynamicznych ograniczeń wahań kursów, albo
2) limitowi ceny w zleceniu z limitem ceny obecnym po tej samej stronie arkusza zleceń co oczekujące na realizacje zlecenie bez limitu ceny, albo
3) limitowi ceny składanego zlecenia przeciwstawnego
- w zależności od tego, który z tych kursów jest najwyższy - w przypadku, gdy składane zlecenie jest zleceniem sprzedaży, albo najniższy - w przypadku, gdy jest ono zleceniem kupna.
6. W systemie animatora rynku transakcje w trakcie notowań ciągłych zawierane są na podstawie następujących rodzajów zleceń maklerskich:
1) zleceń LIMIT,
2) zleceń PKC,
3) zleceń STOP.
7. W systemie animatora rynku warunkiem zawarcia transakcji jest istnienie w arkuszu zlecenia lub zleceń animatora rynku spełniających wymogi określone w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego. W przeciwnym razie, do czasu złożenia przez animatora zlecenia lub zleceń spełniających określone wymogi, obrót danymi instrumentami ulega zawieszeniu. Przepisy ust. 2-5 stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem przypadków określonych w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego.
8. Zarząd Giełdy określa w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego szczegółowy tryb określania kursów w trakcie notowań ciągłych oraz szczegółowe zasady realizacji zleceń maklerskich w tych notowaniach.

§ 142. .

1. Złożenie w trakcie notowań ciągłych zlecenia, którego realizacja skutkowałaby zawarciem transakcji po kursie wykraczającym poza dopuszczalne ograniczenia wahań kursów skutkuje:
1) rozpoczęciem równoważenia z jednoczesnym odrzuceniem niezrealizowanej części tego zlecenia, albo
2) rozpoczęciem równoważenia z jednoczesnym przyjęciem niezrealizowanej części tego zlecenia, albo
3) brakiem równoważenia z jednoczesnym odrzuceniem niezrealizowanej części tego zlecenia
- w zależności od tego, które z tych rozwiązań jako właściwe dla danych instrumentów finansowych określi Zarząd Giełdy w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego.
2. Z chwilą rozpoczęcia równoważenia, o którym mowa w ust. 1, wstrzymywane jest zawieranie transakcji, przy czym zlecenia maklerskie mogą być składane, modyfikowane oraz anulowane. Wstrzymanie obrotu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, nie może trwać dłużej niż przez okres 1 miesiąca.
3. Jeżeli w wyniku równoważenia możliwe jest określenie kursu zgodnie z zasadami zawartymi w § 134 ust. 2 i mieszczącego się w ograniczeniach wahań kursów, równoważenie ulega zakończeniu i ogłaszany jest kurs, po którym zostają zawarte transakcje na podstawie złożonych zleceń.
4. Jeżeli w wyniku równoważenia nie jest możliwe określenie kursu zgodnie z zasadami zawartymi w § 134 ust. 2 i mieszczącego się w ograniczeniach wahań kursów, przewodniczący sesji może:
1) wznowić obrót i określić nowy kurs odniesienia równy odpowiednio górnemu albo dolnemu ograniczeniu wahań kursów - w zależności od tego, które z tych ograniczeń zostało przekroczone, albo
2) wznowić obrót i zmienić ograniczenia wahań kursów bez zmiany kursu odniesienia.
5. Jeżeli w wyniku równoważenia powstanie rynek zleceń rozbieżnych (najwyższy limit w zleceniu kupna jest niższy od najniższego limitu zlecenia sprzedaży lub występują wyłącznie zlecenia kupna lub wyłącznie zlecenia sprzedaży lub występuje brak zleceń) przewodniczący sesji może:
1) przedłużyć równoważenie,
2) zakończyć równoważenie z jednoczesnym wznowieniem notowań ciągłych.
6. Zarząd Giełdy określi w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego szczegółowe zasady postępowania w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2 lub 3.
7. W systemie animatora rynku zlecenie, którego realizacja w trakcie notowań ciągłych skutkowałaby zawarciem transakcji po kursie wykraczającym poza dopuszczalne ograniczenia wahań kursów zostaje zrealizowane częściowo w granicach obowiązującego ograniczenia wahań kursów, a niezrealizowana część tego zlecenia pozostaje w arkuszu zleceń i jest uwzględniania przy określaniu teoretycznego kursu otwarcia w ramach równoważenia.

§ 143. .

1. W systemie notowań ciągłych:
1) w okresie pomiędzy rozpoczęciem przyjmowania zleceń maklerskich w danym dniu a początkiem notowań ciągłych,
2) w okresie pomiędzy początkiem przyjmowania zleceń maklerskich na zamknięcie a określeniem kursu zamknięcia,
3) w trakcie równoważenia
- określane są na bieżąco, zgodnie z zasadami zawartymi w § 134 ust. 2, i podawane do publicznej wiadomości teoretyczny kurs otwarcia oraz teoretyczny wolumen otwarcia.
2. Teoretyczny kurs otwarcia oraz teoretyczny wolumen otwarcia mogą być określane również w okresach zawieszenia obrotu z możliwością składania, modyfikowania i anulowania zleceń maklerskich, o ile przewidują to przepisy Szczegółowych Zasad Obrotu Giełdowego.
3. Teoretyczny kurs otwarcia oraz teoretyczny wolumen otwarcia aktualizowane są na bieżąco przy każdej zmianie w arkuszu zleceń wynikającej z przyjęcia, modyfikacji lub anulowania zlecenia maklerskiego.
4. Zarząd Giełdy określa w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego szczegółowy tryb określania teoretycznego kursu otwarcia oraz teoretycznego wolumenu otwarcia, w tym rodzaje zleceń biorących udział w ich określaniu, jak również zasady postępowania w przypadku, gdy określenie tych wartości nie jest możliwe.

§ 144. .

1. Po zakończeniu fazy określania kursu zamknięcia mogą być składane dodatkowe zlecenia kupna i sprzedaży z limitem ceny równym obowiązującemu w tym czasie kursowi odniesienia dla dynamicznych ograniczeń wahań kursów (dogrywka).
1. W czasie dogrywki można anulować i modyfikować wcześniej złożone zlecenia maklerskie w celu ich realizacji po cenie równej kursowi, o którym mowa w ust. 1.
2. Zarząd Giełdy określa w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego instrumenty finansowe, dla których organizowana jest dogrywka, oraz zasady i tryb jej przeprowadzania w systemie notowań ciągłych.
3. Dogrywki nie organizuje się w systemie animatora rynku.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.