1. Zasady Etyki obowiązują, bez względu na formę wykonywania zawodu rzeczników patentowych oraz obywateli państw członkowskich wykonujących usługi transgraniczne w rozumieniu ustawy o rzecznikach patentowych z zakresu pomocy w sprawach własności przemysłowej, uprawnionych do wykonywania tych usług.
2. Zasady etyki zawodowej wynikają z ogólnych norm etycznych przystosowanych do zawodu rzecznika patentowego jako zawodu zaufania publicznego.
Rzecznik patentowy w swoim postępowaniu kieruje się porządkiem prawnym Rzeczypospolitej Polskiej, interesem klienta, niniejszymi zasadami, uchwałami władz samorządu i orzecznictwem dyscyplinarnym.
Rzecznik patentowy powinien wykonywać czynności zawodowe według najlepszej woli i wiedzy z należytą dokładnością i sumiennością, zachowując przy tym odpowiedni umiar i godność.
Rzecznik patentowy powinien dbać o godność zawodu zarówno w działalności zawodowej, publicznej, jak i w życiu prywatnym.
Rzecznik patentowy korzystając przy wykonywaniu zawodu z wolności słowa i pisma nie może przekroczyć granic określonych przepisami prawa.
1. Z zawodem rzecznika patentowego nie należy łączyć zajęć, które kolidowałyby z godnością zawodu lub mogłyby umniejszać zaufanie do zawodu.
2. Podważa zaufanie do zawodu w szczególności zgłaszanie do ochrony przedmiotów własności przemysłowej, uzyskiwanie, nabywanie i zbywanie praw własności przemysłowej w ramach działalności zawodowej, we własnym imieniu lub na własną rzecz. Powyższe nie dotyczy znaków towarowych i innych oznaczeń wyróżniających rzecznika patentowego jako przedsiębiorcę.
Zasady etyki obowiązują rzeczników patentowych i mają odpowiednie zastosowanie do aplikantów rzecznikowskich.