Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

§ 48 Realizacja płatności uczestnika lub na jego rzecz w ramach rozrachunku transakcji


1. Płatności dokonywane przez uczestnika lub na jego rzecz w ramach rozrachunków transakcji prowadzonych przez Krajowy Depozyt albo z innych tytułów związanych z jego uczestnictwem w systemie depozytowym, realizowane są poprzez rachunek pieniężny uczestnika.
2. Szczegółowe zasady uczestniczenia Krajowego Depozytu w rozrachunkach prowadzonych przez Narodowy Bank Polski, o których mowa w art. 48 zadania Krajowego Depozytu ust. 5 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, określa umowa zawarta z Narodowym Bankiem Polskim.
3. Płatności, o których mowa w ust.1, dokonywane przez uczestnika lub na jego rzecz, mogą być realizowane poprzez rachunek bankowy prowadzony w banku rozliczeniowym dla innego podmiotu będącego uczestnikiem bezpośrednim, zwanego dalej płatnikiem, z którym uczestnik zawarł w tej sprawie umowę. Rozwiązanie takiej umowy staje się skuteczne względem Krajowego Depozytu nie wcześniej, niż drugiego dnia po dniu, w którym Krajowy Depozyt został o tym poinformowany przez którąkolwiek z jej stron.
3a. Uczestnik może wskazać dwa lub więcej rachunków bankowych prowadzonych w banku rozliczeniowym dla różnych płatników, poprzez które mają być realizowane płatności, o których mowa w ust. 1, dokonywane przez niego lub na jego rzecz, oznaczając jednocześnie jeden z tych rachunków, jako rachunek podstawowy. W takim przypadku realizacja tych płatności następuje poprzez rachunek bankowy oznaczony jako podstawowy, jednakże w zleceniu rozrachunku, o którym mowa w § 51 pkt 3 albo 4, uczestnik może wskazać, że rozrachunek transakcji określonej w tym zleceniu powinien zostać przeprowadzony z wykorzystaniem innego, wskazanego przez niego rachunku. 3b. W przypadkach, o których mowa w ust. 3 oraz w ust. 3a, rachunek bankowy prowadzony w banku rozliczeniowym dla płatnika staje się rachunkiem pieniężnym uczestnika w rozumieniu regulaminu.
4. Bank rozliczeniowy dokonuje uznania lub obciążenia rachunków pieniężnych uczestników na podstawie dyspozycji Krajowego Depozytu, wydanych zgodnie ze stanem należności lub zobowiązań pieniężnych uczestników wynikających ze zleceń rozrachunku, o których mowa w § 51.
4a. Zarząd Krajowego Depozytu może postanowić w drodze uchwały, że w zakresie płatności dokonywanych w euro rachunki pieniężne uczestników powinny być prowadzone w systemie TARGET2. W takim przypadku w zakresie dotyczącym tych płatności postanowienia ust. 3 zd. pierwsze oraz ust. 3a - 4 stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem, że płatnikiem może być podmiot niebędący uczestnikiem.
5. Bank rozliczeniowy prowadzi rachunki pieniężne uczestników oraz wykonuje czynności, o których mowa w ust. 4, na podstawie umowy z Krajowym Depozytem oraz umów z uczestnikami lub płatnikami. W przypadku, o którym mowa w ust. 4a, rachunki pieniężne uczestników służące realizacji płatności dokonywanych w euro prowadzone są na podstawie umów zawieranych przez uczestników lub płatników z bankami centralnymi prowadzącymi systemy płatności w ramach systemu TARGET2, zaś dyspozycje, o których mowa w ust. 4, Krajowy Depozyt składa na podstawie umowy z Narodowym Bankiem Polskim.
6. Wstrzymanie przez bank rozliczeniowy przyjmowania lub realizacji dyspozycji Krajowego Depozytu, o których mowa w ust.4, powoduje wstrzymanie przeprowadzania rozrachunków obejmujących świadczenia pieniężne, a także odpowiadających im rozrachunków w papierach wartościowych, do czasu wznowienia świadczenia tych usług przez bank rozliczeniowy. Krajowy Depozyt niezwłocznie informuje o tym uczestników bezpośrednich.
7. Krajowy Depozyt nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione przez uczestników na skutek wstrzymania rozrachunków z przyczyn wskazanych w ust. 6, jeżeli funkcję banku rozliczeniowego pełni Narodowy Bank Polski.
8. Postanowienia ust. 6 i 7 stosują się odpowiednio w przypadku, o którym mowa w ust. 4a.
LexLege.pl

Uzyskaj dostęp

do pełnej bazy

ponad 260 000

orzeczeń.

Sprawdź

LexLege - Baza aktów prawnych i orzecznictwa

LexLege na 24 godziny
1-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena: 20,00 zł

Kup dostęp
LexLege na 1 miesiąc
31-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena: 49,00 zł

Kup dostęp
LexLege na 12 miesięcy
365-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena: 279,00 zł

Kup dostęp
TESTUJ TERAZ
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.