Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Art. 53a. Nadzór Ministra Obrony Narodowej nad realizacją programu szkolenia


Dz.U.2024.0.737 t.j. - Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe
1. Minister Obrony Narodowej sprawuje nadzór nad realizacją programu szkolenia, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 18 typy szkół publicznych i niepublicznych ust. 6, w oddziałach przygotowania wojskowego.
2. Nadzór, o którym mowa w ust. 1, polega na:
1) obserwowaniu, analizowaniu i ocenianiu przebiegu zajęć z przygotowania wojskowego realizowanych w ramach programu szkolenia, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 18 typy szkół publicznych i niepublicznych ust. 6, w oddziałach przygotowania wojskowego;
2) ocenianiu organizacji zajęć, o których mowa w pkt 1;
3) sprawdzaniu warunków realizacji zajęć praktycznych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 18 typy szkół publicznych i niepublicznych ust. 6;
4) udzielaniu pomocy szkołom, w których utworzono oddziały przygotowania wojskowego, w tym pomocy dotyczącej wdrożenia nowych rozwiązań w procesie kształcenia w tych oddziałach przy zastosowaniu innowacyjnych działań programowych, organizacyjnych lub metodycznych.
3. Nadzorowi, o którym mowa w ust. 1, podlega:
1) posiadanie przez szkołę odpowiednio wykwalifikowanej kadry do prowadzenia zajęć, o których mowa w ust. 2 pkt 1;
2) realizacja szczegółowych treści szkolenia, miejsce realizowania zajęć, o których mowa w ust. 2 pkt 1, formy i metody szkolenia, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 18 typy szkół publicznych i niepublicznych ust. 6;
3) zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków podczas zajęć, o których mowa w ust. 2 pkt 1.
4. Czynności z zakresu nadzoru przeprowadzają żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej, o których mowa w art. 2 objaśnienie pojęć pkt 24 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248, 834, 1089, 1222
i 1248), posiadający imienne upoważnienie Ministra Obrony Narodowej. Upoważnienie zawiera:
1) datę wydania i numer upoważnienia;
2) podstawę prawną przeprowadzenia czynności z zakresu nadzoru;
3) imię i nazwisko osoby upoważnionej do przeprowadzenia czynności z zakresu nadzoru;
4) pieczęć i podpis Ministra Obrony Narodowej.
5. Minister Obrony Narodowej, w terminie co najmniej 7 dni przed planowanym rozpoczęciem czynności z zakresu nadzoru, zawiadamia dyrektora szkoły, w której utworzono oddział przygotowania wojskowego, dowódcę jednostki wojskowej, o której mowa w art. 28a oddziały przygotowania wojskowego ust. 9, oraz organ prowadzący szkołę o zamiarze przeprowadzenia tych czynności i terminie ich przeprowadzenia.
6. Osoby, o których mowa w ust. 4, przeprowadzające czynności z zakresu nadzoru mają prawo:
1) wstępu do szkół, w których utworzono oddziały przygotowania wojskowego, jednostek wojskowych, w których są prowadzone zajęcia, o których mowa w ust. 2 pkt 1, oraz na teren innych obiektów, w których są prowadzone te zajęcia;
2) wglądu do dokumentacji dotyczącej przebiegu zajęć, o których mowa w ust. 2 pkt 1;
3) wglądu do dokumentów dotyczących kwalifikacji kadry do prowadzenia zajęć, o których mowa w ust. 2 pkt 1;
4) wstępu w charakterze obserwatora na zajęcia, o których mowa w ust. 2 pkt 1;
5) przeprowadzania badań służących ocenie efektywności działalności dydaktycznej i wychowawczej w oddziałach przygotowania wojskowego.
7. Z czynności przeprowadzonych w ramach nadzoru sporządza się protokół, który zawiera ocenę realizacji programu szkolenia, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 18 typy szkół publicznych i niepublicznych ust. 6, w tym ocenę realizacji zajęć, o których mowa w ust. 2 pkt 1, oraz stwierdzone uchybienia i zalecenia dotyczące usunięcia tych uchybień wraz z terminem realizacji tych zaleceń. Protokół może zawierać rekomendacje wynikające z przeprowadzonych czynności z zakresu nadzoru.
8. Osoby, o których mowa w ust. 4, mogą wydawać dyrektorowi szkoły, w której utworzono oddział przygotowania wojskowego, i dowódcy jednostki wojskowej, o której mowa w art. 28a oddziały przygotowania wojskowego ust. 9, zalecenia wynikające z przeprowadzonych czynności wraz z terminem ich realizacji.
9. Dyrektor szkoły, w której utworzono oddział przygotowania wojskowego, i dowódca jednostki wojskowej, o której mowa w art. 28a oddziały przygotowania wojskowego ust. 9, w terminie 7 dni od dnia otrzymania zaleceń mogą zgłosić wobec nich zastrzeżenia do Ministra Obrony Narodowej.
10. Dyrektor szkoły, w której utworzono oddział przygotowania wojskowego, i dowódca jednostki wojskowej, o której mowa w art. 28a oddziały przygotowania wojskowego ust. 9, w terminie 30 dni od dnia otrzymania zaleceń, a w przypadku wniesienia zastrzeżeń zgodnie z ust. 9 – w terminie 30 dni od dnia otrzymania pisemnego zawiadomienia o nieuwzględnieniu zastrzeżeń, są obowiązani powiadomić:
1) Ministra Obrony Narodowej o sposobie realizacji zaleceń;
2) organ prowadzący szkołę o otrzymanych zaleceniach oraz o sposobie ich realizacji.
11. W razie stwierdzenia istotnych uchybień w działalności oddziału przygotowania wojskowego Minister Obrony Narodowej niezależnie od środków, o których mowa w ust. 8, zawiadamia o stwierdzonych uchybieniach organ prowadzący szkołę.
12. Minister Obrony Narodowej może wydawać organowi prowadzącemu szkołę zalecenia wynikające z czynności nadzoru. Przepisy ust. 9 i 10 pkt 1 stosuje się odpowiednio.
13. Minister Obrony Narodowej może przetwarzać dane osobowe osób prowadzących zajęcia, o których mowa w ust. 2 pkt 1, i uczniów w zakresie niezbędnym do wykonywania nadzoru.
14. Przeprowadzenie w szkole, w której utworzono oddział przygotowania wojskowego, czynności z zakresu nadzoru nie może zakłócać pracy tej szkoły.
LexLege.pl

Uzyskaj dostęp

do pełnej bazy

ponad 260 000

orzeczeń.

Sprawdź

LexLege - Baza aktów prawnych i orzecznictwa

LexLege na 24 godziny
1-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena: 20,00 zł

Kup dostęp
LexLege na 1 miesiąc
31-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena: 49,00 zł

Kup dostęp
LexLege na 12 miesięcy
365-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena: 279,00 zł

Kup dostęp
TESTUJ TERAZ
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.