Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Zasady etyki zawodowej rzecznika patentowego


Rozdział II. WYKONYWANIE ZAWODU

§ 9. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

1. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy świadczeniu pomocy w sprawach własności przemysłowej jest obowiązkiem rzecznika patentowego oraz osoby świadczącej usługi transgraniczne w rozumieniu ustawy o rzecznikach patentowych.
2. Rzecznik patentowy sygnuje swoim nazwiskiem opracowywane przez siebie materiały.

§ 10. Rozwiązywanie sporów na tle zawodowym

1. Rzecznik patentowy nie może usprawiedliwiać naruszania zasad etyki i godności zawodu powoływaniem się na wskazówki lub polecenia otrzymane od klienta lub przełożonego.
2. W przypadku sporu na tle zawodowym, w tym także z osobą wykonującą usługi transgraniczne, rzecznik patentowy winien dążyć do rozwiązań zmierzających do zażegnania konfliktu. Rzecznik patentowy nie może wszcząć postępowania wynikającego z takiego sporu przed poinformowaniem organizacji zawodowych, do których należą strony konfliktu, w celu umożliwienia tym organizacjom udzielenia pomocy w osiągnięciu porozumienia.

§ 12. Tajemnica zawodowa

Rzecznika patentowego obowiązuje zachowanie tajemnicy zawodowej w granicach określonych obowiązującymi przepisami prawa i interesem klienta. Dotyczy to także akt własnych spraw prowadzonych przez rzecznika. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej trwa, chociażby ustał już stosunek pełnomocnictwa między rzecznikiem a klientem.

§ 13. Zastępstwo lub udzielania pomocy stronie przeciwnej

1. Rzecznik patentowy jest obowiązany poinformować klienta, jeżeli zastępował lub zastępuje stronę przeciwną lub gdy zastępcą był jego małżonek lub osoba bliska, względnie rzecznik patentowy z tej samej kancelarii patentowej.
2. Rzecznik patentowy nie może przyjąć zastępstwa lub udzielić pomocy, jeżeli zastępował stronę przeciwną lub udzielił jej pomocy w tej samej bądź związanej z nią sprawie; nie może również przyjąć zastępstwa lub udzielić pomocy w sprawie, w której brał lub bierze udział z upoważnienia organów administracji rządowej lub samorządowej.

§ 14. Narzucanie pomocy osobom trzecim

1. Uznaje się za sprzeczne z godnością zawodu narzucanie osobom trzecim swojej pomocy, szczególnie wtedy, gdy określone sprawy prowadzi już inny rzecznik patentowy.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.