Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Regulamin Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.


- Regulamin Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

ROZDZIAŁ V. CZŁONKOWIE GIEŁDY

§ 60. .

1. Członkiem giełdy jest podmiot dopuszczony do działania na giełdzie.
2. Członkiem giełdy może zostać:
1) firma inwestycyjna w rozumieniu art. 3 objaśnienie pojęć pkt 33 Ustawy,
2) zagraniczna firma inwestycyjna w rozumieniu art. 3 objaśnienie pojęć pkt 32 Ustawy, nieprowadząca działalności maklerskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
3) inny podmiot będący uczestnikiem Krajowego Depozytu lub spółki, której Krajowy Depozyt przekazał wykonywanie czynności z zakresu zadań, o których mowa w art. 48 zadania Krajowego Depozytu ust. 1 pkt 1 lub 2 Ustawy, lub spółki prowadzącej izbę rozliczeniową i izbę rozrachunkową, o której mowa w art. 68a izba rozliczeniowa i izba rozrachunkowa Ustawy,
4) inny podmiot niebędący uczestnikiem Krajowego Depozytu lub spółki, o której mowa w pkt 3), pod warunkiem wskazania podmiotu będącego uczestnikiem Krajowego Depozytu lub spółki, o której mowa w pkt 3, który zobowiązał się do wypełniania obowiązków w związku z rozliczaniem zawartych transakcji.
3. Stroną transakcji giełdowej może być wyłącznie:
1) członek giełdy, z zastrzeżeniem ust. 4,
2) Krajowy Depozyt albo spółka, której Krajowy Depozyt przekazał wykonywanie czynności z zakresu zadań, o których mowa w art. 48 zadania Krajowego Depozytu ust. 2 pkt 1 i 3 Ustawy - w przypadku, o którym mowa w art. 59 organizacja i rozliczanie transakcji zawieranych na rynku regulowanym ust. 3 Ustawy,
3) spółka prowadząca izbę rozliczeniową - w przypadku, o którym mowa w art. 68c rozliczenia transakcji w obrocie zorganizowanym ust. 3 Ustawy.
4. Członek giełdy, o którym mowa w ust. 2 pkt 3 lub 4, może zawierać transakcje giełdowe wyłącznie we własnym imieniu i na własny rachunek.

§ 61. .

Podmiot, o którym mowa w § 60 ust. 2 może zostać dopuszczony do działania na giełdzie, jeżeli:
1) posiada zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej, w przypadku, gdy z zakresu działalności podejmowanej na giełdzie wynika obowiązek posiadania zezwolenia, zgodnie z właściwymi przepisami prawa,
2) daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków członka giełdy,
3) posiada podstawowe środki organizacyjno – techniczne wymagane do obsługi obrotu instrumentami finansowymi notowanymi na giełdzie,
4) jest osobą prawną.

§ 62. .

1. Członek giełdy obowiązany jest prowadzić swoją działalność zgodnie z przyjętymi praktykami rynkowymi, przepisami obowiązującymi na giełdzie oraz zasadami staranności, lojalności i bezstronności wobec uczestników obrotu giełdowego, a także z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obrotu, a w szczególności:
1) zapewnić we właściwym czasie informacje swoim klientom o wszystkich czynnościach wykonywanych na ich rzecz w obrocie giełdowym,
2) nie dokonywać transakcji giełdowych na własny rachunek na warunkach uprzywilejowanych w stosunku do analogicznych transakcji przeprowadzanych na rachunek klienta,
3) nie podejmować działań, a w szczególności składać takich zleceń, które mają na celu stwarzanie warunków, w których kurs giełdowy, układ zleceń lub obroty nie wyrażają rzeczywistej sytuacji rynkowej.
2. Członek giełdy zobowiązuje swoich klientów korzystających z dostępu sponsorowanego do stosowania wymogów, o których mowa w ust. 1.

§ 63. .

1. Członek giełdy określa zasady nabywania i zbywania instrumentów finansowych notowanych na giełdzie przez członków swoich organów, pracowników lub inne osoby, których zakres obowiązków obejmuje czynności związane z obrotem giełdowym oraz zapewnia przestrzeganie tych zasad.
2. Członek giełdy zobowiązuje swoich klientów korzystających z dostępu sponsorowanego do określenia zasad, o których mowa w ust. 1, w odniesieniu do członków ich organów, pracowników lub innych osób, których zakres obowiązków obejmuje czynności związane z obrotem giełdowym.

§ 64. .

1. Członek giełdy obowiązany jest wdrożyć procedury ochrony tajemnicy informacji związanych z transakcjami giełdowymi.
2. Członek giełdy zobowiązuje swoich klientów korzystających z dostępu sponsorowanego do wdrożenia u nich procedur, o których mowa w ust. 1.

§ 65. .

1. Dopuszczenie do działania na giełdzie wymaga uchwały Zarządu Giełdy podjętej na pisemny wniosek podmiotu ubiegającego się o dopuszczenie do działania na giełdzie.
2. Zarząd Giełdy określa w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego warunki, jakim powinien odpowiadać wniosek o dopuszczenie do działania na giełdzie oraz dokumenty i informacje jakie powinien dostarczyć składający wniosek.

§ 66. .

Składający wniosek o dopuszczenie do działania na giełdzie, jak również członek giełdy, zobowiązani są niezwłocznie informować giełdę o wszelkich zmianach danych określonych w przepisach wydanych na podstawie § 65 ust. 2 zawartych we wniosku o dopuszczenie do działania na giełdzie.

§ 67. .

1. Informacja o wniosku oraz dodatkowe dane o wnioskodawcy podawane są do wiadomości uczestników obrotu, w zakresie określonym przez Zarząd Giełdy.
2. W okresie jednego tygodnia od dnia podania informacji, o której mowa w ust. 1, każdy zainteresowany może zgłosić Zarządowi Giełdy opinię w tej sprawie.

§ 68. .

1. Zarząd Giełdy rozpatruje wniosek o dopuszczenie do działania na giełdzie w terminie 14 dni sesyjnych od momentu dostarczenia przez wnioskodawcę wszystkich wymaganych dokumentów i informacji określonych w przepisach wydanych na podstawie § 65 ust. 2.
2. Zarząd Giełdy w przypadku stwierdzenia przesłanek podjęcia uchwały o odmowie dopuszczenia do działania na giełdzie zobowiązany jest, przed podjęciem uchwały, zapewnić wnioskodawcy możliwość wypowiedzenia się co do sprawy.
3. Uchwała Zarządu Giełdy o dopuszczeniu do działania na giełdzie traci moc, jeżeli rozpoczęcie działania na giełdzie nie nastąpi w terminie 6 miesięcy od daty jej podjęcia. W szczególnym przypadku Zarząd Giełdy może postanowić, iż uchwała o dopuszczeniu do działania na giełdzie zachowuje moc przez okres 9 miesięcy.

§ 69. .

1. Odmawiając dopuszczenia do działania na giełdzie Zarząd Giełdy obowiązany jest uzasadnić swoją decyzję.
2. W przypadku odmowy dopuszczenia do działania na giełdzie Zarząd Giełdy niezwłocznie przekazuje wnioskodawcy odpis uchwały z uzasadnieniem. W terminie pięciu dni sesyjnych od daty doręczenia uchwały wnioskodawca może złożyć odwołanie do Rady Giełdy od tej uchwały.
3. Rada Giełdy zobowiązana jest rozpoznać odwołanie, o którym mowa w ust. 2, w terminie dwóch miesięcy od dnia jego złożenia.
4. W przypadku, gdy konieczne jest uzyskanie dodatkowych informacji, bieg terminu, o którym mowa w ust. 3, rozpoczyna się w momencie przekazania dodatkowych informacji.

§ 70. .

1. Zarząd Giełdy na pisemny wniosek członka giełdy określa niezwłocznie datę rozpoczęcia przez niego działania na giełdzie, pod warunkiem wykazania przez członka giełdy, że w dniu złożenia wniosku posiada odpowiednie środki organizacyjno-techniczne zapewniające prawidłową obsługę obrotu instrumentami finansowymi notowanymi na giełdzie oraz po udokumentowaniu przez niego możliwości prawidłowego rozliczania zawieranych przez siebie transakcji giełdowych.
2. Zarząd Giełdy określa w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego sposób udokumentowania, o którym mowa w ust. 1.

§ 72. .

1. Zarząd Giełdy określa szczegółowy zakres prowadzonej przez członka giełdy działalności na giełdzie.
2. Zarząd Giełdy może określić minimalną liczbę maklerów nadzorujących, jaką obowiązany jest zatrudniać członek giełdy.

§ 72a. .

1. Członek giełdy uprawniony do działania na rachunek klienta może udostępniać swoim klientom bezpośredni dostęp elektroniczny do systemu informatycznego Giełdy, o ile dany klient jest uprawniony do korzystania z takiego dostępu na podstawie właściwych przepisów prawa.
2. Czynności wykonywane na giełdzie przez klienta członka giełdy w ramach bezpośredniego dostępu elektronicznego uznaje się za działanie na giełdzie tego członka giełdy, o ile co innego nie wynika wprost z przepisów niniejszego Regulaminu lub przepisów giełdowych wydanych na jego podstawie. Zakres czynności wykonywanych na giełdzie przez klienta członka giełdy korzystającego z bezpośredniego dostępu elektronicznego nie może być szerszy niż szczegółowy zakres działania tego członka giełdy określony zgodnie z § 72 ust. 1.
3. Członek giełdy może udostępniać swoim klientom bezpośredni dostęp elektroniczny jeżeli:
1) opracował, wdrożył i stosuje zasady i procedury oraz środki kontroli i mechanizmy określone w art 19-21 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/589,
2) przeprowadził uprzednią weryfikację każdego klienta zamierzającego korzystać z bezpośredniego dostępu elektronicznego w zakresie określonym w art. 22 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/589,
3) zapewnia przeprowadzanie okresowych weryfikacji klientów korzystających z bezpośredniego dostępu elektronicznego w zakresie określonym w art. 23 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/589,
4) wskazał maklera nadzorującego odpowiedzialnego u tego członka giełdy za nadzór nad przekazywaniem na giełdę, modyfikowaniem i anulowaniem zleceń maklerskich składanych przez jego klientów korzystających z bezpośredniego dostępu elektronicznego,
5) poinformował KNF oraz organ nadzoru właściwy ze względu na swoją siedzibę o fakcie umożliwiania klientom bezpośredniego dostępu elektronicznego.
4. Członek giełdy może udostępniać swoim klientom dostęp sponsorowany jeżeli dodatkowo dostęp danego klienta jest objęty:
1) usługą Risk Management Access,
2) usługą Cancel on Disconnection
- na jednolitych zasadach określonych przez Giełdę w oparciu o obiektywne kryteria.
5. Członek giełdy każdorazowo informuje Giełdę o rozpoczęciu udostępniania danemu klientowi dostępu bezpośredniego albo składa wniosek o wyrażenie zgody przez Zarząd Giełdy na udostępnienie danemu klientowi dostępu sponsorowanego.
6. Do wniosku o wyrażenie zgody na udostępnienie dostępu sponsorowanego oraz do odmowy udzielenia takiej zgody przepisy §§ 66, 68 i 69 stosuje się odpowiednio.
7. Członek giełdy zezwalający swoim klientom korzystającym z bezpośredniego dostępu elektronicznego na udostępnianie tego dostępu ich klientom (subdelegacja bezpośredniego dostępu elektronicznego) zobowiązany jest do:
1) poinformowania Giełdy o fakcie umożliwiania subdelegacji bezpośredniego dostępu elektronicznego,
2) spełniania wymogu, o którym mowa w art. 21 ust. 4 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/589,
3) zobowiązania swoich klientów do spełniania wymogu, o którym mowa w art. 22 ust. 3 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/589.
8. Zarząd Giełdy określa w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego sposób udokumentowania spełnienia wymogów, o których mowa w ust. 3, jak również warunki, jakim powinien odpowiadać wniosek o uzyskanie zgody na udostępnienie dostępu sponsorowanego, o którym mowa w ust. 5, oraz dokumenty i informacje jakie powinien dostarczyć członek giełdy składający wniosek.
9. Zarząd Giełdy może określić w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego dodatkowe wymogi jakie spełniać musi członek giełdy udostępniający bezpośredni dostęp elektroniczny, jak również klienci członka giełdy korzystający z bezpośredniego dostępu elektronicznego.

§ 72b. .

1. Zarząd Giełdy może wystąpić do członka giełdy o zawieszenie lub zaprzestanie udostępniania danemu klientowi bezpośredniego dostępu elektronicznego w przypadku, gdy w ocenie Zarządu Giełdy klient członka giełdy korzystający z takiego dostępu swoim działaniem może naruszyć bezpieczeństwo obrotu lub interes uczestników obrotu.
2. Zarząd Giełdy może zawiesić albo cofnąć bezpośredni dostęp elektroniczny w przypadku, gdy klient członka giełdy korzystający z takiego dostępu swoim działaniem narusza przepisy, o których mowa w art. 22 ust. 3 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/584, nie wypełnia obowiązków nałożonych na niego na podstawie § 62 ust. 2, § 63 ust. 2 lub § 64 ust. 2, jak również w przypadku gdy uzna, że jego działalność może naruszyć bezpieczeństwo obrotu lub interes uczestników obrotu.
3. Zarząd Giełdy może zawiesić albo cofnąć dostęp sponsorowany w przypadku, gdy klient członka giełdy korzystający z takiego dostępu przestał spełniać wymogi w zakresie posiadania odpowiednich środków organizacyjno – technicznych zapewniających prawidłową obsługę dokonywanego przez siebie obrotu instrumentami finansowymi na giełdzie.

§ 73. .

1. Giełda przeprowadza ocenę działalności członków giełdy w zakresie związanym z obrotem giełdowym i zasadami dostępu do systemów informatycznych giełdy, w tym w zakresie i na zasadach określonych w art. 7 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/584. O stwierdzonych podczas kontroli członka giełdy uchybieniach Zarząd Giełdy niezwłocznie powiadamia odpowiedni organ nadzoru.
2. Zarząd Giełdy może określić w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego przypadki, w których uznaje się za zasadne przeprowadzenie dodatkowej oceny działalności członków giełdy, o której mowa w art. 7 ust. 4 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/584.

§ 74. .

Zarząd Giełdy może żądać od członka giełdy dodatkowych informacji i dokumentów w zakresie związanym z członkostwem na giełdzie, jak również dotyczących bezpośredniego dostępu elektronicznego, oraz zobowiązać członka giełdy do przekazywania Giełdzie okresowych informacji w zakresie i na zasadach określonych w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego.

§ 75. .

1. Zarząd Giełdy na wniosek członka giełdy uchyla uchwałę o jego dopuszczeniu do działania na giełdzie. Z dniem uchylenia tej uchwały wygasa również prawo klientów tego członka giełdy do korzystania z bezpośredniego dostępu elektronicznego.
2. Zarząd Giełdy na wniosek członka giełdy uchyla uchwałę o wyrażeniu zgody na udostępnienie danemu klientowi członka giełdy dostępu sponsorowanego.

§ 76. .

1. Zarząd Giełdy może zawiesić albo wykluczyć członka giełdy z działania na giełdzie w przypadku, gdy członek giełdy przestał spełniać warunek określony w § 61 pkt 2 lub Zarząd Giełdy uzna, iż członek giełdy nie posiada odpowiednich środków organizacyjno – technicznych zapewniających prawidłową obsługę obrotu instrumentami finansowymi notowanymi na giełdzie.
1a. Z dniem zawieszenia albo wykluczenia członka giełdy z działania na giełdzie zostaje również zawieszone, albo odpowiednio wygasa, prawo klientów tego członka giełdy do korzystania z bezpośredniego dostępu elektronicznego.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, przepisy § 77 ust. 2 – 4 albo § 78 ust. 2 – 5 stosuje się odpowiednio.

§ 77. .

1. Zarząd Giełdy zawiesza działalność członka giełdy na giełdzie na okres do 3 miesięcy, o ile:
1) odpowiedni organ nadzoru zawiesił zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej,
2) uzna, że członek giełdy nie wykonuje podstawowych obowiązków wynikających z postanowień Regulaminu Giełdy lub innych przepisów dotyczących obrotu giełdowego, lub jego działalność może naruszyć bezpieczeństwo obrotu lub interes uczestników obrotu.
2. W przypadku zawieszenia działalności członka giełdy na giełdzie Zarząd Giełdy niezwłocznie przekazuje członkowi giełdy odpis uchwały z uzasadnieniem. W terminie pięciu dni sesyjnych od daty doręczenia uchwały członek giełdy może złożyć odwołanie do Rady Giełdy od tej uchwały, jeżeli zawieszenie nastąpiło na podstawie ust. 1 pkt 2.
3. Rada Giełdy zobowiązana jest rozpoznać odwołanie, o którym mowa w ust. 2, w terminie dwóch miesięcy od dnia jego złożenia.
4. W przypadku, gdy konieczne jest uzyskanie dodatkowych informacji bieg terminu, o którym mowa w ust. 3, rozpoczyna się w momencie przekazania dodatkowych informacji.
5. Z dniem zawieszenia działalności członka giełdy na giełdzie zostaje również zawieszone prawo klientów tego członka giełdy do korzystania z bezpośredniego dostępu elektronicznego.

§ 78. .

1. Zarząd Giełdy wyklucza członka giełdy z działania na giełdzie, o ile:
1) rażąco narusza on przepisy obowiązujące na giełdzie,
2) odpowiedni organ nadzoru cofnął mu zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej lub zezwolenie wygasło z mocy prawa,
3) uzna, że jego działalność na giełdzie narusza bezpieczeństwo obrotu i interes uczestników obrotu,
4) przestał spełniać warunki określone w § 60 ust. 2 oraz § 61 pkt 4.
2. W przypadku wykluczenia członka giełdy z działania na giełdzie Zarząd Giełdy niezwłocznie przekazuje wykluczonemu podmiotowi odpis uchwały z uzasadnieniem. W terminie pięciu dni sesyjnych od daty doręczenia uchwały wykluczony podmiot może złożyć odwołanie do Rady Giełdy od tej uchwały, jeżeli wykluczenie nastąpiło na podstawie ust. 1 pkt 1, 3 lub 4.
3. Rada Giełdy zobowiązana jest rozpoznać odwołanie, o którym mowa w ust. 2, w terminie dwóch miesięcy od dnia jego złożenia.
4. W przypadku, gdy konieczne jest uzyskanie dodatkowych informacji bieg terminu, o którym mowa w ust. 3, rozpoczyna się w momencie przekazania dodatkowych informacji.
5. Wniosek o ponowne dopuszczenie do działania na giełdzie nie może zostać złożony wcześniej niż po upływie jednego roku od daty podjęcia decyzji o wykluczeniu z działania na giełdzie.
6. Z dniem wykluczenia członka giełdy z działania na giełdzie wygasa również prawo klientów tego członka giełdy do korzystania z bezpośredniego dostępu elektronicznego.

§ 79. .

1. W przypadku podjęcia przez KNF decyzji, o której mowa w art. 169 wezwanie zagranicznej firmy inwestycyjnej prowadzącej działalność w Polsce do zaprzestania naruszeń prawa ust. 3 pkt 1, 2 lub 4 Ustawy, Zarząd Giełdy odpowiednio wyklucza członka giełdy z działania na giełdzie, zawiesza działalność członka giełdy na giełdzie w całości albo w części na okres zawieszenia przez KNF albo zmienia zakres jego działania na giełdzie.
2. Z dniem zawieszenia albo wykluczenia członka giełdy z działania na giełdzie zostaje również zawieszone lub odpowiednio wygasa, prawo klientów tego członka giełdy do korzystania z bezpośredniego dostępu elektronicznego.

§ 80. .

Zarząd Giełdy przed podjęciem decyzji o wykluczeniu członka giełdy z działania na giełdzie w przypadkach, o których mowa w § 76 ust. 1 lub § 78 ust. 1 pkt 1, 3 lub 4, zobowiązany jest zapewnić członkowi giełdy, którego uchwała dotyczy, możliwość wypowiedzenia się co do sprawy.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.