Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Regulamin Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.


- Regulamin Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

Oddział 2. Anulowanie transakcji giełdowych

§ 111. .

1. Transakcja giełdowa może zostać anulowana, jeżeli została zawarta na podstawie błędnie sporządzonego zlecenia maklerskiego przekazanego przez członka giełdy, lub odpowiednio przekazanego przez jego klienta korzystającego z dostępu sponsorowanego. Przez błędnie sporządzone zlecenie maklerskie rozumie się zlecenie, w którym został błędnie wprowadzony limit ceny, wolumen, rodzaj oferty lub wskazanie instrumentu finansowego, którego zlecenie dotyczy.
2. Anulowanie transakcji oznacza uznanie transakcji za niezawartą oraz unieważnienie zleceń maklerskich, które były jej podstawą.

§ 112. .

1. Wyrażenie zgody na anulowanie transakcji zawartej na podstawie błędnie sporządzonego zlecenia skutkuje anulowaniem wszystkich transakcji giełdowych, których przedmiotem jest dany instrument finansowy, zawartych od momentu wprowadzenia do systemu informatycznego giełdy błędnie sporządzonego zlecenia maklerskiego, a w przypadku zleceń STOP , od momentu ujawnienia zlecenia w arkuszu zleceń, do momentu przekazania członkom giełdy przez przewodniczącego sesji informacji o złożeniu wniosku, o którym mowa w § 113 ust. 1 pkt. 1, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. W przypadku anulowania danej transakcji pakietowej anulowaniu ulega wyłącznie ta transakcja.
3. Wyrażenie zgody na anulowanie danej transakcji pakietowej nie powoduje anulowania innych transakcji zawartych na danym instrumencie finansowym.
4. W przypadku, gdy anulowanie dotyczy transakcji zawartej na podstawie zlecenia maklerskiego uwzględnionego przy określaniu kursu otwarcia, kursu zamknięcia, kursu jednolitego lub kursu wyznaczonego w wyniku równoważenia, Zarząd Giełdy lub przewodniczący sesji unieważnia także ten kurs oraz określa dalszy tok postępowania.

§ 113. .

1. Decyzję o wyrażeniu zgody na anulowanie transakcji giełdowej zawartej na podstawie błędnie sporządzonego zlecenia maklerskiego podejmuje przewodniczący sesji, po spełnieniu łącznie następujących warunków, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5:
1) otrzymania wniosku członka giełdy o anulowanie transakcji zawartej na podstawie błędnie sporządzonego zlecenia maklerskiego zawierającego oświadczenie członka giełdy o popełnionym błędzie - w imieniu członka giełdy wniosek składa makler nadzorujący; w przypadku wniosku o anulowanie transakcji na podstawie błędnie sporządzonego zlecenia maklerskiego klienta korzystającego z dostępu sponsorowanego wniosek członka giełdy zawiera dodatkowo oświadczenie tego klienta o popełnionym błędzie,
2) przekroczenia przez kurs transakcji zawartej na podstawie błędnego zlecenia maklerskiego lub zlecenia z limitem aktywacji, którego aktywacja nastąpiła w wyniku realizacji błędnego zlecenia, przedziału zmiany wahań kursów, określonego przez Zarząd Giełdy, z którego transakcje giełdowe nie podlegają anulowaniu,
3) wyrażenia zgody, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, na anulowanie wszystkich transakcji, o których mowa w § 112 ust. 1, przez więcej niż połowę członków giełdy będących stronami transakcji podlegających anulowaniu, jeżeli przedmiotem transakcji tych członków giełdy jest liczba instrumentów finansowych stanowiących co najmniej 90 % całkowitego wolumenu transakcji podlegających anulowaniu (przez całkowity wolumen transakcji rozumie się sumę liczby instrumentów finansowych, będących przedmiotem wszystkich podlegających anulowaniu transakcji, pomnożoną przez dwa). W imieniu członka giełdy zgodę wyraża albo odmawia jej wyrażenia makler nadzorujący.
2. W przypadku, o którym mowa w § 112 ust. 4 zgoda na anulowanie transakcji musi być wyrażona przez wszystkich członków giełdy, którzy zawarli transakcje, na podstawie zleceń uwzględnionych przy określaniu odpowiednio kursu otwarcia, kursu zamknięcia, kursu jednolitego lub kursu wyznaczonego w wyniku równoważenia
3. W przypadku transakcji pakietowych nie stosuje się warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, a zgoda określona w ust. 1 pkt 3) musi być wyrażona przez drugą stronę transakcji.
4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach pomimo spełnienia warunków wskazanych w ust. 1, przewodniczący sesji może odmówić wyrażenia zgody na anulowanie transakcji.
5. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Zarząd Giełdy, na wniosek członka giełdy, może postanowić o anulowaniu transakcji bez spełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 pkt 3 oraz ust. 2.

§ 114. .

1. Wniosek, o którym mowa § 113 ust. 1 pkt. 1 musi być przekazany w ciągu 15 minut od momentu zawarcia pierwszej transakcji na podstawie błędnie sporządzonego zlecenia maklerskiego.
2. Wniosek, o którym mowa w § 113 ust. 1 pkt. 1 złożony w przypadku transakcji, dla których karty umowy zostały przekazane do rozrachunku do Krajowego Depozytu, zostaje odrzucony.
3. Członek giełdy składający wniosek, o którym mowa w § 113 ust. 1 pkt. 1 zobowiązany jest do przekazania Giełdzie w dniu złożenia wniosku wyjaśnienia przyczyn i okoliczności przekazania, odpowiednio przez członka giełdy lub jego klienta korzystającego z dostępu sponsorowanego, błędnego zlecenia maklerskiego. Wyjaśnienie sporządzone zostaje w formie pisemnej przez maklera nadzorującego.

§ 115. .

1. Jeżeli wniosek, o którym mowa w § 113 ust. 1 pkt 1 nie został odrzucony to przewodniczący sesji nie później niż 20 minut po otrzymaniu wniosku przekazuje informację o nim do publicznej wiadomości.
2. Przewodniczący sesji może zawiesić obrót instrumentem finansowym, którego dotyczy wniosek określony w § 113 ust. 1 pkt. 1 na okres niezbędny do przygotowania informacji, o której mowa w ust. 1.

§ 116. .

1. Z zastrzeżeniem § 113 ust. 5, każdy członek giełdy, który był stroną transakcji, o których mowa w § 112 ust. 1, zobowiązany jest do przekazania informacji przewodniczącemu sesji o wyrażeniu przez siebie zgody na anulowanie tej transakcji albo odmowie wyrażenia takiej zgody, w terminie 30 minut od momentu przekazania informacji, o której mowa w § 115 ust. 1. W szczególnie uzasadnionych przypadkach przewodniczący sesji może wydłużyć termin przekazania takiej informacji przez członków giełdy.
2. W przypadku gdy członek giełdy składa wniosek o anulowanie transakcji, o którym mowa w § 113 ust. 1 pkt 1, uznaje się, że zarówno on, jak i jego klient korzystający z dostępu sponsorowanego, który sporządził błędnie zlecenie maklerskie, wyrazili zgodę na anulowanie tej transakcji z momentem złożenia tego wniosku.

§ 117. .

1. Decyzja o anulowaniu transakcji podejmowana jest przez przewodniczącego sesji w ciągu 10 minut od uzyskania zgody, o której mowa w § 113 ust. 1 pkt 3, a w przypadku, o którym mowa w § 113 ust. 5, decyzja podejmowana jest przez Zarząd Giełdy w ciągu 60 minut od złożenia wniosku, o którym mowa w § 114 ust. 1.
2. W przypadku upływu terminu, określonego w § 116 ust. 1 i nie przekazaniu przez członków giełdy zgody, o której mowa w § 113 ust. 1 pkt 3 lub ust. 2 lub ust. 3 przewodniczący sesji podejmuje decyzję o nie wyrażeniu zgody na anulowanie transakcji.

§ 118. .

1. Przewodniczący sesji przekazuje niezwłocznie do publicznej wiadomości informację o podjętej decyzji, o której mowa w § 117 lub w § 113 ust. 4.
2. Giełda przekazuje KNF w każdym przypadku informację o otrzymaniu wniosku o anulowanie transakcji oraz kopię wyjaśnień członka giełdy, o których mowa w § 114 ust. 3.

§ 119. .

1. Zarząd Giełdy określa w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego szczegółowe warunki i tryb anulowania transakcji giełdowych, w szczególności przedział zmiany wahań kursów, o którym mowa w § 113 ust. 1 pkt 2), treść wniosku o anulowanie transakcji, tryb wyrażania zgody przez członków giełdy, lub odpowiednio ich klientów korzystających z dostępu sponsorowanego, na anulowanie transakcji oraz zakres informacji przekazywanych w związku z anulowaniem transakcji.
2. Anulowaniu nie mogą podlegać transakcje odkupu lub odsprzedaży, transakcje pakietowe z dniem rozliczenia ustalonym na dzień zawarcia transakcji oraz transakcje pakietowe zawierane poza godzinami sesji giełdowych.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.