Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Regulamin Alternatywnego Systemu Obrotu


Rozdział V, Obowiązki emitentów instrumentów finansowych w alternatywnym systemie

Oddział 1, Postanowienia ogólne

§ 15. Obowiązki informacyjne emitentów instrumentów finansowych wprowadzonych do obrotu

Emitenci instrumentów finansowych wprowadzonych do obrotu w alternatywnym
systemie zobowiązani są informować niezwłocznie Organizatora Alternatywnego Systemu o planach związanych z emitowaniem instrumentów finansowych, o których wprowadzenie do obrotu zamierzają się ubiegać lub wykonywaniem praw
z instrumentów już notowanych, jak również o podjętych w tym zakresie decyzjach, oraz uzgadniać z Organizatorem Alternatywnego Systemu te decyzje w zakresie, w którym mogą mieć wpływ na organizację i sposób dokonywania obrotu w alternatywnym systemie.

§ 15a. Obowiązek złożenia przez emitenta instrumentów finansowych kopii dokumentów i pisemnych wyjaśnień

W celu umożliwienia sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem przepisów obowiązujących w alternatywnym systemie obrotu, w szczególności nad sposobem wykonywania przez emitentów obowiązków informacyjnych, na żądanie Organizatora Alternatywnego Systemu emitent instrumentów finansowych wprowadzonych lub będących przedmiotem ubiegania się o wprowadzenie do alternatywnego systemu zobowiązany jest do niezwłocznego sporządzenia i przekazania kopii dokumentów oraz do udzielenia pisemnych wyjaśnień w zakresie dotyczącym jego instrumentów finansowych, jak również dotyczącym działalności emitenta, jego organów lub ich członków.

§ 15b. Uzasadnione wątpliwości

1. W przypadku, gdy w ocenie Organizatora Alternatywnego Systemu zachodzą uzasadnione wątpliwości, że zakres, sposób lub okoliczności prowadzenia przez emitenta działalności mogą mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo obrotu jego instrumentami finansowymi w alternatywnym systemie lub na interes uczestników tego obrotu, w szczególności w przypadku:
a) niepodjęcia przez emitenta prowadzenia działalności operacyjnej w zakresie lub w terminie wskazanym w dokumencie informacyjnym lub w innym dokumencie przekazanym przez emitenta do publicznej wiadomości,
b) zaniechania prowadzenia przez emitenta podstawowej działalności operacyjnej,
c) istotnej zmiany przedmiotu lub zakresu działalności prowadzonej przez emitenta,
d) istotnego pogorszenia sytuacji finansowej lub gospodarczej emitenta
- Organizator Alternatywnego Systemu może zobowiązać emitenta do:
1) zlecenia firmie inwestycyjnej lub innemu podmiotowi będącemu spółką prawa handlowego świadczącemu usługi związane z obrotem gospodarczym, w tym usługi doradztwa finansowego, doradztwa prawnego lub audytu finansowego, dokonania analizy sytuacji finansowej i gospodarczej emitenta oraz jej perspektyw na przyszłość, a także sporządzenia dokumentu zawierającego wyniki dokonanej analizy oraz opinię co do możliwości podjęcia lub kontynuowania przez emitenta działalności operacyjnej oraz perspektyw jej prowadzenia w przyszłości,
2) opublikowania dokumentu, o którym mowa w pkt 1).
2. Wykonania czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1), emitent nie może zlecić podmiotowi dominującemu wobec tego emitenta, podmiotowi zależnemu od tego emitenta lub podmiotowi zależnemu od podmiotu dominującego wobec tego emitenta. Emitent nie może zlecić wykonania tych czynności również podmiotowi, który wykonuje lub wykonywał obowiązki Autoryzowanego Doradcy dla instrumentów finansowych tego emitenta, jak również podmiotowi dominującemu lub zależnemu w stosunku do tego Autoryzowanego Doradcy.
3. Dokument, o którym mowa w ust. 1 pkt 2), powinien zostać opublikowany przez emitenta, w formie raportu bieżącego, nie później niż w ciągu 45 dni od opublikowania decyzji Organizatora Alternatywnego Systemu nakładającej na emitenta obowiązek, o którym mowa w ust. 1, w trybie i na warunkach określonych w Załączniku Nr 3.
4. W przypadku powzięcia przez Organizatora Alternatywnego Systemu uzasadnionych wątpliwości co do zakresu dokonanej analizy lub uznania, że dokument, o którym mowa w ust. 1 pkt 2), zawiera istotne braki, Organizator Alternatywnego Systemu może zobowiązać emitenta do:
1) uzupełnienia tego dokumentu o dodatkowe informacje lub wyjaśnienia,
2) zlecenia podmiotowi, o którym mowa w ust. 1 pkt 1), dokonania dodatkowej analizy lub sporządzenia dodatkowego dokumentu zgodnie z przepisami ust. 1 pkt 1),
3) zlecenia innemu podmiotowi, spełniającemu wymogi określone w ust. 1 pkt 1) oraz w ust. 2, dokonania dodatkowej analizy lub sporządzenia dodatkowego dokumentu zgodnie z przepisami ust. 1 pkt 1)
- w zakresie i w terminie wskazanym w decyzji Organizatora Alternatywnego Systemu, przy czym termin ten nie może być krótszy niż 30 dni od dnia opublikowania tej decyzji.
5. Dokumenty, informacje lub wyjaśnienia, o których mowa w ust. 4, powinny zostać opublikowane przez emitenta, w formie raportu bieżącego, w trybie i na warunkach określonych w Załączniku Nr 3.

Oddział 2, Obowiązki informacyjne

§ 17. Informacje bieżące i okresowe emitentów instrumentów finansowych

1. Z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a, emitenci instrumentów finansowych wprowadzonych do obrotu lub będących przedmiotem ubiegania się o wprowadzenie do obrotu zobowiązani są do przekazywania Organizatorowi Alternatywnego Systemu informacji bieżących i okresowych w zakresie i na zasadach określonych odpowiednio w Załącznikach Nr 3 i 4 do niniejszego Regulaminu. Organizator Alternatywnego Systemu określa w odrębnym dokumencie techniczno -organizacyjne zasady
przekazywania informacji bieżących i okresowych, o których mowa w zdaniu pierwszym.
2. Informacje bieżące i okresowe powinny:
1) zawierać informacje odzwierciedlające specyfikę opisywanej sytuacji w sposób prawdziwy, rzetelny i kompletny,
2) być sporządzone w sposób umożliwiający inwestorom ocenę wpływu przekazywanych informacji na sytuację gospodarczą, majątkową i finansową emitenta lub na cenę lub wartość notowanych instrumentów finansowych.
3. Emitenci instrumentów finansowych wprowadzonych do obrotu w alternatywnym systemie i notowanych równocześnie na rynku regulowanym zobowiązani są do przekazywania Organizatorowi Alternatywnego Systemu informacji bieżących i okresowych w zakresie i w terminach w jakich zgodnie z właściwymi przepisami informacje te są przekazywane na danym rynku regulowanym.
3a. Emitenci instrumentów finansowych z siedzibą poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, których instrumenty finansowe wprowadzone do obrotu w alternatywnym systemie są równocześnie notowane na innym rynku niż rynek regulowany lub w alternatywnym systemie obrotu innym niż alternatywny system obrotu prowadzony przez Organizatora Alternatywnego Systemu lub BondSpot S.A., zobowiązani są do przekazywania Organizatorowi Alternatywnego Systemu informacji bieżących
i okresowych w zakresie i w terminach, w jakich informacje te przekazywane są zgodnie z właściwymi przepisami na danym rynku lub w danym alternatywnym systemie obrotu. W przypadku gdy Organizator Alternatywnego Systemu tak postanowi, emitenci tych instrumentów zobowiązani są dodatkowo do przekazywania informacji, o których mowa w Załącznikach Nr 3 i 4 do niniejszego Regulaminu - w zakresie wskazanym przez Organizatora Alternatywnego Systemu.
4. Emitenci z siedzibą poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą przekazywać informacje bieżące i okresowe w języku polskim lub w języku angielskim. Wraz z przekazaniem pierwszej informacji bieżącej lub okresowej emitent powinien określić w jakim języku będą one przekazywane, chyba że informacje te przekazywane będą w obu wersjach językowych. Emitent zobowiązany jest do uprzedniego opublikowania na stronie internetowej Organizatora Alternatywnego Systemu informacji o zmianie decyzji w powyższym zakresie.
5. Informacje bieżące i okresowe są niezwłocznie po ich przekazaniu publikowane na stronie internetowej Organizatora Alternatywnego Systemu, z zastrzeżeniem ust. 6.
6. Informacje bieżące i okresowe, o których mowa w ust. 3, są publikowane na stronie internetowej Organizatora Alternatywnego Systemu niezwłocznie po ich przekazaniu

§ 17a. Zakaz udostępniania i publikowania informacji przed opublikowaniem

1. Przed opublikowaniem informacji, o których mowa w § 17 ust. 1, emitent nie może udostępniać tych informacji ani publikować ich w żaden inny sposób.
2. Zakazu, o którym mowa w ust. 1, nie narusza przekazywanie informacji innym osobom, o ile jest to niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania emitenta, a jednocześnie zostało zapewnione, że osoby, którym taka informacja została przekazana, zachowają jej poufność. W przypadku gdy informacja stanowi informację poufną, o której mowa w art. 154 uchylony, ust. 1 Ustawy o obrocie, jej udostępnianie odbywa się na zasadach określonych w art. 156 uchylony, ust. 6 tej ustawy.
3. Przepisy ust. 2 stosuje się odpowiednio do wykonywania obowiązków informacyjnych przez emitentów, o których mowa w § 17 ust. 3a.
4. W przypadku stwierdzenia, że emitent nie opublikował informacji wymaganej zgodnie z przepisami niniejszego rozdziału Organizator Alternatywnego Systemu może zobowiązać emitenta do niezwłocznego opublikowania danej informacji wraz z podaniem przyczyn braku wcześniejszego jej opublikowania.

§ 17b. Konieczność dalszego współdziałania emitenta

W przypadku gdy w ocenie Organizatora Alternatywnego Systemu zachodzi konieczność dalszego współdziałania emitenta przy wykonywaniu obowiązków informacyjnych z podmiotem uprawnionym do wykonywania zadań Autoryzowanego Doradcy, Organizator Alternatywnego Systemu może zobowiązać emitenta do zawarcia umowy w zakresie określonym w § 18 ust. 2 pkt 3) i 4). Umowa ta powinna zostać zawarta w terminie 30 dni od dnia podjęcia przez Organizatora Alternatywnego Systemu decyzji w tym zakresie i obowiązywać przez okres co najmniej jednego roku od dnia jej zawarcia.

§ 17c. Brak zastosowania emitenta do zasad lub przepisów obowiązujących

1. Jeżeli emitent nie przestrzega zasad lub przepisów obowiązujących w alternatywnym systemie obrotu lub nie wykonuje lub nienależycie wykonuje obowiązki określone w niniejszym rozdziale, w szczególności obowiązki określone w § 15a, § 15b, § 17 - 17b, Organizator Alternatywnego Systemu może, w zależności od stopnia i zakresu powstałego naruszenia lub uchybienia:
1) upomnieć emitenta,
2) nałożyć na emitenta karę pieniężną w wysokości do 20.000 zł,
3) zawiesić obrót instrumentami finansowymi emitenta w alternatywnym systemie,
4) wykluczyć instrumenty finansowe emitenta z obrotu w alternatywnym systemie.
2. Do terminu zawieszenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 3), nie stosuje się postanowienia § 11 ust. 1.
3. Organizator Alternatywnego Systemu podejmując decyzję o nałożeniu kary na emitenta obowiązany jest ją uzasadnić, a jej odpis wraz z uzasadnieniem przekazać niezwłocznie emitentowi i jego Autoryzowanemu Doradcy.
4. Organizator Alternatywnego Systemu może postanowić o nałożeniu kary pieniężnej łącznie z karą zawieszenia obrotu albo karą wykluczenia z obrotu.
5. W terminie 5 dni roboczych od daty przekazania emitentowi decyzji o nałożeniu kary pieniężnej, kary zawieszenia obrotu lub kary wykluczenia z obrotu emitent może złożyć wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy w tym zakresie. Do czasu upływu tego terminu, a w przypadku złożenia wniosku do czasu jego rozpatrzenia, decyzja o nałożeniu kary pieniężnej lub kary wykluczenia z obrotu nie podlega wykonaniu. Decyzja o nałożeniu kary zawieszenia obrotu podlega natychmiastowemu wykonaniu.
6. Organizator Alternatywnego Systemu zobowiązany jest niezwłocznie rozpatrzyć wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy. Decyzja podjęta na tej podstawie nie może nakładać na emitenta kary pieniężnej w wysokości wyższej niż kwota określona w decyzji, której dotyczył wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy.
7. Emitent zobowiązany jest wpłacić pieniądze z tytułu nałożonej kary pieniężnej na konto wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego w terminie 14 dni od dnia, od którego decyzja o jej nałożeniu podlega wykonaniu. W przeciwnym razie wobec emitenta może zostać nałożona kara, o której mowa w ust. 1 pkt 3) lub 4). Kopię dowodu wpłaty kwoty, o której mowa w zdaniu pierwszym, emitent zobowiązany jest niezwłocznie przekazać Organizatorowi Alternatywnego Systemu.

§ 17d. Możliwość opublikowania informacji o stwierdzeniu naruszenia przez emitenta zasad lub przepisów

Organizator Alternatywnego Systemu może opublikować na swojej stronie internetowej informację o stwierdzeniu naruszenia przez emitenta zasad lub przepisów obowiązujących w alternatywnym systemie obrotu, niewykonywania lub nienależytego wykonywania przez emitenta obowiązków lub o nałożeniu kary na emitenta. W informacji tej Organizator Alternatywnego Systemu może wskazać nazwę
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.