Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Regulamin Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.


- Regulamin Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

ROZDZIAŁ IX. ZLECENIA MAKLERSKIE, TRANSAKCJE GIEŁDOWE I ANULOWANIE TYCH TRANSAKCJI

Oddział 1. Zlecenia maklerskie, transakcje giełdowe

§ 102. .

1. Transakcje giełdowe zawierane są na podstawie zleceń maklerskich przekazanych przez członków giełdy, lub odpowiednio zleceń maklerskich przekazanych przez ich klientów korzystających z dostępu sponsorowanego, z zastrzeżeniem ust. 2, których przyjęcie zostało potwierdzone przez giełdę.
1a. Transakcje giełdowe zawarte na podstawie zleceń maklerskich przekazanych na giełdę przez klientów członków giełdy korzystających z dostępu sponsorowanego stanowią, w rozumieniu niniejszego Regulaminu oraz przepisów giełdowych wydanych na jego podstawie, transakcje giełdowe członków giełdy.
2. Na zasadach określonych w umowie, o której mowa w § 167 ust. 2 Krajowy Depozyt może złożyć zlecenie maklerskie:
1) w imieniu własnym, w przypadkach określonych w Ustawie,
2) w imieniu członka giełdy, na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, w innych przypadkach związanych z funkcjonowaniem systemu zabezpieczenia płynności rozliczeń transakcji, o którym mowa w Ustawie.

§ 103. .

Transakcje giełdowe zawierane są z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu w systemie informatycznym Giełdy.

§ 104. .

1. Członek giełdy sporządza zlecenia maklerskie w imieniu własnym na rachunek klienta albo na rachunek własny. Zlecenie maklerskie na rachunek klienta korzystającego z bezpośredniego dostępu elektronicznego stanowi, w rozumieniu niniejszego Regulaminu oraz przepisów giełdowych wydanych na jego podstawie, zlecenie maklerskie członka giełdy na rachunek klienta.
2. Członek giełdy zobowiązany jest do stosowania środków organizacyjnych i technicznych służących kontroli wielkości i poprawności zleceń maklerskich przekazywanych na giełdę, w tym zleceń przekazywanych przez jego klientów korzystających z dostępu sponsorowanego.
3. Członek giełdy zobowiązany jest do badania zleceń maklerskich oraz zawieranych przez siebie transakcji giełdowych, w tym transakcji zawieranych na podstawie zleceń maklerskich przekazanych przez jego klientów korzystających z dostępu sponsorowanego, pod kątem możliwości dokonania manipulacji kursami instrumentów finansowych.
4. Giełda na bieżąco monitoruje złożone zlecenia i transakcje zawarte przez członków giełdy, w tym zlecenia maklerskie złożone przez klientów członka giełdy korzystających z dostępu sponsorowanego oraz transakcje zawarte na podstawie tych zleceń, w celu identyfikowania naruszeń przepisów obowiązujących na giełdzie, przypadków naruszenia zasad obrotu, przypadków uzasadniających podejrzenie wystąpienia manipulacji na rynku lub wykorzystywania informacji poufnych, a także zakłóceń funkcjonowania systemu informatycznego Giełdy.
5. Giełda niezwłocznie informuje KNF o każdym przypadku istotnego naruszenia przepisów obowiązujących na giełdzie lub zasad obrotu, oraz o istotnych zakłóceniach funkcjonowania systemu informatycznego Giełdy, mając na uwadze art. 81 okoliczności, w których można zakładać istotne naruszenia regulaminu systemu obrotu lub zakłócenia obrotu bądź zakłócenia systemów w odniesieniu do instrumentu finansowego (art. 31 ust. 2 i art. 54 ust. 2 dyrektywy 2014/65/UE) Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 oraz sekcję A Załącznika III do tego Rozporządzenia.
6. Giełda niezwłocznie informuje KNF o każdym przypadku uzasadniającym podejrzenie wystąpienia manipulacji na rynku lub wykorzystywania informacji poufnych, zgodnie z Rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2016/957 oraz art. 82 okoliczności, w których można zakładać postępowanie, które może wskazywać na postępowanie zakazane na mocy rozporządzenia (UE) nr 596/2014 (art. 31 ust. 2 i art. 54 ust. 2 dyrektywy 2014/65/UE) Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 i sekcją B Załącznika III do tego Rozporządzenia.
7. Giełda informuje KNF o wszystkich złożonych zleceniach maklerskich oraz zawartych transakcjach.

§ 104a. .

1. W przypadku zleceń maklerskich składanych przy wykorzystaniu handlu algorytmicznego członek giełdy zobowiązany jest dodatkowo:
1) poinformować Giełdę o zamiarze wykorzystywania handlu algorytmicznego w działalności prowadzonej na giełdzie,
2) opracować, wdrożyć i stosować zasady i procedury oraz środki kontroli i mechanizmy określone w art 1-18 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/589,
3) przeprowadzić testy wykorzystywanych algorytmów w celu uniknięcia możliwości przyczynienia się do zakłóceń obrotu,
4) wskazać maklera nadzorującego odpowiedzialnego u członka giełdy za nadzór nad przekazywaniem na giełdę, modyfikowaniem i anulowaniem zleceń maklerskich składanych przy wykorzystaniu handlu algorytmicznego,
5) poinformować KNF oraz organ nadzoru właściwy ze względu na swoją siedzibę o fakcie wykorzystywania handlu algorytmicznego w działalności prowadzonej na giełdzie, jak również o zaprzestaniu wykorzystywania handlu algorytmicznego w działalności prowadzonej na giełdzie.
2. Członek giełdy zobowiązany jest zobowiązać swoich klientów korzystających z bezpośredniego dostępu elektronicznego do spełniania wymogów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, jeżeli składają zlecenia przy wykorzystaniu handlu algorytmicznego.
3. Członek giełdy zobowiązany jest przeprowadzić testy algorytmów również w przypadku istotnych zmian algorytmów wykorzystywanych przez siebie oraz zobowiązać do przeprowadzania takich testów w odniesieniu do algorytmów jego klientów korzystających z bezpośredniego dostępu elektronicznego.
4. Wraz z informacją, o której mowa w ust. 1 pkt 1, członek giełdy składa oświadczenie o przeprowadzeniu testów wykorzystywanych algorytmów oraz opis mechanizmów użytych do takich testów. Członek giełdy składa oświadczenie wraz z opisem, o którym mowa w zdaniu pierwszym, również w przypadku rozpoczęcia korzystania z nowego algorytmu lub istotnej zmiany wykorzystywanego dotychczas algorytmu.
5. Przepisy ust. 1 - 4 stosuje się odpowiednio do członków giełdy wykorzystujących handel algorytmiczny w działalności prowadzonej na giełdzie przed dniem 3 stycznia 2018 r.
6. Giełda prowadzi rejestr algorytmów wykorzystywanych przez danego członka giełdy.

§ 105. .

1. Zarząd Giełdy lub przewodniczący sesji może zawiesić na czas określony przyjmowanie zleceń maklerskich:
1) członka giełdy (zleceń maklerskich oznaczonych tym samym kodem, o którym mowa w § 107 ust.1 pkt 7,
2) na rachunek danego klienta członka giełdy korzystającego z bezpośredniego dostępu elektronicznego (zleceń maklerskich oznaczonych tym samym kodem, o którym mowa w § 107 ust.1 pkt 11.
2. Zawieszenie przyjmowania zleceń maklerskich, o których mowa w ust. 1, następuje:
1) z inicjatywy Zarządu Giełdy lub przewodniczącego sesji - w przypadku, gdy w ich ocenie zawieszenie jest niezbędne z uwagi na bezpieczeństwo obrotu giełdowego lub interes jego uczestników,
2) na żądanie KNF,
3) na wniosek Krajowego Depozytu - w zakresie i na zasadach określonych w przepisach regulujących działalność tego podmiotu i umowie, o której mowa w § 167 ust. 2,
4) na wniosek członka giełdy - w zakresie odnoszącym się do zleceń, o których mowa w ust. 1 pkt 1,
5) na wniosek członka giełdy - w zakresie odnoszącym się do zleceń, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zgodnie z obowiązującymi u członka giełdy zasadami zawieszania danego typu bezpośredniego dostępu elektronicznego jego klientów,
6) na wniosek uczestnika rozliczającego członka giełdy - w zakresie odnoszącym się do zleceń, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zgodnie z obowiązującymi członka giełdy zasadami rozliczania przez danego uczestnika rozliczającego,
7) na wniosek uczestnika rozliczającego członka giełdy - w zakresie odnoszącym się do zleceń, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zgodnie z obowiązującymi członka giełdy zasadami rozliczania przez danego uczestnika rozliczającego oraz zgodnie z obowiązującymi u członka giełdy zasadami zawieszania danego typu bezpośredniego dostępu elektronicznego jego klientów,
8) na wniosek klienta członka giełdy korzystającego z dostępu sponsorowanego - w zakresie odnoszącym się do zleceń tego klienta, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zgodnie z obowiązującymi u członka giełdy zasadami zawieszania dostępu sponsorowanego.
3. Jeżeli co innego nie wynika z decyzji o zawieszeniu, przekazane na giełdę a niezrealizowane zlecenia maklerskie złożone przez danego członka giełdy, lub odpowiednio przez danego klienta członka giełdy korzystającego z dostępu sponsorowanego , których dotyczy zawieszenie przyjmowania, tracą ważność z chwilą tego zawieszenia.
4. Jeżeli co innego nie wynika z decyzji o zawieszeniu, zawieszenie przyjmowania oraz utrata ważności zleceń maklerskich, o których mowa w ust. 1 pkt 1, dotyczy:
1) wszystkich instrumentów finansowych notowanych na giełdzie będących przedmiotem tych zleceń, albo oddzielnie
2) wszystkich papierów wartościowych będących przedmiotem tych zleceń, albo oddzielnie
3) wszystkich instrumentów pochodnych będących przedmiotem tych zleceń.
5. Jeżeli co innego nie wynika z decyzji o zawieszeniu, zawieszenie przyjmowania oraz utrata ważności zleceń maklerskich, o których mowa w ust. 1 pkt 2, dotyczy wszystkich instrumentów finansowych notowanych na giełdzie będących przedmiotem tych zleceń.
6. Zarząd Giełdy określa w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego szczegółowy tryb przekazywania wniosków o zawieszenie obrotu oraz wymogi co do zakresu informacji wymaganych przez Giełdę w związku ze złożeniem wniosku o zawieszenie.

§ 106. .

Członek giełdy obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z tytułu zawinionego niewykonania lub nienależytego wykonania przyjętego zlecenia.

§ 107. .

1. Zlecenie maklerskie powinno określać w szczególności:
1) nazwę lub kod instrumentu finansowego, którego zlecenie dotyczy,
2) rodzaj oferty (kupno lub sprzedaż),
3) limit ceny lub polecenie wykonania zlecenia bez określania limitu ceny,
4) liczbę instrumentów finansowych mających być przedmiotem transakcji,
5) termin ważności zlecenia,
6) wskaźnik typu działania, w szczególności:
a) na rachunek własny,
b) na rachunek klienta,
c) animator rynku,
7) kod wystawcy zlecenia,
8) datę wystawienia zlecenia,
9) numer własny zlecenia
10) informację czy zlecenie przekazywane jest z wykorzystaniem bezpośredniego dostępu elektronicznego,
11) oznaczenie klienta członka giełdy, na rachunek którego przekazywane jest zlecenie na giełdę, w tym klienta korzystającego z bezpośredniego dostępu elektronicznego,
12) oznaczenie członka giełdy niebiorącego udziału w wykonaniu zlecenia, o którym mowa w art. 2 ust. 1 lit d) Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/580, jeżeli brał on udział w przekazywaniu zlecenia na giełdę,
13) oznaczenie osoby fizycznej lub algorytmu odpowiedzialnych za podjęcie decyzji inwestycyjnej w odniesieniu do danego zlecenia składanego na rachunek własny członka giełdy lub w ramach świadczonej przez członka giełdy usługi zarządzania portfelem, ustalonych zgodnie z art. 8 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/590,
14) oznaczenie osoby fizycznej lub algorytmu odpowiedzialnych u członka giełdy za wykonanie danego zlecenia, ustalonych zgodnie z art. 9 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/590.
2. Oznaczenia, o których w ust. 1 pkt 11-14, przekazywane są w zleceniu maklerskim w postaci zakodowanej. Odpowiadające tym oznaczeniom dane, w tym dane osobowe, określone w pkt 3-6 Tabeli 2 Załącznika do Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/580 przekazywane są Giełdzie przez członków giełdy z zachowaniem wymogów wynikających z właściwych przepisów prawa, w szczególności przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.
3. Dane osobowe, o których mowa w ust. 2, mogą być wykorzystywane wyłącznie w celu wypełniania przez Giełdę obowiązków, o których mowa w art. 25 ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 600/2014 oraz obowiązków wynikających z Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/957.
4. Szczegółowy zakres informacji zawartych w zleceniu maklerskim, sposób ich przekazywania, jak również sposób przekazywania danych osobowych, o których mowa w ust. 2, określa Zarząd Giełdy w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego.

§ 108. .

Cenę oznaczoną w zleceniu maklerskim uważa się w przypadku oferty kupna za cenę maksymalną, a w przypadku oferty sprzedaży za cenę minimalną.

§ 109. .

Informacje zawarte w zleceniach maklerskich są dostępne wyłącznie dla upoważnionych pracowników Giełdy oraz osób upoważnionych do tego właściwymi przepisami prawa.

§ 110. .

1. W systemie notowań ciągłych oraz w systemie kursu jednolitego mogą być składane następujące rodzaje zleceń maklerskich:
1) zlecenia z limitem realizacji (LIMIT),
2) zlecenia po każdej cenie (PKC),
3) zlecenia po cenie rynkowej (PCR),
4) zlecenia z limitem aktywacji (STOP),
5) zlecenia ze zmiennym limitem realizacji (PEG).
2. Zlecenie LIMIT zawiera limit ceny i może być realizowane wyłącznie po cenie określonej w tym limicie albo po cenie niższej - w przypadku zlecenia kupna albo po cenie wyższej - w przypadku zlecenia sprzedaży.
3. Zlecenie PKC nie zawiera limitu ceny. W trakcie notowań ciągłych zlecenie PKC realizowane jest po najlepszych możliwych cenach zleceń przeciwstawnych oczekujących na realizację w arkuszu zleceń.
4. Zlecenie PCR nie zawiera limitu ceny. W trakcie notowań ciągłych zlecenie PCR realizowane jest po najlepszej możliwej cenie zlecenia przeciwstawnego oczekującego na realizację w arkuszu zleceń.
5. Zlecenie STOP zawiera limit aktywacji zlecenia oraz limit ceny, po której zlecenie to może podlegać realizacji (zlecenie STOP Limit) albo polecenie realizacji bez określonego limitu ceny (zlecenie STOP Loss).
6. Zlecenie PEG zawiera zmienny limit ceny, który przyjmuje wartość równą limitowi ceny najlepszego zlecenia po tej samej stronie w arkuszu zleceń.
7. Składając zlecenie maklerskie członek giełdy może wskazać dodatkowe oznaczenia lub rodzaje ważności oraz dodatkowe warunki realizacji zlecenia, zgodne z postanowieniami Szczegółowych Zasad Obrotu Giełdowego.
8. Zarząd Giełdy określa w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego zasady postępowania oraz warunki i czas przyjmowania i anulowania poszczególnych rodzajów zleceń maklerskich, jak również ich realizacji i modyfikacji w poszczególnych systemach notowań i fazach sesji.
9. Zarząd Giełdy może określić w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego szczególne rodzaje zleceń maklerskich oraz wymagania, którym powinny one odpowiadać.
10. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Zarząd Giełdy może zawiesić na czas określony zakres zleceń maklerskich przyjmowanych do realizacji na giełdzie, jak również dodatkowych oznaczeń, rodzajów ważności lub dodatkowych warunków realizacji tych zleceń.
11. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Zarząd Giełdy może unieważnić przekazane na giełdę, a niezrealizowane zlecenia maklerskie.
12. Z chwilą ogłoszenia zawieszenia obrotu wstrzymywane jest zawieranie transakcji, przy czym zlecenia maklerskie mogą być przyjmowane, modyfikowane i anulowane, o ile z przepisów Regulaminu Giełdy, Szczegółowych Zasad Obrotu Giełdowego lub decyzji o zawieszeniu nie wynika inaczej.

§ 110a. .

1. Giełda na koniec każdej sesji giełdowej oblicza wskaźniki niewykonanych zleceń do liczby transakcji, zgodnie z zasadami i metodami określonymi w art. 3 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/566.
2. Do końca każdego roku kalendarzowego Giełda podaje do wiadomości uczestników obrotu maksymalne wielkości wskaźników, o których mowa w ust. 1, obowiązujące na giełdzie w kolejnym roku kalendarzowym, z zastrzeżeniem ust. 3. Określenie i opublikowanie maksymalnych wielkości wskaźników, o których mowa w ust. 1, obowiązujących w roku 2018, z zastrzeżeniem ust. 3, nastąpi najpóźniej w dniu 3 stycznia 2018 r.
3. W uzasadnionych przypadkach Giełda może dokonać zmiany maksymalnych wielkości wskaźników, o których mowa w ust. 1, w trakcie trwania danego roku kalendarzowego, z zastrzeżeniem, że informacja o ich zmianie powinna zostać podana do wiadomości uczestników obrotu co najmniej na 3 miesiące przed ich wejściem w życie.
4. Przekroczenie maksymalnych wielkości wskaźników, o których mowa w ust. 1, skutkuje obowiązkiem uiszczenia przez danego członka giełdy dodatkowej opłaty giełdowej, o ile przepisy Regulaminu Giełdy taką opłatę przewidują.

Oddział 2. Anulowanie transakcji giełdowych

§ 111. .

1. Transakcja giełdowa może zostać anulowana, jeżeli została zawarta na podstawie błędnie sporządzonego zlecenia maklerskiego przekazanego przez członka giełdy, lub odpowiednio przekazanego przez jego klienta korzystającego z dostępu sponsorowanego. Przez błędnie sporządzone zlecenie maklerskie rozumie się zlecenie, w którym został błędnie wprowadzony limit ceny, wolumen, rodzaj oferty lub wskazanie instrumentu finansowego, którego zlecenie dotyczy.
2. Anulowanie transakcji oznacza uznanie transakcji za niezawartą oraz unieważnienie zleceń maklerskich, które były jej podstawą.

§ 112. .

1. Wyrażenie zgody na anulowanie transakcji zawartej na podstawie błędnie sporządzonego zlecenia skutkuje anulowaniem wszystkich transakcji giełdowych, których przedmiotem jest dany instrument finansowy, zawartych od momentu wprowadzenia do systemu informatycznego giełdy błędnie sporządzonego zlecenia maklerskiego, a w przypadku zleceń STOP , od momentu ujawnienia zlecenia w arkuszu zleceń, do momentu przekazania członkom giełdy przez przewodniczącego sesji informacji o złożeniu wniosku, o którym mowa w § 113 ust. 1 pkt. 1, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. W przypadku anulowania danej transakcji pakietowej anulowaniu ulega wyłącznie ta transakcja.
3. Wyrażenie zgody na anulowanie danej transakcji pakietowej nie powoduje anulowania innych transakcji zawartych na danym instrumencie finansowym.
4. W przypadku, gdy anulowanie dotyczy transakcji zawartej na podstawie zlecenia maklerskiego uwzględnionego przy określaniu kursu otwarcia, kursu zamknięcia, kursu jednolitego lub kursu wyznaczonego w wyniku równoważenia, Zarząd Giełdy lub przewodniczący sesji unieważnia także ten kurs oraz określa dalszy tok postępowania.

§ 113. .

1. Decyzję o wyrażeniu zgody na anulowanie transakcji giełdowej zawartej na podstawie błędnie sporządzonego zlecenia maklerskiego podejmuje przewodniczący sesji, po spełnieniu łącznie następujących warunków, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5:
1) otrzymania wniosku członka giełdy o anulowanie transakcji zawartej na podstawie błędnie sporządzonego zlecenia maklerskiego zawierającego oświadczenie członka giełdy o popełnionym błędzie - w imieniu członka giełdy wniosek składa makler nadzorujący; w przypadku wniosku o anulowanie transakcji na podstawie błędnie sporządzonego zlecenia maklerskiego klienta korzystającego z dostępu sponsorowanego wniosek członka giełdy zawiera dodatkowo oświadczenie tego klienta o popełnionym błędzie,
2) przekroczenia przez kurs transakcji zawartej na podstawie błędnego zlecenia maklerskiego lub zlecenia z limitem aktywacji, którego aktywacja nastąpiła w wyniku realizacji błędnego zlecenia, przedziału zmiany wahań kursów, określonego przez Zarząd Giełdy, z którego transakcje giełdowe nie podlegają anulowaniu,
3) wyrażenia zgody, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, na anulowanie wszystkich transakcji, o których mowa w § 112 ust. 1, przez więcej niż połowę członków giełdy będących stronami transakcji podlegających anulowaniu, jeżeli przedmiotem transakcji tych członków giełdy jest liczba instrumentów finansowych stanowiących co najmniej 90 % całkowitego wolumenu transakcji podlegających anulowaniu (przez całkowity wolumen transakcji rozumie się sumę liczby instrumentów finansowych, będących przedmiotem wszystkich podlegających anulowaniu transakcji, pomnożoną przez dwa). W imieniu członka giełdy zgodę wyraża albo odmawia jej wyrażenia makler nadzorujący.
2. W przypadku, o którym mowa w § 112 ust. 4 zgoda na anulowanie transakcji musi być wyrażona przez wszystkich członków giełdy, którzy zawarli transakcje, na podstawie zleceń uwzględnionych przy określaniu odpowiednio kursu otwarcia, kursu zamknięcia, kursu jednolitego lub kursu wyznaczonego w wyniku równoważenia
3. W przypadku transakcji pakietowych nie stosuje się warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, a zgoda określona w ust. 1 pkt 3) musi być wyrażona przez drugą stronę transakcji.
4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach pomimo spełnienia warunków wskazanych w ust. 1, przewodniczący sesji może odmówić wyrażenia zgody na anulowanie transakcji.
5. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Zarząd Giełdy, na wniosek członka giełdy, może postanowić o anulowaniu transakcji bez spełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 pkt 3 oraz ust. 2.

§ 114. .

1. Wniosek, o którym mowa § 113 ust. 1 pkt. 1 musi być przekazany w ciągu 15 minut od momentu zawarcia pierwszej transakcji na podstawie błędnie sporządzonego zlecenia maklerskiego.
2. Wniosek, o którym mowa w § 113 ust. 1 pkt. 1 złożony w przypadku transakcji, dla których karty umowy zostały przekazane do rozrachunku do Krajowego Depozytu, zostaje odrzucony.
3. Członek giełdy składający wniosek, o którym mowa w § 113 ust. 1 pkt. 1 zobowiązany jest do przekazania Giełdzie w dniu złożenia wniosku wyjaśnienia przyczyn i okoliczności przekazania, odpowiednio przez członka giełdy lub jego klienta korzystającego z dostępu sponsorowanego, błędnego zlecenia maklerskiego. Wyjaśnienie sporządzone zostaje w formie pisemnej przez maklera nadzorującego.

§ 115. .

1. Jeżeli wniosek, o którym mowa w § 113 ust. 1 pkt 1 nie został odrzucony to przewodniczący sesji nie później niż 20 minut po otrzymaniu wniosku przekazuje informację o nim do publicznej wiadomości.
2. Przewodniczący sesji może zawiesić obrót instrumentem finansowym, którego dotyczy wniosek określony w § 113 ust. 1 pkt. 1 na okres niezbędny do przygotowania informacji, o której mowa w ust. 1.

§ 116. .

1. Z zastrzeżeniem § 113 ust. 5, każdy członek giełdy, który był stroną transakcji, o których mowa w § 112 ust. 1, zobowiązany jest do przekazania informacji przewodniczącemu sesji o wyrażeniu przez siebie zgody na anulowanie tej transakcji albo odmowie wyrażenia takiej zgody, w terminie 30 minut od momentu przekazania informacji, o której mowa w § 115 ust. 1. W szczególnie uzasadnionych przypadkach przewodniczący sesji może wydłużyć termin przekazania takiej informacji przez członków giełdy.
2. W przypadku gdy członek giełdy składa wniosek o anulowanie transakcji, o którym mowa w § 113 ust. 1 pkt 1, uznaje się, że zarówno on, jak i jego klient korzystający z dostępu sponsorowanego, który sporządził błędnie zlecenie maklerskie, wyrazili zgodę na anulowanie tej transakcji z momentem złożenia tego wniosku.

§ 117. .

1. Decyzja o anulowaniu transakcji podejmowana jest przez przewodniczącego sesji w ciągu 10 minut od uzyskania zgody, o której mowa w § 113 ust. 1 pkt 3, a w przypadku, o którym mowa w § 113 ust. 5, decyzja podejmowana jest przez Zarząd Giełdy w ciągu 60 minut od złożenia wniosku, o którym mowa w § 114 ust. 1.
2. W przypadku upływu terminu, określonego w § 116 ust. 1 i nie przekazaniu przez członków giełdy zgody, o której mowa w § 113 ust. 1 pkt 3 lub ust. 2 lub ust. 3 przewodniczący sesji podejmuje decyzję o nie wyrażeniu zgody na anulowanie transakcji.

§ 118. .

1. Przewodniczący sesji przekazuje niezwłocznie do publicznej wiadomości informację o podjętej decyzji, o której mowa w § 117 lub w § 113 ust. 4.
2. Giełda przekazuje KNF w każdym przypadku informację o otrzymaniu wniosku o anulowanie transakcji oraz kopię wyjaśnień członka giełdy, o których mowa w § 114 ust. 3.

§ 119. .

1. Zarząd Giełdy określa w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego szczegółowe warunki i tryb anulowania transakcji giełdowych, w szczególności przedział zmiany wahań kursów, o którym mowa w § 113 ust. 1 pkt 2), treść wniosku o anulowanie transakcji, tryb wyrażania zgody przez członków giełdy, lub odpowiednio ich klientów korzystających z dostępu sponsorowanego, na anulowanie transakcji oraz zakres informacji przekazywanych w związku z anulowaniem transakcji.
2. Anulowaniu nie mogą podlegać transakcje odkupu lub odsprzedaży, transakcje pakietowe z dniem rozliczenia ustalonym na dzień zawarcia transakcji oraz transakcje pakietowe zawierane poza godzinami sesji giełdowych.

Oddział 3. Korekta transakcji giełdowych

§ 119a. .

1. Transakcja pakietowa może podlegać korekcie na podstawie zgodnych wniosków członków giełdy będących stronami tej transakcji, na warunkach określonych w niniejszym Oddziale.
2. Korekcie transakcji nie mogą podlegać transakcje pakietowe z dniem rozliczenia ustalonym na dzień zawarcia transakcji, transakcje pakietowe zawierane po godz. 16:30 oraz transakcje pakietowe zawierane poza godzinami sesji giełdowych.
3. Dokonanie korekty transakcji pakietowej oznacza uznanie korygowanej transakcji za niezawartą oraz unieważnienie zleceń maklerskich, które były podstawą jej zawarcia.

§ 119b. .

1. Dokonanie korekty danej transakcji pakietowej polega na wprowadzeniu do systemu informatycznego giełdy, przez strony tej transakcji - za zgodą przewodniczącego sesji - nowych zleceń maklerskich o parametrach zgodnych z wnioskami stron korygowanej transakcji i zawarciu na ich podstawie nowej transakcji pakietowej, a następnie usunięciu przez przewodniczącego sesji korygowanej transakcji z systemu informatycznego Giełdy.
2. Zlecenia, o których mowa w ust. 1, mogą dotyczyć wyłącznie instrumentów finansowych oznaczonych tym samym kodem co instrumenty, których dotyczy korygowana transakcja.

§ 119c. .

1. Decyzję o wyrażeniu zgody na korektę transakcji pakietowej podejmuje przewodniczący sesji, po spełnieniu warunków umożliwiających korektę, w tym otrzymania wniosków od członków giełdy będących stronami transakcji pakietowej podlegającej korekcie, zawierających ich zgodne oświadczenia woli co do zakresu korekty i wyjaśnienia przyczyn korekty. W imieniu członka giełdy wniosek składa makler nadzorujący.
2. W przypadku wniosku o korektę transakcji pakietowej zawartej na podstawie zlecenia maklerskiego klienta korzystającego z dostępu sponsorowanego, wniosek członka giełdy zawiera dodatkowo wyjaśnienie tego klienta co do przyczyn korekty.

§ 119d. .

Wnioski o skorygowanie transakcji pakietowej, o których mowa § 119a ust. 1, muszą zostać przekazane na giełdę w ciągu 15 minut od momentu zawarcia transakcji pakietowej, która ma podlegać korekcie.

§ 119e. .

1. Jeżeli wnioski, o których mowa w § 119a ust. 1, nie zostaną odrzucone ze względów formalnych, przewodniczący sesji nie później niż 5 minut po otrzymaniu drugiego z tych wniosków podejmuje decyzję w sprawie możliwości dokonania korekty transakcji.
2. Wprowadzenie zleceń, o których mowa w § 119b ust. 1, do systemu informatycznego Giełdy powinno nastąpić w ciągu 15 minut od wyrażenia przez przewodniczącego sesji zgody na korektę, jednak nie później niż do godz. 17:05 w tym dniu.

§ 119f. .

Giełda przekazuje KNF informację o otrzymaniu wniosków o korektę transakcji pakietowej, o dokonaniu albo odmowie dokonania tej korekty, jak również kopie wyjaśnień, o których mowa w § 119c.

§ 119g. .

Zarząd Giełdy może określić w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego szczegółowe warunki i tryb korekty transakcji pakietowej, w szczególności treść wniosku o dokonanie korekty takiej transakcji.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.