Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Art. 28a. Mianowanie na okres służby kontraktowej


Dz.U.2024.0.145 t.j. - Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji
1. Mianowanie na okres służby kontraktowej następuje po zawarciu umowy, zwanej dalej kontraktem między kandydatem do służby kontraktowej a przełożonym, o którym mowa w art. 32 właściwość organów w sprawach personalnych policjantów ust. 1.
2. Kontrakt zawiera w szczególności:
1) wskazanie przełożonego, o którym mowa w art. 32 właściwość organów w sprawach personalnych policjantów ust. 1;
2) imię i nazwisko, numer PESEL i adres zamieszkania kandydata do służby kontraktowej;
3) okres, na jaki został zawarty;
4) stanowisko służbowe planowane dla kandydata do służby kontraktowej;
5) planowaną datę ukończenia szkolenia dla policjantów w służbie kontraktowej;
6) warunki uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym oraz innymi należnościami i świadczeniami.
3. Mianowanie na okres służby kontraktowej następuje na stanowisko w korpusie szeregowych Policji, jeżeli kandydat do służby kontraktowej ma co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.
4. Kandydat do służby kontraktowej nieposiadający wykształcenia średniego lub średniego branżowego może być mianowany na stanowisko w korpusie szeregowych Policji, jeżeli postępowanie kwalifikacyjne wykaże posiadanie przez niego specjalistycznych kwalifikacji, uprawnień lub umiejętności pożądanych ze względu na potrzeby kadrowe Policji.
5. Przyjęcie do służby w Policji na okres służby kontraktowej następuje po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego, o którym mowa w art. 25 wymagania wobec kandydata do służby w Policji ust. 2, a w przypadku policjanta zwolnionego ze służby w Policji – po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego, o którym mowa odpowiednio w art. 25 wymagania wobec kandydata do służby w Policji ust. 13–14.
6. Do postępowania kwalifikacyjnego, o którym mowa w ust. 5, stosuje się odpowiednio art. 25 wymagania wobec kandydata do służby w Policji ust. 3, 4, 7, 17 pkt 6 i 7, ust. 19 i 21–22.
7. Kontrakt zawiera się na okres od 3 do 5 lat. Zawarcie kontraktu z tą samą osobą może nastąpić najwyżej dwukrotnie.
8. Dla policjanta w służbie kontraktowej pierwsze 12 miesięcy służby w ramach pierwszego kontraktu jest okresem próbnym.
9. Policjant w służbie kontraktowej odbywa szkolenie dla policjantów w służbie kontraktowej w zakresie niezbędnym do wykonywania zadań na stanowisku w korpusie szeregowych Policji.
10. Policjanta przyjętego do służby kontraktowej przed upływem 12 miesięcy od dnia zakończenia służby kandydackiej nie kieruje się na szkolenie, o którym mowa w ust. 9.
11. Policjanta zwolnionego ze służby w Policji i przyjętego do służby kontraktowej nie kieruje się na szkolenie, o którym mowa w ust. 9, jeżeli podczas pełnienia służby uzyskał kwalifikacje zawodowe podstawowe.
12. W przypadku policjanta, o którym mowa w ust. 11, uznaje się kwalifikacje zawodowe odpowiednio do stopnia policyjnego uzyskanego podczas służby w Policji.
13. Do policjanta w służbie kontraktowej nie stosuje się przepisów art. 36 przeniesienie lub delegowanie policjanta ust. 4–4b, art. 37 powierzenie obowiązków na innym stanowisku, art. 84 upoważnienie do wprowadzenia dodatkowych płatnych urlopów, art. 86 rozporządzenie w sprawie przyznawania urlopów, art. 91 równoważnik pieniężny za remont lokalu, art. 96 przydział lokalu w razie przeniesienia do służby w innej miejscowości, art. 104 dodatek za stopień ust. 2, art. 108 świadczenia pieniężne przysługujące policjantowi ust. 1 pkt 3, 5a i 5d, art. 111 nagroda jubileuszowa, art. 114 świadczenia otrzymywane przez policjanta zwolnionego ze służby ust. 1 pkt 1, art. 115 wysokość odprawy, art. 120a świadczenie motywacyjne i art. 120d świadczenie za długoletnią służbę oraz przepisów wykonawczych wydanych na ich podstawie.
14. Policjant lub przełożony, o którym mowa w art. 32 właściwość organów w sprawach personalnych policjantów ust. 1, mogą złożyć oświadczenia na piśmie, najpóźniej na miesiąc przed upływem okresu próbnego, o zamiarze rozwiązania stosunku służbowego. W takim przypadku z dniem upływu okresu próbnego policjanta zwalnia się ze służby.
15. W przypadku niezłożenia oświadczeń, o których mowa w ust. 14, policjant pełni nadal służbę kontraktową bez odrębnego mianowania.
16. Najpóźniej na 6 miesięcy przed upływem okresu, na jaki został zawarty pierwszy kontrakt, policjant lub przełożony, o którym mowa w art. 32 właściwość organów w sprawach personalnych policjantów ust. 1, mogą wystąpić z wnioskiem o zawarcie drugiego kontraktu.
17. Najpóźniej na 6 miesięcy przed upływem okresu, na jaki został zawarty kontrakt, policjant posiadający co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe może wystąpić z wnioskiem o mianowanie na stałe.
18. Warunkiem mianowania, o którym mowa w ust. 17, jest posiadanie zgody przełożonego wymienionego w art. 32 właściwość organów w sprawach personalnych policjantów ust. 1 i ukończenie szkolenia zawodowego podstawowego, o którym mowa w art. 34c kierowanie policjanta na szkolenie zawodowe podstawowe ust. 6, jeżeli policjant wcześniej nie uzyskał kwalifikacji zawodowych podstawowych.
19. W przypadku mianowania na stałe okres służby kontraktowej wlicza się do okresu służby przy ustalaniu uprawnień przysługujących policjantowi z tytułu pełnienia służby.
20. Zwolnienie ze służby z przyczyn, o których mowa w art. 41 przesłanki zwolnienia policjanta ze służby, albo mianowanie na stałe powoduje rozwiązanie kontraktu przed upływem okresu, na jaki został zawarty.
Porównania: 1
LexLege.pl

Uzyskaj dostęp

do pełnej bazy

ponad 260 000

orzeczeń.

Sprawdź

LexLege - Baza aktów prawnych i orzecznictwa

LexLege na 24 godziny
1-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena: 20,00 zł

Kup dostęp
LexLege na 1 miesiąc
31-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena: 49,00 zł

Kup dostęp
LexLege na 12 miesięcy
365-dniowy dostęp do bazy orzecznictwa, interpretacji podatkowych i aktów prawnych
Cena: 279,00 zł

Kup dostęp
TESTUJ TERAZ
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.