Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Prawo zamówień publicznych


Dz.U.2023.0.1605 t.j. - Ustawa z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych

Rozdział 1. Zakres zastosowania

Art. 395. Zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa

1. Do zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa:
1) stosuje się przepisy:
a) działu II:
– z wyjątkiem art. 83 analiza potrzeb i wymagań dotyczących zamówienia, art. 87 przygotowanie ogłoszeń do publikacji w Dzienniku Urzędowym UE ust. 2, art. 89 wstępne ogłoszenie informacyjne o planowanych zamówieniach lub umowach ramowych ust. 1 i 3, art. 91 udzielenie zamówienia w częściach ust. 2, art. 92 dopuszczenie lub wymóg złożenia oferty wariantowej, art. 94 zastrzeżenie o możliwości ubiegania się o zamówienie wyłącznie wybranych grup wykonawców, art 100-102, art. 110 wykluczenie wykonawcy w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia ust. 2 і 3, art. 115 określenie warunków zapewniających posiadanie przez wykonawców zdolności ekonomicznej lub finansowej do realizacji zamówienia ust. 2, art. 125 oświadczenie wykonawcy o niepodleganiu wykluczeniu i spełnianiu warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji ust. 2, 3 і 6, art. 126 żądanie złożenia przez wykonawcę aktualnych podmiotowych środków dowodowych ust. 1 і 2, art. 127 warunki odstąpienia od wezwania wykonawcy do złożenia podmiotowych środków dowodowych, art. 222 otwarcie ofert ust. 2-5, art. 245 szacowanie kosztów w oparciu o rachunek kosztów cyklu życia ust. 6 і art. 262 zawiadomienie o wszczęciu kolejnego postępowania o udzielenie zamówienia,
– rozdziału 3, z wyjątkiem art. 129 tryby udzielania zamówień przez zamawiających publicznych i subsydiowanych i art. 130 wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia ust. 2, chyba, że przepisy niniejszego działu stanowią inaczej,
b) działu IV rozdziału 1, z wyjątkiem art. 311 zawieranie umowy ramowej ust. 1 i 3;
2) nie stosuje się przepisów art 21–23, art. 72 elementy protokołu postępowania ust. 1 pkt 5, art. 78 przechowywanie protokołu postępowania ust. 4, art. 442 zaliczki na poczet wykonania zamówienia ust. 1 i 2, art. 443 wypłata wynagrodzenia wykonawcy zamówienia, art. 446 raport zamawiającego z realizacji zamówienia i art. 448 ogłoszenie zamawiającego o wykonaniu umowy.
2. Do zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa nie stosuje się przepisów działu I rozdziału 7 w zakresie, w jakim przewidują obowiązek komunikacji z wykonawcą wyłącznie przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, oraz art. 97 wadium ust. 10 w zakresie, w jakim przewiduje obowiązek przekazania oryginału gwarancji lub poręczenia w postaci elektronicznej.
3. Do zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa nie stosuje się przepisów ustawy właściwych dla przetargu nieograniczonego, partnerstwa innowacyjnego, dynamicznego systemu zakupów oraz konkursu.

Art. 396. Zamówienia obejmujące równocześnie zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa oraz inne zamówienia objęte przepisami ustawy

1. Przepisy niniejszego działu stosuje się również do zamówień obejmujących równocześnie zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa oraz inne zamówienia, do których zastosowanie mają przepisy ustawy, jeżeli udzielenie jednego zamówienia jest uzasadnione z przyczyn obiektywnych.
2. Zamawiający nie może w celu uniknięcia procedur określonych w ustawie łączyć innych zamówień z zamówieniami w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa.

Art. 398. Postępowanie o udzielenie zamówienia na usługi o charakterze niepriorytetowym

Do postępowania o udzielenie zamówienia, którego przedmiotem są usługi o charakterze niepriorytetowym, określone w załączniku II do dyrektywy 2009/81/WE, nie stosuje się przepisów ustawy dotyczących:
1) przesłanek wyboru trybu dialogu konkurencyjnego;
2) badania podstaw wykluczenia wykonawcy, o których mowa w art. 108 przesłanki wykluczenia wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia;
3) minimalnych terminów składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub terminów składania ofert;
4) obowiązku żądania dokumentów jako podmiotowego środka dowodowego.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.